Προς το περιεχόμενο

τι ειναι πιο σημαντικό ; ( μετρηση δισκων)


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, τα φώτα σας όσοι γνωρίζουν,

στον πρωτο server παιρνω τα εξης αποτελέσματα

[root@server ~]# hdparm -Tt /dev/sda

/dev/sda:
Timing cached reads: 14190 MB in 2.00 seconds = 7102.17 MB/sec
Timing buffered disk reads: 9934 MB in 3.00 seconds = 3310.61 MB/sec
[root@server ~]# dd if=/dev/zero of=/tmp/output bs=8k count=10k; rm -f /tmp/output
10240+0 records in
10240+0 records out
83886080 bytes (84 MB) copied, 0.0784208 s, 1.1 GB/s

 

και στον δευτερο παιρνω

 

[root@server ~]# hdparm -Tt /dev/vda

/dev/vda:
Timing cached reads: 33246 MB in 1.98 seconds = 16825.49 MB/sec
Timing buffered disk reads: 4318 MB in 3.00 seconds = 1438.69 MB/sec
[root@server ~]# dd if=/dev/zero of=/tmp/output bs=8k count=10k; rm -f /tmp/output
10240+0 records in
10240+0 records out
83886080 bytes (84 MB) copied, 0.0694913 s, 1.2 GB/s

 

όπως μπορείτε να δειτε στον πρώτο έχω τη μισή και λιγο λιγότερη απόδοση στα cached reads ενώ στα buffered reads έχω τα διπλάσια και κάτι παραπάνω ! όσο για το dd τεστ τα αποτελέσματα είναι σχεδόν τα ίδια.

 

ποια μέτρηση ειναι πιο σημαντική σε ένα server που ο ρολος του ειναι φιλοξενία ιστοσελίδων ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επεμβαίνω και δεν ειμαι καν ειδικος αλλα η ταχυτητα του δίσκου δεν είναι το τελευταίο που επρεπε να κοιτας;

Δεν θα έπρεπε να κοιτας την ram, ποσα connections περιμένεις και να cache-ρεις πράγματα; 

Επίσης θα εχεις εναν server; Γιατί το πιο απλο setup μου έρχεται στο μυαλό ειναι ενας loadbalancer, 2 reverse proxie/cache servers, 2 web servers, 1 βαση και 1 slave βαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν εισαι ειδικος και επεμβαινεις ειναι συνηθες φαινόμενο εδώ μέσα πλέον δεν μου κάνε εντύπωση..

οκ βρηκα την απαντηση σε ενα ξενο φορουμ την βαζω και εδώ για να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας

 

The disk buffer is physically distinct from and is used differently than the page cache typically kept by the operating system in the computer's main memory. The disk buffer is controlled by the microcontroller in the hard disk drive, and the page cache is controlled by the computer to which that disk is attached. The disk buffer is usually quite small, from 2 to 32 MiB, and the page cache is generally all unused physical memory. While data in the page cache is reused multiple times, the data in the disk buffer is rarely reused.

As from the above technical explanation, you better to choose the server 2 for better performance.

 

άρα τα cached reads ειναι πιο σημαντικά από τα buffered  reads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...