Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση (τα απολύτως απαραίτητα!)


CaMp3on

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Ήρθε η στιγμή να αφήσω τον phenom 955 και να πάω σε κάτι καινούργιο.

Λοιπόν η χρήση του pc θα είναι 90% solidworks , γενικά σχεδιαστικά και φωτορεαλισμό και ελάχιστο gaming. Τα κομμάτια που θα αγοραστούν θα είναι τα απολύτως απαραίτητα τουλάχιστον για αρχή. Υπάρχει κουτί-τροφοδοτικό-οθονη-ssd. 

Υπάρχει η παλιά κάρτα γραφικών που είναι μια nvidia gts250 που θα αλλαχτεί σύντομα. Η απορία που μου δημιουργείται είναι αν θα τρέχει το μηχάνημα με παλιά gpu αλλά καινούργια cpu mobo ramκτλ;

 

Οπότε πηγαίνουμε για cpu-mobo-ram.

Budget: οτιδήποτε είναι πιο value for money. Δηλαδή αν με έναν 3600x κάνω την δουλειά μου τότε στα 400-500 είμαι καλά. Αν πιστεύετε ότι αξίζει την διαφορά χρημάτων κάτι καλύτερο (ίσως ένας 3700x) τότε θα ανεβάσω λίγο το Budget.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 3800x εχει +2 πυρηνες, αρα πιο future proof. απ την αλλη βγαινουν σε λιγο καιρο οι 4xxx και λενε οτι θα πεσουν κατα πολυ οι 3xxx

tomahawk max σε μητρικη 

16 gb gskill tridentZ

Η καρτα γραφικων σου εχει PCI-E 2.0 απ οτι ειδα οποτε ειναι συμβατη αλλα εχε υποωη σου οτι ο επεξεργαστης θα υπολειτουργει με αυτη, θα εχει σοβαρο botleneck.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, emperor4her είπε

o 3800x εχει +2 πυρηνες, αρα πιο future proof. απ την αλλη βγαινουν σε λιγο καιρο οι 4xxx και λενε οτι θα πεσουν κατα πολυ οι 3xxx

tomahawk max σε μητρικη 

16 gb gskill tridentZ

Η καρτα γραφικων σου εχει PCI-E 2.0 απ οτι ειδα οποτε ειναι συμβατη αλλα εχε υποωη σου οτι ο επεξεργαστης θα υπολειτουργει με αυτη, θα εχει σοβαρο botleneck.

 

Για μνήμη θα πήγαινα σε 32gb DDR4 3200Mhz

και δεν ξέρω αν ο φίλος έχει ssd / nvme που θα χρειαστεί.

 

Πες μας από τι αποτελείται ακριβώς το σύστημα για να σου πούμε τι θα αλλάξεις.

Επίσης πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις MAX ποσό.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Για μνήμη θα πήγαινα σε 32gb DDR4 3200Mhz

και δεν ξέρω αν ο φίλος έχει ssd / nvme που θα χρειαστεί.

Πες μας από τι αποτελείται ακριβώς το σύστημα για να σου πούμε τι θα αλλάξεις.

Επίσης πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις MAX ποσό.

Γραφει οτι πιο Value κλπ.

max 400-500 

γιαυτο του προτεινα αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ssd υπάρχει ένας 850 Evo που αργότερα θα αλλαχτεί με έναν nvme. Τροφοδοτικό ένα coolermaster 750 watt.

Για την κάρτα γραφικών γνωρίζω ότι θα πηγαίνει πίσω το σύστημα αλλά για αρχή θα μείνει.

Η σειρά ryzen 4000 θα βγούνε μάλλον τον Οκτώβριο οπότε έχει ακόμα καιρό, δεν νομίζω να πέσουν τόσο σύντομα οι τιμές για την σειρά 3000.

500-550 Μαξ είναι το μπάτζετ.

Επίσης αν πάρω καλή motherboard θεωρώ ότι μπορώ να βάλω ένα πολύ καλύτερο cpu αργότερα. Δεν γνωρίζω βέβαια τι socket θα έχουν οι ryzen 4000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ssd υπάρχει ένας 850 Evo που αργότερα θα αλλαχτεί με έναν nvme. Τροφοδοτικό ένα coolermaster 750 watt.

Για την κάρτα γραφικών γνωρίζω ότι θα πηγαίνει πίσω το σύστημα αλλά για αρχή θα μείνει.

Η σειρά ryzen 4000 θα βγούνε μάλλον τον Οκτώβριο οπότε έχει ακόμα καιρό, δεν νομίζω να πέσουν τόσο σύντομα οι τιμές για την σειρά 3000.

500-550 Μαξ είναι το μπάτζετ.

Επίσης αν πάρω καλή motherboard θεωρώ ότι μπορώ να βάλω ένα πολύ καλύτερο cpu αργότερα. Δεν γνωρίζω βέβαια τι socket θα έχουν οι ryzen 4000.

 

Το κουτί είναι ATX ή Micro ΑΤΧ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Επίσης αν πάρω καλή motherboard θεωρώ ότι μπορώ να βάλω ένα πολύ καλύτερο cpu αργότερα. Δεν γνωρίζω βέβαια τι socket θα έχουν οι ryzen 4000.

Διαβαζω οτι ειναι compatible, με σιγουρια κανεις δεν ξερει να σου πει!

καλη μητρικη, θα ξεφυγεις στο Badget.. το επομενο σταδιο ειναι να πας σε μητρικη x470/x570 αλλα θα πρεπει να πας στα 200+ για να δεις διαφορα απο την tomahawk. η συγκεκριμενη ειναι περπατημενη λυση, και νομιζω οτι πιο vfm σε αυτα τα χρηματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι η motherboard σηκώνει πάνω από 4000mhz  μνήμες αλλά εσείς μου προτείνετε 3200. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Ο 3600 μέχρι τόσο σηκώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Επειδή βλέπω ότι η motherboard σηκώνει πάνω από 4000mhz  μνήμες αλλά εσείς μου προτείνετε 3200. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Ο 3600 μέχρι τόσο σηκώνει;

Ειχα την ιδια απορια καποτε!

ΑΝ τα αγγλικα σου ειναι καλα, δες αυτο. δεν εχει σημασια τα mhz μονο αλλα και το cas. σου παραθετω και το excel να καταλαβεις τι παιζει. με λιγα λογια αυτες ειναι ισαξιες με αυτες παρολλο που οι μεν ειναι 3800 και οι δε 3200.

για να πεις οτι βλεπεις διαφορα, πας εδω 3800, cas 14. Αλλα δες τιμη!

RAM Timing vs Frequency Tabley.xlsx

Επεξ/σία από emperor4her
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Given the same frequency (1333, 1600, other) lower CAS is better. Latency means delay, it determines how long the CPU has to wait to get a response when it makes a request to RAM. It's measured in clock cycles so higher frequency RAM at the same CAS has a lower actual latency also.

Αυτό βρήκα πριν λίγο που εξηγεί τα πράγματα.

οπότε πηγαίνουμε σε 3200.

Motherboard να προτιμήσω x470?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CaMp3on είπε

Given the same frequency (1333, 1600, other) lower CAS is better. Latency means delay, it determines how long the CPU has to wait to get a response when it makes a request to RAM. It's measured in clock cycles so higher frequency RAM at the same CAS has a lower actual latency also.

Αυτό βρήκα πριν λίγο που εξηγεί τα πράγματα.

οπότε πηγαίνουμε σε 3200.

Motherboard να προτιμήσω x470?

δες ακριβως απο πανω, στο εξηγω πληρως!

τωρα για mobo δεν ξερω, ας απαντησει και κανας αλλος. δεν ειχα ποτε tomahawk, απλα εχω διαβασει απιστευτα λογια απο πολυ κοσμο σε αυτο το price range. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, emperor4her είπε

δες ακριβως απο πανω, στο εξηγω πληρως!

τωρα για mobo δεν ξερω, ας απαντησει και κανας αλλος. δεν ειχα ποτε tomahawk, απλα εχω διαβασει απιστευτα λογια απο πολυ κοσμο σε αυτο το price range. 

 

Όταν δεν είχαν βγει οι X570 να συμπιέσουν τις τιμές στις X470 , η Tomahawk  που τότε  έπαιζε από 90 έως 105€ ήταν SUPER.

Σήμερα που έχουν συμπιεστεί οι τιμές υπάρχουν καλές μητρικές στο prise range των 120- 140€  που δίνουν παραπάνω από την Tomahawk.

Πχ η Asrock έρχεται με δυνατότερο VRM, Χωρίς περιορισμούς στα SATA ( δίνει 6) αφού φοράει X470 , με 2 X M2 θύρες  (μια για SSD, μια για NVME )

πλήρες backpanel ήχου με οπτική , USB Type C , Intel Lan , ψύκτρα για τον NVME.

Από την άλλη η Tomahwk έχει πάει στον θεό. 115€+ ... λόγω ζήτησης, οπότε δεν πολυαξίζει σε αυτά τα κόστη.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Screenshot_20200424_103336.png

Screenshot_20200424_103513.png

Στο X570 Socket πρέπει να ανέβεις στην GIGABYTE X570 GAMING X ... που κοστίζει 165€  οπότε ξεφεύγει.

ποιο μαγαζι ειναι αυτο? γιατι οι τιμες σκρουτζ ειναι πιο πανω! οχι τιποτα αλλο αλλα ψαχνω και εγω κατι πραγματακια!

πχ μητρικη η πιο φτηνη που βρισκω ειναι 132, οι ραμ 152!

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Όταν δεν είχαν βγει οι X570 να συμπιέσουν τις τιμές στις X470 η Tomahawk τότε που έπαιζε από 90 έως 105€ ήταν SUPER.

Σήμερα που έχουν συμπιεστεί οι τιμές υπάρχουν καλές μητρικές στο prise range των 120- 140€  που δίνουν παραπάνω από την Tomahawk.

Πχ η Asrock έρχεται με δυνατότερο VRM, Χωρίς περιορισμούς στα SATA ( δίνει 6), με 2 X M2 θύρες  (μια για SSD, μια για NVME )

πλήρες backpanel ήχου, USB Type C , Intel Lan , 

ωραιος, δεν το γνωριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...