Προς το περιεχόμενο

Νεο PC Build σε μεγεθος... κονσολας!


kostis76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαδερφακι μου ζητησε να του προτεινω κομματια για νεο PC Build σε μεγεθος κονσολας για να το κουμπωσει σε 49" 4k TV μεσω HDMI για χρηση και ως all around PC, και ως κονσολα για light gaming (GTA, FIFA, NFS κτλ) (δεν εχει τιποτα απο τα 2 τωρα). Τον προειδοποιησα οτι με την επιλογη μικρου κουτιου, αυτοματως θα περιοριστει σε Low Profile GPU επιλογες μονο, και φυσικα μικρο PSU,  ενω και οι θερμοκρασιες θα ειναι ενα θεμα ειδικα το καλοκαιρι. Τι ιδεες εχετε να προτεινετε για budget 500-550 euro (μαζι με μεταφορικα)? Με μια ματια που εριξα στην αγορα, βρηκα τα παρακατω (οι τιμες δεν ειναι οι τρεχουσες, αλλα εκει παιζουν...)

ΚΟΥΤΙ Antec VSK2000-U3 32,90 €
Μ/Β Asrock B450M-Pro4 82,00 €
CPU AMD Ryzen 5 2600 Box 120,00 €
GPU MSI GeForce GTX 1650 4GB 4GT LP 148,00 €
SSD Adata XPG SX6000 Pro 256GB 54,00 €
RAM G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB) 70,00 €
PSU Chieftec GPF250P 37,00 €
    543,90 €

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tanasen01 είπε

Σ'ευχαριστω πολυ tanasen01!

To PSU μαλλον θα ληφθει υποψιν, αν και τα 2 ειναι 80plus bronze, τα μολις 250W του Chieftech με... τρομαζαν λιγο (ως ανεπαρκη?!?)

Το Adata SSD θα το κρατησω (αν δεν βρεθει κατι πιο γρηγορο), καθως νομιζω ειναι πιο γρηγορο απο το (SATA) Crucial και σε πρωτη φαση τον ενδιαφερει ο κυριως σκληρος να ειναι το δυνατον γρηγοροτερος για τα λεφτα του, και οχι τοσο η χωρητικοτητα (αργοτερα θα προσθεσει 2ο σκληρο για εξτρα χωρο...).

Η  Asrock υπολειπεται πολυ της Gigabyte? (οχι οτι εχω προτιμηση σε καποια συγκεκριμενη, απλα για να μαθουμε και κατι μεσα απο τη διαδικασια 😉 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Σ'ευχαριστω πολυ tanasen01!

To PSU μαλλον θα ληφθει υποψιν, αν και τα 2 ειναι 80plus bronze, τα μολις 250W του Chieftech με... τρομαζαν λιγο (ως ανεπαρκη?!?)

Το Adata SSD θα το κρατησω (αν δεν βρεθει κατι πιο γρηγορο), καθως νομιζω ειναι πιο γρηγορο απο το (SATA) Crucial και σε πρωτη φαση τον ενδιαφερει ο κυριως σκληρος να ειναι το δυνατον γρηγοροτερος για τα λεφτα του, και οχι τοσο η χωρητικοτητα (αργοτερα θα προσθεσει 2ο σκληρο για εξτρα χωρο...).

Η  Asrock υπολειπεται πολυ της Gigabyte? (οχι οτι εχω προτιμηση σε καποια συγκεκριμενη, απλα για να μαθουμε και κατι μεσα απο τη διαδικασια 😉 )

γιατί δεν παίρνει κονσόλα ? Με την 1650 θα παίζει χειρότερα απο οτι στο Playstation σε 4k οθόνη

Επίσης ο adata είναι άχρηστος για τη χρήση που τον θέλετε..... τσάμπα λεφτά καις εκεί 

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, leros2004 είπε

γιατί δεν παίρνει κονσόλα ? Με την 1650 θα παίζει χειρότερα απο οτι στο Playstation σε 4k οθόνη

Επίσης ο adata είναι άχρηστος για τη χρήση που τον θέλετε..... τσάμπα λεφτά καις εκεί 

Αρχικα αυτο του προτεινα και εγω (PS4 Pro), ομως απο τη μια θελει να περιμενει να παρει το PS5 (ειδικα με τις τιμες που εχουν παει οι κονσολες τωρα), και ως τοτε θα τον καλυψει το σταθερο που θα φτιαξει, οποτε δεν πολυκαιγεται να ειναι δυνατο στα παιχνιδια... απο την αλλη, θελει ενα PC "μαζεμενο" οσο παει σε διαστασεις , για να το χρησιμοποιησει με την TV (δεν θελει να παρει και monitor)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostis76 είπε

Ξαδερφακι μου ζητησε να του προτεινω κομματια για νεο PC Build σε μεγεθος κονσολας για να το κουμπωσει σε 49" 4k TV μεσω HDMI για χρηση και ως all around PC, και ως κονσολα για light gaming (GTA, FIFA, NFS κτλ) (δεν εχει τιποτα απο τα 2 τωρα). Τον προειδοποιησα οτι με την επιλογη μικρου κουτιου, αυτοματως θα περιοριστει σε Low Profile GPU επιλογες μονο, και φυσικα μικρο PSU,  ενω και οι θερμοκρασιες θα ειναι ενα θεμα ειδικα το καλοκαιρι. Τι ιδεες εχετε να προτεινετε για budget 500-550 euro (μαζι με μεταφορικα)? Με μια ματια που εριξα στην αγορα, βρηκα τα παρακατω (οι τιμες δεν ειναι οι τρεχουσες, αλλα εκει παιζουν...)

ΚΟΥΤΙ Antec VSK2000-U3 32,90 €
Μ/Β Asrock B450M-Pro4 82,00 €
CPU AMD Ryzen 5 2600 Box 120,00 €
GPU MSI GeForce GTX 1650 4GB 4GT LP 148,00 €
SSD Adata XPG SX6000 Pro 256GB 54,00 €
RAM G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB) 70,00 €
PSU Chieftec GPF250P 37,00 €
    543,90 €

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

 

 

Αυτό.

Καλύτερη κάρτα γραφικών.

Καλύτερο τροφοδοτικό

Καλύτερος NVME.

καλύτερο κατά πολύ κουτί !

 

Tο κουτί είναι αυτό.

16600182344_fa9e6b7771_b.jpg

Screenshot_20200423_131744.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αυτό.

Καλύτερη κάρτα γραφικών.

Καλύτερο τροφοδοτικό

Καλύτερος NVME.

καλύτερο κατά πολύ κουτί !

Tο κουτί είναι αυτό.

16600182344_fa9e6b7771_b.jpg

Screenshot_20200423_131744.png

Προσωπικα μου αρεσει αυτος ο "κυβος" (χωραει και full size GPU & PSU) σε αντιθεση με αλλους κυβους που εχω δει, ο ξαδερφος ριχνει ακυρο λογω... ογκου 😠 😁  (για να καταλαβεις, απορριπτει & το XBOX series X... 🙄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Προσωπικα μου αρεσει αυτος ο "κυβος" (χωραει και full size GPU & PSU) σε αντιθεση με αλλους κυβους που εχω δει, ο ξαδερφος ριχνει ακυρο λογω... ογκου 😠 😁  (για να καταλαβεις, απορριπτει & το XBOX series X... 🙄 

 

 

Τότε μόνο ένα θα του κάνεις.

Όλα αυτά που έχω γράψει παραπάνω αλλά με κάρτα γραφικών την

https://www.skroutz.gr/s/21142249/Asus-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Phoenix-90YV0DT1-M0NA00.html

ή την SAPPHIRE RX 570 ITX

https://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD RX 570|Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX 4G- 4096 MB GDDR5 ( 11266-3

 

gray+VK-3+product+image.jpg?format=1500w

https://www.velkase.com/products/velka-3

 

τροφοδοτικό  επιτέλους έχει βγει αθόρυβο 400watt .

HDPLEX.400W.DCATX.3.jpg

https://hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi-dc-atx-power-supply-16v-24v-wide-range-voltage-input.html

που συνδυάζεται με εξωτερικό 400άρι DC 24V τροφοδοτικό όπως δηλαδή ένα φορητό λάπτοπ.

ψάξε να δεις που τα πουλάνε.

Αααα και κάτι που ξέχασα να αναφέρω.

Αν πάτε σε τέτοια λύση θα βάλεις 500GB ή 1TB NVME δίσκο . Όχι sata 2,5άρη ...

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...