Προς το περιεχόμενο

Δωρο κινητου απο USA με FEDEX ,λογισμος παραλογου ποσου απο εκτελωνιστη


DHMHTRHS666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνωμη ,ειναι η πρωτη φορα που μπαινω και δεν ξερω απο που κανω τις ερωτησεις.
Στις 17/4/20 μου εστειλε ξαδελφος μου απο chicago USA ,με fedex με τοπο παραδοσης Αργος ,[οικια μου] ,ενα smartphone .Μου  εστειλε και τον αρ.TRK ,σημερα τελικα μεσω αναζητησης στο site της fedex με πληροφορει οτι :
α) το δεμα εφτασε τελικα στην Γαλλια
   Με πιθανη αφιξη στον τελικο προορισμο [δινει τελ.προορισμο Αργος ,οικια μου] ,σημερα εως 18:00 ,

Επειδη μολις μου το εστειλε με fedex , κοιταζοντας στο διαδικτυο για τις παραλαβες στην Ελλαδα αρχισα να χανω τον υπνο μου.Επειδη ειναι η πρωτη φορα που πριμενω να παραλαβω απο Αμερικη και με fedex , μπορει κανεις να μου πει τι γινεται απο δω και περα ; ,θα μου το φερουν σπιτι ; οι ιδια η fedex ? ή τι κανω;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνεχεια του παραπανω.Δυστυχως η κατασταση εξελισεται σε θρίλερ ή μαλλον ΔΡΑΜΑ..., 

Για τον ανω εκτελωνισμο , που αφορα ενα κινητο BLU V5 αξιας 120 ,00 ΔΟΛΑΡΙΩΝ [ τοσο αγορασε ο ξαδελφος μου το κινητο στο Σικαγο και πληρωσε και 130,οο ΔΟΛΑΡΙΑ μεταφορικα στην fedex ,για παραδοση απο Σικαγο στο Αργος ] μου ζητα η orbitcourier.gr ,συνεργαζομενη της fedex ....,132.88 ΕΥΡΩ να εκτελωνισει ο συνεργαζομενος εκτελωνιστης της το κινητο.Παραθετω αναλυση εξοδων:

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ :       33,00 €

ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΑ ΕΞΟΔΑ

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ

ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ                     :        23,00 €

ΑΜΟΙΒΗ                                  :        37,00 €

ΦΠΑ ΑΜΟΙΒΗΣ                      :          8,88 €

ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ                          :        25,00 €

ΦΠΑ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ              :           6,00 €

ΣΥΝΟΛΟ                                 :       132,88 €

επαναλαμβανω το τηλ/νο ειναι δωρο , και στοιχισε αγορα : 120 ,00 ΔΟΛΛΑΡΙΑ

ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΑΠΟ USA :      130 ,00 ΔΟΛΛ.

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΙΚΑ ΕΛΛΑΔΟΣ : 132,88 ΕΥΡΩ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΛΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ-ΔΑΣΜΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΣ;;;;

ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ,;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

30 λεπτά πριν, DHMHTRHS666 είπε

Συνεχεια του παραπανω.Δυστυχως η κατασταση εξελισεται σε θρίλερ ή μαλλον ΔΡΑΜΑ..., 

Ξεκινάμε…

Δεν ήξερες Δεν ρώταγες;;;;

Αυτό συμβαίνει σε ολόκληρο τον κόσμο… και είναι απόλυτα ΝΟΜΙΜΟ!!!

Καλώς ήρθες στην πραγματικότητα…

Τα λάθη σου ήταν πολλά..

Λάθος πρώτο.

Θεώρησες ότι επειδή στο στέλνει ένας συγγενής, απαλλάσσεται και από φόρους, δασμούς, κόστος εκτελωνισμού…

Λάθος δεύτερο.

Στο έστειλαν με ιδιωτική εταιρία μεταφορών…

Λάθος τρίτο και μακρύτερο.

Στο έστειλαν με ιδιωτική εταιρία μεταφορών… που έχει πολύ ακριβό κόστος(130$), το οποίο σύμφωνα με τον κανονισμό της ΕΕ προστίθεται με το κόστος του προϊόντος (120$+130$) για να υπολογιστούν δασμοί, φόροι, εκτελωνισμός…

Τώρα οι επιλογές σου είναι δυο…

Ή πληρώνεις τα Νόμιμα… ή δεν αποδέχεσαι το δώρο και το στέλνεις πίσω…

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ξεκινάμε…

Δεν ήξερες Δεν ρώταγες;;;;

Αυτό συμβαίνει σε ολόκληρο τον κόσμο… και είναι απόλυτα ΝΟΜΙΜΟ!!!

Καλώς ήρθες στην πραγματικότητα…

Τα λάθη σου ήταν πολλά..

Λάθος πρώτο.

Θεώρησες ότι επειδή στο στέλνει ένας συγγενής, απαλλάσσεται και από φόρους, δασμούς, κόστος εκτελωνισμού…

Λάθος δεύτερο.

Στο έστειλαν με ιδιωτική εταιρία μεταφορών…

Λάθος τρίτο και μακρύτερο.

Στο έστειλαν με ιδιωτική εταιρία μεταφορών… που έχει πολύ ακριβό κόστος(130$), το οποίο σύμφωνα με τον κανονισμό της ΕΕ προστίθεται με το κόστος του προϊόντος (120$+130$) για να υπολογιστούν δασμοί, φόροι, εκτελωνισμός…

Τώρα οι επιλογές σου είναι δυο…

Ή πληρώνεις τα Νόμιμα… ή δεν αποδέχεσαι το δώρο και το στέλνεις πίσω…

Αν δεν αποδεχθω , την προσφορα της fedex-orbit , και τους πω δεν παραλαβανω , ....1]θα το γυρισουν πισω στον αποστολεα ???

και ,2] ο αποστολεας , θα επιβαρυνθει με καποιο ποσο , ή η επιστροφη δεν επιβαρυνεται ???

 

Αν δεν αποδεχθω , την προσφορα της fedex-orbit , και τους πω δεν παραλαβανω , ....1]θα το γυρισουν πισω στον αποστολεα ???

και ,2] ο αποστολεας , θα επιβαρυνθει με καποιο ποσο , ή η επιστροφη δεν επιβαρυνεται ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DHMHTRHS666 είπε

θα το γυρισουν πισω στον αποστολεα ???

Ναι θα το γυρίσουν πίσω…

5 ώρες πριν, DHMHTRHS666 είπε

ο αποστολεας , θα επιβαρυνθει με καποιο ποσο , ή η επιστροφη δεν επιβαρυνεται ???

Από όσο γνωρίζω όχι. Δεν θα πληρώσει κάτι παραπάνω…

Πρέπει να μιλήσεις με την orbitcourier/fedex γιατί πιθανών να πρέπει να πληρώσεις το κόστος φύλαξης για όσες ημέρες δεν το παραλαμβάνεις…

 

Επεξ/σία από bromiaris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ , παιδια ολους για την βοηθεια σας , επρεπε να συζητω μαζι σας πριν καθε μου ενεργεια που δεν ξερω.Επισης ζητω συγγνωμη , που οπως ειπε καποιο μελος το θεμα μου ειναι λιγο διασπαρτο , απλως πρωτη φορα μπαινω , αν και ειμαι μελος του site  απο το 2008 , και παλι σορρυ για την ταλαιπωρια , καλο απογευμα σε ολους .!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DHMHTRHS666 είπε

Ευχαριστω πολυ , παιδια ολους για την βοηθεια σας , επρεπε να συζητω μαζι σας πριν καθε μου ενεργεια που δεν ξερω.Επισης ζητω συγγνωμη , που οπως ειπε καποιο μελος το θεμα μου ειναι λιγο διασπαρτο , απλως πρωτη φορα μπαινω , αν και ειμαι μελος του site  απο το 2008 , και παλι σορρυ για την ταλαιπωρια , καλο απογευμα σε ολους .!!!!!

Από ΗΠΑ δεχόμαστε δέμα μόνο με USPS… γιατί μετά αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ και έχουν αποδεδειγμένα τα λιγότερα κόστη εκτελωνισμού…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...