Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για νεο: Opel Corsa vs Seat Ibiza/Leon vs Kia Ceed/Rio vs Hyundai i30


NewProject

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι λέει ο τίτλος. Έχετε κάποια προτίμηση από τα παραπάνω; Τι να προσέξω; Κλείνω προς diesel είναι η αλήθεια. Οι τιμές κυμαίνονται μεταξύ 16.000‎€ και 18.000‎€.

Επεξ/σία από NewProject
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις πολλά ταξίδια/χιλιόμετρα πάρε diesel, όσον αφορά αυτό.

Απο εκεί και πέρα είναι πολλές οι επιλογές και ο καθένας με τις ανάγκες και τα γούστα του. Προσωπικά θα διάλεγα το καινούριο Peugeot 208 σε αυτήν την κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Αν κάνεις πολλά ταξίδια/χιλιόμετρα πάρε diesel, όσον αφορά αυτό.

Απο εκεί και πέρα είναι πολλές οι επιλογές και ο καθένας με τις ανάγκες και τα γούστα του. Προσωπικά θα διάλεγα το καινούριο Peugeot 208 σε αυτήν την κατηγορία.

Κάτσε να το τσεκάρω. Μέχρι στιγμής έκανα 10Κκμ/χρόνο αλλά χωρίς καθόλου ταξίδια πάνω κάτω. Με το νέο πιά μπορούν να φτάσουν > 15Κκμ/χρόνο. Θα μου πεις τωρα, οκ, με 15Κ-20Κ δικαιολογείται το diesel; Δεν ξερω ...

Επεξ/σία από NewProject
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NewProject είπε

Κάτσε να το τσεκάρω. Μέχρι στιγμής έκανα 10Κκμ/χρόνο αλλά χωρίς καθόλου ταξίδια πάνω κάτω. Με το νέο πιά μπορούν να φτάσουν > 15Κκμ/χρόνο. Θα μου πεις τωρα, οκ, με 15Κ-20Κ δικαιολογείται το diesel; Δεν ξερω ...

Ίσως δεν αξίζει το diesel για τα χιλιόμετρα που κανείς. Πάνω από 25κ θα το σκεφτόμουν. Γνώμη μου να πας βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κατηγορία εγώ θα έλεγα να πας στο μεγαλύτερο. Λίγος χώρος παραπάνω όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Από τα συγκεκριμένα μάλλον προς τα ceed / i30 θα πήγαινα.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νεο Corsa F ειναι επι της ουσιας ενα rebranded 208 αφου λογω Groupe PSA μοιραζονται σχεδον τα παντα (πλατφορμα, σασμαν, μοτερ). Η μονη διαφορα ειναι ουσιαστικά στην εμφανιση, ειναι ποιοτικα και τα 2 αλλα ειναι λιγο στενα πισω. Και εμενα το 208 μου αρεσει λιγο περισσοτερο λογω σχεδιασης, το Corsa ειναι πιο default, χωρις να ειναι ασχημο.

Επειδη τα εχω περιεργαστει και τα 2 απο κοντα (γιατι κοιτουσα για αγορα), να ξερεις οτι οι διχρωμες εκδοσεις που σου πασαροουν στις διαφημισεις και στις αντιπροσωπειες, δεν εχουν σχεδον καμια σχεση οταν τα βλεπεις σε μονοχρωμα, ειδικα λευκο και ασημι.

Για τις ντιζελ εκδοσεις δεν εχω αποψη, αλλα ο βενζινοκινητηρας 1.2 Puretech που φορανε ειναι η καλυτερη υλοποιηση της αγορας, συγκρινόμενος με τον Ecoboost και τον TSI, εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα,, πολυ ησυχη λειτουργια, εχει δυναμη και ειναι πολυ οικονομικος. 

Αυτα ομως και τα 2 μοντελα ειναι αυτοκινητα πολης (οχι οτι δεν μπορουν να κανουν μακρινα ταξιδια, εγω πχ με Corsa παλαιοτερο μια χαρα ανεβοκατεβαινα Γιαννενα-Αθηνα) απλα στις μεγαλες αποστασεις ισως κουραζουν.

 

 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NewProject είπε

Οτι λέει ο τίτλος. Έχετε κάποια προτίμηση από τα παραπάνω; Τι να προσέξω; Κλείνω προς diesel είναι η αλήθεια. Οι τιμές κυμαίνονται μεταξύ 16.000‎€ και 18.000‎€.

Τι να προσεξεις??? Αφου μπαινεις στην διαδικασια να παρεις καινουργιο αυτοκινητο με αυτο το Budget εισαι σε αλλο level!  Δεν χρειαζεται να προσεξεις κατι.. Καινουργιο θα ειναι με εγγυηση..! Παρε αυτο που αρεσει καλυτερα εσενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mp123 είπε

Αποφάσισε πρώτα κατηγορία και μετά πήγαινε στο επόμενο βήμα για αγορά αυτοκινήτου.

Θα παω να τα δω απο κοντά και σαν μέγεθος κτλ αλλά στα μάτια μου είναι παρόμοια γι'αυτό τα έβαλα όλα μαζί.

6 ώρες πριν, tutuyo είπε

Αυτα ομως και τα 2 μοντελα ειναι αυτοκινητα πολης (οχι οτι δεν μπορουν να κανουν μακρινα ταξιδια, εγω πχ με Corsa παλαιοτερο μια χαρα ανεβοκατεβαινα Γιαννενα-Αθηνα) απλα στις μεγαλες αποστασεις ισως κουραζουν.

Εννοείς οτι δεν είναι και τόσο άνετα για μεγάλα ταξίδια ή οτι δεν «τραβάνε» ;

5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Τι να προσεξεις??? Αφου μπαινεις στην διαδικασια να παρεις καινουργιο αυτοκινητο με αυτο το Budget εισαι σε αλλο level!  Δεν χρειαζεται να προσεξεις κατι.. Καινουργιο θα ειναι με εγγυηση..! Παρε αυτο που αρεσει καλυτερα εσενα!

Εννοούσα τίπς του στιλ «πχ το 208 έχει περίεργα κουμπιά» / «τα πλαστικα στο κία είναι λίγο φτηνιάρικα» κτλ. Εκός αυτού δεν έχω καμία εμπειρία από νέα αυτοκίνητα/εμπόρους/αντιπροσωπείες/εγγυήσεις/χρηματοδοτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, NewProject είπε

Εννοούσα τίπς του στιλ «πχ το 208 έχει περίεργα κουμπιά» / «τα πλαστικα στο κία είναι λίγο φτηνιάρικα» κτλ. Εκός αυτού δεν έχω καμία εμπειρία από νέα αυτοκίνητα/εμπόρους/αντιπροσωπείες/εγγυήσεις/χρηματοδοτήσεις. 

Αυτα που αναφερεις αντικατοπτριζουν χρηματα-δαπανες!!! Ολες οι συζητησεις στο τελος καταληγουν εκει..!!!  Αλλαξαν οι εποχες...  Τωρα τα αυτοκινητα τα βγαζουν σχεδον ιδια.. και λιγο-πολυ ισχυει οτι πληρωνεις-παιρνεις! Αλλα για να μην επεκταθουμε η Hyundai-kia εχει καλυτερο VFM απο τα υπολοιπα!   Εδω ειναι καθαρα επιλογη σου που θα δωσεις προτεραιότητα.. Δηλαδη στα οικονομικα ή στα γουστα σου!  Σιγουρα και τα δυο δεν πανε μαζι..!!!  Να θυμασαι το αυτοκινητο πλεον δεν ειναι περουσια αλλα προιον!!! Απλα μεγαλυτερης αξιας απο τα υπολοιπα καθημερινα..

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που πας για καινουριο φροντισε να τα οδηγησεις ολα τα υποψηφια.

Περα απο την εμπειρια ή τη γνωμη του καθενος,εσυ θα το οδηγας και εσυ πρεπει να ξερεις αν κατι σε χαλαει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, georgekz750 είπε

Απο τη στιγμη που πας για καινουριο φροντισε να τα οδηγησεις ολα τα υποψηφια.

Περα απο την εμπειρια ή τη γνωμη του καθενος,εσυ θα το οδηγας και εσυ πρεπει να ξερεις αν κατι σε χαλαει.

Sorry για τις χαζές ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω καμία εμπειρία: δηλαδή μπορώ να πω στον έμπορο να το κάνω τεστ-ντραιβ χωρις να έχω σκοπό να το αγοράσω; Μόνο για δοκιμή; Επίσης, γίνονται παζάρια ή/και εξτρα προσφορές ή οτι γράφει το σάιτ - αυτό είναι και τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NewProject είπε

Sorry για τις χαζές ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω καμία εμπειρία: δηλαδή μπορώ να πω στον έμπορο να το κάνω τεστ-ντραιβ χωρις να έχω σκοπό να το αγοράσω; Μόνο για δοκιμή; Επίσης, γίνονται παζάρια ή/και εξτρα προσφορές ή οτι γράφει το σάιτ - αυτό είναι και τέλος;

Ο εμπορος θα ξερει οτι το κανεις τεστ ντραιβ για να το αγορασεις.

Αφου ουτως ή αλλως αν τελικα αυτο σου αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα,θα το αγορασεις.

Για παζαρια δυσκολα,για κανα χαζοδωρακι μετα απο πιεση σου παιζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgekz750 είπε

Ο εμπορος θα ξερει οτι το κανεις τεστ ντραιβ για να το αγορασεις.

Αφου ουτως ή αλλως αν τελικα αυτο σου αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα,θα το αγορασεις.

Για παζαρια δυσκολα,για κανα χαζοδωρακι μετα απο πιεση σου παιζει.

Κάπου είδα πριν λίγες μέρες ότι έχουν πολύ μεγάλη πτώση οι πωλήσεις, λογικό κιόλας. 

Οπότε αν είναι άνθρωπος που το έχει παζάρι όλο και κάτι μπορεί να κερδίσει αυτή την περίοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάπου είδα πριν λίγες μέρες ότι έχουν πολύ μεγάλη πτώση οι πωλήσεις, λογικό κιόλας. 

Οπότε αν είναι άνθρωπος που το έχει παζάρι όλο και κάτι μπορεί να κερδίσει αυτή την περίοδο.

Μου θυμησεις που ειδα προσφατα αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...