Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, pcos said:

κατεβασα το προγραματακι το free για Ε1 απο πανω και δουλεψε μια χαρα, ευχαριστω πολυ τον @vassar.

το παραξενο που ειναι:

περυσι δεν ειχα εισοδηματα οποτε φετος φορολογουμαι με τα τεκμηρια(100 ευρω περιπου), ολα μια χαρα εδω.

οταν ομως παω και βαλω τα πενιχρα ευρω στους τοκους καταθεσεων μου βγαζει χρεωστικο μερικα χιλιαρικα!!!!

το προγραμματακι δεν ειχε θεμα διοτι το ιδιο ακριβως γινεται και στο επισημο ταχις. κατι εχουν αλλαξει φετος? πολυ παραξενο.

(οποτε κι εγω δε βαζω τιποτα τοκους και ειμαι οκ)  😛

έχεις βάλει έξοδα από κάρτες?

τι εννοείς έχεις τεκμήρια μόνο 100 ευρω? Το τεκμήριο διαβίωσης είναι πχ 3000 ευρω.

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pcos είπε

κατεβασα το προγραματακι το free για Ε1 απο πανω και δουλεψε μια χαρα, ευχαριστω πολυ τον @vassar.

το παραξενο που ειναι:

περυσι δεν ειχα εισοδηματα οποτε φετος φορολογουμαι με τα τεκμηρια(100 ευρω περιπου), ολα μια χαρα εδω.

οταν ομως παω και βαλω τα πενιχρα ευρω στους τοκους καταθεσεων μου βγαζει χρεωστικο μερικα χιλιαρικα!!!!

το προγραμματακι δεν ειχε θεμα διοτι το ιδιο ακριβως γινεται και στο επισημο ταχις. κατι εχουν αλλαξει φετος? πολυ παραξενο.

(οποτε κι εγω δε βαζω τιποτα τοκους και ειμαι οκ)  😛

100€ τεκμήρια αποκλείεται, μόνο το ατομικό είναι 3.000€.

Πάντως ωραία λογική, δεν δηλώνω τα εισοδήματα μου για να μην πληρώσω φόρο, και είμαι ok 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο ασφαλης τροπος ειναι κατα την υποβολη για περιορισμενο αριθμο σου δειχνει το αποτελεσμα πριν την τελικη υποβολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα οριστική υποβολή χωρίς να βάλω τα έξοδα της κάρτας (βιασύνη, τι να σας πω, δεν ξέρω τι έπαθα) και δεν εμφανίζεται το κουτάκι για τροποποιητική. Τι κάνουμε; Υπομονή να προστεθεί; 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.

Μπορώ να εχω έναρξη με έδρα το σπίτι στο πατρικό μου (με δωρεάν παραχώρηση)... και διεύθυνση κατοικίας το σπίτι που νοικιάζω;

ή είναι υποχρεωτικό να κάνω μεταφορά έδρας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jakegate7 είπε

έχεις βάλει έξοδα από κάρτες?

τι εννοείς έχεις τεκμήρια μόνο 100 ευρω? Το τεκμήριο διαβίωσης είναι πχ 3000 ευρω.

100e o φορος λογω τεκμηριων. το εβαλα για να κανω τη συγκριση με τα 2+ χιλιαρικα που ζηταει οταν βαλω τους τοκους των 6ε ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pcos είπε

ναι, αν και δεν εχει διαφορα αν βαλεις τους παρακρατηθεντες. ειναι παντως ενδιαφερον να κανει καποιος ενα πειραμα με το προγραμματακι να το δει ο ιδιος ;)

κατι θα αλλαξαν τα σαινια του υπουργειου οικονομικων 😛

ΠΑΝΤΑ, ΙΣΧΥΕΙ αυτό.

Απλά, στην πορεία δίνουν ΑΠΑΛΛΑΓΉ.

25 λεπτά πριν, pcos είπε

100e o φορος λογω τεκμηριων. το εβαλα για να κανω τη συγκριση με τα 2+ χιλιαρικα που ζηταει οταν βαλω τους τοκους των 6ε ;)

Τόκοι 6€, δεν είναι λίγοι.

25 λεπτά πριν, pcos είπε

 

 

25 λεπτά πριν, pcos είπε

 

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Napier είπε

ναι για τις τροποποιητικες ξερουμε ποτε ανοιγουν?

ΟΧΙ.

Θα ανακοινωθεί.

2 λεπτά πριν, Napier είπε

 

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, pcos είπε

κατεβασα το προγραματακι το free για Ε1 απο πανω και δουλεψε μια χαρα, ευχαριστω πολυ τον @vassar.

το παραξενο που ειναι:

περυσι δεν ειχα εισοδηματα οποτε φετος φορολογουμαι με τα τεκμήρια[........]

οταν ομως παω και βαλω τα πενιχρα ευρω στους τοκους καταθεσεων μου βγαζει χρεωστικο μερικα χιλιαρικα!!!!

το προγραμματακι δεν ειχε θεμα διοτι το ιδιο ακριβως γινεται και στο επισημο ταχις. κατι εχουν αλλαξει φετος? πολυ παραξενο.

(οποτε κι εγω δε βαζω τιποτα τοκους και ειμαι οκ)  😛

Nαι, ετσι συμβαινει τα τελευταια χρονια. Κοσμος με 0 εισοδημα φορολογειται με τα τεκμηρια, και αν δεν είναι ΔΥ του βγαινει φορος κατι χιλιαρικακια:lol:

Και να μη βαλεις εσυ τιποτα, αυτοι βλεπουν τι υπαρχει.

Η λυση είναι η εξης. Εφοσον εχεις περισσευμα από εισοδημα προηγουμενων ετων, συμπληρωσε το κωδικο 787 με το ακριβες ποσο που μηδενιζει το φορο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν μενεις με τους γονεις σου, δηλωση κανει ο πατερας κοινη με την μητερα αλλα το σπιτι ανηκει στην μητερα, στον Πινακα 6 εκει που βαζεις το ΑΦΜ ιδιοκτητη για να δηλωσεις την φιλοξενια σου, ποιο ΑΦΜ συμπληρωνεις? Του πατερα η της μητερας?

Διοτι εγω καθε χρονο συμπληρωνω του πατερα που κανει την δηλώση και με δηλωνει ως φιλοξενουμενο. Το ειχα ψαξει παλιοτερα και αυτο ειχα βρει νομιζω. Αλλα τωρα μου ηρθε ξανα στο μυαλο για την φετινη δηλωση. Ειναι σωστο?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 
Έχει λάβει κανένας επιστροφή φόρου από Ε1 τον τελευταίο 1 μήνα ; Πόσες μέρες μετά την εμφάνιση της επιστροφής στα "Στοιχεία Επιστροφών" πιστώθηκαν τα χρήματα στον Λογαριασμό του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος ποσες δοκιμες μπορουμε να κανουμε πριν την οριστικη υποβολη ? Το συστημα λεει οτι για περιορισμενες αλλα οχι ποσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές θες μπορείς να κάνεις δοκιμή. Κάποια στιγμή σου βγάζει μήνυμα ότι δεν σου εμφανίζει το αποτέλεσμα της εκαθάρισης, αλλά μετά από λίγες ώρες σου εμφανίζει κανονικά πάλι την εκκαθάριση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπση οτι μετα απο μερικες φορες οταν παταμε υποβολη δεν κανει προεπισκοπιση αποτελεσματος αλλα υποβαλει οριστικα την δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...