Προς το περιεχόμενο

Devolo Access Point One Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά η αλήθεια είναι πλέον ότι στα σπίτια μας έχουμε , tv,mobile,tablet,pc,laptop τα οποία περιμένουν να συνδεθούν Ταυτόχρονα πολλές φορές με αποτέλεσμα να κρασαρει το ρουτερ, τελικά όμως χρειαζόμαστε access point ?
 

η απλά αναβάθμιση των γραμμών από τον ΟΤΕ 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, psaras10 είπε

Καλά η αλήθεια είναι πλέον ότι στα σπίτια μας έχουμε , tv,mobile,tablet,pc,laptop τα οποία περιμένουν να συνδεθούν Ταυτόχρονα πολλές φορές με αποτέλεσμα να κρασαρει το ρουτερ, τελικά όμως χρειαζόμαστε access point ?
 

η απλά αναβάθμιση των γραμμών από τον ΟΤΕ 😂😂

Τι σχέση έχει η γραμμή με το αν το hardware (modem/router) φτάνει στα όρια του; 

Επεξ/σία από Carrion
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η αξιολόγηση του δικτύου και της ταχύτητας του ξεκινάει πρώτα από τις γραμμές και στην συνέχεια καταλήγει στο ρουτερ , προσωπική μου άποψη . Γι αυτό και άλλωστε ξεκίνησαν οι αλλαγές των απλών καλωδίων με οπτικές ίνες έτσι ώστε να αξιοποιεί ο χρήστης στο μέγιστο την ταχύτητα που πληρώνει στην κάθε εταιρία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, psaras10 said:

Νομίζω πως η αξιολόγηση του δικτύου και της ταχύτητας του ξεκινάει πρώτα από τις γραμμές και στην συνέχεια καταλήγει στο ρουτερ , προσωπική μου άποψη . Γι αυτό και άλλωστε ξεκίνησαν οι αλλαγές των απλών καλωδίων με οπτικές ίνες έτσι ώστε να αξιοποιεί ο χρήστης στο μέγιστο την ταχύτητα που πληρώνει στην κάθε εταιρία . 

τα 2,4 ghz ακομα και για 50αρα vdsl ειναι πεθαμενα.οποτε και οι γραμμες φταινε αλλα και το hardware.αλλο τοσο με 100 200 Mbit vdsl ή ftth. και ακομα καποιοι παροχοι δινουν single band wifi modem router με 100αρες vdsl.και με 50αρες βεβαια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι access point ή router? Αν είναι access point τι την θέλει την WAN θύρα; Το ίδιο θα έπρεπε να δουλεύει και με σύνδεση του modem/router σε οποιαδήποτε άλλη LAN

Αν κάνει και routing/dhcp κλπ και απλα δεν το γράφει το review ή/και δεν δίνει οδηγίες για σωστό setup, καλά ξεμπερδέματα με double NAT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, trainer είπε

Εγώ πάντως παίζω σε 100αρα με το router της Vodafone H 300s κυριολεκτικά απροβλημάτιστα!

Screenshot_20200423-153827_Samsung Internet~01.jpg

 

Έχω το ίδιο και πράγματι είναι η μέρα με τη νύχτα με το παλιό λεύκο που δίνανε πριν χρόνια αν το θυμάται κάποιος.. Πολύ ικανοποιημένος, ειδικά για "δωρεάν".

Το θέμα είναι ότι με το ίδιο μηχάνημα οι γονείς μου που μένουν σε δίπατο, ο πάνω όροφος δεν έχει καλή απόδοση.. Απ'την άλλη και τα 100+ ευρώ που ζητάει το Devolo δεν τα λες λίγα.. αλλά θα είναι απαραίτητο τώρα που θα τους βάλω smartTV με netflix, με την τωρινή κατάσταση μόνο browsing και λίγο youtube στις περισσότερες περιπτώσεις σε χαμηλή ποιότητα είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/04/2020 at 12:33, EuphangeL said:

Είναι access point ή router? Αν είναι access point τι την θέλει την WAN θύρα; Το ίδιο θα έπρεπε να δουλεύει και με σύνδεση του modem/router σε οποιαδήποτε άλλη LAN

Αν κάνει και routing/dhcp κλπ και απλα δεν το γράφει το review ή/και δεν δίνει οδηγίες για σωστό setup, καλά ξεμπερδέματα με double NAT

access point. δεν ειναι router δεν υποστηριζει Router ασχετα που το εχει σαν wan.απλα το συνδεεις εκει και σου αφηνει 4 lan ελευθερες.ο λογος ειναι οτι η wan ας το πουμε ειναι gigabit ενω οι lan 100ares. δεν το δοκιμαζα να το βαλω σε μια αλλη lan αλλα θα παιζει απλα με μεγιστο τα 100mbit λογω fast ethernet.δεν κανει Routing δεν θα εχεις διπλο Nat. δεν τα εγραψα για dhcp και routing διοτι δεν τα κανει. οι ρυθμισεις ειναι απλες.να παρει απο dhcp ή να δωσεις static ip.ενα απλο access point

On 23/04/2020 at 15:44, trainer said:

Εγώ πάντως παίζω σε 100αρα με το router της Vodafone H 300s κυριολεκτικά απροβλημάτιστα!

 

αν εχει ενα Modem router 5ghz τοτε ειναι μερα με την νυχτα απο τα παλια σαπιδια που ειχαν μονο 2,4 ghz και σε vdsl50ara μετα βιας τα επιανες τα 50 και αμα.

On 23/04/2020 at 16:23, polaki said:

Έχω το ίδιο και πράγματι είναι η μέρα με τη νύχτα με το παλιό λεύκο που δίνανε πριν χρόνια αν το θυμάται κάποιος.. Πολύ ικανοποιημένος, ειδικά για "δωρεάν".

Το θέμα είναι ότι με το ίδιο μηχάνημα οι γονείς μου που μένουν σε δίπατο, ο πάνω όροφος δεν έχει καλή απόδοση.. Απ'την άλλη και τα 100+ ευρώ που ζητάει το Devolo δεν τα λες λίγα.. αλλά θα είναι απαραίτητο τώρα που θα τους βάλω smartTV με netflix, με την τωρινή κατάσταση μόνο browsing και λίγο youtube στις περισσότερες περιπτώσεις σε χαμηλή ποιότητα είναι..

τα 5ghz ειναι πιο γρηγορα αλλα δεν εχουν μεγαλη δυνατότητα στο να περνανε μεσα απο εμποδια.(διαπερατοτητα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

@poulinos

Εάν έχεις την καλοσύνη, διαφώτισέ με: περιμένω το devolo access point one. Θα μπει δίπλα στο ρούτερ του παρόχου (zxhn h168n v3.1), με καλώδιο. Συσκευές που θα πρέπει να διαχειριστεί: δύο smartphones, ένα pc, και, ενίοτε, ένα laptop.

1)εάν θέλω να κάνω cloning το υπάρχον δίκτυό μου, συνδέω πρώτα το devolo στο ρούτερ, περνάω τους εργοστασιακούς κωδικούς (αυτούς που βρίσκεις στο κάτω μέρος του ap), ώστε να εμφανιστεί το δίκτυο που δημιουργεί το devolo και μετά κάνω τη διαδικασία με το wps; Ή μπορώ κατευθείαν, μόλις το βάλω στην πρίζα, να κάνω το cloning (πριν, δηλαδή, περάσω τους εργοστασιακούς κωδικούς και δημιουργηθεί το ξεχωριστό wifi δίκτυο του devolo);

2)Εάν θέλω, μελλοντικά, να βάλω και δεύτερο devolo, καταλαβαίνω πως ένας τρόπος είναι να το κουμπώσω κι αυτό με καλώδιο στο ρούτερ (υπό την προϋπόθεση ότι θα χρησιμοποιηθεί ως ap) ή με καλώδιο στο πρώτο devolo που θα έχω. Μπορεί να συνδεθεί ασύρματα το δεύτερο devolo με το πρώτο και, εν συνεχεία, να συνδέσω ενσύρματα στο δεύτερο devolo τη συσκευή ή τις συσκευές που θέλω;

3)Τέλος, εάν έχω κάνει το cloning του δικτύου μου, οπότε έχω ένα δίκτυο πλέον, μπορώ να κλείσω κατόπιν το wifi του zte και ν' αφήσω το devolo να διαχειριστεί το wifi δίκτυό μου (ώστε να ορίσω, ας πούμε, ότι το pc θα παίρνει από τη μπάντα των 5 ghz και τα κινητά από την μπάντα των 2.4 ghz); Αν γίνεται κάτι τέτοιο, απλά κλείνω το wifi του ρούτερ ή έχει παραπάνω βήματα η διαδικασία; Υπόψιν, το zte, τουλάχιστον το δικό μου, έχει κλειδωμένη την επιλογή του bridge και έχω pstn τηλεφωνία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...