Προς το περιεχόμενο

Αμοιβές προγραμματιστών εγχώρια συγκριτικά με Εξωτερικό


thod0ris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/4/2020 στις 10:19 ΜΜ, _Theo_ είπε

Τουλάχιστον εκεί είσαι κύριος του εαυτού σου και δεν υπάρχει κίνδυνος να σε απολύσουν αν ξεπεράσεις το deadline του project ή αν έχει λάθη ο κώδικας σου.

Ναι, Lord of Nothing!

Φυσικά και δε σε απολύουν, ως  ελεύθερος αδέσποτος επαγγελματίας υπηρέτης τους έχεις απαλλάξει και από αυτή την ευθύνη κι ενοχή. Σ’ αφήνουν μόνο σου να σε κατασπαράξουν τα θηρία και τα κοράκια. Είναι ωραία η ζούγκλα όταν τη βλέπεις μέσα απ’ τα ντοκιμαντέρ!...

Κάτσε εκεί που είσαι Theo, έχει λάθη ο κώδικας εκεί έξω, γενικά, και τη deadline τη βαδίζεις κατά μήκος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Ναι, Lord of Nothing!

Φυσικά και δε σε απολύουν, ως  ελεύθερος αδέσποτος επαγγελματίας υπηρέτης τους έχεις απαλλάξει και από αυτή την ευθύνη κι ενοχή. Σ’ αφήνουν μόνο σου να σε κατασπαράξουν τα θηρία και τα κοράκια. Είναι ωραία η ζούγκλα όταν τη βλέπεις μέσα απ’ τα ντοκιμαντέρ!...

Κάτσε εκεί που είσαι Theo, έχει λάθη ο κώδικας εκεί έξω, γενικά, και τη deadline τη βαδίζεις κατά μήκος!

 

Τι εννοείς ακριβώς; Διαφωνείς ότι όταν δουλεύεις σε μια ιδιωτική επιχείρηση, συνήθως, οι ιδιοκτήτες επειδή σε πληρώνουν απαιτούν να χύσεις λίτρα ιδρώτα και τα 10-12ώρα πάνε σύννεφο; 

Ότι στο Δημόσιο είναι σαφώς καλύτερες οι συνθήκες; 

Το ιδανικό είναι να έχεις μια ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ δουλειά, δηλαδή ούτε να τα ξύνεις αβέρτα, ούτε να γυρνάς το βράδυ σπίτι σου.

Ο άνθρωπος πρέπει να δουλεύει για να ζει, όχι να ζει για να δουλεύει και έχω την εντύπωση ότι στις περισσότερες εταιρείες αναγκάζεσαι να κάνεις το δεύτερο.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Τι εννοείς ακριβώς; Διαφωνείς ότι όταν δουλεύεις σε μια ιδιωτική επιχείρηση, συνήθως, οι ιδιοκτήτες επειδή σε πληρώνουν απαιτούν να χύσεις λίτρα ιδρώτα και τα 10-12ώρα πάνε σύννεφο; 

Ότι στο Δημόσιο είναι σαφώς καλύτερες οι συνθήκες; 

Το ιδανικό είναι να έχεις μια ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ δουλειά, δηλαδή ούτε να τα ξύνεις αβέρτα, ούτε να γυρνάς το βράδυ σπίτι σου.

Ο άνθρωπος πρέπει να δουλεύει για να ζει, όχι να ζει για να δουλεύει και έχω την εντύπωση ότι στις περισσότερες εταιρείες αναγκάζεσαι να κάνεις το δεύτερο.

Πρωτα απολα για αυτο που ειπες αν σε διωξουν γιατι εχει λαθη ο κωδικας ,ακομα και στην google  λαθη θα βρεις.

Αν απολυουν γιατι εχιε λαθη ειτε γιατι ξεπερασες deadline τοτε κατι δεν παει καλα με την εταιρεια, ειτε καποιος κανει 6 ωρες διαλλειμα ξερω εγω και 2 δουλευει.Ο μονος τροπος να εισια κυριως του εαυτου σου ειναι να εισια εσυ ο ιδιοκτητης και να εχεις υπαλληλους απο κατω σου, ακομα και freelancer  οπως σου ειπα πιο πανω εχιε θετικα καια ρνητικα και τα ζυγιζεις αναλογως.
Στο τελευταιο κομματι συμφωνω απολυτα πως εργασιακες συνθηκες πρεπει να υπαρχουν να εχεις ενα work life balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δημόσιο έχεις λιγότερες πιθανότητες να κάνεις μια δουλειά που είναι ενδιαφέρουσα και θα εξελίξει τα skills σου. Επίσης οι μισθοί είναι αρκετά πιο χαμηλοί για έναν προγραμματιστή. 

Το να χάνονται deadlines είναι το πιο συνηθισμένο πράγμα στον κοσμο. Αν απέλυσαν οι εταιρίες για αυτό θα είμασταν όλοι άνεργοι. 

Σε όσες ιδιωτικές εταιρίες έχω δουλέψει δούλευα 8ωρο με ελάχιστες εξαιρέσεις. Υπάρχουν εταιρίες που πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι αλλά έχω την αίσθηση πως με τα χρόνια αντιλαμβάνονται ότι η υπερωρία δεν έχει κανένα νόημα και σε βάθος χρόνου ρίχνει την παραγωγικότητα. Υπερωρίες συναντάς κυρίως σε εταιρίες που ζούνε από πρότζεκτ σε πρότζεκτ και ανακυκλώνουν juniors με χαμηλές απαιτήσεις. Από ένα σημείο και μετά όλοι μαθαίνουμε ποιες εταιρίες έχουν καλές ή κακές συνθήκες και παίρνουμε τις αποφάσεις μας. 

Οι μισθοί που έχω δει εγώ είναι 700-1000 για juniors και 1200 - 1700 για λίγα χρόνια εμπειρίας. Το εύρος είναι σχετικά μεγάλο. Από την εμπειρία μου οι πολυεθνικές πληρώνουν καλύτερα.

Επεξ/σία από Constant1ne
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα του thread αλλά θέλω να κάνω δύο σχόλια σχετικά με τα comments.

Όταν τελείωσα το πολυτεχνείο πριν από 20 χρόνια ενώ είχα άριστους βαθμούς και ήμουν κορυφή στο έτος μου στον προγραμματισμό στην πραγματικότητα δεν ήξερα τίποτα, μου πήρε τουλάχιστον 10 χρόνια να γίνω μέτριος. Μακάρι να είναι διαφορετικά τα πράγματα σήμερα.

Επίσης καλό είναι να γνωρίζει κάποιος ότι η δουλειά του ελεύθερου επαγγελματία στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολη και απαιτεί περισσότερο αίμα εκτός αν έχει super κονέ και παίρνει δουλειές από εταιρείες για χάρη κάποιου τρίτου. Αν δεν είναι κοινωνικός και καλός πωλητής εκ φύσεως καλύτερα να μην το δοκιμάσει καθόλου.

Στην Ελλάδα όμως έχουμε το ιδιόμορφο των ελ. επαγ. που ουσιαστικά συντηρούνται από την οικογένεια και δεν κάνουν απόσβεση ούτε τα έξοδα που κάνουν για τις μετακινήσεις τους. Αυτή είναι μία πολύ ωραία ζωή, καλύτερη και από το δημόσιο και αν κάποιος βλέπει ότι του παρέχεται η δυνατότητα να την ακολουθήσει η άποψη μου είναι να το κάνει. Να κάνει την οικογένεια του και να ζήσει απαλλαγμένος από την πίεση, το άγχος και τις καθημερινές ψυχοφθόρες καταστάσεις. Εγώ δεν πιστεύω ότι αξίζουν οι θυσίες που πρέπει να κάνει κάποιος για να μπορεί να πει μετά από 20 χρόνια ότι έχτισα ένα σπίτι με δικά μου χρήματα, αυτό το σπίτι θα του έχει κοστίσει όλα του τα νιάτα και το πιθανότερο είναι να έχει καταντήσει ένα ερείπιο με πίεση/καρδιά και να βλέπει τα παιδιά του 2 ώρες την ημέρα στις οποίες δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του.

Όσο αφορά το θέμα αν σκεφτεί κάποιος πόσοι απασχολούνται με προγράμματα του ΟΑΕΔ (380 ευρώ το μήνα) και πόσοι απασχολούνται στον τουρισμό 3 μήνες το καλοκαίρι και στη συνέχεια δει και τα παρακάτω στατιστικά θα καταλάβει ότι το ζητούμενο δεν είναι τόσο πολύ στο που είναι οι μισθοί όσο στο να καταφέρεις να τον πάρεις.

employ.png.43a8df56b29bc971d91c96eb4c4f2fff.png

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα του thread αλλά θέλω να κάνω δύο σχόλια σχετικά με τα comments.

Και μάλιστα, σοφά και πολύ χρήσιμα σχόλια!

Εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 9:47 ΠΜ, ptwma είπε

Αυτό το κόλλημα με το που πληρώνουν καλύτερα δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει developer Ελλάδα που βγάζει 12 χιλιάρικα το χρόνο και developer που βγάζει 90 χιλιάρικα το χρόνο. 

Το ίδιο και στο εξωτερικό,  γίνε μια φορά παραγωγικός μετά τη σχολή και βλέπουμε. Η επιτυχία ΔΕΝ είναι δεδομένη.

Λες και υπάρχει άνθρωπος που αν του δώσουν παραπάνω θα πει όχι.

 

ξερεις προσωπικα developer με 90 χιλιαρικα στην Ελλαδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitrisz123 είπε

Δεν υπαρχει developer που να παιρνει 90κ στην ελλαδα, μη λες οτι ναναι γιατι διαβαζει και κοσμος.

Βασικά ο κύκλος μου είναι ITPro και Devops,  οι οποίοι παίρνουν λίγο λιγότερα από 90. Οι Developers που ξέρω βγάζουν 90. Αν νομίζεις ότι όλοι έχουν τις ίδιες ικανότητες τότε κάνεις τραγικό λάθος. 

Υπάρχει κόσμος που η δουλειά είναι το νο1 στη ζωή του και κάνει καριέρα . Υπάρχουν και κόσμος που απλά δουλεύει για να ζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ptwma είπε

Βασικά ο κύκλος μου είναι ITPro και Devops,  οι οποίοι παίρνουν λίγο λιγότερα από 90. Οι Developers που ξέρω βγάζουν 90. Αν νομίζεις ότι όλοι έχουν τις ίδιες ικανότητες τότε κάνεις τραγικό λάθος. 

Υπάρχει κόσμος που η δουλειά είναι το νο1 στη ζωή του και κάνει καριέρα . Υπάρχουν και κόσμος που απλά δουλεύει για να ζει.

αυτο ισχυει σε ολο το κοσμο

υπαρχουν οι νο.1 (σαφως λιγοτεροι) και οι υπολοιποι (παρα πολλοι)

η διαφορα ειναι ειναι οτι σε πολλα μερη του εξωτερικου αν αξιζεις εχεις πολλες πιθανοτητες αν οχι να γινεις Νο.1 ,αλλα κοντα εκει (αυτο ισχυει παντου ,οχι μονο

στη πληροφορικη)

ομως οπως ειπε και ο ιδιος και δ ω ωραια ειναι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει , τα λεφτα γενικοτερα (σε ολους τους κλαδους) δεν βγαινουν με τρελα σκιλς μονο και coding, περα απο επικοινωνιακος μετρανε και οι καταλληλες γνωριμιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MitsarasAth είπε

ενταξει , τα λεφτα γενικοτερα (σε ολους τους κλαδους) δεν βγαινουν με τρελα σκιλς μονο και coding, περα απο επικοινωνιακος μετρανε και οι καταλληλες γνωριμιες.

Σωστά βέβαια πριν κάνεις τον κύκλο πρέπει να έχεις skills,  να σε προσέξουν.  Μετά αν είσαι σοβαρόςμπορείς να μπεις στον κύκλο.  Τα υπόλοιπα είναι κατηφόρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...