Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα windows τόση πολύ ram?


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ναι, έχω έναν OCZ Trion 150 240GB και έναν HDD. Στον SSD τα έχω τα προγραμμα, για τώρα πάνε όπως πρέπει. Αλλά το ένα πρότζεκτ που το έχω ολοκληρώσει μου πιάνει 3GB ram... Αν δεν το ανοίξω όμως αυτό, αλλά ανοίξω απλά το πρόγραμμα μου τρώει λιγότερο.

Αφου εχεις ssd  σημαινει οτι απο εκει σου τραβαει εικονικη μνημη και δε θα εχεις πτωση των επιδοσεων σε σχεση με τον να την ειχες (την εικονικη) σε hdd , γιατι οπως και με την ραμ , γραφει και διαβαζει συνεχεια απο τον ssd.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωσε φουλ σκρινσοτ απο την καρτελα λεπτομερειες απτη διαχειριση εργασιων απτην αρχη μεχρι τελος με φθινουσα ταξινομηση..Ειπαμε Windows 10 αλλα οχι και 3gb ειδικα με antivirus...το πολυ 2-2,5gb...

Επισης πηγαινε στη διαχειριση εργασιων στην καρτελα Υπηρεσιες τερμα κατω θα δεις με μπλε χρωμα 'Ανοιγμα Υπηρεσιων".. Σε αυτο το παραθυρο θα μου δωσεις φουλ σκρινσοτ απτην αρχη μεχρι το τελος...

Επισης εχεις εγκατεστημενο CCleaner?

Με το καλημερα εχω περιπου 1gb απτα 4gb (βεβαια εχω κοψει υπηρεσιες, εχω κλεισει store, windows defender εχω κανει μοντες γιατι δε τραβαει κιολας..Lenovo G40-30 με intel Celeron N2840 2,55Ghz διπυρηνο για χρηση που το θελω κομπλε ιντερνετ και κανα παιχνιδακι,δε μου φτανει η ραμ στο lightroom ομως...)

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Δωσε φουλ σκρινσοτ απο την καρτελα λεπτομερειες απτη διαχειριση εργασιων απτην αρχη μεχρι τελος με φθινουσα ταξινομηση..Ειπαμε Windows 10 αλλα οχι και 3gb ειδικα με antivirus...το πολυ 2-2,5gb...

Επισης πηγαινε στη διαχειριση εργασιων στην καρτελα Υπηρεσιες τερμα κατω θα δεις με μπλε χρωμα 'Ανοιγμα Υπηρεσιων".. Σε αυτο το παραθυρο θα μου δωσεις φουλ σκρινσοτ απτην αρχη μεχρι το τελος...

Επισης εχεις εγκατεστημενο CCleaner?

Με το καλημερα εχω περιπου 1gb απτα 4gb (βεβαια εχω κοψει υπηρεσιες, εχω κλεισει store, windows defender εχω κανει μοντες γιατι δε τραβαει κιολας..Lenovo G40-30 με intel Celeron N2840 2,55Ghz διπυρηνο για χρηση που το θελω κομπλε ιντερνετ και κανα παιχνιδακι,δε μου φτανει η ραμ στο lightroom ομως...)

Έχω 64bit, το ελάχιστο για τα w10 είναι τα 2gb (το λέει στο link ), δεν έχω ccleaner, και δεν το εμπιστεύομαι από τότε που μου διέγραψε φωτογραφίες (πάλι καλά που είχα backup). Μάλλον θα ανεβάσω αύριο τα screenshot...

Btw σκέφτηκες να βάλεις linux? Έχω ένα άλλο pc με 2GB ram και τρέχει απροβλημάτιστα... Αν το έχεις μόνο για game μέσω steam και κανένα browsing δεν έχει διαφορά ως προς τα windows και είναι και πιο ελαφρύ. Όσον αφορά το lightroom σε linux ρίξε μια ματιά εδώ.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα η ram κατέβηκε στα 2,6... Μου φαίνεται θα συνεχίσω αυτήν την συζήτηση που κάνουμε μπας και μηδενίσει 😂😂😂

Screenshots: ΛεπτομέρειεςΥπηρεσίες

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Adobe Acrobat Update Service > Μη αυτοματα

Bluestacks Log Rotator Service > Μη αυτοματα (αν δεν χρησιμοποιεις bluestacks τοτε το βαζεις απενεργοποιημενο)

cIRtSm@rtServer  (αν χρησιμοποιεις καποιον κατι σερβερ αστο οπως ειναι, εαν οχι τοτε απενεργοποιημενο, εαν δεις καποιο θεμα βαλτο μη αυτοματα)

GamingApp Service > Μη αυτοματα (δοκιμασε απενεργοποιημενο και αν δεις οτιδηποτε ξαναανοιξε το και βαλτο μη αυτοματα)

MSI Live Update Service > Μη αυτοματα

Samsung Mobile Connectivity Service > μη αυτοματα (δοκιμασε απενεργοποιημενο και αν δεις θεματα κατι οταν συνδεεις το κινητο σου τοτε βαλτο μη αυτοματα)

TeamViewer > Μη αυτοματα

Trace ConceptX > (βαλτο απενεργοποιημενο, αν δεις θεματα, τοτε βαλτο μη αυτοματα)

Intel HD Graphics Control Panel Service > Μη αυτοματα

Intel Content Protection HDCP Service > Μη αυτοματα

Nero Update > Μη αυτοματα

:Από Υπηρεσίες

Αφου τα κανεις αυτα, κανε μια επανεκκινηση και δες τι αλλαξε...

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Adobe Acrobat Update Service > Μη αυτοματα

Bluestacks Log Rotator Service > Μη αυτοματα (αν δεν χρησιμοποιεις bluestacks τοτε το βαζεις απενεργοποιημενο)

cIRtSm@rtServer  (αν χρησιμοποιεις καποιον κατι σερβερ αστο οπως ειναι, εαν οχι τοτε απενεργοποιημενο, εαν δεις καποιο θεμα βαλτο μη αυτοματα)

GamingApp Service > Μη αυτοματα (δοκιμασε απενεργοποιημενο και αν δεις οτιδηποτε ξαναανοιξε το και βαλτο μη αυτοματα)

MSI Live Update Service > Μη αυτοματα

Samsung Mobile Connectivity Service > μη αυτοματα (δοκιμασε απενεργοποιημενο και αν δεις θεματα κατι οταν συνδεεις το κινητο σου τοτε βαλτο μη αυτοματα)

TeamViewer > Μη αυτοματα

Trace ConceptX > (βαλτο απενεργοποιημενο, αν δεις θεματα, τοτε βαλτο μη αυτοματα)

Intel HD Graphics Control Panel Service > Μη αυτοματα

Intel Content Protection HDCP Service > Μη αυτοματα

Nero Update > Μη αυτοματα

:Από Υπηρεσίες

Αφου τα κανεις αυτα, κανε μια επανεκκινηση και δες τι αλλαξε...

Θα το δω λογικά αύριο, thanks :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...