Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα windows τόση πολύ ram?


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αυτό το διάστημα ασχολούμαι με την πτυχιακή μου και προβληματίζομαι με το εξής. Τρέχω 2 προγράμματα ταυτόχρονα, το ένα με γραφικό περιβάλουν και το άλλο με κώδικα. Το pc μου έχει 8gb (2x4gb) ram DDR4-2133MHz και μου φαίνεται πως όταν ολοκληρωθεί όλη η πτυχιακή δεν θα το σηκώνει το pc μου λόγω ram. Προς το παρόν τα προγράμματα τα τρέχει άνετα πάντως, σίγουρα βοηθάει και η κάρτα γραφικών που τρέχει σχεδόν στο φουλ. Παρατήρησα πως αν δεν κάνω τίποτα στον υπολογιστή μου, μου τρώει 4GB RAM. Δηλαδή με το που ανοίγω το pc μου έχει δεσμεύσει τα 4GB. Μπήκα να δω στις διεργασίες και τα περισσότερα είναι ενέργειες των windows παρά προγράμματα που έχω κατά την εκκίνηση, και δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου χώρο στη ram τα προγράμματα αυτά. Υπάρχει τρόπος να μειώσω κατά 1-2GB την ram κατά την εκκίνηση? Ή αναγκαστικά να πάρω ξανά άλλα 2x4GB ram?

Σίγουρα υπάρχουν πολλά site (όπως αυτό) που λένε πως να το καταφέρεις αυτό αλλά το θέμα είναι πόσο μπορεί να μειωθεί? Εγώ χρειάζομαι 1 με 2 gb, αλλά και πάλι μου φαίνεται πως αν το καταφέρω και τρέχουν οι rams στο 100% χωρίς να χρειάζεται να δώσουν όμως παραπάνω από αυτό, πάλι θα κολλάνε καθώς φαντάζομαι πως δεν πρέπει να λειτουργούν στο 100%. Πάντως τα windows λένε πως χρειάζεται τουλάχιστον 2gb ram...

To έχει ψάξει κανένας σας?

PC parts:
μητρική: Asus Z170-P
επεξεργαστής: Intel Core i5 6500
καρτες RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2133MHz 
καρτα γραφικών: MSI GeForce GTX750 Ti 2GB Twin Frozr OC Gaming

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 επιλογή είναι να πάρεις ραμ έξτρα.

2 επιλογή είναι να μην κάνεις τίποτα., Από προεπιλογή τα windows φτιάχνουν αρχείο εικονικής μνήμης και δεσμεύουν χωρο από το δίσκο σαν επέκταση της ραμ.Αυτο καθυστερεί πολύ τα πάντα,ειδικά αν δεν έχεις ssd αλλά τουλάχιστον δεν κρασαρουν τα προγράμματα που τρέχουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leolipop είπε

1 επιλογή είναι να πάρεις ραμ έξτρα.

2 επιλογή είναι να μην κάνεις τίποτα., Από προεπιλογή τα windows φτιάχνουν αρχείο εικονικής μνήμης και δεσμεύουν χωρο από το δίσκο σαν επέκταση της ραμ.Αυτο καθυστερεί πολύ τα πάντα,ειδικά αν δεν έχεις ssd αλλά τουλάχιστον δεν κρασαρουν τα προγράμματα που τρέχουν.

Οπότε φτάνω το πρότζεκτ μέχρι τέλους (ή όσο πάει) και βλέπω αν το σηκώνει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φυσιολογικο με το καλημερα 4gb μνημη τα windows...Για δωσε σκρινσοτ τι τρεχει στις διεργασιες!

Επισης δωσε και σκρινσοτ απτην καρτελα εκκινηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέει πως τρέχει 95 εφαρμογές στο παρασκήνιο και άλλες 90 στα windows, θα τις βγάλω αύριο αν είναι. Και ένας φίλος μου μού είπε πως με το άνοιγμα του τρώει 4gb οπότε φαντάστηκα πως έτσι είναι και στους περισσότερους. Εσένα πόσα gb σου κρατάει?

Για την εκκίνηση δεν έχω και τίποτα....

 

image.png.b76eb4da36fa62121b519185a48a8853.png

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται πως τα windows μου κάνουν πλάκα, από την ώρα που ανέβασα το ποστ από τα 4GB που μου έτρωγε τώρα έπεσε στα 3GB 😂 (και χθες και σήμερα).

10 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Δεν ειναι φυσιολογικο με το καλημερα 4gb μνημη τα windows...Για δωσε σκρινσοτ τι τρεχει στις διεργασιες!

Επισης δωσε και σκρινσοτ απτην καρτελα εκκινηση!

Screenshot εδώ, αν δεν φαίνεται κατέβασέ το και θα φανεί καθαρά αν το ζουμάρεις.

2 ώρες πριν, snbblp είπε

οτιδήποτε πάνω από 1g είναι πολύ ύποπτο, ειδικά αν συνοδεύεται και από μεγάλη χρήση cpu και δίσκου

 Έχω και antivirus αγορασμένο, που οκ αυτό ίσως να μην λέει και πολλά αλλά σίγουρα έχω επίσημη προστασία. Αλλά από την άλλη δεν είμαι ο μόνος που έχει 4GB ram με το καλημέρα. Φαντάζομαι πως ευθύνεται κάποιο update. H cpu τρέχει με 3 ή 4%

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περα απο τον πινακα της εκκινησης δες των διεργασιων που λεει τι τρεχει και ποσο τρωει.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, leolipop είπε

Περα απο τον πινακα της εκκινησης δες των διεργασιων που λεει τι τρεχει και ποσο τρωει.

Το έχω ανεβάσει στο τελευταίο σχόλιο, εκεί που λέω screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με συγχωρεις δε το ειδα.Θα ηταν πολυ βολικο να πατουσες στην λιστα αυτη τη στηλη της μνημης να μας δειξει με φθινουσα σειρα τα προγραμματα , για να δουμε τι τρωει τη περισσοτερη κ.ο.κ .

Βλεπεις και εσυ οπως και ολοι οτι για καποιο λογο τα windows 10 εχουν 100 διεργασιες απο μονα τους.

(χτυπηστε οσο θελετε , εγω καθομαι με 7αρια και μια χαρα κανω τη δουλεια μου :P )

Επεξ/σία από leolipop
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, leolipop είπε

Με συγχωρεις δε το ειδα.Θα ηταν πολυ βολικο να πατουσες στην λιστα αυτη τη στηλη της μνημης να μας δειξει με φθινουσα σειρα τα προγραμματα , για να δουμε τι τρωει τη περισσοτερη κ.ο.κ .

Βλεπεις και εσυ οπως και ολοι οτι για καποιο λογο τα windows 10 εχουν 100 διεργασιες απο μονα τους.

(χτυπηστε οσο θελετε , εγω καθομαι με 7αρια και μια χαρα κανω τη δουλεια μου :P )

Δεν ήξερα πως μπορούσα να το βάλω σε φθίνουσα, δεν τα έβγαλα όλα πάλι, μόνο τα πιο μεγάλα (εδώ).

Φιλικά πάντως για τα w7, από την στιγμή που δεν έχεις sequrity updates δεν είναι να τα κρατάς. Δεν λέω μόνο για την περίπτωση να σε χακάρουν (καθώς λογικό είναι να πει ο καθένας  "εμένα θα βρουν?"), αλλά όταν κάποιος πχ θέλει να κάνει επίθεση σε μια εταιρία ώστε να πέσει το site της, ο τρόπος για να το κάνει είναι με πολλαπλά χτυπήματα (δηλ από πολλούς υπολογιστές που απλά θα κάνουν είσοδο στο site, τίποτα παραπάνω) ούτως ώστε ο server να πέσει. Για να το κάνει αυτό ψάχνει όλους τους υπολογιστές που μπορεί να χακάρει (όπως το δικό σου πιθανών), για να κάνει επίθεση μέσου εσού, και αυτό από τι ξέρω δεν μπορείς να το δεις. Προφανώς αυτά δεν ισχύουν φαντάζομαι για τις μεγάλες εταιρίες που έχουν πάρει κατάλληλα μέτρα. 

Τέλος υπάρχει και ένα βίντεο που λέει και άλλα (νομίζω πως δεν αναφέρεται σε αυτό που λέω), αλλά με αυτά που λέει δεν τα λέει για να σε προσβάλει, απλά αυτό είναι το concept.

Μετά από όλα αυτά αν θες να μείνεις στα w7 μείνε, απλά στα λέω για να έχεις κατά νου το τι παίζει 😉

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Δεν ήξερα πως μπορούσα να το βάλω σε φθίνουσα, δεν τα έβγαλα όλα πάλι, μόνο τα πιο μεγάλα (εδώ).

Φιλικά πάντως για τα w7, από την στιγμή που δεν έχεις sequrity updates δεν είναι να τα κρατάς. Δεν λέω μόνο για την περίπτωση να σε χακάρουν (καθώς λογικό είναι να πει ο καθένας  "εμένα θα βρουν?"), αλλά όταν κάποιος πχ θέλει να κάνει επίθεση σε μια εταιρία ώστε να πέσει το site της, ο τρόπος για να το κάνει είναι με πολλαπλά χτυπήματα (δηλ από πολλούς υπολογιστές που απλά θα κάνουν είσοδο στο site, τίποτα παραπάνω) ούτως ώστε ο server να πέσει. Για να το κάνει αυτό ψάχνει όλους τους υπολογιστές που μπορεί να χακάρει (όπως το δικό σου πιθανών), για να κάνει επίθεση μέσου εσού, και αυτό από τι ξέρω δεν μπορείς να το δεις. Προφανώς αυτά δεν ισχύουν φαντάζομαι για τις μεγάλες εταιρίες που έχουν πάρει κατάλληλα μέτρα. 

Τέλος υπάρχει και ένα βίντεο που λέει και άλλα (νομίζω πως δεν αναφέρεται σε αυτό που λέω), αλλά με αυτά που λέει δεν τα λέει για να σε προσβάλει, απλά αυτό είναι το concept.

Μετά από όλα αυτά αν θες να μείνεις στα w7 μείνε, απλά στα λέω για να έχεις κατά νου το τι παίζει 😉

Φυσικα και εχω πληρη επιγνωση των ρισκων.

Στα του θεματος , στην παρουσα φαση το πιο βαρυ που τρεχει το λειτουργικο ειναι το bit defender , οποτε δεν ξερω που αλλου να αναζητησουμε το προβλημα...

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, leolipop είπε

Φυσικα και εχω πληρη επιγνωση των ρισκων.

Στα του θεματος , στην παρουσα φαση το πιο βαρυ που τρεχει το λειτουργικο ειναι το bit defender , οποτε δεν ξερω που αλλου να αναζητησουμε το προβλημα...

Οπότε βλέπω τι θα γίνει με εικονική μνήμη, και όταν φτάσει ο καιρός και χρειαστεί θα αναβαθμίσω. Μάλλον όπως και να έχει θα πρέπει να αναβαθμίσω, καθώς ακόμα και αν μου φτάνει ακριβώς η ram, μάλλον θα της κάνει κακό να λειτουργεί στο 100%...

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Οπότε βλέπω τι θα γίνει με εικονική μνήμη, και όταν φτάσει ο καιρός και χρειαστεί θα αναβαθμίσω. Μάλλον όπως και να έχει θα πρέπει να αναβαθμίσω, καθώς ακόμα και αν μου φτάνει ακριβώς η ram, μάλλον θα της κάνει κακό να λειτουργεί στο 100%...

Δεν χαλαει η ραμ αμα ειναι σε χρηση , μη σε απασχολει αυτο , ssd εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, leolipop είπε

Δεν χαλαει η ραμ αμα ειναι σε χρηση , μη σε απασχολει αυτο , ssd εχεις ;

Ναι, έχω έναν OCZ Trion 150 240GB και έναν HDD. Στον SSD τα έχω τα προγραμμα, για τώρα πάνε όπως πρέπει. Αλλά το ένα πρότζεκτ που το έχω ολοκληρώσει μου πιάνει 3GB ram... Αν δεν το ανοίξω όμως αυτό, αλλά ανοίξω απλά το πρόγραμμα μου τρώει λιγότερο.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...