Προς το περιεχόμενο

Αμοιβές προγραμματιστών εγχώρια συγκριτικά με Εξωτερικό


thod0ris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά αυτές τις μέρες 
Βρήκα ένα σχετικό θέμα στο φόρουμ όμως ήταν παλιό οπότε αφού με απασχολεί εμένα είπα να το ξανά ανοίξω με μία διαφορετική διατύπωση.
Αρχικά σπουδάζω πληροφορική σε ένα από τα 2 καλύτερα τμήματα του τομέα που έχουμε στα ΑΕΙ, βέβαια δε λέει κι πολλά αυτό. καθώς έχει λίγο λάμψη το χαρτί αλλά πολύ ''αίμα'' για να το αποκτήσεις.
Θέλω να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει συγκεκριμένα, σκέφτομαι  μετά να ακολουθήσω κάποιο μονοπάτι όπως web developer, data bases, big data, data analysis κι τα σχετικά δεν γνωρίζω ακόμα όλες τις επιλογές μου, δεν το χω ψάξει.
Σχετικά με τα παραπάνω ή με κοντινά ο μ.ο. μισθού στην ελλάδα γνωρίζετε πού κιμένεται? είτε απο προσωπική σας εμπειρία ή από γνωστούς?
Σαφώς μερικές χωρές του εξωτερικού έχουν καλύτερες απολαβές σε αυτόν τον τομέα. αλλά πρέπει να προετοιμαστείς πρώτα για να δοκιμάσεις εκτός Ελλάδος + ότι, εεεεεε εδώ είναι πιό όμορφα

Πείτε μου τη γνώμη σας και ότι γνωρίζετε
Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το κόλλημα με το που πληρώνουν καλύτερα δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει developer Ελλάδα που βγάζει 12 χιλιάρικα το χρόνο και developer που βγάζει 90 χιλιάρικα το χρόνο. 

Το ίδιο και στο εξωτερικό,  γίνε μια φορά παραγωγικός μετά τη σχολή και βλέπουμε. Η επιτυχία ΔΕΝ είναι δεδομένη.

Λες και υπάρχει άνθρωπος που αν του δώσουν παραπάνω θα πει όχι.

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αρχικά σπουδάζω πληροφορική σε ένα από τα 2 καλύτερα τμήματα του τομέα που έχουμε στα ΑΕΙ, βέβαια δε λέει κι πολλά αυτό. καθώς έχει λίγο λάμψη το χαρτί αλλά πολύ ''αίμα'' για να το αποκτήσεις

θα ελεγα λιγο να χαλαρωσεις γιατι εμ τετοια μυαλα θα βρεθεις προ εκπληξεως στην αγορα εργασιας.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MitsarasAth είπε

θα ελεγα λιγο να χαλαρωσεις γιατι εμ τετοια μυαλα θα βρεθεις προ εκπληξεως στην αγορα εργασιας.

 

Γιατί να χαλαρώσει, είπε κάτι το περίεργο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Γιατί να χαλαρώσει, είπε κάτι το περίεργο ;

το αν ειναι η καλυτερη και πιο δυσκολη σχολη σε ολα τα παραλληλα συμνπαντα δεν ενδιαφερει καμια εταιρεια πληροροφορικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

το αν ειναι η καλυτερη και πιο δυσκολη σχολη σε ολα τα παραλληλα συμνπαντα δεν ενδιαφερει καμια εταιρεια πληροροφορικης

 

Γιατί εσύ που το ξέρεις, έχεις κάνει γκάλοπ; Δηλαδή αν πάει κάποιος για συνέντευξη και έχει τελειώσει Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων (από τις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα) και πχ εσύ που δεν έχεις τελειώσει τίποτα θα είστε στην ίδια μοίρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Γιατί εσύ που το ξέρεις, έχεις κάνει γκάλοπ; Δηλαδή αν πάει κάποιος για συνέντευξη και έχει τελειώσει Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων (από τις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα) και πχ εσύ που δεν έχεις τελειώσει τίποτα θα είστε στην ίδια μοίρα;

εχω κάνει συνεντευξεις και βλεπω. και μαλιστα χωρις πτυχιο πληροφορικης ειμαι.
συνηθως οι εταιρειες σου κανουν τεστ ,προτζεκτ και βλεπουν τι ξερεις (δεν θελω να σταθω αν αυτος ειναι ο σωστος τροπος για μια συνεντευξη). 
και προσωπικα αν μου ερχονταν ενας τυπος με ενα ματσο χαρτια και ενας με γεματα ρεπο στο github θα επαιρνα με μεγαλη ευκολια τον δευτερο.
 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

εχω κάνει συνεντευξεις και βλεπω. και μαλιστα χωρις πτυχιο πληροφορικης ειμαι.
συνηθως οι εταιρειες σου κανουν τεστ ,προτζεκτ και βλεπουν τι ξερεις (δεν θελω να σταθω αν αυτος ειναι ο σωστος τροπος για μια συνεντευξη). 
και προσωπικα αν μου ερχονταν ενας τυπος με ενα ματσο χαρτια και ενας με γεματα ρεπο στο github θα επαιρνα με μεγαλη ευκολια τον δευτερο.
 

 

Το κατάλαβα...

Όσον αφορά τις εταιρείες ισχύει αυτό που λες, αλλά λογικά κοιτάνε και τι έχεις σπουδάσει, λέω εγώ τώρα...

Τέλος όσον αφορά ποιον θα έπαιρνες εσύ λογικό να έπαιρνες τον δεύτερο που ανέφερες. Το παράξενο θα ήταν να  έπαιρνες το πρώτο που έφαγε τη ζωή του στα θρανία...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Κασετα κανονικη, εχει εκπαιδευσει bot

 

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως. Όσο διαβάζω ανακρίβειες από wannabe προγραμματιστές που πάνε τεχνηέντως να υποβαθμίσουν τις σπουδές τις δικές μου και χιλιάδων άλλων που πέρασαν σε μια σχολή θα λέω τα ίδια και τα ίδια. ;)

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως. Όσο διαβάζω ανακρίβειες από wannabe προγραμματιστές που πάνε τεχνηέντως να υποβαθμίσουν τις σπουδές τις δικές μου και χιλιάδων άλλων που πέρασαν σε μια σχολή θα λέω τα ίδια και τα ίδια. ;)

Ακομα να καταλαβεις βρε μπαγασα οτι οι εταιριες που προσλαμβανουν υποβαθμιζουν το πτυχιο σου; Η αγορα μιλαει απο μονη της που να χτυπας τον κωλο σου κατω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ακομα να καταλαβεις βρε μπαγασα οτι οι εταιριες που προσλαμβανουν υποβαθμιζουν το πτυχιο σου; Η αγορα μιλαει απο μονη της που να χτυπας τον κωλο σου κατω!

 

Αν υπάρχουν εταιρείες που δρουν και σκέφτονται έτσι τότε ποτέ μη σώσω και δουλέψω σε τέτοια εταιρεία. Άλλωστε υπάρχουν και άλλες διέξοδοι (δημόσιο, ελεύθερος επαγγελματίας κλπ) από το να κάθεται κάποιος να βαράει 10-12ώρα με κάποιον ανόητο πάνω από το κεφάλι του. Σε μια προηγούμενη δουλειά μου πάντως έδιναν βάση και στις σπουδές αλλά υπήρχαν άλλα αρνητικά εκεί.

Όπως και να έχει είναι που θα πέσεις.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως. Όσο διαβάζω ανακρίβειες από wannabe προγραμματιστές που πάνε τεχνηέντως να υποβαθμίσουν τις σπουδές τις δικές μου και χιλιάδων άλλων που πέρασαν σε μια σχολή θα λέω τα ίδια και τα ίδια. ;)

εντωμεταξυ πολλοι καθηγητες με την συμπεριφορα τους και τους τροπους διδασκαλιας υποβαθμιζουν τις σπουδες σου, οπως και το ιδιο το κρατος που κοβει απο τον προυπολογισμο στην εκπαιδευση.

Αναφορά σε κείμενο

Άλλωστε υπάρχουν και άλλες διέξοδοι (δημόσιο, ελεύθερος επαγγελματίας κλπ)

ναι νομιζεις freelancer η ελευθερος επαγγελματιας ειναι ευκολο, περα απο την φορολογια,δεν εχεις κατι σταθερο οποτε πρεπει συνεχως να βρισκεις προτζεκτ ,και οταν βρισκεις θα εχεις ενα πελατη πανω απο το κεφαλι που μια χαρα θα σου κανει την ζωη πατινι περισσοτερο απο υπευθυνο 😛 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...