Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Καλησπέρα. Προσπαθώ να πληρώσω τον φόρο με πιστωτική κάρτα και συνεχώς μου βγάζει "κάρτα μη αποδεκτή". Δοκίμασα και με VISA και MASTERCARD που αλλού δουλεύουν κανονικά. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Υπάρχουν ειδικές προϋποθέσεις για το site του taxisnet ή κάτι τέτοιο; Θα ξαναδοκιμάσω σε λίγες μέρες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να συμβαίνει.

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά πιστεύω μόνο  με χρεωστικές κάρτες μπορείς να πληρώσεις στο taxisnet και μόνο ελληνικών τραπεζών .

Μπορείς και μέσα από το web banking της τράπεζας σου να πληρώσεις με χρέωση της πιστωτικής σου (Αρκεί να μην είναι ρυθμισμένη οφειλή) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Καλησπέρα. Προσπαθώ να πληρώσω τον φόρο με πιστωτική κάρτα και συνεχώς μου βγάζει "κάρτα μη αποδεκτή". Δοκίμασα και με VISA και MASTERCARD που αλλού δουλεύουν κανονικά. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Υπάρχουν ειδικές προϋποθέσεις για το site του taxisnet ή κάτι τέτοιο; Θα ξαναδοκιμάσω σε λίγες μέρες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να συμβαίνει.

Πόσο είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις; Μήπως είναι πάνω από το όριο της κάρτας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το όριο της κάρτας δεν είναι πρόβλημα και στο παρελθόν έχω πληρώσει με πιστωτική νομίζω. Δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη, οπότε μάλλον θα πληρώσω μέσω τραπέζης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/08/2020 at 19:04, Weiss said:

Για επιστροφή φόρου τι κάνουμε? 

Υπέβαλα δήλωση την προηγούμενη εβδομάδα, θα γίνει αυτόματα ή πρέπει να ενδιαφερθώ στη ΔΟΥ?

Αν δεν έχεις οφειλές προς την ΔΟΥ, προς ασφαλιστικά ταμεία και έχεις δηλώσει το iban σου μέσω του taxisnet τότε θα γίνει αυτόματα εντός 2-4 βδομάδων συνήθως. Αλλιώς η επιστροφή "πέφτει" στην ΔΟΥ και την εκτελούν οι υπάλληλοι κατόπιν ελέγχου και συμψηφισμών τυχόν οφειλών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Πριν την υποβολή εμφανίζει

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσής σας πρέπει να προσκομίσετε τα δικαιολογητικά που αφορούν τη συμπλήρωση του κωδικού 659.

Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να τυπώσω τα δικαιολογητικά και να τα πάω στη ΔΟΥ; Αν δεν τα πάω τι θα γίνει; Πρόκειται για ποσό κάτω των 5Κ και ο φόρος είναι μηδενικός είτε το προσθέσω στη δήλωση είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kakalos69 είπε

Καλησπέρα
Πριν την υποβολή εμφανίζει

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσής σας πρέπει να προσκομίσετε τα δικαιολογητικά που αφορούν τη συμπλήρωση του κωδικού 659.

Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να τυπώσω τα δικαιολογητικά και να τα πάω στη ΔΟΥ; Αν δεν τα πάω τι θα γίνει; Πρόκειται για ποσό κάτω των 5Κ και ο φόρος είναι μηδενικός είτε το προσθέσω στη δήλωση είτε όχι.

Προκειται για κωδικο που η ααδε δεν τον εχει προσυμπληρωμενο. Αρα δεν εχει στοιχεια αν αυτο που γραφεις αληθευει. Αυτο σου ζηταει να αποδειξεις προσκομιζοντας τα απαραιτητα εγγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kakalos69 είπε

Καλησπέρα
Πριν την υποβολή εμφανίζει

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσής σας πρέπει να προσκομίσετε τα δικαιολογητικά που αφορούν τη συμπλήρωση του κωδικού 659.

Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να τυπώσω τα δικαιολογητικά και να τα πάω στη ΔΟΥ; Αν δεν τα πάω τι θα γίνει; Πρόκειται για ποσό κάτω των 5Κ και ο φόρος είναι μηδενικός είτε το προσθέσω στη δήλωση είτε όχι.

Είναι μακριά η ΔΟΥ ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια  ερώτηση σχετική με το Ε2:

Ο νοικάρης μου ξενοίκιασε ένα διαμέρισμα που έχω πέρσι στις 31 Αυγούστου.

Έκανα εγγραφή στο Ε2 που δηλώνω ότι νοίκιαζα το διαμέρισμα από 1/1 μέχρι 31/8 με όλες τις υπόλοιπες πληροφορίες όπως το ποσό του ενοικίου κτλ

Για τους υπόλοιπους μήνες που το διαμέρισμα παρέμεινε κενό, δηλαδή από 1/9 μέχρι 31/12 αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να κάνω νέα εγγραφή για το ίδιο διαμέρισμα που θα δείχνει ότι ήταν κενό γι' αυτούς τους 4 μήνες. Τα λέω σωστά; 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, johnpap21 είπε

Μια  ερώτηση σχετική με το Ε2:

Ο νοικάρης μου ξενοίκιασε ένα διαμέρισμα που έχω πέρσι στις 31 Αυγούστου.

Έκανα εγγραφή στο Ε2 που δηλώνω ότι νοίκιαζα το διαμέρισμα από 1/1 μέχρι 31/8 με όλες τις υπόλοιπες πληροφορίες όπως το ποσό του ενοικίου κτλ

Για τους υπόλοιπους μήνες που το διαμέρισμα παρέμεινε κενό, δηλαδή από 1/9 μέχρι 31/12 αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να κάνω νέα εγγραφή για το ίδιο διαμέρισμα που θα δείχνει ότι ήταν κενό γι' αυτούς τους 4 μήνες. Τα λέω σωστά; 

Ευχαριστώ

Ακριβως ετσι .Μετα εμεινε κενο αν καταλαβα καλα ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ακριβως ετσι .Μετα εμεινε κενο αν καταλαβα καλα ?

Ναι όταν έφυγε δεν το νοίκιασα σε άλλον κι έμεινε κενό μέχρι σήμερα.

1000 ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnpap21 είπε

Ναι όταν έφυγε δεν το νοίκιασα σε άλλον κι έμεινε κενό μέχρι σήμερα.

1000 ευχαριστώ!

Αν φαινεται στην εφορια πολυ καιρο ανοικιαστο μπορει να σου ζητησουν βεβαιωση απο ΔΕΔΔΗΕ οτι δεν εχει καταναλωσεις ρευματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν φαινεται στην εφορια πολυ καιρο ανοικιαστο μπορει να σου ζητησουν βεβαιωση απο ΔΕΔΔΗΕ οτι δεν εχει καταναλωσεις ρευματος

Ας ζητήσουν, ελπίζω να γίνεται ηλεκτρονικά, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω...

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2020 στις 11:50 ΠΜ, FilipposMD είπε

Καλησπέρα. Προσπαθώ να πληρώσω τον φόρο με πιστωτική κάρτα και συνεχώς μου βγάζει "κάρτα μη αποδεκτή". Δοκίμασα και με VISA και MASTERCARD που αλλού δουλεύουν κανονικά. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Υπάρχουν ειδικές προϋποθέσεις για το site του taxisnet ή κάτι τέτοιο; Θα ξαναδοκιμάσω σε λίγες μέρες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να συμβαίνει.

Έχω το ίδιο πρόβλημα, έκανα 2 απόπειρες με την κάρτα και δεν τη δέχτηκε. Πλέον στο "Ποσό για πληρωμή με κάρτα" γράφει "Πληρωμή σε εκρεμότητα", στο συνολικό ποσό οφειλής γράφει 0.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα κάτι τώρα στο Ε9 και μου έκανε εντύπωση.

Ο φοροτεχνικός που είχε αναλάβει τη δήλωσή μου το 2014, είχε βάλει ένα λεβητοστάσιο που βρίσκεται στο υπόγειο και δεν ηλεκτροδοτείται σαν βοηθητικό χώρο του διαμερίσματος που βρίσκεται στο ισόγειο. Το ισόγειο διαμέρισμα δεν συνδέεται με το λεβητοστάσιο. Για να έχεις πρόσβαση πρέπει να βγεις πίσω στον ακάλυπτο όπου έχει σκαλοπάτια και πόρτα για να μπεις μέσα.

Κάνοντας αναζητήσεις επί του θέματος και διαβάζοντας σχετικές ιστοσελίδες άρχισα να αμφιβάλω αν είναι σωστά δηλωμένο... Ανοίγω τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και βλέπω να αναφέρεται υπόγειο 10 τετραγωνικών ως λεβητοστάσιο και να χαρακτηρίζεται ως κοινόχρηστος χώρος.

Σε κάποιες ιστοσελίδες διάβασα ότι αν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, τότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί το λεβητοστάσιο, αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες, γιατί δεν ξεκαθαρίζει τι γίνεται όταν αναφέρεται αναλυτικά στη Σ.Ο.Ι. 

Μήπως θα έπρεπε να δηλωθεί σε ξεχωριστή γραμμή σαν βοηθητικός μη ηλεκτροδοτούμενος χώρος;  Αν ναι αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει διόρθωση και στα προηγούμενα έτη...

Τι λέτε πρέπει να το «σκαλίσω» ή να το αφήσω ως έχει; (το κεφάλι μου πάει να σπάσει...) 

Edit: «Οι αποθήκες που βρίσκονται στους κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας και δεν ανήκουν, ως παρακολούθημα, σε οριζόντια ιδιοκτησία της πολυκατοικίας δεν δηλώνονται στο Ε9.»

Διάβασα και πάλι τη Σ.Ο.Ι. και δεν αναφέρει το υπόγειο (λεβητοστάσιο) ως παρακολούθημα του διαμερίσματος στο ισόγειο, αλλά το ξεκαθαρίζει ως κοινόχρηστο χώρο. Οπότε, καλά το κατάλαβα ότι είναι λάθος... Πρέπει να το βγάλω εντελώς από το Ε9. Τώρα πρέπει να διορθώσω και τα Ε9 των προηγούμενων ετών...

Δηλαδή, εμπιστεύεσαι φοροτεχνικό, τον πληρώνεις για τις υπηρεσίες του για να γλιτώσεις τον πονοκέφαλο από τη σπαζοκεφαλιά της δήλωσης και καταλήγεις να βρίσκεις λαθάκια...

Παίζει να πλήρωνα και ελαφρώς παραπάνω ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια απ' ότι έπρεπε... Υπέροχα!

Συγνώμη για τη γκρίνια και την πολυλογία, αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου με αυτά που βλέπω...

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...