Προς το περιεχόμενο

Αμοιβές προγραμματιστών εγχώρια συγκριτικά με Εξωτερικό


thod0ris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, ptwma είπε

Βασικά ο κύκλος μου είναι ITPro και Devops,  οι οποίοι παίρνουν λίγο λιγότερα από 90. Οι Developers που ξέρω βγάζουν 90. Αν νομίζεις ότι όλοι έχουν τις ίδιες ικανότητες τότε κάνεις τραγικό λάθος. 

Υπάρχει κόσμος που η δουλειά είναι το νο1 στη ζωή του και κάνει καριέρα . Υπάρχουν και κόσμος που απλά δουλεύει για να ζει.

Τα 90k που λες είναι τα μικτά φαντάζομαι, ε; Δηλαδή βγάζει 3-3.5k το μήνα. Αν εννοείς καθαρό εισόδημα, μεταξύ μας, δεν παίζει ή τουλάχιστον προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Κάποιος που ζει Ελλάδα και καθαρίζει 90k, σημαίνει ότι το gross είναι 180-200k (δεν είμαι λογιστής, δεν ξέρω ακριβώς πόσο είναι), είτε δουλεύει σαν contractor για εταιρία στο εξωτερικό και φορολογείται σαν ελεύθερος επαγγελματίας, είτε δουλεύει σαν υπάλληλος.

Τώρα αν εσύ ξέρεις developers ("και όχι έναν...." όπως λες) να βγάζουν τόσα χρήματα, να μας τους γνωρίσεις μήπως ψάχνει κόσμο η εταιρία που δουλεύουν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ωραιο θεμα.

αλλα δεν εχει και πολλα να πεις. δυο ειναι τα μονοπατια.

ειτε ριχνεις οτι εχεις και δεν εχεις απο το οπλοστασιο σου (μπαμπας, θειος, γιαγια, παπους , ξαδερφος, κονε του κονε ω κονε να μπεις στο δημοσιο) , ειτε ακολουθεις τον δρομο του μεροκαματου. (το μονοπατι του ελευθερου επαγγελματια στην ελλαδα το αποκλειω εντελως εκτος και αν βρεις ετοιμα τα παντα απο την οικογενεια)

τωρα το θεμα μισθοι εξω και μεσα ειναι μεγαλη και πονεμενη ιστορια. πας εξω παιρνεις 3 χιλιαρικα και εχεις τρελα εξοδα.

μενεις μεσα δεν εχεις εξοδα και παιρνεις 700 ευρω.

διαλεγεις και παιρνεις.

τωρα για το αν οι εταιριες <<θαμπωνονται>> απο τα πτυχια, το μονο που εχω να πω οτι χεστηκανε πατωκορφα και βαλανε και την γατα τους να κλαιει.

χερια θελουνε να κανουνε την δουλεια, οσο την κανεις εισαι μια χαρα. μολις αρχισεις τα γκικ μικ θελω να ανεβω και να αναλαβω αλλα καθηκοντα κλπ. αρχιζει το παραμυθι.

θυμαμαι το 2005, μου ειχε πει ενας μεγας διευθυντης προσωπικου οτι επαγγελματικη εξελιξη ειναι να μπορεσεις να διατηρησεις την θεση σου.

επειδη μετα απο χρονια (περιπου το 2015) τον ξαναπετυχα σε αλλη φαση της ζωης μου, του εκανα κουβεντα για τοτε, και αυτο που μου ειπε θα μεινει για παντα στο μυαλο μου.

<<επρεπε να σε φυγω, γιατι μου ειχε γινει στενος κορσες η γκομενα του διευθυντη της εταιριας, ειχε εναν ξαδερφο που γουσταρε αυτο που εκανες εσυ και ετσι επρεπε να φυγεις>> 

ετσι απλα σαν παραδειγμα , επειδη γραψανε και αλλοι δικες τους εμπειριες.

οτι και να λεει το βιογραφικο σου , σε μερικες (ευτυχως) περιπτωσεις δεν παιζει κανενα ρολο.

αν εισαι κονε θα πας μπροστα, αν οχι θα  σε φαει η <<λαντζα>> και αυτα τωρα οτι και καλα εχω βγαλει την καλυτερη σχολη και διαφορες αλλες μπουρδες εγω τα ακουω βερεσε.

και εγω βγαλει πανεπιστημιο και τι να λεει.

(μην γραψει κανενας παπατρεχας μαιντανος τωρα οτι δεν βαζω τονους ή οτι δεν ειναι σωστη η γραμματικη και το συντακτικο θα φαμε τα μουστακια μας)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες εταιρίες που να κάνουν σοβαρό development. Όχι το να φτιάχνεις site και eshop για την κάθε επιχείρηση δεν είναι σοβαρό development. Το skroutz είναι ένα πάρα πολύ καλό παράδειγμα εταιρείας που μας λείπει από την χώρα αλλά πόσους να απασχολήσει;

Σκόρπιες σκέψεις με αφορμή διάφορες απαντήσεις:

  • Δεν πιστεύω ότι μπορεί μια τέτοια εταιρεία να δίνει 90κ στους engineers. Για να κάνεις αυτά νούμερα θες πολύ απλά product που να χρησιμοποιεί κόσμος σε πολλές χώρες και όχι σε αγορά 11 εκατομμυρίων. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κόσμος που παίρνει 90κ και παραπάνω στην Ελλάδα μιας και υπάρχουν μικρά γραφεία πολυεθνικών που μπορεί κάποιος να κατάφερε να μπει αντί να είναι στο EU HQ της εταιρείας όπως επίσης να είναι remote πάλι με εταιρίες έξω. 

 

  • Όταν ξεφύγεις από τις μικρές επιχειρήσεις (συνήθως) ξεμπερδεύεις και με τα ρουσφέτια αλλά έχεις κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο ομάδας όχι όμως πάντα.
  • Το βιογραφικό είναι το καλύτερο εργαλείο για να σε καλέσουν σε συνέντευξή. Από εκείνη την στιγμή δεν έχει καμία σημασία και όσο πιο γρήγορα το καταλάβει κάποιος τόσο το καλύτερο.
  • Συχνό επιχείρημα: Έξω παίρνεις πολλά λεφτά αλλά έχεις αυξημένα έξοδα. Εσείς θα προτιμούσατε να αποταμιεύετε το 10% από 800 ευρώ η από 4000 (τυχαία νούμερα αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)?


Εν κατακλείδι, αν κάποιος θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο στην ελληνική αγορά και με θλίβει που το λέω.

 

Υ.Γ. Δεν θα μπω καν στο τρυπάκι να σχολιάσω για ΔΥ όταν κάποιος ξέρει (και του αρέσει το) software engineering.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vadou Εννοείται μικτά,  αν υπήρχε τέτοια εταιρεία θα ήμουν απέξω σαν το σκυλάκι μέχρι να μπω μέσα κλαψ

Πέρα από την πλάκα υπάρχει αρκετός κόσμος που παίρνει 90κ μικτά.  Εδώ τα πλησιάζω εγώ που είμαι πτώμα. Βασικά αν υπολογίσεις και τις εργοδοτικές εισφορές τα φτάνω. 

Το θέμα είναι να βρούμε έναν τρόπο να γίνουμε πολλοί όπως ειπώθηκε και ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι να αφαιρεθούν ΠΛΗΡΩΣ οι εργοδοτικές εισφορές πάνω από ένα πόσο πχ με μισθούς >2500 να μην πληρώνει τίποτα η εταιρεία. Έτσι και αλλιώς στα παίρνουν με τη φορολογία κάθε μήνα από τον εργαζόμενο.Αυτο θα τραβήξει πολύ κόσμο προς τα πάνω με αποτέλεσμα να υπάρχει κενό για προσλήψεις. Βέβαια εδώ καλά τα λέμε αλλά οι κυβερνώντες έχουν άλλες ιδέες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες εταιρίες που να κάνουν σοβαρό development. Όχι το να φτιάχνεις site και eshop για την κάθε επιχείρηση δεν είναι σοβαρό development. Το skroutz είναι ένα πάρα πολύ καλό παράδειγμα εταιρείας που μας λείπει από την χώρα αλλά πόσους να απασχολήσει;

Σκόρπιες σκέψεις με αφορμή διάφορες απαντήσεις:

  • Δεν πιστεύω ότι μπορεί μια τέτοια εταιρεία να δίνει 90κ στους engineers. Για να κάνεις αυτά νούμερα θες πολύ απλά product που να χρησιμοποιεί κόσμος σε πολλές χώρες και όχι σε αγορά 11 εκατομμυρίων. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κόσμος που παίρνει 90κ και παραπάνω στην Ελλάδα μιας και υπάρχουν μικρά γραφεία πολυεθνικών που μπορεί κάποιος να κατάφερε να μπει αντί να είναι στο EU HQ της εταιρείας όπως επίσης να είναι remote πάλι με εταιρίες έξω. 
  • Όταν ξεφύγεις από τις μικρές επιχειρήσεις (συνήθως) ξεμπερδεύεις και με τα ρουσφέτια αλλά έχεις κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο ομάδας όχι όμως πάντα.
  • Το βιογραφικό είναι το καλύτερο εργαλείο για να σε καλέσουν σε συνέντευξή. Από εκείνη την στιγμή δεν έχει καμία σημασία και όσο πιο γρήγορα το καταλάβει κάποιος τόσο το καλύτερο.
  • Συχνό επιχείρημα: Έξω παίρνεις πολλά λεφτά αλλά έχεις αυξημένα έξοδα. Εσείς θα προτιμούσατε να αποταμιεύετε το 10% από 800 ευρώ η από 4000 (τυχαία νούμερα αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)?


Εν κατακλείδι, αν κάποιος θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο στην ελληνική αγορά και με θλίβει που το λέω.

Υ.Γ. Δεν θα μπω καν στο τρυπάκι να σχολιάσω για ΔΥ όταν κάποιος ξέρει (και του αρέσει το) software engineering.

συμφωνω σε αυτα που λες εκτος απο το σημειο με τα εξοδα. Η αθηνα εχει γινει πολυ ακριβη ,ενω υπαρχουν περικοπες μισθων η γενικοτερη ασταθεια και ανασφαλεια στα εργασιακα.

Σε οσες χωρες εχω παει το σουπερ μαρκετ και βασικα καταναλωτικα αγαθα ειναι ιδια με την αθηνα.Πλεον και το ενοικιο για τους γνωστους λογους εχει γινει πολυ ακριβο γι αυτο που προσφερει. Οποτε με εναν καλο μισθο εξωτερικο σαν dev  και μια ασφαλεια που σου προσφερει σε κοινωνικα και εργασιακα επιπεδα και γενικοτερη ποιοτητα ζωης μπαινουν πολλες σκεψεις για εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

συμφωνω σε αυτα που λες εκτος απο το σημειο με τα εξοδα. Η αθηνα εχει γινει πολυ ακριβη ,ενω υπαρχουν περικοπες μισθων η γενικοτερη ασταθεια και ανασφαλεια στα εργασιακα.

Σε οσες χωρες εχω παει το σουπερ μαρκετ και βασικα καταναλωτικα αγαθα ειναι ιδια με την αθηνα.Πλεον και το ενοικιο για τους γνωστους λογους εχει γινει πολυ ακριβο γι αυτο που προσφερει. Οποτε με εναν καλο μισθο εξωτερικο σαν dev  και μια ασφαλεια που σου προσφερει σε κοινωνικα και εργασιακα επιπεδα και γενικοτερη ποιοτητα ζωης μπαινουν πολλες σκεψεις για εξωτερικο.

Δεν κατάλαβα που ακριβώς διαφωνείς. Δεν συμφωνώ με το επιχείρημα που έβαλα, νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο από την συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

Δεν κατάλαβα που ακριβώς διαφωνείς. Δεν συμφωνώ με το επιχείρημα που έβαλα, νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο από την συνέχεια.

χεχε εχεις δικιο, ενταξει μαλλον πρεπει να κλεισω το pc για σημερα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ptwma Δε νομιζω οτι υπαρχει αρκετος κόσμος που να παίρνει 90κ μεικτά στην Ελλάδα δουλεύοντας σαν developer. Μιλάμε για καθαρό μισθό περίπου 4000Ε το μήνα. Τέτοιοι μισθοί στην Ελλάδα, σε εταιρείες πληροφορικής, δίνονται σε επίπεδο manager και πάνω. Ο μέσος μηνιαίος μεικτός μισθός για ένα senior εδώ είναι 3500Ε - 4000Ε. 
Πραγματικα θα ήθελα έστω με προσωπικο μήνυμα, να μου αναφερεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα άτομα που λες. Εννοώ χρόνια προϋπηρεσίας, τομέα, θεση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fitriolis είπε

@ptwma Δε νομιζω οτι υπαρχει αρκετος κόσμος που να παίρνει 90κ μεικτά στην Ελλάδα δουλεύοντας σαν developer. Μιλάμε για καθαρό μισθό περίπου 4000Ε το μήνα. Τέτοιοι μισθοί στην Ελλάδα, σε εταιρείες πληροφορικής, δίνονται σε επίπεδο manager και πάνω. Ο μέσος μηνιαίος μεικτός μισθός για ένα senior εδώ είναι 3500Ε - 4000Ε. 
Πραγματικα θα ήθελα έστω με προσωπικο μήνυμα, να μου αναφερεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα άτομα που λες. Εννοώ χρόνια προϋπηρεσίας, τομέα, θεση.... 

O μικτος μισθός 90κ είναι 3300 καθαρά το μήνα,  get your facts together.  Και μετά σκέψου αν υπάρχει κόσμος που παίρνει 3-3.5 χιλιάρικα το μήνα καθαρά....εκτός αν δε μετράτε αμάξια,  μπόνους κτλ...

Προϋπηρεσία 23 χρόνια,  team leader η θέση.  Ξέρω και άλλους που δεν είναι leader αλλά είναι 10κ πιο κάτω. Φτάνουν όμως 75-80. 

Ο κόσμος πιστεύει πως όλοι ζουν με 650 ευρώ,  δε μπορεί να καταλάβει πως ενοίκιο 900 ευρώ,  ΔΕΗ, παιδιά σε ιδιωτικά, φροντιστήρια  κτλ δε βγαίνουν με 1500 ευρώ το μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως δε ζουν ολοι με 650Ε και οσοι ειναι εκτος του κλαδου μας, δεν μπορουν να πιστεψουν οτι 1000Ε ειναι ενας χαμηλος μισθος για developer. Ατομα με τοσο μεγάλη προϋπηρεσια και να γραφουν ακόμα κώδικα ειναι λίγα. Οι περισσότεροι πανε σε άλλες θέσεις μετα απο τοσα χρόνια. Γι' αυτο σε ρώτησα για τι θεση και προϋπηρεσία μιλας. 

Επεξ/σία από fitriolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ptwma είπε

O μικτος μισθός 90κ είναι 3300 καθαρά το μήνα,  get your facts together.  Και μετά σκέψου αν υπάρχει κόσμος που παίρνει 3-3.5 χιλιάρικα το μήνα καθαρά....εκτός αν δε μετράτε αμάξια,  μπόνους κτλ...

Προϋπηρεσία 23 χρόνια,  team leader η θέση.  Ξέρω και άλλους που δεν είναι leader αλλά είναι 10κ πιο κάτω. Φτάνουν όμως 75-80. 

Επίσης κι εγώ ξέρω άνθρωπο , οικογενειακό μας φίλο , προγραμματιστή , ο οποίος κερδίζει 3500 ευρώ το μήνα , με τα αντίστοιχα προσόντα όπως του γνωστού σου , ακόμα ξέρω άνθρωπο που κερδίζει τώρα αυτά τα χρήματα στη Lafarge Beton , επίσης στη συγκεκριμένη δουλειά πρέπει να ζεις για αυτήν , εάν αρχίσουμε όλοι και λέμε , αν θέλω να βγω την Κυριακή ή δουλεύω πολλές ώρες , καλύτερα να μπούμε σε μια δουλίτσα των 650 ευρώ και να τρώμε ρύζι , δυστυχώς παντού δουλεύουν στον τομέα μας σαν μηχανάκια , οπότε για να συγκριθεί με τον οποιοδήποτε πρέπει να κάνουμε κι εμεις το ίδιο , εντελώς φιλικά τα λέω όλα αυτά 😎

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 25/4/2020 στις 7:06 ΜΜ, _Theo_ είπε

Γιατί εσύ που το ξέρεις, έχεις κάνει γκάλοπ; Δηλαδή αν πάει κάποιος για συνέντευξη και έχει τελειώσει Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων (από τις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα) και πχ εσύ που δεν έχεις τελειώσει τίποτα θα είστε στην ίδια μοίρα;

το πτυχίο "πληροφοριακών και επικοινωνιακών συστημάτων" (είναι η καλύτερη σχολή) αλλά αν ο άλλος που δεν έχει τελειώσει τίποτα έχει την εμπειρία και τις γνώσεις εκείνον θα πάρει και η εταιρεία του εξωτερικού και η εταιρεία στην ελλάδα  και όχι αυτόν με το πτυχίο που μπορεί να μην έχει ούτε εμπειρία ούτε γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

το πτυχίο "πληροφοριακών και επικοινωνιακών συστημάτων" (είναι η καλύτερη σχολή) αλλά αν ο άλλος που δεν έχει τελειώσει τίποτα έχει την εμπειρία και τις γνώσεις εκείνον θα πάρει και η εταιρεία του εξωτερικού και η εταιρεία στην ελλάδα  και όχι αυτόν με το πτυχίο που μπορεί να μην έχει ούτε εμπειρία ούτε γνώσεις.

 

Άντε πάλι...Γιατί θα πρέπει αυτός που έχει τελειώσει το Χ ΑΕΙ/ΤΕΙ να μην έχει γνώσεις και να έχει ο κάθε αυτοδίδακτος που δεν έχει μπει καν στην διαδικασία να σπουδάσει ;

Γιατί αναφέρεις το χειρότερο σενάριο για ένα πτυχιούχο και το καλύτερο για ένα μη πτυχιούχο ;  Πιο πιθανό είναι να έχει περισσότερες γνώσεις ο πτυχιούχος παρά το αντίστροφο. 

Αλλά ας πάω με τα νερά σου. Αν ποτέ υπάρξει περίπτωση σαν αυτή που ανέφερες, τότε ναι, θα προσληφθεί ο μη πτυχιούχος. Όχι μόνο λόγω γνώσεων και/ή εμπειρίας αλλά και λόγω μισθολογικού. 

Άλλες μισθολογικές απαιτήσεις έχει ο πτυχιούχος και άλλες ο μη πτυχιούχος. Όπως και να έχει άμα δεν έχεις κονέ και γνωστούς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Άντε πάλι...Γιατί θα πρέπει αυτός που έχει τελειώσει το Χ ΑΕΙ/ΤΕΙ να μην έχει γνώσεις και να έχει ο κάθε αυτοδίδακτος που δεν έχει μπει καν στην διαδικασία να σπουδάσει ;

Γιατί αναφέρεις το χειρότερο σενάριο για ένα πτυχιούχο και το καλύτερο για ένα μη πτυχιούχο ;  Πιο πιθανό είναι να έχει περισσότερες γνώσεις ο πτυχιούχος παρά το αντίστροφο. 

Αλλά ας πάω με τα νερά σου. Αν ποτέ υπάρξει περίπτωση σαν αυτή που ανέφερες, τότε ναι, θα προσληφθεί ο μη πτυχιούχος. Όχι μόνο λόγω γνώσεων και/ή εμπειρίας αλλά και λόγω μισθολογικού. 

Άλλες μισθολογικές απαιτήσεις έχει ο πτυχιούχος και άλλες ο μη πτυχιούχος. Όπως και να έχει άμα δεν έχεις κονέ και γνωστούς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα.

ούτε αυτό ισχύει φίλε μου τουλάχιστον από αυτά που έχω συναντήσει/ζήσει

σε πολυεθνικές εταιρείες πληροφορικής

ανθρώπους με πτυχία και γνώσεις/εμπειρία το μισθολογικό ήταν ανάλογο

όπως και σε ανθρώπους χωρίς πτυχία αλλά με γνώσεις/εμπειρία

αυτό που λες το συνάντησα μόνο σε ελληνικές εταιρείες (δεν θα σχολιάσω το πόσο χρονικό διάστημα έμειναν τα άτομα που είχαν πτυχία/εμπειρία/γνώσεις) φαντάζομαι καταλαβαίνεις και από μόνος σου.

επίσης να σου επισημάνω το εξής εγώ είμαι πληροφορικάριος (πτυχία/γνώσεις/εμπειρία) σκέψου οι συνάδελφοι στο κομμάτι της πληροφορικής με αποκαλούν "τυραννόσαυρο/δεινόσαυρο" αλλά στην πολυεθνική εταιρία/οργανισμό (διεθνής) που εργάζομαι συγκεκριμένα στο ελληνικό παράρτημα είμαι στο λογιστήριο/οικονομική διεύθυνση με πάρα πολύ καλό μισθό (δεν έχει σημασία το ποσό)  και το αντικείμενο μου είναι τα οικονομικά/λογιστικά (μισθοδοσίες/πληρωμές προμηθευτών κτλ...) στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο θέμα "γνωστών" καθώς με αυτό τον τρόπο μπήκα στην συγκεκριμένη εταιρεία σε αυτή την θέση.

ότι αφορά την ερώτηση του φίλου μας εγώ έχω να πω να σπουδάσει αυτό που εκείνος αγαπάει και όταν έρθει η ώρα θα δει αν μπορεί να δουλέψει στην ελλάδα ή χρειαστεί να φύγει στο εξωτερικό

όλα έχουν τα + και τα - 

εγώ δεν έχω πάει στο εξωτερικό όπως έκαναν συγγενείς/φίλοι/συνάδελφοι αν πήγαινα θα έπαιρνα τα πολλαπλάσια από αυτά που παίρνω τώρα

δεν το έκανα (για προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους) - δεν το μετάνιωσα - είμαι ευχαριστημένος με αυτά που παίρνω τα οποία είναι πολύ καλά όπως καλό είναι το ωράριο εργασίας μου και φυσικά δεν υπάρχει κίνδυνος να χάσω την δουλεία μου.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...