Προς το περιεχόμενο
geomalliv

Αδυναμία top - up revolut μέσω NBG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα insomniacs. Μιας και με το κεντρο συναλλαγων της NBG δεν εβγαλα άκρη 😑 θα ήθελα μια απάντηση μπας και γλιτώσω το τηλέφωνο στα κεντρικά αύριο πρωί!

Θέλησα να κάνω top - up στη revolut ένα ποσο μικρο της ταξεως 20€, προσθεσα τη χρεωστικη της εθνικης (την οποια ενεργοποιησα μολις σημερα το βραδυ και προσθεσα και με επιτυχια στο paypal, και εκανα και καταθεση ποσου σε αυτη σε atm, κοινως την χρησιμοποιω κανονικα) και όπως ειναι λογικο η revolut με εβγαλε στη σελιδα της εθνικης, οπου χρειαζεται με sms ή email να επιβεβαιωσω τη συναλλαγη. καθώς πάτησα για να μου στειλουν τον κωδικο επιβεβαιωσης στο επομενο δευτερολεπτο μου πεταξε η εθνικη μηνυμα οτι η συναλλαγη δεν μπορει να πραγματοποιηθει και να επικοινωνησω μαζι τους. (να θυμισω οτι δεν με αφησανε καν να επιβεβαιωσω τη συναλλαγη, δεν μου στειλανε κωδικο επιβεβαιωσης)

οπως ειναι φυσικο θεωρησα οτι στο κεντρο συναλλαγων θεωρησαν υποπτη τη revolut, και μπλοκαραν την καρτα. οποτε τους πηρα τηλεφωνο. μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καμια προσπαθεια συναλλαγης με revolut (τις αλλες συναλλαγες με το paypal πχ μου ειπαν την βλεπανε κανονικα και ολα κομπλε) και ουτε η καρτα μου εχει μπλοκαριστει! 😕 

επικοινωνησα και με τη ρεβολουτ και, οπως το περιμενα το λαθος δεν ειναι δικο τους μιας και η πλατφορμα τους οδηγει κανονικα στη σελιδα επιβεβαιωσης της τραπεζας, και το λαθος γινεται στην επιβεβαιωση απο πλευρας μου. 

σας εχει συμβει; λετε να ειναι bug της εθνικης; 

ΥΓ. πριν 5 περιπου μερες ειχα κανει top up παλι με χρεωστικη της εθνικης του πατερα μου και εγινε κανονικα η συναλλαγη. ειναι η πρωτη φορα που προσπαθω top up με αυτη την καρτα. ευχαριστω για καθε απαντηση σας!

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι υποπτεύομαι αλλά κάτσε να απαντήσει και κάποιος άλλος, πιο γνώστης και θα σου πω στο τέλος.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Κάτι υποπτεύομαι αλλά κάτσε να απαντήσει και κάποιος άλλος, πιο γνώστης και θα σου πω στο τέλος.

Πφφφ και τη χρησιμοποιώ αρκετά τη ρεβολουτ. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανολογώ ότι είναι το πρόβλημα με τη μακριά και με πολλά ψηφία δηλωμένη διεύθυνση (εμφανίζεται στο πουθενά, χωρίς να έχεις αλλάξει κάτι). Το είχα πάθει τον Σεπτέμβρη και μπλοκαρε το top up στο ίδιο ακριβώς σημείο με εσένα.

Τις προάλλες βέβαια, χρειάστηκε 9 προσπάθειες (με τη δέκατη έπιασε) για να φορτίσω (αυτό μπορεί να ήταν και τυχαίο).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Sad 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Πιθανολογώ ότι είναι το πρόβλημα με τη μακριά και με πολλά ψηφία δηλωμένη διεύθυνση (εμφανίζεται στο πουθενά, χωρίς να έχεις αλλάξει κάτι). Το είχα πάθει τον Σεπτέμβρη και μπλοκαρε το top up στο ίδιο ακριβώς σημείο με εσένα.

Τι εννοείς μακριά και πολλά ψηφία δηλωμένη διεύθυνση; Και γιατί δεν είχε επηρεάσει την προηγούμενη κάρτα εθνικής που χρησιμοποίησα 2 φορές; Λύνεται;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Δοκίμασες άμεσα την άλλη και δούλεψε η φόρτιση; 

Ναι ναι και μάλιστα 2 φορές γιατί γέμισα τη ρεβολουτ δύο φορές.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τότε δεν πρέπει να είναι αυτό. Οπότε αναμονή, μήπως και κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Τότε δεν πρέπει να είναι αυτό. Οπότε αναμονή, μήπως και κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Έγινε και σε ευχαριστώ πολύ. Στην χειρότερη θα πάρω αύριο τηλέφωνο στα κεντρικά και όχι στο κέντρο συναλλαγών.❤️

Screenshot_2020-04-25-00-00-11-463_com.revolut.revolut.jpg

Επεξ/σία από geomalliv
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μήπως φταίει κάνα Adblock;

Δεν νομίζω. Καταρχάς δεν έχω εγκατεστημένο στη συσκευή και η συναλλαγή γίνεται εντός εφαρμογής όχι εντός browser. Εξάλλου όπως ανέφερα και παραπάνω με άλλη κάρτα έκανα κανονικά τοπ απ'🙏💪

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Χρειάζεται τηλέφωνο στην εθνική και επικοινωνία με εκπρόσωπο για ενεργοποίηση της υπηρεσίας επιβεβαίωσης(sms/email) στην καρτα σου, μιας και ειναι καινούργια

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Όταν πας να κάνεις top up στη revolut σου ζητάει να στο τέλος επαλήθευση με email ή με sms i-code.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

δοκίμασες να κάνεις κάποια αγορά με αυτήν την κάρτα?

κάποιες φορές για να ενεργοποιηθεί πλήρως μία κάρτα πρέπει να κάνει μία συναλλαγή σε κάποιο POS

θα πρότεινα να κάνεις μία αγορά σε POS, έστω και μικρής αξίας και έπειτα να ξαναδοκιμάσεις topup στη revolut

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Όταν πας να κάνεις top up στη revolut σου ζητάει να στο τέλος επαλήθευση με email ή με sms i-code.

Ναι με πετάει στη σελίδα της εθνικής αλλά δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την επιβεβαίωση.

39 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

δοκίμασες να κάνεις κάποια αγορά με αυτήν την κάρτα?

κάποιες φορές για να ενεργοποιηθεί πλήρως μία κάρτα πρέπει να κάνει μία συναλλαγή σε κάποιο POS

θα πρότεινα να κάνεις μία αγορά σε POS, έστω και μικρής αξίας και έπειτα να ξαναδοκιμάσεις topup στη revolut

Το μόνο που έκανα με την κάρτα είναι αγορά 1€ μέσω PayPal. Δεννξερω αν πιάνεται για συναλλαγη. Παρόλα αυτά σήμερα το.απογευμα θα προσπαθήσω να πληρώσω έναν καφέ σε pos και θα ξαναδοκιμάσω. Έχει σημασία αν θα κάνω ανέπαφα ή με chip and pin?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.