Προς το περιεχόμενο

LG 55SM8600


John_Ann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας, 

Πρόσφατα αγόρασα τη τηλεόραση του τίτλου και ενώ όλα πήγαιναν καλά και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος από την εικόνα που έβλεπα , όταν έπεσε ο φωτισμός και κυρίως το βράδυ ανακάλυψα ότι στις κάτω γωνίες του πάνελ εμφανίζεται κάτι σαν διάχυση φωτός. Πώς διορθώνεται αυτό και υπάρχει περίπτωση με αλλαγή της τηλεόρασης καθώς είναι μέσα στην εγγύηση να έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα; Είναι προβληματικό το μοντέλο η έτυχε στη δική μου .

 

Στη εικόνα φαίνεται καθαρά (στη πραγματικότητα είναι πιο έντονο)

received_621388411794382.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τηλεόραση με IPS panel και απαιτήσεις σε ποιότητα εικόνας για θέαση ταινιών,σειρών σε σκοτεινό περιβάλλον δεν συμβαδίζουν.Έπρεπε να επιλέξεις τηλεόραση με VA panel.

Δεν διορθώνεται αυτό,έτσι είναι.Μόνο αν πας σε άλλο μοντέλο με VA panel ,ώστε το φαινόμενο που παρατηρείς να ελαττωθεί αρκετά και να μην σε ενοχλεί τόσο.

Επεξ/σία από listener
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Listener, ευχαριστώ για το παραπάνω.

1) Σε full array θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

2) Μπορείς να προτείνεις κάποια μοντέλα VA panel? 

 

Υ.Γ Παραθέτω άλλη μια ακόμα πιο αντιπροσωπευτική φωτό.

IMG_20200424_133658.jpg

Επεξ/σία από John_Ann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backlight Bleed λέγεται και είναι σύνηθες σε edge LED panels, είτε πρόκειται για τηλεοράσεις είτε για οθόνες.

Μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση, συνήθως το καλύπτουν, απλά δεν σου διασφαλίζει κανείς ότι το επόμενο κομμάτι θα είναι εντάξει. Μπορεί να είναι καλύτερο, μπορεί να είναι και χειρότερο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VDANASTO, σε ευχαριστώ για τα παραπάνω. Ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη γιατί είναι κρίμα, τόσα χρήματα. 

Να απευθυνθώ στην LG HELLAS η στο κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καλό service γενικά η LG, θεωρώ ότι θα βγάλεις άκρη. Αλλά και σε αντίθετη περίπτωση μην σε στενοχωρεί, συνηθίζεται. Σε λίγο καιρό δεν θα το προσέχεις καν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, John_Ann είπε

Listener, ευχαριστώ για το παραπάνω.

1) Σε full array θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

2) Μπορείς να προτείνεις κάποια μοντέλα VA panel? 

Υ.Γ Παραθέτω άλλη μια ακόμα πιο αντιπροσωπευτική φωτό.

IMG_20200424_133658.jpg

Αντίστοιχη με την 55SM8600 είναι η Samsung  55Q60R,55RU8002 αλλά με VA. 

Το πρόβλημα στην τηλεόραση σου είναι ότι είναι IPS panel,οπότε το οποιοδήποτε τεχνούργημα (backlight bleeding) φαίνεται εντονότερο.

Μια full array με VA είναι πολύ καλύτερη,όπως η Samsung 55Q70R,Sony 55XF9005. 

Άμα πάρεις το service μετά θα χάσεις λόγω ημερών και το δικαιώμα να την επιστρέψεις πίσω ,λόγω ότι δεν είσαι ικανοποιημένος με  την εικόνα της,εφόσον έχεις όλα τα κουτιά και παρελκόμενα της συσκευασίας.

Αλλιώς μένεις με αυτήν που έχεις τώρα και θα βλέπεις μια ζωή το ενοχλητικό backlight bleeding και το μέτριο contrast μια IPS τηλεόρασης.

Επεξ/σία από listener
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Listener, σ'ευχαριστώ για τα παραπανω!

Προτείνεις λοιπόν να διαπραγματευτώ με το μαγαζί να την αντικαταστήσω με μια από αυτές που αναφέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, John_Ann είπε

 

Προτείνεις λοιπόν να διαπραγματευτώ με το μαγαζί να την αντικαταστήσω με μια από αυτές που αναφέρεις?

Εγώ αναφέρω τα δεδομένα , εσύ θα αποφασίσεις πως θα πράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπορείς να την επιστρέψεις, εφόσον έγινε και παράδοση στο σπίτι. Νόμιζα ότι την έχεις μέρες. Στις ηλεκτρονικές αγορές έχεις δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος εντός 14 ημερών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...