Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εσωτερικό δίσκο WD Red


June

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω για πρώτη φορά αντίστοιχο πρόβλημα με δίσκο μου και θα ήθελα μία γνώμη.

Δίσκος WD RED 3TB WD30EFRX του 2015.

Χρήση σαν αποθήκη γενικά με πολλά αρχεία (~170.000 περίπου).

Τις τελευταίες εβδομάδες έγιναν μετονομασίες αρκετών αρχείων και φακέλων και μετακινήσεις αρχείων δεξιά κι αριστερά εντός του δίσκου (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).

Παρατήρησα κάποιες καθυστερήσεις στον υπολογιστή τις τελευταίες μέρες, μετά από ψάξιμο το πρόβλημα εντοπίστηκε ότι είναι στον συγκεκριμένο δίσκο.

Κατέβασα πρώτα το διαγνωστικό της WD, στο short test τα έβγαλε όλα καλά. Στο extended test μετά από ~20 ώρες σύνολο, είχε φτάσει στο 70%, τις 10 τελευταίες ώρες δεν προχωρούσε (ή προχωρούσε ~3-5% στο 10ωρο) και το έκλεισα. Hard Disk Sentinel δείχνει 100% Performance και 99% Health με 1 weak sector on disk surface. 19/4 έδειχνε 100% Health.

Τον έκανα defragment, είχε κάπου στα 700 αρχεία και έπεσε στα 250 fragmented.

Δοκίμασα να μεταφέρω όσα αρχεία μπορούσα σε άλλους δίσκους, τα πιο πολλά τα έχω μεταφέρει ήδη.

Σε πολλούς φακέλους όμως, ξεκινάει να μεταφέρει, δουλεύει με 70-90mb/s και ξαφνικά πέφτει στο 0.5mb/s μέχρι που σταματάει και μπορεί να ολοκληρώσει την μεταφορά του αρχείου μετά από 1-2 ώρες.

Ποια τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να πάρω τα υπόλοιπα αρχεία μου με ασφάλεια;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από June
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...