Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίζω την RAM στα 3200Mhz κσι το PC δεν bootάρει


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πρόσφατα έφτιαξα μόνος μου ένα νέο PC. Λειτουργεί κανονικά και δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Προχθές παρατήρησα πως η μνήμη RAM είναι ρθυμισμένη στα 2129Mhz και αποφάσισα να την ρυθμίσω μόνος μου στο maximum της μνήμης δηλαδή στα 3200Mhz. Δυστυχώς κάθε  φορά που έμπαινα στο BIOS και άλλαζα την τιμή της είτε με X.M.P. είτε χειροκίνητα ο υπολογιστής δεν μπορούσε να κάνει boot. Όλα δούλευαν κανονικά αλλά δεν εμφάνιζε εικόνα. Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει θα ήμουν πραγματικά ευγνώμον. Ευχαριστώ! 

Χαρακτηριστικά PC:

Τροφοδοτικό Coolermaster Masterwatt 550

CPU Ryzen 3 3200G

Motherboard Gigabyte B450M DS3H

RAM G.SKILL AEGIS DDR4 3200Mhz 16GBx1 (1.35V)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα το "έκαψες" που έβαλες ενα dimm μνήμης και έχασες το dual channel σε ΑPU.Από αυτό χανεις κυρίως και μετά από τον χρονισμο.Η συγκεκριμένη μητρική σε γενικές γραμμές δεν έχει πρόβλημα σε χρονισμούς στα 3200,ωστόσο δοκίμασε να το βάλεις στα 3000 για να αρχίσεις από κάπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stakyr1 είπε

Κανε bios update στην motherboard. Αν πας στη σελιδα της εταιρείας θα δεις οτι με τα νεα bios βαζουν και νεα υποστήριξη για τις μνήμες 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagplatis7 είπε

ευχαριστώ

Πριν το κάνεις αυτό δοκίμασε να δείς πόσο ρεύμα δίνει το μπόρντ στην μνήμη.
Πιθανότατα να είναι ποιό κάτω από τα 1.35V και με την ρύθμιση να έρθει στα ίσα της.

Αν παρόλα αυτά πάλι δεν παίξει στα 3200 τότε δοκίμασε να ανεβάζεις την μνήμη λίγο λίγο μέχρι εκεί που πάει.
Προφανώς δεν θα σου παίξει στα 3200 αλλά μπορεί να λειοτουργήσει στα 3133, 3000, 2900 ή κάπου εκεί γύρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 6:42 ΜΜ, mp44christos είπε

Σε ποιο σλοτ εχεις την μνήμη? Πρεπει να ειναι στην 2η.

Το είχα στην 4η. Θα το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου , οπως σωστα σου εχουν αναφερει παραπανω δεν εχω καταλαβει ουτε εγω γιατι να το παιξεις Single Channel .
Η μητρικη σου σηκωνει μεχρι 3200OC MHz και ο επεξεργαστης σου 2933MHz , ποιος ο λογος να μην το αφησεις στα 2933MHz ;
Για εμενα δεν θα δεις διαφορα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nik0s92 είπε

Καλησπερα φιλε μου , οπως σωστα σου εχουν αναφερει παραπανω δεν εχω καταλαβει ουτε εγω γιατι να το παιξεις Single Channel .
Η μητρικη σου σηκωνει μεχρι 3200OC MHz και ο επεξεργαστης σου 2933MHz , ποιος ο λογος να μην το αφησεις στα 2933MHz ;
Για εμενα δεν θα δεις διαφορα παντως

Το συγκεκριμένο build ήταν και το πρώτο μου. Oταν παρήγγειλα την μνήμη επρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε 2 ιδιες αλλα με διαφορετικους κωδικους. Δυστιχως  κατάλαβα αφου ολοκλήρωσα την παραγγελία οτι στο τέλος των κωδικών το γράμμα D σημαίνει dual και S single. Εγώ παρειγγειλα τον κωδικο  με το γραμμα S νομίζοντας οτι θα έπαιρνα 2 μνήμες. Μετα κατάλαβα το λάθος μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...