Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, rus είπε

Mπορει καποιος στην αρχικη καρτελα με τα στοιχεια του (πινακας 1) να βαζει δ/νση διαφορετικη από αυτή που βαζει ως κυρια κατοικια στον πινακα 5? 

φυσικα και γινεται.το εκανα επι πολλα χρονια οταν μου χρειαστηκε. η πρωτη σελιδα πανω-πανω με τα στοιχεια-πινακα 1- ουσιαστικα λειτουργει ως διευθυνση αλληλογραφιας με την ααδε.  εκει που πραγματικα μενεις δηλωνεται στον πινακα 5. 

Στις 24/5/2020 στις 8:02 ΜΜ, The_Judas είπε
Στις 3/5/2020 στις 5:52 ΜΜ, The_Judas είπε

Μπορώ να έχω έναρξη με έδρα το σπίτι στο πατρικό μου (με δωρεάν παραχώρηση)... και διεύθυνση κατοικίας το σπίτι που νοικιάζω;

ή είναι υποχρεωτικό να κάνω μεταφορά έδρας και να ταυτίζεται η φορολογική έδρα με την κατοικία;

γιατι να ταυτιζεται η φορολογικη εδρα με την κατοικια?ρητορικο το ερωτημα. μπορεις να κανεις εναρξη με εδρα στην ταδε περιοχη  και να μενεις σε δικο σου σπιτι ή με νοικι σε αλλη περιοχη. η επαγγελματικη εδρα  ακομη και αν ειναι το πατρικο σου δεν ειναι απαραιτητο να εχει σχεση με το που πραγματικα  κοιμασαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, sonikk είπε

γιατι να ταυτιζεται η φορολογικη εδρα με την κατοικια?ρητορικο το ερωτημα. μπορεις να κανεις εναρξη με εδρα στην ταδε περιοχη  και να μενεις σε δικο σου σπιτι ή με νοικι σε αλλη περιοχη. η επαγγελματικη εδρα  ακομη και αν ειναι το πατρικο σου δεν ειναι απαραιτητο να εχει σχεση με το που πραγματικα  κοιμασαι!

Αν η φορολογική έδρα δεν ταυτίζεται με την κατοικία, τότε θα πρέπει να έχεις κάποιο μισθωτήριο για αυτή.

Το που κοιμάσαι είναι άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2020 στις 10:17 ΠΜ, rus είπε

Mπορει καποιος στην αρχικη καρτελα με τα στοιχεια του (πινακας 1) να βαζει δ/νση διαφορετικη από αυτή που βαζει ως κυρια κατοικια στον πινακα 5? 

Κανονικά πρέπει να ταυτίζεται με την κύρια κατοικία ή/και την έδρα σου...

6 ώρες πριν, sonikk είπε

φυσικα και γινεται.το εκανα επι πολλα χρονια οταν μου χρειαστηκε. η πρωτη σελιδα πανω-πανω με τα στοιχεια-πινακα 1- ουσιαστικα λειτουργει ως διευθυνση αλληλογραφιας με την ααδε.  εκει που πραγματικα μενεις δηλωνεται στον πινακα 5. 

γιατι να ταυτιζεται η φορολογικη εδρα με την κατοικια?ρητορικο το ερωτημα. μπορεις να κανεις εναρξη με εδρα στην ταδε περιοχη  και να μενεις σε δικο σου σπιτι ή με νοικι σε αλλη περιοχη. η επαγγελματικη εδρα  ακομη και αν ειναι το πατρικο σου δεν ειναι απαραιτητο να εχει σχεση με το που πραγματικα  κοιμασαι!

Το οτι σε αφήνει το σύστημα να δηλώσεις ελεύθερα μια διεύθυνση δεν σημαίνει οτι είναι απλά μια τυχαία διεύθυνση αλληλογραφίας όπως αυθαίρετα υποθέτεις...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω ξεχωριστά δήλωση από την γυναίκα μου; για 57 ευρώ χάνω όλα τα επιδόματα. 

 

Η τελείωσε ο χρόνος που επιτρεπόταν; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Μπορώ να κάνω ξεχωριστά δήλωση από την γυναίκα μου; για 57 ευρώ χάνω όλα τα επιδόματα. 

Η τελείωσε ο χρόνος που επιτρεπόταν; 

Πώς τα χάνεις ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Μπορώ να κάνω ξεχωριστά δήλωση από την γυναίκα μου; για 57 ευρώ χάνω όλα τα επιδόματα. 

Η τελείωσε ο χρόνος που επιτρεπόταν; 

Τέλειωσε η προθεσμία για ξεχωριστές δηλώσεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Κανονικά πρέπει να ταυτίζεται με την κύρια κατοικία ή/και την έδρα σου...

Κι αν δε ταυτιζεται τι γινεται, προβλεπεται προστιμο?

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το οτι σε αφήνει το σύστημα να δηλώσεις ελεύθερα μια διεύθυνση δεν σημαίνει οτι είναι απλά μια τυχαία διεύθυνση αλληλογραφίας όπως αυθαίρετα υποθέτεις...

Aντιθετα, το συστημα δε σε αφηνει να δηλωσεις άλλη διευθυνση από αυτή που είναι ηδη γραμμενη, θελει διαδικασια. Αυτος ειναι και ο προβληματοσμος, αλλαζεις μεν κατοικια και τη δηλωνεις στον Πινακα 5 αλλα δε μπορεις να την αλλαξεις το ιδιο ευκολα και στον Πινακα 1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πώς τα χάνεις ????

Βγάζω 17556 και το όριο είναι 17500

14 λεπτά πριν, afragorn είπε

Τέλειωσε η προθεσμία για ξεχωριστές δηλώσεις...

Εξαίρεση γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 8:02 ΜΜ, The_Judas είπε
Στις 3/5/2020 στις 5:52 ΜΜ, The_Judas είπε

Μπορώ να έχω έναρξη με έδρα το σπίτι στο πατρικό μου (με δωρεάν παραχώρηση)... και διεύθυνση κατοικίας το σπίτι που νοικιάζω;

ή είναι υποχρεωτικό να κάνω μεταφορά έδρας και να ταυτίζεται η φορολογική έδρα με την κατοικία;

 

Γίνεται εκτός και αν εισαι φορολογούμενος σαν μισθωτός (μπλοκάκιας), σ'αυτήν την περίπτωση πρέπει υποχρεωτικά να έχεις έδρα την κατοικία.

Επίσης οι γονείς θα πρέπει να δηλώνουν και να φορολογούνται για κάποιο ενοίκιο (πραγματικό ή τεκμαρτό).

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Μπορώ να κάνω ξεχωριστά δήλωση από την γυναίκα μου; για 57 ευρώ χάνω όλα τα επιδόματα. 

Η τελείωσε ο χρόνος που επιτρεπόταν; 

Όλα τα επιδόματα κοιτάζουν το οικογενειακό εισόδημα ή το εισόδημα του νοικοκυριού, ανεξάρτητα απ'το αν κάνετε χωριστές δηλώσεις ή όχι.

Άρα αν όντως θες να το μαγειρέψεις για να πάρεις κάποιο επίδομα, οι λύσεις είναι α)καταθέτεις χαρτιά για διαζύγιο ή β)δηλώνεις διάσταση με αποδείξεις ότι μένετε χώρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, InAux είπε

Όχι δε γίνεται. Κάθε χρόνο κάνεις αίτηση στην ΑΑΔΕ μέχρι της 28/2 για ξεχωριστή δήλωση. Αλλά νομίζω πως ακόμα και ξεχωριστή δήλωση να κάνετε, εφόσον είστε παντρεμένοι, τα εισοδήματα προσμετρώνται σε ότι αφορά τα επιδόματα (με επιφύλαξη)

Είναι σίγουρο αυτό; τότε γιατί κάνουν ξεχωριστά δήλωση κάποιοι; 

 

Μένουμε χωρια; που υποτίθεται ότι θα μένει η γυναίκα μου; 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, rus είπε

Κι αν δε ταυτιζεται τι γινεται, προβλεπεται προστιμο?

Aντιθετα, το συστημα δε σε αφηνει να δηλωσεις άλλη διευθυνση από αυτή που είναι ηδη γραμμενη, θελει διαδικασια. Αυτος ειναι και ο προβληματοσμος, αλλαζεις μεν κατοικια και τη δηλωνεις στον Πινακα 5 αλλα δε μπορεις να την αλλαξεις το ιδιο ευκολα και στον Πινακα 1. 

Δεν προβλέπεται πρόστιμο γι αυτό και δεν ασχολείται σχεδόν κανένας...

Ο πίνακας 1 αλλάζει από το μητρώο και ταυτίζεται ουσιαστικά με τα σημερινά σου δεδομένα, αντιθέτως στον πίνακα 5 δηλώνεις ότι ίσχυε το 2019 (αυτό το έτος αφορά η δήλωση εξάλλου).

Αυτό δεν σημαίνει οτι στο μητρώο δηλώνεις ότι σου καπνίσει!

Αυτό εξυπηρετεί πχ αν έχεις μετακομίσει...

Αν για παράδειγμα πέρυσι έμενες στην Κρήτη και από τον Γενάρη μετακόμισες στην Αλεξανδρούπολη στο μητρώο σου θα δηλωθεί η διεύθυνση στην Αλεξανδρούπολή και στον πίνακα 5 φέτος (για το έτος 2019) η διεύθυνση στην Κρήτη, έτσι ωστέ αν κληθείς στην εφορία για οποιαδήποτε διεκυρίνιση ή τακτοποίηση να μπορείς να πας στην Αλεξανδρούπολη, διαφορετικά θα πρέπει να πας στην Κρήτη να το διευθετήσεις!

Σαφώς οι περισσότεροι θα το διαπιστώσουν όταν την πατήσουν γιατί είναι σημαντικό να ενημερώνεις το μητρώο με τα πραγματικά στοιχεία (εκτός αν κρύβεσαι)...

4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Είναι σίγουρο αυτό; τότε γιατί κάνουν ξεχωριστά δήλωση κάποιοι; 

Μένουμε χωρια; που υποτίθεται ότι θα μένει η γυναίκα μου; 

Για τα τεκμήρια, όχι για τα επιδόματα...δεν είναι τόσο χαζοί όσο νομίζουμε!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν προβλέπεται πρόστιμο γι αυτό και δεν ασχολείται σχεδόν κανένας...

Ο πίνακας 1 αλλάζει από το μητρώο και ταυτίζεται ουσιαστικά με τα σημερινά σου δεδομένα, αντιθέτως στον πίνακα 5 δηλώνεις ότι ίσχυε το 2019 (αυτό το έτος αφορά η δήλωση εξάλλου).

Αυτό δεν σημαίνει οτι στο μητρώο δηλώνεις ότι σου καπνίσει!

Αυτό εξυπηρετεί πχ αν έχεις μετακομίσει...

Αν για παράδειγμα πέρυσι έμενες στην Κρήτη και από τον Γενάρη μετακόμισες στην Αλεξανδρούπολη στο μητρώο σου θα δηλωθεί η διεύθυνση στην Αλεξανδρούπολή και στον πίνακα 5 φέτος (για το έτος 2019) η διεύθυνση στην Κρήτη, έτσι ωστέ αν κληθείς στην εφορία για οποιαδήποτε διεκυρίνιση ή τακτοποίηση να μπορείς να πας στην Αλεξανδρούπολη, διαφορετικά θα πρέπει να πας στην Κρήτη να το διευθετήσεις!

Σαφώς οι περισσότεροι θα το διαπιστώσουν όταν την πατήσουν γιατί είναι σημαντικό να ενημερώνεις το μητρώο με τα πραγματικά στοιχεία (εκτός αν κρύβεσαι)...

Για τα τεκμήρια, όχι για τα επιδόματα...δεν είναι τόσο χαζοί όσο νομίζουμε!

Κατάλαβα.... Μπλέξαμε τα μπούτια μας.

Άρα δεν έχει νόημα να κάνω ξεχωριστά δήλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

 

Για τα τεκμήρια, όχι για τα επιδόματα...δεν είναι τόσο χαζοί όσο νομίζουμε!

από άποψη τεκμηρίων τι ακριβώς κερδίζεις αν κάνεις χωριστές δηλώσεις; γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

από άποψη τεκμηρίων τι ακριβώς κερδίζεις αν κάνεις χωριστές δηλώσεις; γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι 

Εκτός του να μην χάνει ο ένας σύζυγος την επιστροφή φόρου λόγω τεκμηρίων του άλλου συζύγου;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...