Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα Mac της Apple με επεξεργαστές ARM έρχονται το 2021


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτσε ρε φίλε μου για να καταλάβω... σωστά γράφεις ότι η MS από το 15 ασχολείται με τους arm... με αυτή την λογική και η Apple ασχολείται με τους arm από το 2007 ή αν θέλεις μια πιο “πραγματική” τοποθέτηση από το 2010 με τα πρώτα ipad... καταλαβαίνω ότι εννοείς για ενοποιημένο λειτουργικό. Αλλά είναι τα windows σήμερα ενοποιημένα? Δηλαδή με ένα image να μπορείς να κάνεις εγκατάσταση και σε x86-x64 και σε arm επεξεργαστές?

Το image τι σχέση έχει; Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση.

H ενοποίηση και η πολύ καλή και δύσκολη προσπάθεια της MS από το '13 και μετά, αφορά από τη μία την ευκολία των δημιουργών (developers) αλλά και της ίδιας της MS να αναπτύσσουν και να συντηρούν/ενημερώνουν τις native εφαρμογές τους με τον λιγότερο κόπο/χρόνο (ή το λειτουργικό της η MS) για κάθε τύπο συσκευής, για κάθε αρχιτεκτονική και από την άλλη τη δυνατότητα των χρηστών να έχουν την ίδια εμπειρία χρήσης και την ίδια ακριβώς εφαρμογή σε όλες τους τις συσκευές. Παράλληλα έγινε/γίνεται προσπάθεια υποστήριξης  (είτε με emulation, είτε native με μεταγλώττιση δηλαδή) των desktop εφαρμογών σε ARM64 χωρίς οι δημιουργοί να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους. Εύκολα το λες, δύσκολα το υλοποιείς.

Αυτά που έχουν υλοποιηθεί (και αυτά που αναμένονται), γράφω παραπάνω.

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Υπάρχει Continuity ή έστω αλληλεπίδραση λειτουργικού και εφαρμογών μεταξύ των 10x και τον 10?

Πώς δεν υπάρχει; Από το '15 και μετά και για όλες τις συσκευές με τις διάφορες εκδόσεις Windows 10 (Windows 10, Windows 10 Arm, Windows 10 στο Xbox, Windows 10 Mobile και σίγουρα και Windows 10X).

34 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γενικότερα μήπως είναι λίγο άκυρη όλη αυτή η συζήτηση, η κάθε εταιρία ακολουθεί τον δικό της δρόμο, αν είναι επιτυχής θα το δείξει το μέλλον και όχι ποιος το έκανε πρώτος... 

Μα δεν κρίνω αν είναι επιτυχής ή όχι η προσπάθεια. 3 φορές το έχω γράψει. Η MS μέχρις στιγμής έχει αποτύχει στα mobiles και τίποτα δεν προμηνύει μελλοντική επιτυχία. Τα Windows10 Mobile πήγαν άπατα, τα RΤ το ίδιο και αναγκάστηκε να θέσει εκ νέου σε διαδικασία ανάπτυξης την Win32. Αυτό το αναφέρω, γιατί η όλη προσπάθεια ξεκίνησε ως εγχείρημα εκμοντέρνισης/βελτιστοποίησης του λειτουργικού και μεταφοράς του σε "κινητές" συσκευές.

Κατά τα άλλα εννοείται δεν παίζει ρόλο ποιος το έκανε πρώτος και μετράει το τελικό αποτέλεσμα. Καλό όμως είναι -κατά τη γνώμη μου- να ενημερωνόμαστε (αν δεν γνωρίζουμε) στο τι προσπάθεια έχει κάνει ή κάνει ο καθένας και να μη μένουμε μόνο στην (εμπορική) επιτυχία ή αποτυχία. Προσωπικά δεν υποτιμώ/υποβαθμίζω την προσπάθεια κανενός/καμίας εταιρίας. 

47 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μάλιστα .Από αυτά που γραφεις ,με όσα έχει κάνει η Microsoft ως τώρα είναι έτη φωτός από την Apple. Δηλαδή η Apple πάει για αποτυχία και η Microsoft για επιτυχία.  Σωστά?

Λάθος. Καμία σχέση. Προσωπικά πιστεύω το αντίθετο και το έγραψα. Διάβασε παραπάνω. Αναφέρομαι μόνο στο τεχνικό κομμάτι και μόνο σ' αυτό. Στο τεχνικό κομμάτι η MS το έχει τερματίσει. Αυτό δε σημαίνει τίποτα όσον αφορά την επιτυχία. Στο τέλος μετράει το αποτέλεσμα και όχι η καλύτερη υλοποίηση. Αυτό δηλαδή που προτιμούν οι χρήστες (που τους εξυπηρετεί καλύτερα ή είναι σ' αυτούς πιο δημοφιλές), γιατί οι χρήστες είναι αυτοί που κρίνουν και καθορίζουν την επιτυχία ή την αποτυχία κάποιου προϊόντος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marios28 είπε

  

Το image τι σχέση έχει; Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση.

H ενοποίηση και η πολύ καλή και δύσκολη προσπάθεια της MS από το '13 και μετά, αφορά από τη μία την ευκολία των δημιουργών (developers) αλλά και της ίδιας της MS να αναπτύσσουν και να συντηρούν/ενημερώνουν τις native εφαρμογές τους με τον λιγότερο κόπο/χρόνο (ή το λειτουργικό της η MS) για κάθε τύπο συσκευής, για κάθε αρχιτεκτονική και από την άλλη τη δυνατότητα των χρηστών να έχουν την ίδια εμπειρία χρήσης και την ίδια ακριβώς εφαρμογή σε όλες τους τις συσκευές. Παράλληλα έγινε/γίνεται προσπάθεια υποστήριξης  (είτε με emulation, είτε native με μεταγλώττιση δηλαδή) των desktop εφαρμογών σε ARM64 χωρίς οι δημιουργοί να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους. Εύκολα το λες, δύσκολα το υλοποιείς.

Αυτά που έχουν υλοποιηθεί (και αυτά που αναμένονται), γράφω παραπάνω.

Πώς δεν υπάρχει; Από το '15 και μετά και για όλες τις συσκευές με τις διάφορες εκδόσεις Windows 10 (Windows 10, Windows 10 Arm, Windows 10 στο Xbox, Windows 10 Mobile και σίγουρα και Windows 10X).

Μα δεν κρίνω αν είναι επιτυχής ή όχι η προσπάθεια. 3 φορές το έχω γράψει. Η MS μέχρις στιγμής έχει αποτύχει στα mobiles και τίποτα δεν προμηνύει μελλοντική επιτυχία. Τα Windows10 Mobile πήγαν άπατα, τα RΤ το ίδιο και αναγκάστηκε να θέσει εκ νέου σε διαδικασία ανάπτυξης την Win32. Αυτό το αναφέρω, γιατί η όλη προσπάθεια ξεκίνησε ως εγχείρημα εκμοντέρνισης/βελτιστοποίησης του λειτουργικού και μεταφοράς του σε "κινητές" συσκευές.

Κατά τα άλλα εννοείται δεν παίζει ρόλο ποιος το έκανε πρώτος και μετράει το τελικό αποτέλεσμα. Καλό όμως είναι -κατά τη γνώμη μου- να ενημερωνόμαστε (αν δεν γνωρίζουμε) στο τι προσπάθεια έχει κάνει ή κάνει ο καθένας και να μη μένουμε μόνο στην (εμπορική) επιτυχία ή αποτυχία. Προσωπικά δεν υποτιμώ/υποβαθμίζω την προσπάθεια κανενός/καμίας εταιρίας. 

Λάθος. Καμία σχέση. Προσωπικά πιστεύω το αντίθετο και το έγραψα. Διάβασε παραπάνω. Αναφέρομαι μόνο στο τεχνικό κομμάτι και μόνο σ' αυτό. Στο τεχνικό κομμάτι η MS το έχει τερματίσει. Αυτό δε σημαίνει τίποτα όσον αφορά την επιτυχία. Στο τέλος μετράει το αποτέλεσμα και όχι η καλύτερη υλοποίηση. Αυτό δηλαδή που προτιμούν οι χρήστες (που τους εξυπηρετεί καλύτερα ή είναι σ' αυτούς πιο δημοφιλές), γιατί οι χρήστες είναι αυτοί που κρίνουν και καθορίζουν την επιτυχία ή την αποτυχία κάποιου προϊόντος. 

Δεν νομίζω η Microsoft να έχει κανένα παράπονο από τους χρήστες και τις επιλογές τους. Μια καλή υλοποίηση δεν σημαίνει απαραίτητα μια μεγάλη σε εύρος και ακριβή υλοποίηση. Υπάρχουν πολύ ωραίες λέξεις στην γλώσσα μας να περιγράψουν κάποια πράγματα με απόλυτη ακρίβεια. Το να λες κάτι ως καλύτερη υλοποίηση από κάτι άλλο πρέπει να υπάρχουν κριτήρια που να είναι κοινά. Σε αυτό τον τομέα που συζητάμε η υλοποίηση της Microsoft είναι μεγάλη, ακριβή, σχετικά καινούργια( σε σχέση με της Apple) και ξεκίνησε από τότε που είδε ότι το iPhone δεν είναι αυτό που περίγραφε ο Στηβ Μπαλμερ.

Την γνωρίζουμε την υλοποίηση της Microsoft και την κρίνουμε. Την υλοποίηση της Apple πολλοί δεν την γνωρίζουμε πλήρως γιατί δεν έχουμε ασχοληθεί ή μας την κρύβει ή το πιο σημαντικό από όλα πιστεύω είναι , ότι ήταν μπροστά μας και εμείς δεν της δίναμε σημασία.

Φυσικό είναι αυτόματα κάποιοι να λένε ότι η Microsoft είναι μπροστά , όταν βλέπουνε έναν αγώνα μεταξύ ενός σούπερ car και μιας φόρμουλα ένα. Με τον έναν να τρέχει και τον άλλον να κάθεται να περιμένει στα pits να αλλάξει λάστιχα στην φόρμουλα 1, ξεροντας ότι και να κάνει το super car θα το προσπεράσει λίγο πριν την γραμμή του τερματισμού.Με λίγα λόγια στον τομέα των arm η Apple,έχει χρόνια έτοιμη την τεχνολογια  και απλά κάθεται και περιμένει να έρθει η στιγμή που θα την βάλει μπροστά . Συνέχισε σε άλλο επίπεδο την εξέλιξη του αρχικού Mac OS που έτρεχε εξαρχής σε RISC επεξεργαστές γιατί πίστευε από τότε, ότι είναι καλύτεροι από τους CISC.

Ακομα  και όταν πήγε σε Intel περίπου το 2005 με 2006 δεν σταμάτησε το Mac OS την υποστήριξη του στους παλιούς επεξεργαστές για ένα διάστημα . Τόσα χρόνια εμπειρίας σε αυτό τον τύπο επεξεργαστή δεν θέλησε να πάνε χαμένα και στράφηκε σε αυτό που είχε απομείνει στην αγορά των RISC , δηλαδή τους ARM. Την συνέχεια την ξέρουμε όλοι με το πρώτο iPhone και μετέπειτα το iPad . Η πορεία της Apple στους arm δεν είναι κάτι που ξεκίνησε με το iPhone. Είναι η πορεία δεκαετιών που κατέληξε, στο iPhone.

Αυτό δεν το καταλαβαίνουν μερικοί, γιατί βλέπουν μόνο το ένα κομμάτι του αγώνα και μάλιστα με παρωπίδες. Δείχνουν την Microsoft που μπήκε στην πορεία αυτή περίπου το 2011 με το windows Rt. Από τότε μέχρι τώρα η εξέλιξη δεν έχει σταματήσει και παρολες τις αποτυχίες βρίσκεται σε ένα δρόμο που ξεκαθαρίζεται η κατάσταση. Ήδη τα πρώτα δείγματα γραφής με τα duo και surface pro x δείχνουν πως δεν πάει να χτυπήσει τον κυρίαρχο σε ποσοστό στους ARM , αλλά προσπαθεί να γίνει φίλος μαζί του. Μιας και δεν έχει την δυνατότητα να την εξαγοράσει όπως έκανε με την Nokia .Κυριαρχος σε ποσοστό είναι η google και όχι η Apple στους ARM. Έχει ήδη desktop OS (περίπου) το chrome os και μεγάλη εμπειρία σε πολλούς  κατασκευαστές ARM.

Google και Microsoft λοιπόν θα είναι πιο δημοφιλής στην αγορά arm , αλλά η Apple έχει την καλύτερη υλοποίηση για τους λόγους που προανέφερα. 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2020 στις 3:43 ΜΜ, liospi είπε

Όπως έγινε και με το flash δηλαδή;

😂

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι μιλάμε για το office και τον pdf reader με ψηφιακή υπογραφή. Όπου δεν λειτουργούν αυτά, απευθύνονται μόνο σε ερασιτέχνες.

Στις 25/4/2020 στις 4:49 ΜΜ, AtiX είπε

Δηλαδή πιστεύεις ότι οι επεξεργαστές arm δεν έχουν φτάσει σε δύναμη τους αντίστοιχους x86-x64??? 

Για τα drawbacks των arm ως σημαντικότερο πρόβλημα διαβάζω ότι δεν υποστηρίζουν τα σετ εντολών των x86-x64... λογικό αλλά και άκυρο αφού πλέον πάνε σε δικά τους σετ που θα υποστηρίζονται απευθείας απο το λειτουργικό...

Εγώ δεν έχω πειστεί. Τους θεωρώ υποδεέστερους. Θα δούμε όμως, τώρα που θα τους βάλει η apple. Θα είναι εύκολη η σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι μιλάμε για το office και τον pdf reader με ψηφιακή υπογραφή. Όπου δεν λειτουργούν αυτά, απευθύνονται μόνο σε ερασιτέχνες.

Εγώ δεν έχω πειστεί. Τους θεωρώ υποδεέστερους. Θα δούμε όμως, τώρα που θα τους βάλει η apple. Θα είναι εύκολη η σύγκριση.

Αμφιβολίες όλοι έχουμε, απλά ήμαστε και αισιόδοξοι βλέποντας πως λειτουργούν κάποιες εφαρμογές στα iPad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 12:09 ΜΜ, Lefteris235 είπε

Να πω και την γνώμη μου.

Από τότε που ανέλαβε ο Tim Cook, ένα πράγμα έχει μόνο στο μυαλό του:
Τα νούμερα των κερδών. Να μεγαλώνουν τα κέρδη και να χαίρονται οι επενδυτές και να ανεβαίνουν οι μετοχές της εταιρείας.

Οχι ότι το πιο πάνω δεν είναι σημαντικό, αλλά ο Steve Jobs, ήθελε να πρωτοπορεί και θεωρούσε πως τα νούμερα θα έρθουν μέσα από την πρωτοπορεία.

Ο Cook, από τότε που ανέλαβε, ανέβασε τις τιμές των κινητών 30% για να ανταπεξέλθει στην πτώση των πωλήσεων αφού τα κινητά δεν είχα πλέον καινοτομίες, αλλά μικρές βελτιώσει από χρόνο σε χρόνο.

Επίσης φρόντισε να σε κάνει να αγοράζεις πανάκριβα τα λαπτοπ και desktop τους, ανεβάζοντας τις τιμές και εκεί και αφαιρώντας όλες τις δυνατότητες αναβάθμισης από τον ίδιο τον χρήστη.

Μονόδρομος λοιπόν η αγορά μεγαλύτερου δίσκου και μνήμης σε τιμές 3 φορές πάνω από τις τιμές αγοράς για κάποιον που θα πάει εκεί.

Εξαντλώντας και εκεί τα περιθώρια κερδών, η επόμενη του λύση να αυξήσει τα κέρδη είναι να περιορίσει τα έξοδα κατασκευής, μη χρησιμοποιώντας υλικά από 3ους κατασκευαστές (Intel πχ).

Ο επεξεργαστής είναι από τα πιο ακριβά πράγματα, οπότε με την χρήση της δικής του υλοποίησης μεγιστοποιεί το κέρδος.

Προφανώς και θα θυσιαστούν οι επιδόσεις σε αρκετά πράγματα, ωστόσο κάποια που κάνει καλύτερα η αρχιτεκτονική ARM θα τονίζονται συνέχεια...

Δεν ξέρω που θα πάει μακροπρόθεσμα η κατάσταση, αλλά σίγουρα αν δεν επιστρέψει η Apple στην πρωτοπορεία (πράγμα που από τότε που μας άφησε ο Steve Jobs έχει εξαφανιστεί), τα πράγματα δεν θα είναι ρόδινα για την εταιρεία...

Η δική μου άποψη είναι ότι με τον Cook βελτιώθηκε σαν εταιρία. Άφησε τις παλαβομάρες στο UI του OSX, και ψιλο-απαλλαγήκαμε από τα πληρωμένα MME που έβρισκαν ξεχασμένα κινητά σε μπαράκια, και "υποστήριξη" τύπου το κρατάς λάθος.

Στις 27/4/2020 στις 10:59 ΠΜ, AtiX είπε

Κάτσε ρε φίλε μου για να καταλάβω... σωστά γράφεις ότι η MS από το 15 ασχολείται με τους arm... με αυτή την λογική και η Apple ασχολείται με τους arm από το 2007 ή αν θέλεις μια πιο “πραγματική” τοποθέτηση από το 2010 με τα πρώτα ipad... καταλαβαίνω ότι εννοείς για ενοποιημένο λειτουργικό. Αλλά είναι τα windows σήμερα ενοποιημένα? Δηλαδή με ένα image να μπορείς να κάνεις εγκατάσταση και σε x86-x64 και σε arm επεξεργαστές? Υπάρχει Continuity ή έστω αλληλεπίδραση λειτουργικού και εφαρμογών μεταξύ των 10x και τον 10?

Γενικότερα μήπως είναι λίγο άκυρη όλη αυτή η συζήτηση, η κάθε εταιρία ακολουθεί τον δικό της δρόμο, αν είναι επιτυχής θα το δείξει το μέλλον και όχι ποιος το έκανε πρώτος... 

Η ms από ότι έχω καταλάβει προσπαθεί εδώ και χρόνια να ενοποιήσει τα λειτουργικά της, και για αυτό έφτιαξε τo Universal Windows Platform (UWP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, petasis είπε

Η δική μου άποψη είναι ότι με τον Cook βελτιώθηκε σαν εταιρία. Άφησε τις παλαβομάρες στο UI του OSX, και ψιλο-απαλλαγήκαμε από τα πληρωμένα MME που έβρισκαν ξεχασμένα κινητά σε μπαράκια, και "υποστήριξη" τύπου το κρατάς λάθος.

Με τον Cook η apple μπορεί να βελτιώθηκε στα οικονομικά της, αλλά στο edgy κομμάτι της τεχνολογίας έχασε πολλές θέσεις κατάταξης...

16 λεπτά πριν, petasis είπε

Η ms από ότι έχω καταλάβει προσπαθεί εδώ και χρόνια να ενοποιήσει τα λειτουργικά της, και για αυτό έφτιαξε τo Universal Windows Platform (UWP).

Ναι με την πρώτες προσπάθειες ενοποίησης, win 8, win phone & RT, η MS δεν είχε τα αναμενόμενα αποτέλεσμα, ίσως επειδή υπερεκτίμησε την θέση της ή ίσως επειδή δεν το πίστεψε πραγματικά... τώρα το πάει πιο ήρεμα, χωρίς υπερβολές και χωρίς κόντρες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Με τον Cook η apple μπορεί να βελτιώθηκε στα οικονομικά της, αλλά στο edgy κομμάτι της τεχνολογίας έχασε πολλές θέσεις κατάταξης...

Εξαρτάται πώς το ορίζεις το edgy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petasis είπε

Εξαρτάται πώς το ορίζεις το edgy.

Φίλε μου με τον όρο edgy στο μυαλό μου έρχονται τα iPod, iMac, Air, iPhone, iPad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου με τον όρο edgy στο μυαλό μου έρχονται τα iPod, iMac, Air, iPhone, iPad...

Εγώ θα κρατήσω μόνο το iphone. Και ήταν και ο Cook εκεί. Η καλή ιδέα ήταν να φτιάξουν τηλέφωνο όλο οθόνη, και μπήκαν σε μια νέα αγορά. Αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ θα κρατήσω μόνο το iphone. Και ήταν και ο Cook εκεί. Η καλή ιδέα ήταν να φτιάξουν τηλέφωνο όλο οθόνη, και μπήκαν σε μια νέα αγορά. Αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα.

Με το iPhone απλά έμαθαν όλοι την Apple και ναι είναι από τα πιο πετυχημένα και edgy προϊόντα της φίλε μου... όπως γράφω και στο προηγούμενο ποστ αν πάρεις ένα ένα τα προϊόντα θα δεις πόσο μπροστά ήταν από την εποχή τους...

αυτό τα τελευταία χρόνια προσωπικά μου έχει λείψει...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Με το iPhone απλά έμαθαν όλοι την Apple και ναι είναι από τα πιο πετυχημένα και edgy προϊόντα της φίλε μου... όπως γράφω και στο προηγούμενο ποστ αν πάρεις ένα ένα τα προϊόντα θα δεις πόσο μπροστά ήταν από την εποχή τους...

αυτό τα τελευταία χρόνια προσωπικά μου έχει λείψει...

Κοίτα, το τι θεωρεί κανείς καινοτόμο διαφέρει. Το ipod ήταν ένα ακόμα mp3 player ανάμεσα στα εκατοντάδες που κυκλοφορούσαν, και ενώ οι περισσότεροι πλέον τα είχαν στο τηλέφωνο τα mp3, τα imac δεν κατάλαβα τι το νέο έφεραν, το διαφανές χρωματιστό πλαστικό ήταν πολύ ακαλαίσθητο, οι δε χρωματισμοί στα ibook ήταν εκτρωματικοί (δεν έχουν υπάρξει ασχημότεροι λάπτοπς). Με το δε OSX ήταν παντελώς ακατάλληλο για οποιαδήποτε χρήση (με όλα αυτά τα άχρηστα διακοσμητικά που αποσυντόνιζαν την προσοχή του χρήστη, με κάτι λεπτές ρίγες, κάτι "βουρτσισμένα μέταλλα" και κάτι "νερά").

Από την άλλη, ήταν μια περίοδος που απλά έβγαλε προϊόντα που δεν είχε (και σε άλλες αγορές από τους υπολογιστές). Μήπως περιμένεις πολλά, και οι προσδοκίες είναι υψηλές; Τι άλλο να βγάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι μιλάμε για το office και τον pdf reader με ψηφιακή υπογραφή. Όπου δεν λειτουργούν αυτά, απευθύνονται μόνο σε ερασιτέχνες.

Εγώ δεν έχω πειστεί. Τους θεωρώ υποδεέστερους. Θα δούμε όμως, τώρα που θα τους βάλει η apple. Θα είναι εύκολη η σύγκριση.

είμαι επαγγελματίας γραφίστας από το 1998. δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ office (σε mac) και acrobat READER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, petasis είπε

Κοίτα, το τι θεωρεί κανείς καινοτόμο διαφέρει. Το ipod ήταν ένα ακόμα mp3 player ανάμεσα στα εκατοντάδες που κυκλοφορούσαν, και ενώ οι περισσότεροι πλέον τα είχαν στο τηλέφωνο τα mp3, τα imac δεν κατάλαβα τι το νέο έφεραν, το διαφανές χρωματιστό πλαστικό ήταν πολύ ακαλαίσθητο, οι δε χρωματισμοί στα ibook ήταν εκτρωματικοί (δεν έχουν υπάρξει ασχημότεροι λάπτοπς). Με το δε OSX ήταν παντελώς ακατάλληλο για οποιαδήποτε χρήση (με όλα αυτά τα άχρηστα διακοσμητικά που αποσυντόνιζαν την προσοχή του χρήστη, με κάτι λεπτές ρίγες, κάτι "βουρτσισμένα μέταλλα" και κάτι "νερά").

Από την άλλη, ήταν μια περίοδος που απλά έβγαλε προϊόντα που δεν είχε (και σε άλλες αγορές από τους υπολογιστές). Μήπως περιμένεις πολλά, και οι προσδοκίες είναι υψηλές; Τι άλλο να βγάλει;

Κοίτα να δεις τώρα πόσο διαφορετικά βλέπουμε την τεχνολογία και θα σταθώ στα δικά σου παραδείγματα...

iPod... ναι mp3 υπήρχαν και πριν, αλλά το να αγοράζεις ψηφιακά ένα τραγούδι ή ολόκληρο το άλμπουμ μέσω του υπολογιστή σου, οι μεγάλες χωρητικότητες με τα χιλιάδες τραγούδια, η μεγάλη οθόνη, ο έξυπνος και εύκολος τρόπος διαχείρισης και ελέγχου ισοπέδωσε όλες τις άλλες προσπάθειες...

iMac... και μόνο που είχες μια οθόνη με τα πάντα μέσα, πάνω στο γραφείο σου θα έπρεπε να σου λέει κάτι, από τα iMac G4 και μετά ξεχνάς το σημαίνει όγκος... δες την εποχή και τι φτιάξανε οι άνθρωποι και κανε μετά σύγκριση με τι κυκλοφορούσε αντίστοιχα από τους υπόλοιπους εκείνη την εποχή...

iBook... αν και δεν το έβαλα στα edgy προϊόντα, να σου θυμίσω ότι ήταν οι πρώτοι φορητοί υπολογιστές με ενσωματωμένη ασύρματη κάρτα, ήταν οικονομικοί και τα πρώτα laptop που απευθύνονταν σε ένα κοινό που δεν ήταν αυστηρά επαγγελματίες αλλά σε μαθητές, φοιτητές και τριαντάρηδες... 

Γιατί ξεχνάς το AIR, το iPad??? Γιατί ξεχνάς ότι ήταν από τις λίγες εταιρίες που κατάλαβε τη δύναμη του "internet παντού" και προσάρμοσε τα πάντα προς αυτή την κατεύθυνση...

Πραγματικά κοίτα την Apple του Jobs, την χρονική περίοδο μεταξύ 1998 ως και το 2010 δηλαδή λίγο πάνω από δεκαετία, τι παρουσιάζει και πόσο επιδραστική είναι σε ότι έκανε... με τον Cook αυτό δεν υπάρχει, λογικό μιας και πάμε προς ωρίμανση και εξέλιξη του "internet παντού"... απλα το επόμενο βήμα δεν βλέπω από την Apple και την διάθεση να είναι πρώτη σε αυτό...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...