Προς το περιεχόμενο

Τι σκύλο να πάρω?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω σκύλο. Αν και έχω διαβάσει μια τεράστια εγκυκλοπαίδεια με όλες τις ράτσες ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω. Μένω σε σπίτι με μεγάλη αυλή και έχω τη δυνατότητα να τον πηγαίνω βόλτα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ράτσες?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν είσαι φιλόζωος πας εκεί που φυλάνε αδέσποτα και υιοθετείς αυτό που θα σου κάνει κλικ.

Τώρα αν το θέλεις για μπιμπελό διάλεξε ένα όμορφο.:P

EDIT. Με πρόλαβε ο από πάνω.😊

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα, ενα ζωντανο πλασμα ειναι μια υποχρέωση και ευθύνη για ολη του τη ζωη. Σκεψου μακροχρόνια αν εισαι ικανος/ικανη να ανταπεξελθεις σε αυτο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν θα σου πει τι ράτσα να παρεις γιατί είναι μια δικό σου δέσμευση και πρέπει να σου αρέσει το ζώο που θα παρεις για να ασχολείσαι μαζί του. Πρώτα πρέπει να ξέρεις αν θες ένα σκύλο συντροφιάς, φύλαξης, κυνήγι κτλ.

Πόσες ώρες θα διαθέτεις για την περιποίηση του; Αν είσαι πχ τύπος που βαριέσαι τις τρίχες και το grooming δεν θα παρεις πχ Afghan. 

Αν δουλεύεις πολλές ώρες και δεν θα έχεις χρόνο για μεγάλες βόλτες δεν θα παρεις μια δραστήρια ράτσα. 

Το ότι έχεις μια αυλή που το ζώο θα έχει μια μεγαλύτερη ελευθερία δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει  να βγαίνει έξω. Πρέπει να σεβαστείς το πρόγραμμα του εσύ μπορεί πχ μια Κυριακή να θες να ξεκουραστείς αλλά οι ανάγκες του σκύλου δεν γνωρίζουν μέρα. Το έχω τη δυνατότητα να τον πηγαίνω βόλτα που έγραψες σημαίνει ότι έχω την δυνατότητα να τον πάω 3 βόλτες ακόμα και με ψοφόκρυο το χειμώνα 7 το πρωί πριν πάω στη δουλειά μου. 

Αν έχεις μικρά παιδιά ή αν σκοπεύεις να κανεις μερικές ράτσες δεν τα δέχονται τόσο εύκολα ή δένονται τόσο πολύ μόνο με ένα άτομο και ίσως έχεις πρόβλημα αν χρειαστεί να λείψεις και να το προσέχει κάποιος άλλος.

Γενικά είναι μια τεράστια δέσμευση που αν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι θες να την αναλάβεις ή δεν εχεις τον χρόνο και τη διάθεση καλύτερα μην το κάνεις καθόλου. 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνώ με τα παραπανω

πάντως τα μαλτέζ έχουν την λιγότερη μυρωδιά και αφήνουν το λιγότερο ή καθόλου τρίχωμα, και υπάρχουν και σε διαφορετικά μεγέθη (χαζό αλλά ναι)

Επεξ/σία από prokroustis91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω σε εκτοφείο ή σε φιλοζωική απλά θέλω να ξέρω τι περίπου υπάρχει δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Γενικά πάντως είναι τεράστια ευθύνη χειροτερη και από παιδί. Αν και έχουν άλη φάση οι μεγαλόσωμες ράτσες εντούτοις συμπαθώ πολύ από τις μικρές τα κόκερ και τα κοκώνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ολα τα ασχετα ποστς σβηστηκαν για ευνοητους λογους. ξαφνικα ολοι ψυχολογησαν τον ts οτι δεν ειναι ικανος για σκυλο και βγαλανε συμπερασματα. καλα το πατε. μαθετε να σέβεστε τον συνομιλητή σας και να εξηγείτε με επιχειρηματα

  • Like 24
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχεις κηπο αλλα να ξερεις οτι η βολτα ειναι αναγκαια για τον σκυλο,δεν ειναι κατι που μπορεις να το δεις προαιρετικα,αν εχεις χρονο,διαθεση κτλ

Ο σκυλος θελει να ζει μαζι σου και οχι στον κηπο,ο κηπος ειναι καλος για να παιζετε μαζι

Παιρνοντας σκυλο απο καταφυγιο θα εχεις μια εικονα για τον χαρακτηρα του.Στην αρχη θα χρειαστειτε χρονο να γνωριστειτε.

Σκυλο ρατσας προσωπικα δεν συστηνω σχεδον σε κανεναν για απειρους λογους,με κυριοτερο τα προβληματα λογω μειωμενου gene pool

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στεκει η ερωτηση "τι σκυλο να παρω?". Αν εστεκε θα ειχαμε ολοι μια συγκεκριμενη ρατσα σκυλων. Ειναι σα να ρωτας "τι κοπελα να βρω?". Εξαρταται τα γουστα και τις αναγκες σου/του (και βεβαια τι θα σου κατσει). Ενας μπορει να σου πει παρε τσιουαουα γι αυτο και γι αυτο. Αλλος παρε ροτβαιλερ γι αυτο κι αυτο. Οπως ενας μπορει να πει μαυρο μαλλι μονο ή ξανθια μονο. Περιμενεις να βγαλεις ακρη? Καθαρα δικη σου αποφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκυλος ειναι κανονικα ενα μελος της οικογενειας , δεν ειναι αντικειμενο για να ειναι παρατημενο μερες και νυχτες σε αυλες - ταρατσες - μπαλκονια

και ειναι σαν ενα μικρο παιδι - μην πω μωρο με την διαφορα οτι δεν μεγαλωνει

ειναι απειρα τα αδεσποτα που χρειαζονται φροντιδα, αλλα επειδη μπορει να εχουν περασει και πολυ δυσκολα μπορει να εχουν και δυσκολη συμπεριφορα αν ειναι μεγαλα

θελει εμπειρια και τεραστια υπομονη με μερικα για να τα κερδισεις

καλο θα ηταν πρωτα να ερθεις σε επαφη με ανθρωπους που εχουν ΧΡΟΝΙΑ σκυλους, να σου τα πουν απο πρωτο χερι

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα γιατί θέλεις τον σκύλο.  Για συντροφια; για φυλακα;  Ανάλογα λοιπόν τι ζητάς θα διαλέξεις ράτσα, μέγεθος, συμπεριφορά , ικανοτητες κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω. Όσο υπάρχουν σκύλοι σε καταφύγια καλό είναι να παίρνουμε από εκεί αν θέλουμε σκύλο και όχι να πληρώνουμε για ράτσες. Εμείς στο χωριό μου είχαμε ένα ημίαιμο κόλει και ήταν σαν άνθρωπος.. δεν είχε καμία σημασία που δεν ήταν ράτσας. Τώρα αν θέλεις ράτσα πάρε ένα σκύλο που να σαρέσει. Το ότι έχεις αυλή και χρόνο για βόλτα δε σημαινει υποχρεωτικά ότι πρέπει να πάρεις θηρίο, απλώς ότι είσαι πιο άνετος στην επιλογή του σκύλου (ε καλά μην πάρει και τσιουάουα :P)

Αν έπαιρνα σκύλο και είχα  αυλή θα έπαιρνα χασκυ. Αλλά πολλή ζέστη η Ελλάδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...