Προς το περιεχόμενο

Αμοιβές προγραμματιστών εγχώρια συγκριτικά με Εξωτερικό


thod0ris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

...επίσης να σου επισημάνω το εξής εγώ είμαι πληροφορικάριος (πτυχία/γνώσεις/εμπειρία) σκέψου οι συνάδελφοι στο κομμάτι της πληροφορικής με αποκαλούν "τυραννόσαυρο/δεινόσαυρο" αλλά στην πολυεθνική εταιρία/οργανισμό (διεθνής) που εργάζομαι συγκεκριμένα στο ελληνικό παράρτημα είμαι στο λογιστήριο/οικονομική διεύθυνση με πάρα πολύ καλό μισθό (δεν έχει σημασία το ποσό)  και το αντικείμενο μου είναι τα οικονομικά/λογιστικά (μισθοδοσίες/πληρωμές προμηθευτών κτλ...) στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο θέμα "γνωστών" καθώς με αυτό τον τρόπο μπήκα στην συγκεκριμένη εταιρεία σε αυτή την θέση.

 

 

Εντάξει, ο καθένας έχει τα βιώματα του και τις εμπειρίες του. Η αγορά εργασίας είναι απρόβλεπτη και πολυποίκιλη, δεν ισχύει κάτι συγκεκριμένο. Πόσο μάλλον τώρα που είναι και πολύ δύσκολες οι εποχές και έχουν χειροτερέψει τα πράγματα. Η καλύτερη λύση ίσως είναι το εξωτερικό, αλλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο να πας έξω. Γενικά, εκτός από ικανότητα θέλει τύχη και "γνωστούς" για να βρεις μια αξιόλογη δουλειά, ακόμα και σε αυτό το κλάδο.

Πάντως μπράβο σου που το παραδέχεσαι, οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει δεν το παραδέχονται ούτε ανώνυμα, όπως εδώ, συνήθως λένε "ήμουν άξιος, ήμουν καλός, μπήκα με την αξία μου μπλα μπλα μπλα".

Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εντάξει, ο καθένας έχει τα βιώματα του και τις εμπειρίες του. Η αγορά εργασίας είναι απρόβλεπτη και πολυποίκιλη, δεν ισχύει κάτι συγκεκριμένο. Πόσο μάλλον τώρα που είναι και πολύ δύσκολες οι εποχές και έχουν χειροτερέψει τα πράγματα. Η καλύτερη λύση ίσως είναι το εξωτερικό, αλλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο να πας έξω. Γενικά, εκτός από ικανότητα θέλει τύχη και "γνωστούς" για να βρεις μια αξιόλογη δουλειά, ακόμα και σε αυτό το κλάδο.

Πάντως μπράβο σου που το παραδέχεσαι, οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει δεν το παραδέχονται ούτε ανώνυμα, όπως εδώ, συνήθως λένε "ήμουν άξιος, ήμουν καλός, μπήκα με την αξία μου μπλα μπλα μπλα".

Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Επίσης σου εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

άλλωστε ο "γνωστός" με έβαλε μέσα στην εταιρεία όλα τα υπόλοιπα ήταν δικό μου θέμα

βέβαια τώρα έχει προκύψει ένα θέμα θέλουν να πάω (δεν λένε για λίγο ή μόνιμα) στα κεντρικά είτε στις ΗΠΑ είτε στην Ελβετία αλλά τους το ξέκοψα καθώς εγώ δεν φεύγω από την Ελλάδα (για προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους) και αν επιμείνουν στην απόφαση αυτή τότε θα υποβάλλω την παραίτηση μου με ότι σημαίνει αυτό.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss13 είπε

Επίσης κι εγώ ξέρω άνθρωπο , οικογενειακό μας φίλο , προγραμματιστή , ο οποίος κερδίζει 3500 ευρώ το μήνα , με τα αντίστοιχα προσόντα όπως του γνωστού σου , ακόμα ξέρω άνθρωπο που κερδίζει τώρα αυτά τα χρήματα στη Lafarge Beton , επίσης στη συγκεκριμένη δουλειά πρέπει να ζεις για αυτήν , εάν αρχίσουμε όλοι και λέμε , αν θέλω να βγω την Κυριακή ή δουλεύω πολλές ώρες , καλύτερα να μπούμε σε μια δουλίτσα των 650 ευρώ και να τρώμε ρύζι , δυστυχώς παντού δουλεύουν στον τομέα μας σαν μηχανάκια , οπότε για να συγκριθεί με τον οποιοδήποτε πρέπει να κάνουμε κι εμεις το ίδιο , εντελώς φιλικά τα λέω όλα αυτά 😎

Δεκτό απλά υπάρχουν για κάποιους αυτά τα χρήματα δεν είναι για όλους και με όλες τις συνθήκες,   μακάρι βέβαια να φτάσουν όσο πιο πολλοί μπορούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ss13 είπε

Επίσης κι εγώ ξέρω άνθρωπο , οικογενειακό μας φίλο , προγραμματιστή , ο οποίος κερδίζει 3500 ευρώ το μήνα , με τα αντίστοιχα προσόντα όπως του γνωστού σου , ακόμα ξέρω άνθρωπο που κερδίζει τώρα αυτά τα χρήματα στη Lafarge Beton , επίσης στη συγκεκριμένη δουλειά πρέπει να ζεις για αυτήν , εάν αρχίσουμε όλοι και λέμε , αν θέλω να βγω την Κυριακή ή δουλεύω πολλές ώρες , καλύτερα να μπούμε σε μια δουλίτσα των 650 ευρώ και να τρώμε ρύζι , δυστυχώς παντού δουλεύουν στον τομέα μας σαν μηχανάκια , οπότε για να συγκριθεί με τον οποιοδήποτε πρέπει να κάνουμε κι εμεις το ίδιο , εντελώς φιλικά τα λέω όλα αυτά 😎

το να δουλευεις 12 ωρα ,10 ωρα συνεχομενα απλα αυτος χαλαει την πιατσα, οποτε σε λιγο καιρο μην απορουμε αν ενας κλαδος που εχει εργασιακα δικαιωματα ακομα στην ελλαδα αρχισει και τα χανει ενα ενα, ηδη στις συνεντευξεις πολλοι εχουν ξεκινησει να ζητανε παραλογα πραγματα εργαζομενος 9 ωρο να γυριζει σπιτι να εχει οικογενεια παιδι  και να του λενε να βγαλει ολοκληρα προτζεκτ(καιδ εν αναφερομαι γαι ενα μικρο demo) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

το να δουλευεις 12 ωρα ,10 ωρα συνεχομενα απλα αυτος χαλαει την πιατσα, οποτε σε λιγο καιρο μην απορουμε αν ενας κλαδος που εχει εργασιακα δικαιωματα ακομα στην ελλαδα αρχισει και τα χανει ενα ενα, ηδη στις συνεντευξεις πολλοι εχουν ξεκινησει να ζητανε παραλογα πραγματα εργαζομενος 9 ωρο να γυριζει σπιτι να εχει οικογενεια παιδι  και να του λενε να βγαλει ολοκληρα προτζεκτ(καιδ εν αναφερομαι γαι ενα μικρο demo) ..

Και που είναι το κακό να δουλεύεις πολύ αν αμείβεσαι κανονικά; Αν βγάζεις αρκετά για να αποταμιεύεις είναι καλή ευκαιρία. Δε θα έχεις πάντα τις ίδιες δυνάμεις. Μπορεί να το κάνεις 10 χρόνια και να βάλεις κάποια λεφτά στην άκρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O μεσος πληροφορικός ασχετως μονοπατιου που θα ακολουθησει και αφαιρώντας τα outliers πανω και κατω, μπορει να υπολογίζει σε ενα ευρος καθαρου μισθου (x14 ) και ισως και καποια μπονους το χρονο απο 800-900 περιπου , στο κακο σεναριο και χωρις προυπηρεσιες μεχρι 2000-2500 για καλες θεσεις με καποιες εξτρα ευθυνες και προυπηρεσια. Πανω απο αυτα, απο την εμπειρια μου, μπορουν να ελπιζουν λίγοι στον χώρο και κυριως αυτοι που εχουν στριψει λιγο την καριερα σε κατι πιο διαχειριστικό ή  μανατζερίστικο (υπευθυνος ομαδας, αρχιτεκτονας λογισμικου κτλ). Κατω απο αυτα (800-900)αν παιρνει καποιος , καλο ειναι να ψαχνει για δουλεια απο χτες γιατι υπαρχουν πολλες δουλειες με 1000+ . 

Μιλαω για κανονική εργασια 8ωρο /40ωρο ειτε στο γραφείο είτε στο σπιτι και οχι αλυπητα 9-10-12 ωρα με απληρωτες υπερωριες

Απο τα 800-900 στα 1400-1500 φτανεις ευκολα και γρηγορα αν εισαι καλος στην συνεννοηση και χρησιμος στην εταιρια, μετα λιγο σκληραινει η κατασταση αλλα οκ. Συνηθως δινουν κουπονια/αμαξι/κινητο/εξτρα παροχες/μπονους αντι για κανονικες αυξησεις.  

Η αγορα εχει ελειψεις προσωπικου και αυξανεται γρηγορα οποτε ανεργος δυσκολα μενεις αν δεν το θες.

Επεξ/σία από conkal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 12:31 ΠΜ, thod0ris είπε

Γειά σας παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά αυτές τις μέρες 
Βρήκα ένα σχετικό θέμα στο φόρουμ όμως ήταν παλιό οπότε αφού με απασχολεί εμένα είπα να το ξανά ανοίξω με μία διαφορετική διατύπωση.
Αρχικά σπουδάζω πληροφορική σε ένα από τα 2 καλύτερα τμήματα του τομέα που έχουμε στα ΑΕΙ, βέβαια δε λέει κι πολλά αυτό. καθώς έχει λίγο λάμψη το χαρτί αλλά πολύ ''αίμα'' για να το αποκτήσεις.
Θέλω να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει συγκεκριμένα, σκέφτομαι  μετά να ακολουθήσω κάποιο μονοπάτι όπως web developer, data bases, big data, data analysis κι τα σχετικά δεν γνωρίζω ακόμα όλες τις επιλογές μου, δεν το χω ψάξει.
Σχετικά με τα παραπάνω ή με κοντινά ο μ.ο. μισθού στην ελλάδα γνωρίζετε πού κιμένεται? είτε απο προσωπική σας εμπειρία ή από γνωστούς?
Σαφώς μερικές χωρές του εξωτερικού έχουν καλύτερες απολαβές σε αυτόν τον τομέα. αλλά πρέπει να προετοιμαστείς πρώτα για να δοκιμάσεις εκτός Ελλάδος + ότι, εεεεεε εδώ είναι πιό όμορφα

Πείτε μου τη γνώμη σας και ότι γνωρίζετε
Ευχαριστώ

Εξωτερικο εννοειται, εδω οι προσληψεις γινονται μονο οταν παιζουν προγραμματα απο τον ΟΑΕΔ. Και επισης θα εισαι με συμβασεις ορισμενου χρονου και μπλοκακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
49 λεπτά πριν, ss13 είπε

Μια έρευνα


για τα στατιστικά γυρω απο τον προγραμματισμό 2021 😎

Ενδιαφέρουσα η έρευνα, αν και νομίζω θα έπρεπε να αφαιρεθούν από το δείγμα όσοι μένουν έξω/εργάζονται έξω πχ Λονδίνο - Λονδίνο, γιατί προφανώς η έρευνα αφορά μισθό προγραμματιστών στην Ελλάδα.

Είναι ενδεικτικό πως αν μπει φίλτρο και κρατηθούν μόνο όσοι έχουν τόπο εργασίας Ελλάδα (Έλληνα εργοδότη) ο μέσος μισθός πέφτει από τα 20700 στα 14500

Σε κάθε περίπτωση, ενδιαφέρουσα η έρευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, archer100 είπε

Ενδιαφέρουσα η έρευνα, αν και νομίζω θα έπρεπε να αφαιρεθούν από το δείγμα όσοι μένουν έξω/εργάζονται έξω πχ Λονδίνο - Λονδίνο, γιατί προφανώς η έρευνα αφορά μισθό προγραμματιστών στην Ελλάδα.

Είναι ενδεικτικό πως αν μπει φίλτρο και κρατηθούν μόνο όσοι έχουν τόπο εργασίας Ελλάδα (Έλληνα εργοδότη) ο μέσος μισθός πέφτει από τα 20700 στα 14500

Σε κάθε περίπτωση, ενδιαφέρουσα η έρευνα

Αν και καταλαβαίνω την λογική να πω απλώς πως η έρευνα δεν αφορά μισθό προγραμματιστών στην Ελλάδα αλλά αφορά μισθό Ελλήνων προγραμματιστών γενικά (και θα υποθέσω πως είναι άτομα που ανήκουν στις κοινότητες που δραστηριοποιούνται οι SocialNerds).

Από εκεί και πέρα, χωρίς να γνωρίζω αν αυτή είναι η λογική πίσω από το εγχείρημα, θεωρώ σωστό να φαίνονται όλα τα δεδομένα ασχέτως χώρας μιας και πλέον είναι "εύκολο" για τον καθένα μας να εργαστεί στην εκάστοτε αγορά. Δες το περισσότερο σαν το ποιο είναι το reach ενός Έλληνα προγραμματιστή σήμερα ασχέτως γεωγραφικών περιορισμών. 

Πάντως είναι αλήθεια πως για όποιον θελήσει να πάρει μια καλύτερη εικόνα των δεδομένων θα πρέπει να δει τα raw data που δίνουν στην περιγραφή του video.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...