Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ανταλλακτικων αμαξώματος - σαλονιού Fiat punto evo


tsakitsan95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητω τα φώτα σας μήπως και κάποιος ειδήμων γνωρίζει. Αναζητώ κάποια ανταλλακτικά να αλλάξω στο καινούργιο αμαξάκι μου και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται απο που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ σε καλη τιμή.

Αναζητώ αρχικά σήματα - emblems μπρος-πισω γιατί και τα δύο έχουν θαμπώσει και μπάζουν και νεράκια. Εχω βρει καποια σε ebay και amazon με τιμη γύρω στα 30 ευρώ έκαστος.

Επίσης ψάχνω να βρω για τη θέση του οδηγού στο ταμπλο αριστερά κάτω υπάρχει ένα μικρό ντουλαπάκι (πίσω απο το οποίο βρίσκονται κατι ασφάλειες). Κάτι έχει χαλάσει σε αυτό και δεν κάθεται καλά. Μηχανικός μου είπε ότι εχει χαλάσει μόνο το ντουλαπάκι (όχι και η βάση) και θα κόστιζε γύρω στα 40 ευρω για αλλαγή με καινούργιο. (Η φωτογραφία είναι από δεξιοτίμονο λογικά είναι διαφορετικό το ανταλλακτικο από το δικό μου)

image.png.95ccfc827aab9da9ba7a740eb39b1928.png

Τέλος ψάχνω να αλλάξω ένα πλαστικό το οποίο έχει θαμπώσει αρκετά της αρχής του καπού.

image.png.79bfa63b7665dc54149922d58d956856.pngimage.png.79bfa63b7665dc54149922d58d956856.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντουλαπάκι και ίσως και τα σήματα μπορείς να τα βρεις από κάποιο τρακαρισμένο και γενικά όπου υπάρχουν μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (ακόμη και σε ανακυκλωτηρια αυτοκινήτων).

Το πλαστικό, αν πιάνουν έστω λίγο τα χέρια σου, μπορείς είτε να το αφαιρέσεις και να το περάσεις ένα μαύρο σπρέι, ή δεν ξέρω μήπως γίνεται και όπως είναι, αν φυσικά μπορείς να μονώσεις καλά όλα τα γυρω γυρω μην βαφτούν κι αυτά. Γιατί και άλλο να πάρεις, μετά από λίγο θα θαμπώσει κι αυτό να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alxnks είπε

Το ντουλαπάκι και ίσως και τα σήματα μπορείς να τα βρεις από κάποιο τρακαρισμένο και γενικά όπου υπάρχουν μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (ακόμη και σε ανακυκλωτηρια αυτοκινήτων).

Το πλαστικό, αν πιάνουν έστω λίγο τα χέρια σου, μπορείς είτε να το αφαιρέσεις και να το περάσεις ένα μαύρο σπρέι, ή δεν ξέρω μήπως γίνεται και όπως είναι, αν φυσικά μπορείς να μονώσεις καλά όλα τα γυρω γυρω μην βαφτούν κι αυτά. Γιατί και άλλο να πάρεις, μετά από λίγο θα θαμπώσει κι αυτό να ξέρεις.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα κοιτάξω για κάνα τρακαρισμένο στο car! Σχετικά με το βάψιμο του πλαστικού το έχω σκεφτεί και γώ αλλά φοβάμαι μήπως το καταστρέψω τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και κάποια υλικά που επαναφέρουν το χρώμα στα πλαστικά. 

Δεν έχω χρησιμοποίησει κάποιο από αυτά γιατί θεωρώ ότι το βάψιμο θα αντέξει περισσότερο.

 

π.χ. polytrol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ντουλαπακι ρωτα σε αντιπροσωπεια για αρχη, μπορει και να συμφερει το καινουργιο περισσοτερο απο το μεταχειρισμενο. 

Σηματακια υπαρχουν και φθηνοτερα αν ψαξεις σε μαγαζια με ανταλλακτικα χωρις να ειναι γνησια που ειναι και μια χαρα απο οσο ξερω. Ρωτα στην αντιπροσωπεια ποσο τα εχουν και δες και ebay για γνησια και ο,τι σε συμφερει αναλογα αγοραζεις. 

Για το πλαστικο θα πας και θα βρεις ενα γαλακτομα σιλικονης (ΟΧΙ SPRAY! ειναι αλλο πραγμα αυτο!), θα το περασεις μια φορα και θα το απορροφησει μεσα.. μετα απο λιγες μερες ξανα για να ποτησει κιαλο και καθε 2-3 πλυσηματα ξανα.. θα δεις οτι μεσα σε λιγο καιρο θα μεινει σταθερα σε 1 μαυρο χρωμα. Επισης λενε πως πολυ καλο ειναι το Perl της Car Pro που ειναι ακριβως για τη χρηση αυτη και αφηνει το "μαμα" σατινε του πλαστικου.  Ειναι το επομενο που θα δοκιμασω μετα το γαλακτωμα που εχω (Allegrini Joly liquido) και ειμαι πληρως ευχαριστημενος απο τη διαρκεια του πανω στα πλαστικα οσο μεσα αλλα και εξω.. Το polytrol δεν το συμπαθω γιατι κανει κατι σαν φιλμ απο πανω και οχι να "επισκευασει" το πλαστικο χωρις ομως να εννοω οτι δεν κανει τη δουλεια που λεει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει πριν το lock down με ενα υγρο για τα πλαστικα που πηρα απο λαμπικο, εκανε δουλεια αλλα φαινοταν οτι ηταν παστωμενο. Εχω πολυ καιρο να του ξαναβάλλω. Θα δοκιμασω την θεραπεια που προτείνατε πριν ξοδευτω 😛 Σχετικα με τις μπογες κλπ βρηκα να παραγγειλω αλλα δε ξερω, δε θα με ελεγα και μαστορα και φοβαμαι μη το καταστρεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

εχω δοκιμασει πριν το lock down με ενα υγρο για τα πλαστικα που πηρα απο λαμπικο, εκανε δουλεια αλλα φαινοταν οτι ηταν παστωμενο. Εχω πολυ καιρο να του ξαναβάλλω. Θα δοκιμασω την θεραπεια που προτείνατε πριν ξοδευτω 😛 Σχετικα με τις μπογες κλπ βρηκα να παραγγειλω αλλα δε ξερω, δε θα με ελεγα και μαστορα και φοβαμαι μη το καταστρεψω.

Το έχεις εύκαιρο? Ποιο ήταν? Με γαλάκτωμα καταστροφή δεν κάνεις.  Ούτε με polytrol..  με το θερμοπιστολο αν δεν προσέξεις είναι πολύ πιθανό.. ειδικά αν είναι φλατ και όχι σαγρε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 12:19 ΠΜ, tsakitsan95 είπε

Ζητω τα φώτα σας μήπως και κάποιος ειδήμων γνωρίζει. Αναζητώ κάποια ανταλλακτικά να αλλάξω στο καινούργιο αμαξάκι μου και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται απο που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ σε καλη τιμή.

Αναζητώ αρχικά σήματα - emblems μπρος-πισω γιατί και τα δύο έχουν θαμπώσει και μπάζουν και νεράκια. Εχω βρει καποια σε ebay και amazon με τιμη γύρω στα 30 ευρώ έκαστος.

Επίσης ψάχνω να βρω για τη θέση του οδηγού στο ταμπλο αριστερά κάτω υπάρχει ένα μικρό ντουλαπάκι (πίσω απο το οποίο βρίσκονται κατι ασφάλειες). Κάτι έχει χαλάσει σε αυτό και δεν κάθεται καλά. Μηχανικός μου είπε ότι εχει χαλάσει μόνο το ντουλαπάκι (όχι και η βάση) και θα κόστιζε γύρω στα 40 ευρω για αλλαγή με καινούργιο. (Η φωτογραφία είναι από δεξιοτίμονο λογικά είναι διαφορετικό το ανταλλακτικο από το δικό μου)

image.png.95ccfc827aab9da9ba7a740eb39b1928.png

Τέλος ψάχνω να αλλάξω ένα πλαστικό το οποίο έχει θαμπώσει αρκετά της αρχής του καπού.

image.png.79bfa63b7665dc54149922d58d956856.pngimage.png.79bfa63b7665dc54149922d58d956856.png

Αρχικά ρώτησε αντιπροσωπεία, ωστόσο υπάρχει και μαγαζι στη Λυκοβρυση με μεταχειρισμένα . Δέν το θυμάμαι όμως το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Αρχικά ρώτησε αντιπροσωπεία, ωστόσο υπάρχει και μαγαζι στη Λυκοβρυση με μεταχειρισμένα . Δέν το θυμάμαι όμως το όνομα.

Τζεφερακος Ανταλλακτικα και θα το βρει.. ειναι και ο Giovan στη σπυρου πατση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντουλαπάκι το παρηγγειλα θα μου έρθει από εβδομάδα. Δε γλύτωσα και παρά πολλά λεφτά αλλά εντάξει. Μόνο για το ντουλαπάκι συνεργείο μου είχε πει 40-50€. Μαζί με τη βάση και μεταφορικά το πήρα 30. Συνεχίζω με τα σήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 12:19 ΠΜ, tsakitsan95 είπε

πλαστικό το οποίο έχει θαμπώσει αρκετά της αρχής

https://ergomarket.gr/aytokinito-mhxanes-eidh-fanopoiioy/vafi-aytokinitoy/vafi-plastikon-mayri-sonax-100ml/

Πάρε αυτή.

Τα κάνει καινούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, bill999r είπε

Μωρε εγω να το πάρω αυτο 😛 Πως βαφω το πλαστικο είναι το θέμα. Και αμα το κανω χάλια μετα τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakitsan95 είπε

Μωρε εγω να το πάρω αυτο 😛 Πως βαφω το πλαστικο είναι το θέμα. Και αμα το κανω χάλια μετα τι κάνω?

Έχει σφουγγαρακι μπροστά όπως οι βαφές παπουτσιών. Θα βάλεις λίγη χαρτοταινια περιμετρικά του πλαστικού και αφού το καθαρίσεις καλά και το αφήσεις να στεγνώσει καλά αρχίζεις την επιχείρηση.

Δεν είναι κάτι δύσκολο και δεν νομίζω να βγεί άσχημο.

Αλλιώς δοκιμάζεις τη λύση του γαλακτώματος σιλικόνης. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαίνεται πιο ήπιο και εύκολο από την βαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 5:43 ΜΜ, bill999r είπε

Έχει σφουγγαρακι μπροστά όπως οι βαφές παπουτσιών. Θα βάλεις λίγη χαρτοταινια περιμετρικά του πλαστικού και αφού το καθαρίσεις καλά και το αφήσεις να στεγνώσει καλά αρχίζεις την επιχείρηση.

Δεν είναι κάτι δύσκολο και δεν νομίζω να βγεί άσχημο.

 

Εγγυημένα θα βγει άσχημο, ειδικα σε τοσο μεγαλη επιφάνεια. Το είχα εγώ και ειχα φασκιώσει κάτι πλαστικά με αυτό. Το αποτελεσμα ηταν μέτριο και με τον καιρο φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...