Προς το περιεχόμενο

Αναληψη ποσου απο γκισε τραπεζας.Ποτε αιρεται το μετρο της απαγορευσης για μικροποσα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Μεταφέρεις άλλα 3 και τα βγάζεις...

διδαξε εσυ εναν 80χρονο πως να κανει την μεταφορα που δεν εχει καν καρτα ατμ και μετα ξαναπες μου!

ρε παιδια πλακα κανετε? ειπαμε ειναι ενας υπερηλικας μονος με καμια γνωση τεχνολογιας και απλα θελει να παρει τα λεφτα του.μπορει?

οχι! 

δεν ειναι υποχρεωμενος να αγγαρευει κανεναν ουτε θελει την βοηθεια κανενος.απλα θελει μονος του να παρει τα λεφτα του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, sonikk είπε

διδαξε εσυ εναν 80χρονο πως να κανει την μεταφορα που δεν εχει καν καρτα ατμ και μετα ξαναπες μου!

Ας βγάλει μια κάρτα, δεν κοστίζει...
Επίσης αν δεν έχει παιδιά, ανήψια, εγγόνια, φίλους να τον βοηθήσουν πιστεύω ακόμα και ένας υπάλληλος της τράπεζας μπορεί να το κάνει...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Ας βγάλει μια κάρτα, δεν κοστίζει...
Επίσης αν δεν έχει παιδιά, ανήψια, εγγόνια, φίλους να τον βοηθήσουν πιστεύω ακόμα και ένας υπάλληλος της τράπεζας μπορεί να το κάνει...

και στα δυο εισαι λαθος.

στο πρωτο δεν παιζει με τιποτα λογω ηλικιας.δεν βλεπει και καλα ποσο μαλλον να παταει κουμπια.ουτε καν κινητο δεν ξερει να χειριστει.

και καρτα να βγαλει και να τον βοηθησει ο υπαλληλος παλι δεν παιζει.πρωτον για να παρεις πχ 17 ευρω πρεπει να καταθεσεις 3 ευρω στον γκισε και δεν γινεται αυτο τωρα.

αρα μπορει να πει μονο στον υπαλληλο να του βαλει στο ατμ 5 ευρω και μετα να βγαλει τα 20.

ομως δεν ξερω αν ο υπαλληλος της τραπεζας επιτρεπεται να βοηθησει ατομο να βγαλει λεφτα και να μαθει το pin του ενδιαφερομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sonikk είπε

και στα δυο εισαι λαθος.

στο πρωτο δεν παιζει με τιποτα λογω ηλικιας.δεν βλεπει και καλα ποσο μαλλον να παταει κουμπια.ουτε καν κινητο δεν ξερει να χειριστει.

και καρτα να βγαλει και να τον βοηθησει ο υπαλληλος παλι δεν παιζει.πρωτον για να παρεις πχ 17 ευρω πρεπει να καταθεσεις 3 ευρω στον γκισε και δεν γινεται αυτο τωρα.

αρα μπορει να πει μονο στον υπαλληλο να του βαλει στο ατμ 5 ευρω και μετα να βγαλει τα 20.

ομως δεν ξερω αν ο υπαλληλος της τραπεζας επιτρεπεται να βοηθησει ατομο να βγαλει λεφτα και να μαθει το pin του ενδιαφερομενου.

Δεν είπα οτι είναι εύκολο να το κάνει, ειδικά όταν τόσα χρόνια το έχει μάθει αλλιώς.

Λέω οτι δεν είναι ανέφικτο όπως το παρουσιάζεις...

Και σίγουρα δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος και υπάρχει λύση γι αυτό.

Άρα αυτά τα περί παράνομης παρακράτησης που γράφεις είναι κουβέντα να γίνεται...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν είπα οτι είναι εύκολο να το κάνει, ειδικά όταν τόσα χρόνια το έχει μάθει αλλιώς.

Λέω οτι δεν είναι ανέφικτο όπως το παρουσιάζεις...

Και σίγουρα δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος και υπάρχει λύση.

Άρα αυτά τα περί παράνομης παρακράτησης που γράφεις είναι κουβέντα να γίνεται...

ενας υπερηλικας δηλαδη που δεν εχει παιδια και δεν γνωριζει απο τεχνολογια θελει τα λεφτα του αλλα του απαγορευουν τον γκισε και δεν τον βοηθαει υπαλληλος πως θα το αποκαλουσες εσυ αυτο δηλαδη?

επισης γνωριζω περιπτωση ηλικιωμενου που δεν ηξερε απο καρτα ατμ ενω ειχε,παρακαλεσε υπαλληλο τραπεζας να βγει εξω στο ατμ να τον βοηθησει και του απαντησαν οτι το σταματησαν αυτο να το κανουν πλεον.

Επεξ/σία από sonikk
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sonikk είπε

ενας υπερηλικας δηλαδη που δεν εχει παιδια και δεν γνωριζει απο τεχνολογια θελει τα λεφτα του αλλα του απαγορευουν τον γκισε και δεν τον βοηθαει υπαλληλος πως θα το αποκαλουσες εσυ αυτο δηλαδη?

επισης γνωριζω περιπτωση ηλικιωμενου που δεν ηξερε απο καρτα ατμ ενω ειχε,παρακαλεσε υπαλληλο τραπεζας να βγει εξω στο ατμ να τον βοηθησει και του απαντησαν οτι το σταματησαν αυτο να το κανουν πλεον.

Θα σου πω εγώ ένα άλλο σενάριο (γιατί μάλλον υποθετικά μιλάμε άμα λέμε δεν έχει παιδιά/ανίψια/φίλους κλπ και δεν τον βοηθάει και ο υπάλληλος).

Αν δεν υπήρχε γκισέ τι θα έκανε;

Αν αύριο έβγαιναν οι τράπεζες και έλεγαν οτι δεν θα υπάρχει πιά ταμίας και όλα θα γίνονται στο μηχάνημα...τότε τι;

Εν πάση περιπτώση μόνη λύση βλέπω να βγει κάρτα και να μάθει το ατμ.

Αν δεν θέλει ας τα αφήσει στην τράπεζα να αυγατίσουν μήπως μπορέσει να τα σηκώσει αργότερα...

Είναι επιλογή του!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, sonikk είπε

οκ πες μου εσυ τον τροπο να παρω 17 ευρω απο τον λογαριασμο.

αν τον βρεις εχεις μια θεση στην κυβερνηση.επιτελικη!! αν οχι στον καιαδα.

Εγώ θα σου έλεγα με 17 ευρώ θα σωθεί για 20-30 μέρες μέχρι να αρθούν τα μέτρα;;;Θα σου πω όμως τον τρόπο αλλά μυστικά να μην το μάθουν πολλοί.:P

Πάει στο γκισέ κάνει κατάθεση 384 ευρώ στο λογαριασμό του και αφού έχει 17 γίνονται 401 οπότε τα κάνει άμεσα και μία ανάληψη στο γκισέ αφού πλέον είναι πάνω από 400 ευρώ. Αν δεν έχει του τα δανείζεις εσύ τα 384 για 10 λεπτά και όταν βγει από την Τράπεζα σου τα δίνει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενας ηλικιωμενος δεν εχει καρτα, ας παει στο καταστημα.

Αν ειναι ψαρωμενος ο ταμιας και δεν του τα δωσει, ας παει στο διευθυντη.

Ακρη θα βρεθει,ειδικα τετοιες μερες.

Νομιζω ομως οτι για ανω των 65 δεν ισχυουν περιορισμοι.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να υπαρχει μεριμνα για οποιον ανθρωπο δε μπορει να χρησιμοποιησει καρτα.

Τα υπολοιπα που γραφτηκαν παραπισω ειναι αποψεις για τα πανηγυρια...

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, sonikk said:

διδαξε εσυ εναν 80χρονο πως να κανει την μεταφορα που δεν εχει καν καρτα ατμ και μετα ξαναπες μου!

ρε παιδια πλακα κανετε? ειπαμε ειναι ενας υπερηλικας μονος με καμια γνωση τεχνολογιας και απλα θελει να παρει τα λεφτα του.μπορει?

οχι! 

δεν ειναι υποχρεωμενος να αγγαρευει κανεναν ουτε θελει την βοηθεια κανενος.απλα θελει μονος του να παρει τα λεφτα του. 

Μπαίνει στην τράπεζα, πάει σε ένα γραφείο και λέει στον υπάλληλο που είναι η δουλειά του (άρα δεν πρόκειται περί αγγαρίας): «Κύριε, έχω €17 στο λογαριασμό μου και δεν μπορώ να τα σηκώσω γιατί δεν ξέρω από μηχανάκια, μπορείτε να με βοηθήσετε;» και μετά θα τον καθοδηγήσει ο υπάλληλος.

Η τρίχα τριχιά λέμε, τώρα θα αναφερθείς σε κάποιο άλλο φανταστικό σενάριο, ξέρω 'γω θα μας πεις ότι ο υπερήλικας είναι κωφάλαλος και μιλάει μόνο στη νοηματική, πώς θα συνεννοηθεί με τον υπάλληλο. Κουβέντα να γίνεται.

2 hours ago, sonikk said:

αρα μπορει να πει μονο στον υπαλληλο να του βαλει στο ατμ 5 ευρω και μετα να βγαλει τα 20.

Όχι. Πάει με τον υπάλληλο στο μηχάνημα εντός της τράπεζας, βάζει €3 σε κέρματα και μετά βγαίνει έξω στο ΑΤΜ και σηκώνει ένα ατόφιο εικοσάρικο.

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sonikk είπε

διδαξε εσυ εναν 80χρονο πως να κανει την μεταφορα που δεν εχει καν καρτα ατμ και μετα ξαναπες μου!

 ειπαμε ειναι ενας υπερηλικας μονος με καμια γνωση τεχνολογιας και απλα θελει να παρει τα λεφτα του.μπορει?

έχεις δίκιο και σε καταλαβαίνω είναι πρόβλημα 

 

6 ώρες πριν, sonikk είπε

δεν ειναι υποχρεωμενος να αγγαρευει κανεναν ουτε θελει την βοηθεια κανενος.

εσένα σε αγγαρεψε να ρωτήσεις  στο ινσομνια ? Αν ναι δεν ισχύει αυτό που γράφεις  Ο υπερηλικας δεν παίρνει σύνταξη ?  Αύριο θα μπουν ίσως και να έχουν μπει τα χρήματα της σύνταξης του τα παίρνει όλα  εκτός και αν η σύνταξη του είναι 382 € και δεν φτάνει στα 400 ;)  Και μην μου πεις ότι ήταν από αυτούς που ήδη έχουν μπει οι συνταξεις και άφησε 17 ε € για μια ώρα ανάγκης Κάτι δεν ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχει θέμα με τις κάρτες. Βέβαια δεν είναι θέμα μόνο ηλικίες αλλά κ νοοτροπίας. Π.χ. Και οι δικοί μου τα τελευταία  χρόνια λέγανε πήγαινε βγάλε χρήματα, δεν είπαν έλα να μου δείξεις. δείξεις..τώρα βέβαια καλούνται να προσαρμοστούν κάτω από πίεση. Στο εξωτερικό οι περισσότεροι είναι εξοικειωμένοι και δεν είναι πιο έξυπνοι.

(Επίσης βρίσκω παράλογο να ανήκεις σε ευπαθή ομάδα και να μη τηρείς τα στοιχειώδη. Πήγαινες να μπεις σε τράπεζα και ήθελαν να μπαίνουν 2 -2 στην πόρτα ασφαλείας κτλ κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μάλλον μόνο στην Ελλάδα έχουμε μόνο 80χρονους που δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν κάρτες. Στο εξωτερικό μάλλον οι γέροι πεθαίνουν στα 65. Εκεί δεν έχουν 80χρονους που χρησιμοποιούν κάρτες εδώ και χρόνια. Με τα capital controls μια χαρά αναγκάστηκαν και βγάλανε όλοι. Και τώρα ελπίζω οι περισσότεροι να μάθουν και το internet banking που υπάρχει εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον. Είναι η νοοτροπία στο μεγαλύτερο ποσοστό και όχι το ότι δεν μπορεί.

Έκανα την πρακτική μου σε Εθνική Τράπεζα και έχω δει παππούδες να πιάνονται στα χέρια γιατί ο ένας πήρε την θέση του άλλου, να περιμένουν έξω από την πόρτα της τράπεζας από της 6 και άλλες πολλές ιστορίες.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα... πας στο ταμείο και ζητάς αναληψη 400 ευρώ, μόλις στα δώσει κανείς κατάθεση πίσω 350.

το έχω δει να το κάνει γριούλα που της λέγανε να πάει να τα βγάλει τα 50 ευρώ από ΑΤΜ.

🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...