Προς το περιεχόμενο

Το μικρότερο gaming laptop στον κόσμο με οθόνη 8’’ θέλει να ανταγωνιστεί το Nintendo Switch


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να καταλάβεις ότι με τα χρήματα που θα δώσεις για το laptop και την έξτρα κάρτα φτάνεις στο σύνολο ενός πραγματικού gaming laptop και δεν θα έχεις και τον περιορισμό της μικρής οθόνης???

Μπορείς να καταλάβεις ότι καμία σχέση δεν έχει αυτό το προϊόν με gaming, πόσο μάλλον με switch???

Βέβαια αν κρίνω από τα confused δεν έχεις καταλάβει...

Εγώ είμαι confused, όχι ότι και κόβομαι να μάθω, δεν πρόκειται να το πάρω 🙂

Αυτό θέλει να ανταγωνιστεί;;; το Switch, σωστά;

Άρα η μικρή οθόνη δεν είναι περιορισμός αλλά το ζητούμενο.

Φορητό windows gaming στη μικρή οθόνη και κανονικό windows gaming στη τηλεόραση συνδέοντας το με HDMI.

Ένα πραγματικό gaming laptop δεν έχει περισσότερους περιορισμούς λόγω της μεγάλης οθόνης όσον αφορά τη φορητότητα του;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να καταλάβεις ότι με τα χρήματα που θα δώσεις για το laptop και την έξτρα κάρτα φτάνεις στο σύνολο ενός πραγματικού gaming laptop και δεν θα έχεις και τον περιορισμό της μικρής οθόνης???

Μπορείς να καταλάβεις ότι καμία σχέση δεν έχει αυτό το προϊόν με gaming, πόσο μάλλον με switch???

Η συσκευή πουλάει ακριβώς αυτό που αναφέρεις:μικρή οθόνη.

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εγώ είμαι confused, όχι ότι και κόβομαι να μάθω, δεν πρόκειται να το πάρω 🙂

Αυτό θέλει να ανταγωνιστεί;;; το Switch, σωστά;

Άρα η μικρή οθόνη δεν είναι περιορισμός αλλά το ζητούμενο.

Φορητό windows gaming στη μικρή οθόνη και κανονικό windows gaming στη τηλεόραση συνδέοντας το με HDMI.

Ένα πραγματικό gaming laptop δεν έχει περισσότερους περιορισμούς λόγω της μεγάλης οθόνης όσον αφορά τη φορητότητα του;

Μα δεν έχει καν ξεχωριστή κάρτα γραφικών... με την νέα γενιά κονσολων να βγαίνουν σε λίγους μήνες... Τι παιχνίδια θα μπορείς να παίξεις???

Και το σημαντικότερο... την φορητότητα του switch που την είδατε σε αυτό το πράγμα??? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εγώ είμαι confused, όχι ότι και κόβομαι να μάθω, δεν πρόκειται να το πάρω 🙂

Αυτό θέλει να ανταγωνιστεί;;; το Switch, σωστά;

Άρα η μικρή οθόνη δεν είναι περιορισμός αλλά το ζητούμενο.

Φορητό windows gaming στη μικρή οθόνη και κανονικό windows gaming στη τηλεόραση συνδέοντας το με HDMI.

Ένα πραγματικό gaming laptop δεν έχει περισσότερους περιορισμούς λόγω της μεγάλης οθόνης όσον αφορά τη φορητότητα του;

Δεν ανταγωνίζεται το switch, ο επεξεργαστής του μόνο κοστίζει όσο όλο το switch. Με τιμή κοντά στα 1000 ευρώ θα έχει περιορισμένο target group

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, One+ είπε

Η συσκευή πουλάει ακριβώς αυτό που αναφέρεις:μικρή οθόνη.

Η οποία βέβαια και λόγο διαστάσεων πλέων δεν θεωρείτε φορητή όπως το switch... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν έχει καν ξεχωριστή κάρτα γραφικών... με την νέα γενιά κονσολων να βγαίνουν σε λίγους μήνες... Τι παιχνίδια θα μπορείς να παίξεις???

Σωστό κι αυτό, η Intel Iris 940 που έχει δεν θα είναι αρκετή στο μέλλον.

Για τώρα όμως είναι αρκετή, δεν είναι;

Δεν πρόκειται να πουλήσει, αυτό το θεωρώ πάνω κάτω σίγουρο, είναι προϊόν με συγκεκριμένο target group για την ώρα λόγω της τιμής του.

Αν έβγαιναν να βάλουν καλύτερη κάρτα θα έβαζαν πιστεύω, αλλά η τιμή θα ανέβαινε ακόμη πιο πολύ.

Μου αρέσει πάντως η ιδέα του σαν ιδέα, φορητό windows gaming δεν έχουμε.

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aypnia είπε

Σωστό κι αυτό, η Intel Iris 940 που έχει δεν θα είναι αρκετή στο μέλλον.

Για τώρα όμως είναι αρκετή, δεν είναι;

Δεν πρόκειται να πουλήσει, αυτό το θεωρώ πάνω κάτω σίγουρο.

Αυτο λέω και εγώ τόση ώρα... είναι ένα προϊόν που ενώ οι δημιουργοί του το χαρακτηρίζουν gaming, δεν έχει κανένα gaming χαρακτηριστικό... 

Αν σε αυτό το περιτύλιγμα βάζανε έναν ryzen 5 της σειράς 3 ή ακόμα καλύτερα της νέας 4 πχ, τότε άντε να πεις οκ κάτι πάει να πει, θα έχει και μια αντοχή στο χρόνο... τώρα όμως τρώει άκυρο από τα αποδυτήρια!!!

Επεξ/σία από AtiX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ δεν νομίζω η εταιρεία που το βγάζει να αναφέρει πουθενά το Switch. 

Απλά είπαν οι σελίδες να κάνουν λίγο ντόρο μιας και το Switch πουλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα προϊόντα της GPD δεν απευθύνονται στον μέσο φοιτητή που έχει την άνεση της καρεκλάρας και της γραφειάρας του που εκεί πάνω πάει και χτίζει το uber τούμπανο gaming PC με υδροψύξεις κτλ κτλ... όπως έκανα κ εγώ στα φοιτητικά μου χρόνια κ κορόιδευα όσους αγόραζαν laptop για να παίξουν παιχνίδι. Ναι τους κορόιδευα, γιατί με τα ίδια λεφτά έπαιρνα πολύ πιο πολύ μηχάνημα, το οποίο ήταν αναβαθμίσιμο, αν χάλαγε κάτι δεν το πέταγα ολόκληρο κτλ κτλ.

Η GPD έχω την αίσθηση ότι απευθύνεται στον μέσο  35άρη, που στο σπίτι δεν έχει ούτε καν γραφείο γιατί έχει κάνει κατάληψη η γυναίκα / ο μπόμπιρας με αποτέλεσμα να παίρνει τη δόση της gamerίνης του με κάνα χαζοπαιχνιδάκι android στον καναπέ ή στην τουαλέτα... στον 35άρη που περνάει άπειρες ώρες στα αεροπλάνα / waiting lounges, όπου εκεί μακριά από οικογενειακές υποχρεώσεις τον πιάνει η κάψα να παίξει κάνα Windows παιχνίδι ότι θυμάμαι χαίρομαι και ότι δεν πρόλαβα να παίξω λόγο δουλειάς.. (ναι, έχω ακόμα κατεβασμένα Bioshock 2, Bioshock Infinity, Chernobyl stalker, και η λίστα είναι μεγάλη.. etc..).. Και επειδή έχω και gaming laptop, ε στο αεροπλάνο στην economy θέση δεν παίζει να το βγάλεις. Ούτε σε κανένα lounge αν δεν βρεις τραπέζι με χώρο γραφείου, που άντε βρες το.

Και στον 35άρη που θέλει να ξανα-μανα-ξαναπαίξει Fallout 4, New Vegas, κτλ παιχνίδια τα οποία δεν έγιναν ποτέ ported και ούτε πρόκειται να γίνουν στο Switch. Αν έβγαιναν για switch (που δεν γίνεται λόγο hardware το έψαξα αρκετά, θα αγόραζα switch χθες, και ας πλήρωνα καραβίσιους και τους αυθεντικούς τίτλους - άλλο θέμα αυτό - ).

Όντας κάτοχος λοιπόν ενός GPD WIN 2, είμαι full ενθουσιασμένος, τρέχω ήδη Fallout4, Wii emulator και όταν βρω χρόνο και περισσότερα :D

Ο φορτιστής του είναι ελαφρώς μεγαλύτερος από κινητού, ενώ παίζουν και power banks..

Και όταν βγει και στο Indiegogo το Win Max, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αφενός ανάλογα με τι τιμή θα δώσουν για early birds και αφετέρου γιατί το Win Max δεν είναι ο αντικαταστάτης του GPD WIN 2 (με ότι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό). Θα ανακοινώσουν GPD WIN 3 μέσα στο 2021 λένε... 

Και για όσους λένε ότι το Win Max θα είναι μεγάλο, παραθέτω και εικόνα συγκριτική με το Switch.

win-max-switch.jpg

Επεξ/σία από papakatse
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alphay είπε

Τι αυτονομία να έχει άραγε..

Όσο αφορά τη μπαταρία, αυτή λέγεται πως προσφέρει αυτονομία 3 ωρών σε πλήρη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexis67676767 είπε

ο επεξεργαστής του μόνο κοστίζει όσο όλο το switch. 

O CPU έχει MSRP 320$ γιατί είναι το συγκεκριμένο μοντέλο, όχι πως δεν θα υπήρχε καλύτερη επιλογή σε απόδοση CPU,iGPU και σε χαμηλότερη τιμή με χαμηλότερη ενεργειακή κατανάλωση.

 

O 4600U είναι 6C/12T (ενάντια στον i5-1035G7 που είναι 4C/8) με base 2.1ghz και boost 4.0 ενώ ο Intel είναι 1.2 base 3.7 boost

15TDP και οι 2

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεγάλος fan των UMPC από εποχές Sony Vaio UX καθώς και fan της συγκεκριμένης εταιρείας.

Αυτά τα μηχανήματα είναι ουσιαστικά για αυτούς που θέλουν κανονικούς υπολογιστές στην τσέπη τους εφόσων βεβαια δεν τους ενοχλεί η μικρή οθόνη και αυτό ακριβώς πληρώνεις (το οποίο για να πω την αλήθεια δεν είναι ιδιαιτερα ακριβο, πχ το GPD Pocket 2 που εχει IPS οθονη και σωμα που θα το χρυσοπληρωνες σε Mac, εχει περιπου ενα 600αρι με πολυ δυνατα χαρακτηριστικα για να κανεις καθε ειδους εργασια εκτός gaming. Σε νορμάλ laptop θα εδινες σιγουρα ενα 450αρι για κατι αντιστοιχο και δε θα είχε και IPS).

Επίσης η συγκριση με το Switch είναι στη φαντασία του άρθρου και όχι της GPD.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν η gpd ξεκινησε να βγαζει αυτά τα mini laptop , τα ξεκινησε με την ιδέα του gaming on the go , gpd win, gpd win 2 , ωστοσο οι τιμές στον Θεό με τους επεξεργαστες core m3 , 8100y κλπ για gaming δεν της βγηκε και τόσο και ξεκινησε να ριχνει μέσα και productivity κλπ. Όταν πχ ένα μέτριο ταμπλετ προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα. Το gpd  exei καταλήξει να αποτελεί ουσιαστικά ένα καταναλωτικο παιχνίδι γιατί αποτυγχανει να πιάσει κάτι από έκεινα που προσφερει

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...