Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για διαδικτυακα μαθηματα Python


towardsData

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. θελω να παρακολουθησω μαθηματα Python με σκοπο να κινηθω προς το data science και τη μηχανικη μαθηση.

για εισαγωγη στη μαθηση της Python τι θα μου προτεινατε ; τα μαθηματα του mathesis που ειναι δωρεαν για ανεργους ή κανενα φτηνο course του udemy ;

το επομενο βημα μου αν δω οτι το εχω με τον κωδικα θα ειναι μια ετησια συνδρομη στο coursera plus. με προβληματιζει οτι η ορολογια του mathesis θα ειναι στα ελληνικά.

2. το laptop μου ειναι διπυρηνο με επεξεργαστη i5 στα 1,8 ghz και ssd, κάνει για την εκμάθηση της python; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πρότεινα το DataCamp, γιατι εχει προσανατολισμο προς το Data Science και ειναι αξιολογο

https://www.datacamp.com/learn-python-with-anaconda/?utm_source=adwords_ppc&utm_campaignid=805200711&utm_adgroupid=43370829484&utm_device=c&utm_keyword=%2Bdata %2Bcamp %2Bpython&utm_matchtype=b&utm_network=g&utm_adpostion=&utm_creative=255831678431&utm_targetid=aud-522010995285:kwd-414126609980&utm_loc_interest_ms=&utm_loc_physical_ms=20376&gclid=CjwKCAjw-YT1BRAFEiwAd2WRtm_njedAmj4H0V2ainxqnzK6QwIBOohwZfoUa3tWmRSYQH2UTpyygBoC07EQAvD_BwE

Γενικα, προτιμησε να μαθεις στα αγγλικα, μιας και εινια η γλωσσα που κυριαρχει στον τομεα

Ο υπολογιστης σου ειναι μια χαρα

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα ωραιο απο το πανεπιστημιο του Helsinki(ειχε ανεβει σε ενα ποστ τωρα με κοροναιο). Με πιστοποιηση δεν ξερω τι παιζει βεβαια αλλα ανεβαζει ολη την δουλεια σου στον server σε προσωπικο λογαριασμο. mooc.fi/en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, towardsData είπε

1. θελω να παρακολουθησω μαθηματα Python με σκοπο να κινηθω προς το data science και τη μηχανικη μαθηση.

για εισαγωγη στη μαθηση της Python τι θα μου προτεινατε ; τα μαθηματα του mathesis που ειναι δωρεαν για ανεργους ή κανενα φτηνο course του udemy ;

το επομενο βημα μου αν δω οτι το εχω με τον κωδικα θα ειναι μια ετησια συνδρομη στο coursera plus. με προβληματιζει οτι η ορολογια του mathesis θα ειναι στα ελληνικά.

2. το laptop μου ειναι διπυρηνο με επεξεργαστη i5 στα 1,8 ghz και ssd, κάνει για την εκμάθηση της python; 

Εγώ πριν λίγο καιρό χρειάστηκα επιπλέον υλικό ώστε να καταφέρω να περάσω το μάθημα της Python στη σχολή μου και παρακολούθησα δωρεάν σεμινάριο στο Eduonix
Σου παραθέτω το λινκ παρακάτω :
https://www.eduonix.com/courses/Software-Development/Learn-Python-programming-From-Scratch

Ξεκινάει από τα απολύτως αρχικά όπως πώς να εγκαταστήσεις τα βασικά προγράμματα σε κάθε πλατφόρμα και όσο περνάνε τα μαθήματα αρχίζει και σε βάζει πιο βαθιά

Επίσης σου δίνει και μία Χ πιστοποίηση που λέει ότι ο τάδε παρακολούθησε το σεμινάριο κλπ κλπ 

Τα σεμινάρια στο Eduonix είναι παρόμοια με αυτά του Udemy !

Απλά αρχικά για να μην ξοδέψεις χρήματα θα σου πρότεινα να πας σε κάτι δωρεάν όπως αυτό που σου έστειλα πάνω για να δεις αν σου ταιριάζει και αν σου αρέσει

Ο υπολογιστής σου πάντως τα βασικά προγράμματα που θα χρειαστείς τα τρέχει απροβλημάτιστα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...