Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με pc(Aνοιγοκλεινει)


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπερα παιδια!Αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Εχω φτιαξει ενα pc εδω και ενα χρονο με ryzen 2400g και εχω ενα προβλημα.Καποιες φορες εχει τυχει ειτε να κλεισει αποτομα ειτε στην επομενη εκκινηση να μην bootarei.Λειτουργουν κανονικα ανεμιστηρακια αλλα δεν μπουταρει και κανει επανεκιννησεις συνεχομενες.Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχει κανει overclocking,φερτο στα defaults.Τσεκαρε μνημες και σκληρό για προβλήματα.Κάνε οπτικο έλεγχο στην μητρική.Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη motherboard δε βλέπω κάτι ύποπτο με γυμνό μάτι.ο δίσκος(ssd δεν έχει πρόβλημα).τώρα δεν ανοιγει.θα ξανανοίξει όταν του ρθει.μπορει να είναι τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορω με καποιο τροπο να διαπιστωσω αν το προβλημα ειναι στο τροφοδοτικο η στη motherboard για να απευθυνθω στο καταστημα μιας και τα κομματια τα εχω παρει απο διαφορετικα καταστηματα.Κατι αλλο που μου εκανε αν βοηθαω καπως ειναι οτι σε καποιο μικρο κουνημα η χτυπημα της μοναδας το pc εκλεινε αποτομα και εκανε επανεκκινηση.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, science είπε

Mπορω με καποιο τροπο να διαπιστωσω αν το προβλημα ειναι στο τροφοδοτικο η στη motherboard για να απευθυνθω στο καταστημα μιας και τα κομματια τα εχω παρει απο διαφορετικα καταστηματα.Κατι αλλο που μου εκανε αν βοηθαω καπως ειναι οτι σε καποιο μικρο κουνημα η χτυπημα της μοναδας το pc εκλεινε αποτομα και εκανε επανεκκινηση.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Δοκίμασε τις κάρτες και τις μνήμες αν είναι κουμπωμενες καλα. Επίσης δες και το κουμπί έναρξης και reset. Άνοιξε τον υπολογιστή και μετά αποσύνδεσε το reset Και  power

Επεξ/σία από lefaek1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε στην θεση του p0ower button να βαλεις το reset για να το αναβεις με το reset.Αυτο με το κουνημα ειναι περίεργο.Δες εαν υπάρχει κάποιο γυμνο καλώδιο που κρεμεται και δες εαν ολα τα βισματα που πάνε στην μητρική είναι σωστά κουμπωμένα.Όταν τα ξανακουμπωσεις πίεσε και από πίσω τους τα καλώδια τους (σαν να τα κουμπώνεις με πίεση στα καλώδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...