Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Hardware και update από Windows 7 σε Windows 10


e-giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα αρκετά παλιό pc στο οποίο τρέχω Windows 7, σε 1-2 βδομάδες πρόκειται να κάνω ένα γενικό upgrade στο hardware αγοράζοντας καινούριο δίσκο, μητρική, επεξεργαστή, κάρτα γραφικών κλπ..

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κανένας τρόπος, να διατηρήσω τα εγκατεστημένα μου προγράμματα και αρχεία κάνοντας κάποιο clone του δίσκου που έχω τώρα (τον οποίο και πρόκειται να πουλήσω) στον καινούριο ώστε να κρατήσω τα αρχεία και τις εφαρμογές μου ως έχει. 

Γνωρίζω ότι επειδή θα αλλάξω μητρική, επεξεργαστή κλπ, θα πρέπει να γίνει φορμάτ του νέου δίσκου στο νέο build, αυτό όμως θα μου σβήσει τα προγράμματα και τα αρχεία υποθέτω.

Επίσης έχω και 2 ακόμα  HDD δίσκους στους οποίους έχω μόνο αρχεία, και θα τους κρατήσω στο νέο PC.

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς θα μπορούσα να κάνω τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους δισκους τους κουμπωνεις οπως ειναι , χωρις πολλα πολλα.Μιας και αλλαζεις τοσα πολλα , στη θεση σου θα εστηνα ενα 2ο υπολογιστη με τα υλικα που αντικαθιστας.

Στο λεω γιατι ετοιμος ειμαι να βαλω για χαρισμα ενα κουτι υπολογιστη με τροφοδοτικο.

Τα προγραμματα που δουλευεις τα εγκαθιστας στο νεο συστημα , απο εκει και μετα φροντισε να φυλαξεις τι αρχεια θελεις και οτι δουλεια εχεις αποθηκευσει με τα προγραμματα αυτα (καπου συγκεκριμενα θα ειναι αυτα - στα "εγγραφα μου" ισως ; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...