Προς το περιεχόμενο

Αναληψη ποσου απο γκισε τραπεζας.Ποτε αιρεται το μετρο της απαγορευσης για μικροποσα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, sonikk said:

διδαξε εσυ εναν 80χρονο

Ή παρανομία και η παρακράτηση δεν έχουν καμία σχέση με το ότι οι 80χρονοι δεν γνωρίζουν από τεχνολογία

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DTInfinity είπε

Απλά τα πράγματα... πας στο ταμείο και ζητάς αναληψη 400 ευρώ, μόλις στα δώσει κανείς κατάθεση πίσω 350.

το έχω δει να το κάνει γριούλα που της λέγανε να πάει να τα βγάλει τα 50 ευρώ από ΑΤΜ.

🤣

Εγώ το συγκεκριμένο που περιγράφεις το έχω δει άπειρες φορές σε ανέκδοτο, κυκλοφορεί πολύ τελευταία.

Πάντως μόνο σε ανέκδοτο θα μπορούσε να υπάρχει, γιατί αυτές τις ημέρες τα γκισέ δεν δέχονται ούτε αναλήψεις έως 400€, ούτε καταθέσεις έως 1.000€

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Η τρίχα τριχιά λέμε, τώρα θα αναφερθείς σε κάποιο άλλο φανταστικό σενάριο, ξέρω 'γω θα μας πεις ότι ο υπερήλικας είναι κωφάλαλος και μιλάει μόνο στη νοηματική, πώς θα συνεννοηθεί με τον υπάλληλο. Κουβέντα να γίνεται.

Μπες στο προφίλ του και δες με πόσα ερωτήματα βομβαρδίζει το Μπλα Μπλα και θα καταλάβεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sonikk είπε

Παιδια ξερει καποιος αν επιτρεπεται ή αν εχει αρθει το μετρο της απογορευσης για αναληψη μικροποσων απο γκισε τραπεζας? θελει καποιος υπερηλικας να παει σε γκισε να σηκωσει ενα ποσο κατω των 50 ευρω αλλα επειδη ειναι ηλικιωμενος δεν εχει καρτα  να το κανει απο ατμ.Αν θυμαμαι καλα ειχαν πει λογω των μετρων οτι αναληψη ποσων μεχρι 400 ευρω γινεται μονο απο ΑΤΜ και αν θες πανω απο 400 μπορεις να πας και σε γκισε.Τι γινεται ομως αν θελεις να παρεις πχ 15 ευρω ή 35 πχ απο γκισε και εισαι ηλικιωμενος χωρις καρτα?

Και πως ξέρει ότι έχει υπόλοιπο €15 η €35?

1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Πλέον το «ένας φίλος» έχει γίνει «ένας ηλικιωμένος». Κατάντια.

Πως περνάνε τα χρόνια ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είναι γνωστό πως η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν καταλαβαίνει (το λέω ευγενικά για να μη πω ότι είναι μ....) και απαιτεί να γυρίσει το σύμπαν ανάποδα ώστε να μη χρειαστεί να αλλάξουν αυτοί τις συνήθειες τους, η λύση είναι απλή. Χρέωση για συναλλαγές στο γκισέ οι οποίες μπορούν να γίνουν και με εναλλακτικό τρόπο.

Μετά από αυτό, και τα ζώα θα μάθουν να χρησιμοποιούν κάρτες και δε θα σπαταλούν το χρόνο του κάθε υπαλλήλου για να κάνουν αναλήψεις 20€.

Μου κάνει εντύπωση πως στην Ελλάδα κανείς δε θέλει να προσαρμοστεί σε νέες συνθήκες, να βελτιωθεί, να αλλάξει....

Σε οποιαδήποτε τέτοια κίνηση εμφανίζονται κάτι απίστευτοι τύποι με ατάκες του στυλ, και τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι, τι θα κάνουν οι χήρες και τα ορφανά, τι θα κάνουν αυτοί που δεν έχουν κινητό, τι θα κάνουν όσοι δε ξέρουν να χρησιμοποιούν το ιντερνετ.

Η απάντηση λοιπόν για όλους αυτούς είναι.. στα @@@ τι θα κάνουν. Να προσαρμοστούν.

Γιατί όπως είπε και ένας πιο πριν, δεν είναι ότι δε μπορούν είναι ότι δε θέλουν.

πριν τα cc ελάχιστοι χρησιμοποιούσαν κάρτες/ebanking. Πλήρωνα με κάρτα και φίλος με ειρωνευόταν. Ο ίδιος τώρα, αγοράζει ένα πιτόγυρο με 2,5€ και πληρώνει με κάρτα.

Αν δε του έμπαινε το παλούκι δε θα το έκανε. Γι αυτό λέω, χρέωση και θα μπει το νερό στο αυλάκι 

  • Like 7
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, petasis said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω την χρήση μετρητών. Βγάλτε του μια κάρτα, να αγοράζει με αυτήν. Πλέον για ποσά μέχρι 50 ευρώ, ούτε πιν δεν χρειάζεται.

Οι μεγάλοι άνθρωποι είναι αγύριστα κεφάλια δυστυχώς, είναι όπως μάθανε. Δεν ακούνε και δεν δέχονται τίποτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλικιωμένος δεν είμαι. Τους γονείς μου, που δεν είναι και ακριβώς ηλικιωμένοι, αλλά ούτε και έτοιμοι να πάνε στους προσκόπους, εδώ και χρόνια τους έχω μάθει τη χρήση της κάρτας για τη δική τους διευκόλυνση. Μια ανάληψη δεν είναι και πυρηνική φυσική. Το internet banking τους για πληρωμές λογαριασμών κτλ. το χειρίζομαι εγώ. Φυσικά και δεν τους επιτρέπω (ούτε παλιά για λόγους ταλαιπωρίας, αλλά πολύ περισσότερο τώρα για λόγους υγείας) να πάνε στην τράπεζα. Τελευταία "ξεψαρώσανε" και τη χρησιμοποιούν και για αγορές. Όλοι έχουν κάποιον για τα δύσκολα και όλοι μπορούν να μάθουν τα βασικά (ανάληψη και αγορά). Όποιος δεν είναι ικανός μάλλον δεν πρέπει να του επιτρέπεται ούτε ανάληψη ούτε μετρητά να έχει.

Η απορία μου στις αντιδράσεις σε τεχνολογικά βήματα που βλέπω είναι βασικά μια. Δηλαδή στο εξωτερικό, στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης τουλάχιστον, δεν έχουν ηλικιωμένους; Πάντως επειδή έχω δει πολλούς το τελευταίο διάστημα να "γκρινιάζουν" και όχι ηλικιωμένους, κατά την προσωπική μου άποψη όποιος δεν φρόντισε μετά τα capital control να έχει κάρτα και internet banking πήγαινε γυρεύοντας.

Επεξ/σία από panostza
Διόρθωση συντακτικού.
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, panostza είπε

Ηλικιωμένος δεν είμαι. Τους γονείς μου, που δεν είναι και ακριβώς ηλικιωμένοι, αλλά ούτε και έτοιμοι να πάνε στους προσκόπους, εδώ και χρόνια τους έχω μάθει τη χρήση της κάρτας για τη δική τους διευκόλυνση. Μια ανάληψη δεν είναι και πυρηνική φυσική. Το internet banking τους για πληρωμές λογαριασμών κτλ. το χειρίζομαι εγώ. Φυσικά και δεν τους επιτρέπω (ούτε παλιά για λόγους ταλαιπωρίας, αλλά πολύ περισσότερο τώρα για λόγους υγείας) να πάνε στην τράπεζα. Τελευταία "ξεψαρώσανε" και τη χρησιμοποιούν και για αγορές. Όλοι έχουν κάποιον για τα δύσκολα και όλοι μπορούν να μάθουν τα βασικά (ανάληψη και αγορά). Όποιος δεν είναι ικανός μάλλον δεν πρέπει να του επιτρέπεται ούτε ανάληψη ούτε μετρητά να έχει.

Η απορία μου στις αντιδράσεις σε τεχνολογικά βήματα που βλέπω είναι βασικά μια. Δηλαδή στο εξωτερικό, στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης τουλάχιστον, δεν έχουν ηλικιωμένους; Πάντως επειδή έχω δει πολλούς το τελευταίο διάστημα να "γκρινιάζουν" και όχι ηλικιωμένους, κατά την προσωπική μου άποψη όποιος δεν φρόντισε μετά τα capital control να έχει κάρτα και internet banking πήγαινε γυρεύοντας.

Στο εξωτερικό ήταν από παλιά πολύ πιο διαδεδομένη η χρήση καρτών, οι σημερινοί ηλικιωμένοι στις υπόλοιπες (ή πιο σωστά στις περισσότερες) χώρες της Ευρώπης ήξεραν από παλιότερα που ήταν νεώτεροι τις κάρτες και τη χρήση τους, δεν τα έμαθαν όλα αυτά στα γεράματα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Οι μεγάλοι άνθρωποι είναι αγύριστα κεφάλια δυστυχώς, είναι όπως μάθανε. Δεν ακούνε και δεν δέχονται τίποτα

ισχυει και αυτο που λες.σε προσπαθεια μεγαλη που εκανα παντως να του δειξω πως λειτουργει το ατμ και η καρτα-ολα δικα μου ηταν- κατεστη ανεπιτυχης.

πρωτον δεν θελει να μαθει με τιποτα οσο και αν εδειξα μεγαλη υπομονη και του τα εξηγησα πανω απο 50 φορες και δευτερον ειναι και θεμα ικανοτητων και αντιληψης.

οι μεγαλης ηλικιας ανθρωποι δυσκολευονται υπερβολικα πολυ να μαθουν και να εμπεδωσουν.δεν ειναι σφουγγαρια οπως τα μικρα παιδια που ειναι ευστροφα.

ας προσπαθησουμε να μην ειμαστε σκληροι γιατι θα ερθουμε καποια στιγμη στην θεση τους.ποτε δεν ξερεις.

σκεφτειτε το εξης. μπορει μετα απο 40 χρονια να υπαρχουν ιπταμενα μεταφορικα μεσα και το προσδοκιμο ζωης να ειναι τα 110 ετη.

αν καποιος λεμε ειναι 40 ετων σημερα θα μπορει στα 80 του να εκπαιδευτει ευκολα στον χειρισμου ενος ιπταμενου αυτοκινητου εφοσον το κρατος θα τον θεωρει ικανο να πεταει μετα απο προυποθεσεις?ποσο ευκολα θα μαθει?

καποτε γνωρισα εναν πιλοτο της aegean κυβερνητης ηταν. ετων 54. μου ειχε πει κατι και εντυπωσιαστηκα.μου λεει ανα εξαμηνο βγαινει και ενα νεο συστημα στο κοκπιτ με νεες διαδικασιες λειτουργιας αντιθετες απο αυτες που κανουν τοσα χρονια,με νεα συστηματα χειρισμου με χιλιες νεες οδηγιες.αυτο γινεται καθε φορα ανα εξαμηνο ισως και νωριτερα.μου ειπε οτι λογω ηλικιας δεν μπορει να παρακολουθησει τις εξελιξεις με την εννοια οτι συνεχεια αλλαζουν τα τεχνολογικα δεδομενα και οι διαδικασιες και δεν ειναι νεος να μαθαινει τοσο ευκολα και να εμπεδωνει συνεχως καταιγισμο πληροφοριων και αλλαγων.

επι λεξη μου ειχε πει.οσο και αν προσπαθω να θυμηθω και να μαθω στην ηλικια που ειμαι τα νεα πολυπλοκα συστηματα τεχνολογιας και διαδικασιων χιλιαδων σελιδων που εκδιδονται μεσα σε λιγους μηνες καθε φορα δεν γινεται με τιποτα να χωρεσουν στο κεφαλι μου.

γι αυτο παντα σεβομαι τους ηλικιωμενους.ο νεος δεν μπορει να το καταλαβει αυτο γιατι το μυαλο του δουλευει με ευστροφια μεγαλη αντιληψη και ευκολα απορροφουμενη πληροφορια.ενας 80χρονος θελει προσπαθεια επι 100 και παλι το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sonikk είπε

καποτε γνωρισα εναν πιλοτο της aegean κυβερνητης ηταν. ετων 54. μου ειχε πει κατι και εντυπωσιαστηκα.μου λεει ανα εξαμηνο βγαινει και ενα νεο συστημα στο κοκπιτ με νεες διαδικασιες λειτουργιας

Σιγά μη βγαίνει και ανα εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτί είναι το ίδιο πράγμα να πιλοτάρεις αεροπλάνο και να χειρίζεσαι ΑΤΜ...

Έλεος!

ΥΓ. αν δεν θέλει ο άνθρωπος να πάρει τα λεφτά του...τι συζητάμε ακόμα;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sonikk είπε

διδαξε εσυ εναν 80χρονο πως να κανει την μεταφορα που δεν εχει καν καρτα ατμ και μετα ξαναπες μου!

Αυτά είναι δικαιολογίες. Σε άλλες χώρες δηλαδή δεν υπάρχουν ηλικιωμένοι; Ή μήπως εκεί είναι πιο εξελιγμένοι από εμάς; Εκεί γιατί ας πούμε δεν βλέπουμε αυτά τα χάλια με λαοθάλασσα ηλικιωμένων να περιμένουν να εξυπηρετηθούν; 

Όποιος θέλει, μαθαίνει. Υπάρχουν γιαγιάδες και παππούδες που χρησιμοποιούν Smart τηλέφωνα, μπαίνουν στο Internet και χρησιμοποιούν κανονικά το ΑΤΜ ή κάνουν χρήση της κάρτας όταν πάνε για ψώνια. Δεν είναι εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς... Ειδικά το ΑΤΜ ένα μηχάνημα με 4 κουμπιά είναι, κάπου έλεος δηλαδή.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...