Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών


chromich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά και χρόνια πολλά,

Έχω μια κάρτα γραφικών Sapphire Radeon R9 290 4GB και κατά την εκκίνηση των Windows 10 η οθόνη μένει με ένα σκούρο πράσινο χρώμα και δεν προχωράει.

Έχει κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλα.

Δοκίμασε να μπεις σε ασφαλή λειτουργία και δες τι συμβαίνει εκεί.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ασφαλή στις συσκευές συστήματος δεν βλέπει σωστά την κάρτα και μόνιτορ. Εαν αφαιρεθεί ο οδηγός της ΑΤΙ τότε ξεκινούν τα Windows.  Αν κατεβάσω από το σάιτ τότε γίνεται πάλι μαύρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν αναφέρει πολλά άτομα και το έχω πάθει και εγώ ο ίδιος για αυτό σε ρώτησα συγκεκριμένα.

 

Έχει πρόβλημα η κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γινεται να εχει προβλημα η καρτα και να λειτουργει κανονικα με τους οδηγους των windows και οχι με τους οδηγους απ το σαιτ της αμδ?

μηπως να δοκιμαζες να κατεβασεις παλαιοτερους οδηγους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O οδηγος των windows ειναι generic και ειναι για ΟΛΕΣ.Ισα ισα να βλεπεις μεχρι να περασεις οδηγο.Ειναι σαν να μην εχει οδηγο για αυτο και κατα την εκκινηση βλεπει οτι λειτουργει κανονικα.

Στο παρελθον μου ειχε συμβει με GTX760.Την πηγα για ελεγχο κου μου την γυρισαν πισω ως ανεπισκευαστη επειδη ειπαν οτι ειχε προβλημα στη vram.

Δε νομιζω οι παλιοτεροι οδηγοι να κανουν κατι μιας και υποθετω οτι μεχρι τωρα δεν ειχε προβλημα , μεχρι που του ξεκινησε.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leolipop είπε

O οδηγος των windows ειναι generic και ειναι για ΟΛΕΣ.Ισα ισα να βλεπεις μεχρι να περασεις οδηγο.Ειναι σαν να μην εχει οδηγο για αυτο και κατα την εκκινηση βλεπει οτι λειτουργει κανονικα.

Στο παρελθον μου ειχε συμβει με GTX760.Την πηγα για ελεγχο κου μου την γυρισαν πισω ως ανεπισκευαστη επειδη ειπαν οτι ειχε προβλημα στη vram.

Δε νομιζω οι παλιοτεροι οδηγοι να κανουν κατι μιας και υποθετω οτι μεχρι τωρα δεν ειχε προβλημα , μεχρι που του ξεκινησε.

με σκαλωνει οτι αν ειναι προβλημα hardware θα το ειχε ασχετα με το τι οδηγους ειναι περασμενοι

ισως γινεται αν ειναι σε επιπεδο bios η ζημια? αν δε πιασουν οι παλιοι οδηγοι θα μπορουσε να δοκιμασει να περασει bios ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι προβλημα στο hardware που πατανε οι οδηγοι...Εχω διαβασει οτι μπορεις να παρατεινεις ισως τη ζωη της με reflow.

Εμενα να σου δωσω να καταλαβεις η 760 δουλευε καλα αλλα σχετικα ζεστα ~80 βαθμους.Την ανοιξα και εβαλα νεα παστα , επεσε η θερμοκρασια 20 βαθμους που το εβλεπα σε ενα παιχνιδακι μεχρι που κρασαρε ο υπολογιστης και επανεκκινησε.Μετα εδειχνε κανονικα οταν εκκινουσε, σε ασφαλη λειτουργια.Δοκιμασα σε με διαφορους drivers αλλα τιποτα δεν αλλαξε.

Τα εχω περασει σου λεω...

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σκεφτείς οτι είναι 6 χρονών κάρτα (ασχετα ποτε την αγόρασες εσύ) ... Λογικά χάλασε, δουλεύει με βασικούς drivers αλλα οταν πάς να βάλεις τους επίσημους , λόγο του οτι "ξεκλειδώνουν" επιπλέον επιλογές/ταχύτητες κλατάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λυση πριν την στειλεις θα ηταν: να κατεβασεις τα παντα ολα απο το bios οσο κατεβαινουν χαμηλα
και να δοκιμασεις μετα αν θα ειναι λειτουργικη! Eχεις αρκετες πιθανοτητες να μην κρασασει κατοπιν:
https://www.techpowerup.com/forums/threads/edit-bios-amd-r9-290x.251647/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...