Προς το περιεχόμενο

Ψευδής επιβεβαίωση παράδοσης αποστολής - ACS


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

Περίμενα να παραλάβω σήμερα τα τελευταία κομμάτια του νέου μου build που στάλθηκαν απο Πειραιά προς Π. Φάληρο, στις 17 του μήνα. 

Δυστυχώς όσο κι αν περίμενα, η ACS δεν εμφανίστηκε ποτέ. Υπέθεσα ότι δεν πρόλαβαν λόγω φόρτου εργασίας και αποφάσισα να ελέγξω στο Site τους...και βλέπω ότι δείχνει ότι το δέμα παραδόθηκε στον παραλήπτη του, ώρες πριν, στη Νεα Σμύρνη! Επικοινώνησα λοιπόν τηλεφωνικώς και το bot που έχουν επιβεβαιώσε το ίδιο και μάλιστα ανάφερε και το όνομα μου ως τον παραλήπτη του δέματος! 

Ας μου πει κάποιος ότι του έχει τύχει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν να ησυχάσω... Δεν με χωράει ο τόπος! Υπάρχει πιθανότητα να δόθηκε κατά λάθος σε κάποιον αλλο; μου φαίνεται αδιανόητο να γίνει κάτι τέτοιο μιας και χρειάζεται να δείξεις ταυτότητα στην παραλαβή... Σωστά;;; 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπικα  ναι, πρεπει να δειξεις ταυτοτητα, πρακτικα ειδικα τωρα αμφιβαλλω οτι δειχνει κανεις. Κυνηγα το μεσω του καταστηματος που εκανες την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι είναι προπληρωμένα τα πράγματα και το χειρότερο ότι είναι η κάρτα γραφικών και η μητρική οπότε μιλάμε για σχετικά μεγάλο ποσό... 

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω καραντίνας όσες φορές μου ήρθε κάτι από acs ποτέ δε ζήτησαν ταυτότητα ούτε υπογραφή. Ερχόταν ο διανομέας άφηνε το δέμα στο πάτωμα και έφευγε. Πληρωμένες όλες φυσικά οι παραλαβές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα είναι ότι δείχνει πως το δέμα παραδόθηκε στην έδρα τους στη νέα Σμύρνη και όχι στη διεύθυνση μου. Μου φαίνεται αδιανόητο να έχει δοθεί σε άλλον randomly 😕☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Περίμενα να παραλάβω σήμερα τα τελευταία κομμάτια του νέου μου build που στάλθηκαν απο Πειραιά προς Π. Φάληρο, στις 17 του μήνα. 

Δυστυχώς όσο κι αν περίμενα, η ACS δεν εμφανίστηκε ποτέ. Υπέθεσα ότι δεν πρόλαβαν λόγω φόρτου εργασίας και αποφάσισα να ελέγξω στο Site τους...και βλέπω ότι δείχνει ότι το δέμα παραδόθηκε στον παραλήπτη του, ώρες πριν, στη Νεα Σμύρνη! Επικοινώνησα λοιπόν τηλεφωνικώς και το bot που έχουν επιβεβαιώσε το ίδιο και μάλιστα ανάφερε και το όνομα μου ως τον παραλήπτη του δέματος! 

Ας μου πει κάποιος ότι του έχει τύχει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν να ησυχάσω... Δεν με χωράει ο τόπος! Υπάρχει πιθανότητα να δόθηκε κατά λάθος σε κάποιον αλλο; μου φαίνεται αδιανόητο να γίνει κάτι τέτοιο μιας και χρειάζεται να δείξεις ταυτότητα στην παραλαβή... Σωστά;;; 

Μαλλον θα εχει δοθει κατα λαθος... Μπορει να συμβει κατα λαθος...Να παραδοθηκε σε διευθυνση στην Νεα Σμυρνη ιδια με του Παλ Φαληρου.......Να παρεις  τηλεφωνο στην acs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Περίμενα να παραλάβω σήμερα τα τελευταία κομμάτια του νέου μου build που στάλθηκαν απο Πειραιά προς Π. Φάληρο, στις 17 του μήνα. 

Δυστυχώς όσο κι αν περίμενα, η ACS δεν εμφανίστηκε ποτέ. Υπέθεσα ότι δεν πρόλαβαν λόγω φόρτου εργασίας και αποφάσισα να ελέγξω στο Site τους...και βλέπω ότι δείχνει ότι το δέμα παραδόθηκε στον παραλήπτη του, ώρες πριν, στη Νεα Σμύρνη! Επικοινώνησα λοιπόν τηλεφωνικώς και το bot που έχουν επιβεβαιώσε το ίδιο και μάλιστα ανάφερε και το όνομα μου ως τον παραλήπτη του δέματος! 

Ας μου πει κάποιος ότι του έχει τύχει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν να ησυχάσω... Δεν με χωράει ο τόπος! Υπάρχει πιθανότητα να δόθηκε κατά λάθος σε κάποιον αλλο; μου φαίνεται αδιανόητο να γίνει κάτι τέτοιο μιας και χρειάζεται να δείξεις ταυτότητα στην παραλαβή... Σωστά;;; 

Προχθές είμουν σε κατάστημα acs και ταυτότητα δεν ζητούσαν. Βασικά μπορεί να την πάτησες από φίλο σου αν ήξερε ότι περίμενες τέτοιο δέμα. Να πήγε και να είπε "είμαι ο ταδε". Άλλη πιθανότητα να το έδωσαν κατά λάθος σε άλλον πάλι στο κατάστημα. Το μηχανάκι να έκανε τέτοιο λάθος μου φαίνεται χοντρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την ταυτότητα που θα πρέπει να σου ζητάνε όταν παραλάβεις το δέμα υπογραφεις. Στείλε ένα email στα κεντρικά και πες δεν παρέλαβα το δέμα μου και θα βγάλεις άκρη. Πες αν δεν βγάλω θα κινηθώ δικαστικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε τηλέφωνο αρχικά να μιλήσεις με υπάλληλο μήπως και βγάλεις άκρη.  

Με πρόσχημα την καραντίνα τον τελευταίο καιρό τα πάντα γίνονται βιαστικά και πρόχειρα. 

Αν τελικά δεν βγάλεις άκρη, νομίζω ότι για καταγγελίες σχετικά με τις ταχυμεταφορές αρμόδια είναι η ΕΕΤΤ.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/Index.html

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 1comment είπε

Βασικά μπορεί να την πάτησες από φίλο σου αν ήξερε ότι περίμενες τέτοιο δέμα. Να πήγε και να είπε "είμαι ο ταδε".

Σε τι κόσμο ζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται να ανησυχείς, για να γίνει η παράδοση δέματος χρειάζονται ταυτότητα αφού ήταν στο όνομά σου και την υπογραφή σου (η υπογραφή φαίνεται ψηφιακά στο σύστημά τους αφού η παραλαβή έγινε απο το κατάστημα όπως λένε όπως και ποιος το παρέλαβε) από εκεί και πέρα, αφού δεν τα παρέλαβες εσύ, θα πάρεις τα χρήματά σου απο την acs καθώς καλύπτουν ανάλογες περιπτώσεις και απλά ενημερώνεις το κατάστημα που έκανες την αγορά σου η αποστολή να γίνει με άλλη courier για να αποφύγεις ξανά κάτι αντίστοιχο να γίνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οφφτοπικ αλλα η ηλεκτρονικη υπογραφη, αναφέρομαι στο μηχανημα που βάζεις, δεν την θεωρω καθολου αξιοπιστο σαν αποδεικτικο γιατι ειναι τοσο χαλια τα μηχανηματα τους και η αισθηση γενικα που ειναι λες και κανεις μουτζουρα. Εγω προσωπικά δεν μπορω να υπογραψω ποτε εκει καθε υπογραφη μου ειναι λες και ειναι απο διαφορετικα ατομα

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μην αγχωνεσαι! Εννοειται πως δε μπορει να χασεις τιποτα, περα απο λιγο χρονο για να βγαλεις ακρη τι εγινε τελικα. Τηλεφωνακι να δεις τι εγινε και ολα καλα. Αλιμονο αν πραγματα αξιας τα αφηναν απλα στην πορτα ή τα εδιναν ετσι απλα στον πρωτο τυχοντα. Εσυ δε φταις πουθενα, οποτε θα βρεις την ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληκτρολόγιο από Γενική Ταχυδρομική παρέλαβα πριν από μια εβδομάδα, κινητό τηλέφωνο από ACS παρέλαβα την Τρίτη, θήκες από ΕΛΤΑ Courier παρέλαβα την Πέμπτη, όλοι απλά άφησαν τα κουτιά και έφυγαν χωρίς ταυτότητα χωρίς υπογραφή . Μακάρι να βγάλεις άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Οφφτοπικ αλλα η ηλεκτρονικη υπογραφη, αναφέρομαι στο μηχανημα που βάζεις, δεν την θεωρω καθολου αξιοπιστο σαν αποδεικτικο γιατι ειναι τοσο χαλια τα μηχανηματα τους και η αισθηση γενικα που ειναι λες και κανεις μουτζουρα. Εγω προσωπικά δεν μπορω να υπογραψω ποτε εκει καθε υπογραφη μου ειναι λες και ειναι απο διαφορετικα ατομα

Το πως φαίνεται στα δικά σου και στα δικά μου μάτια δεν έχει και πολύ σημασία, και αυτό επειδή δεν θα καλέσουν εμάς για διερεύνηση και διαπίστωση της γνησιότητας μιας υπογραφής, θα καλέσουν κάποιον επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...