Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λογικά όχι, γιατί κάθε τιμολόγιο που έχει κοπεί στην επιχείρηση του αφορά δαπάνες της επιχείρησης δεν αφορά δαπάνες του εισοδήματος του, καθώς επίσης θα το εξοφλεί με τον λογαριασμό που έχει δηλωμένο σαν επαγγελματικό. Φαντάζομαι πως θα μετράνε οι δαπάνες που θα κάνει με την προσωπική του κάρτα ή με τον προσωπικό του τραπεζικό λογαριασμό.

Εννοείται πως τα παραπάνω είναι προσωπικές μου εκτιμήσεις.

Πάντως το βρίσκω εντελώς απίθανο να μειώσουν τον φόρο της πρώτης κλίμακας (1-10.000) στους ΕΕ από 24% ή όσο ήταν στο 9%.

απλά όταν είσαι σε ατομική επιχείρηση δεν πολυδιαχωρίζονται επί τοις ουσίας εταιρικοί λογαριασμοί με προσωπικοί , όπως θες χαλάς τα λεφτά σου αρκεί στο τέλος να έχεις φροντίσει να έχεις λεφτά στην άκρη για τους φόρους σου, ή το τι από αυτά που ξοδεύεις δικαιολογείται για τιμολόγιο είναι επίσης υπό συζήτησης 

και στη δήλωση στον 049 θα σκάνε τα πάντα όλα, ποιος θα κάτσει να κάνει αυτό το διαχωρισμό; 

 

επίσης αν γίνει όπως το λες και βάλεις μέσα φόρους και προκαταβολές ή αν έχεις κάνα χοντρό ενοίκιο που δεν μετράει σαν δαπάνη( στο σπίτι σου ας πούμε που είναι ξεχωριστό από την έδρα σου) , τοτε μπορεί να μην σου περισσεύει καν αυτό το 30% από τα δήθεν κέρδη σου ώστε να κάνεις τις προσωπικές σου δαπάνες. το φορολογητέο κέρδος του επαγγελματία διαφέρει πολύ από αυτό που του μένει στην τσέπη 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

απλά όταν είσαι σε ατομική επιχείρηση δεν πολυδιαχωρίζονται επί τοις ουσίας εταιρικοί λογαριασμοί με προσωπικοί 

και στη δήλωση στον 049 θα σκάνε τα πάντα όλα, ποιος θα κάτσει να κάνει αυτό το διαχωρισμό; 

Είχα την εντύπωση ότι οι τράπεζες κάνουν το διαχωρισμό, πως δεν λαμβάνουν υπόψιν της πληρωμές/δαπάνες που έχουν γίνει από λογαριασμούς δηλωμένους επαγγελματικούς, λανθασμένη ήταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είχα την εντύπωση ότι οι τράπεζες κάνουν το διαχωρισμό, πως δεν λαμβάνουν υπόψιν της πληρωμές/δαπάνες που έχουν γίνει από λογαριασμούς δηλωμένους επαγγελματικούς, λανθασμένη ήταν?

σε αυτό θα σε γελάσω, δεν είμαι βέβαιος γιατί δεν έχω παρακολουθήσει λεπτομερώς κάτι τέτοιο 

σε επαγγελματίες πάντως στο μηνιαίο αφορολόγητο (φορολοταρία), έχω δει να πηγαίνουν ποσά σημαντικά πολλές φορές οπότε πιθανολογώ ότι κάποια από αυτά θα είναι τιμολόγια (και μάλιστα μόνο τέτοιους έχω δει να κερδίζουν και τα χιλιάρικα.. τα λεφτά στα λεφτά που λένε.. ) 

 

οι λογαριασμοί που δηλώνεις ως επαγγελματικούς ως πρακτική χρήση (αυτό το έχω τσεκάρει να συμβαίνει και να μη συμβαίνει) έχουν αν κάποιος σου καταθέσει λεφτά εκεί να πάει στο αφορολόγητό του , αν δεν τον έχει δηλώσει η δαπάνη δεν πάει πουθενά σε αυτόν που έκανε την κατάθεση 

 

αρχικά κάνουν αυτό, από κει και πέρα σε ελέγχους κτλ δε νομίζω ότι έχουν ανάγκη, οι τράπεζες δίνουν πλήρη πρόσβαση

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Στη φορολοταρια το εχω δει και γω, μετράνε τα πάντα, ολοι οι ΕΕ μαζεύουν ένα σκασμό λαχνούς ο καθένας.

ο,τι πάει στη φορολοταρία τότε πάει και στον 049, δεν κάνουν διαχωρισμό τέτοιο οι τράπεζες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια προσπαθώ να δηλώσω το ενοίκιο που πληρώνω (801 πεδίο) όπως κάθε χρόνο και παίρνω μύνημα 

«Ο φορολογούμενος με ΑΦΜ έχει κάνει ήδη δήλωση και δεν έχει δηλώσει ότι σας φιλοξενεί, δεν μπορείτε να δηλώσετε φιλοξενία απο αυτό το ΑΦΜ.» 

συμβόλαιο για το ενοίκιο υπάρχει κανονικά σε αυτό το ΑΦΜ. Να μην δήλωσε κάτι ο ιδιοκτήτης ;; Άλλαξε κάτι φέτος σχετικά με αυτό; 

 

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, shadowlike είπε

Ρε παιδια προσπαθώ να δηλώσω το ενοίκιο που πληρώνω (801 πεδίο) όπως κάθε χρόνο και παίρνω μύνημα 

«Ο φορολογούμενος με ΑΦΜ έχει κάνει ήδη δήλωση και δεν έχει δηλώσει ότι σας φιλοξενεί, δεν μπορείτε να δηλώσετε φιλοξενία απο αυτό το ΑΦΜ.» 

συμβόλαιο για το ενοίκιο υπάρχει κανονικά σε αυτό το ΑΦΜ. Να μην δήλωσε κάτι ο ιδιοκτήτης ;; Άλλαξε κάτι φέτος σχετικά με αυτό; 

αν δε πάταγες τη φιλοξενία δεν θα είχες θέμα

αυτό που πάτησες αφορά άλλο πραγμα, απλά άσε την κενή επιλογή εκεί και βάλε μόνο τον αφμ, τετραγωνικά και το ποσό μην πειράζεις τα υπόλοιπα γιατί μπορεί να βγεις άστεγος στο τέλος 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε έχασα , 3 επιλογές έχει , φιλοξενία/σκηνές/άστεγος απο τη στιγμή που στο τίτλο λέει Δήλωση ενοικίων-φιλοξενίας θεώρησα ότι πρέπει να βάλω το 1ο (φιλοξενία) εννοείς ότι δε πρέπει να επιλέξω τίποτα; 

 

edit: ok nvm είδα το edit σου θα το δοκιμάσω  thanks.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 12:42 ΜΜ, logistoulis είπε

και οι επαγγελματίες δεν πρέπει να μαζεύουν φέτος; (που δεν έχουν αφορολόγητο; ) 

άρα επαναφέρω τη λογική ότι μαζεύεις για να μην φας πρόστιμο και όχι για να έχεις κάποιου είδους αφορολόγητο 

 

Στις 13/7/2020 στις 1:04 ΜΜ, logistoulis είπε

το ίδιο έχω καταλάβει κι εγώ, θα είναι μόλις 9  (συν τέλος επιτηδεύματος συν την όποια προκαταβολή)

αυτό που δεν έχω ψάξει να καταλάβω είναι τι ακριβώς θα θεωρείται απόδειξη για αυτόν; τι είναι δαπάνη; το τιμολόγιό του που αν είναι πάνω από 500αρικο έτσι κι αλλιώς θα γίνεται μέσω τραπέζης θα μετράει σε αυτά;  

επίσης θα πρέπει να έχει ας πούμε 3 χιλιάρικα εφόσον έχει 10 χιλιάρικα κέρδος; γιατί αυτό γενικά δημιουργεί προβλήματα συν ότι πολλά από τα πράγματα που χρησιμοποιεί ένας επαγγελματίας για να φτάσει σε κάποιο φορολογητέο κέρδος όπως κινητό ή λάπτοπ τα έχει κόψει τιμολόγια

γενικά με μπερδεύει σε αυτούς η  κατάσταση και δεν έχει και κάποια λογική (και ευτυχώς σύντομα θα πάψει να με απασχολεί κιόλας.. ) 

Σωστά (και επιτέλους), ο συντελεστής φόρου για το 2020 για εισόδημα έως 10,000 ευρώ είναι 9%. Ας ελπίσουμε ότι θα παραμείνει και να δούμε μικρότερο συντελεστή και για τις 10,001-20,000 στο άμεσο μέλλον...

Και οι ΕΕ μαζεύουν, κανονικά. Πάντως όσοι θα έχουν τζίρο έως 10,000 ευρώ (ετήσια ακαθάριστα) θα έχουν τη δυνατότητα απαλλαγής ΦΠΑ.

Στις 13/7/2020 στις 1:14 ΜΜ, logistoulis είπε

απλά όταν είσαι σε ατομική επιχείρηση δεν πολυδιαχωρίζονται επί τοις ουσίας εταιρικοί λογαριασμοί με προσωπικοί , όπως θες χαλάς τα λεφτά σου αρκεί στο τέλος να έχεις φροντίσει να έχεις λεφτά στην άκρη για τους φόρους σου, ή το τι από αυτά που ξοδεύεις δικαιολογείται για τιμολόγιο είναι επίσης υπό συζήτησης 

και στη δήλωση στον 049 θα σκάνε τα πάντα όλα, ποιος θα κάτσει να κάνει αυτό το διαχωρισμό; 

επίσης αν γίνει όπως το λες και βάλεις μέσα φόρους και προκαταβολές ή αν έχεις κάνα χοντρό ενοίκιο που δεν μετράει σαν δαπάνη( στο σπίτι σου ας πούμε που είναι ξεχωριστό από την έδρα σου) , τοτε μπορεί να μην σου περισσεύει καν αυτό το 30% από τα δήθεν κέρδη σου ώστε να κάνεις τις προσωπικές σου δαπάνες. το φορολογητέο κέρδος του επαγγελματία διαφέρει πολύ από αυτό που του μένει στην τσέπη 

Εφόσον το σπίτι είναι και έδρα της επιχείρησης τότε ένα 30% περίπου απο λογαριασμούς και ενοίκιο θεωρούνται ως δαπάνες.

Πέρα και απο τις αλλαγές για τη δήλωση ασφαλιστικής κατηγορίας δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Τα υπόλοιπα αφορούν τους νέους ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nikos032 είπε

 

Εφόσον το σπίτι είναι και έδρα της επιχείρησης τότε ένα 30% περίπου απο λογαριασμούς και ενοίκιο θεωρούνται ως δαπάνες.

Πέρα και απο τις αλλαγές για τη δήλωση ασφαλιστικής κατηγορίας δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Τα υπόλοιπα αφορούν τους νέους ΕΕ.

ναι αλλά το θέμα μου δεν είναι τι περνάει ως δαπάνη στα βιβλία, αλλά το τι από όσα ξοδεύεις μπορεί να θεωρηθεί δαπάνη 

 

και κυρίως ποιος θα κρατάει το λογαριασμο για όλα αυτά, θα πρέπει να κάνει κατάστασεις ο κάθε εε που χρησιμοποιεί την κάρτα του του τύπου "σήμερα που πήγα στο πλαίσιο πχ και αγόρασα Α4 είναι άρα είναι δαπάνη της επιχείρησης" και την άλλη μέρα που πήγα και πήρα ένα παιχνίδι xbox άρα είναι για τις δαπάνες του 049..

γιατί η τράπεζα θα στείλει και το Α4 και το xbox στον 049 από όσο έχω καταλάβει, άρα τι θα είναι τι ;

 

και επίσης σε ατομικές επιχειρήσεις δεν κάνεις καν καταγραφή τι πληρώνεται με μετρητά και τι με  κάρτα, άρα ο λογιστής δύσκολα να βοηθήσει ή αν το κάνει θα πρέπει να εκτοξευθεί το κόστος, άρα θα πρέπει να το κάνει ο μέσος εε μόνος του

και άντε πες κάποιος που νιώθει έστω και λίγο κάνει ένα excel και βγάζει άκρη αν θυμάται να το ενημερώνει, ο μέσος άνθρωπος δεν παίζει να κάνει όλα αυτά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, το επίδομα λοχείας,κύησης και το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας απο τον οαεδ σε ποιον κωδικό τα γράφουμε;
και τα αφμ του ικα και του οαεδ που μπορώ να τα βρώ;
θέλω να τα βάλω για να τα δικαιολογήσω ως μη αναλωθέν εισόδημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδιά 

μια γρήγορη ερωτηση, ειπαν ο φορος εισοδηματος θα πάει σε 6 δοσεις αντι για 3, εμενα στο taxis εμφανίζεται το ποσό για πληρωμή σε 3 δοσεις. 

Πρέπει να επιλέξω κατι για να πάει σε 6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alx301 είπε

καλησπερα παιδιά 

μια γρήγορη ερωτηση, ειπαν ο φορος εισοδηματος θα πάει σε 6 δοσεις αντι για 3, εμενα στο taxis εμφανίζεται το ποσό για πληρωμή σε 3 δοσεις. 

Πρέπει να επιλέξω κατι για να πάει σε 6?

Όπως σωστά ανέφερες είπαν ότι ΘΑ πάει σε 6 δόσεις, απλά δεν το έχουν κάνει ακόμα, ίσως να το διορθώσουν και αύριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , γνωρίζει κάποιος τί είναι αυτό το error που μου βγάζει - ???en_US.DatastoreError???? Δεν υπάρχει ουσιαστική αλλαγή σε κάποιο στοιχείο σε σχέση με την προιγούμενη δήλωση οπότε δεν μπορώ να φανταστώ να έχω κάνει κάποιο λάθος κάπου.Δεν μπορώ όμως να οριστικοιήσω την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...