Προς το περιεχόμενο

EΠΙΣΚΕΥΗ ΟΡΟΦΗΣ


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

επισκευασα την οροφη του σπιτιου μου. Ειχε υγρασιες και επεφτε ο σοβας. Εριξα ολο το σοβα κατω, εκανα τις απαραιτητες εργασιες για τα σιδερα και την επικαλυψη τους με επισκευαστικο .

Το ιδιο εκανα και στα  δοκαρια. Τωρα θελω να βαλω γυψοσανιδα. 

Το ερωτημα μου ειναι, το δοκαρι, που και αυτο ειναι γυμνο απο σοβα, πρεπει να σοβατιστει πρωτα και μετα να βαλω τη γυψοσανιδα στο ταβανι ; Η μπορω να βαλω και στο δοκαρι , στο πλαι, γυψοσανιδα και να κλεισω τα κενα με καποιο τροπο ;

20200426_134035-min.jpg

20200426_134031-min.jpg

Επεξ/σία από drapanakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drapanakis είπε

Γεια σας,

επισκευασα την οροφη του σπιτιου μου. Ειχε υγρασιες και επεφτε ο σοβας. Εριξα ολο το σοβα κατω, εκανα τις απαραιτητες εργασιες για τα σιδερα και την επικαλυψη τους με επισκευαστικο .

Το ιδιο εκανα και στα  δοκαρια. Τωρα θελω να βαλω γυψοσανιδα. 

Το ερωτημα μου ειναι, το δοκαρι, που και αυτο ειναι γυμνο απο σοβα, πρεπει να σοβατιστει πρωτα και μετα να βαλω τη γυψοσανιδα στο ταβανι ; Η μπορω να βαλω και στο δοκαρι , στο πλαι, γυψοσανιδα και να κλεισω τα κενα με καποιο τροπο ;

20200426_134035-min.jpg

20200426_134031-min.jpg

απο περιέργεια τι εργασίες έκανες για τα σίδερα? ελπίζω να μην τις έκανες χωρίς συμβουλή μηχανικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drapanakis είπε

Το ερωτημα μου ειναι, το δοκαρι, που και αυτο ειναι γυμνο απο σοβα, πρεπει να σοβατιστει πρωτα και μετα να βαλω τη γυψοσανιδα στο ταβανι ;

Τοδικο μου ερωτημα ειναι : Πριν κάνεις ότι έκανες ρώτησες κάνα μηχανικό η το μαστρο Μήτσο Από πάνω η ταράτσα είναι ελεύθερη - μονωμένη - σκέτο μπετό ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ρωτησα. Η ταρατσα ειναι μονωμενη και θα γινει περασμα με HYPERDESMO το καλοκαιρι που θα ζεστανει και ξεραθει η ταρατσα.

Το ερωτημα σεν ειναι, νομιζω ,αν εγινε σωστα η επισκευη. Αλλα τι μπορω να κανω με τη γυψοσανιδα με το δοκαρι ; Αυτο ειναι το ερωτημα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Φυσικα ρωτησα. Η ταρατσα ειναι μονωμενη και θα γινει περασμα με HYPERDESMO το καλοκαιρι που θα ζεστανει και ξεραθει η ταρατσα.

Το ερωτημα σεν ειναι, νομιζω ,αν εγινε σωστα η επισκευη. Αλλα τι μπορω να κανω με τη γυψοσανιδα με το δοκαρι ; Αυτο ειναι το ερωτημα μου.

πρώτα φτιάχνεις την μόνωση κ σιγουρευεις οτι η πλάκα έχει στεγανοποιηθεί κ μετά επισκευάζεις το σκυρόδεμα.  Αν δεν έχει επισκευαστεί σωστά με το να βάλεις κ γυψοσανίδα κρύβεις το πρόβλημα. 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bilya είπε

απο περιέργεια τι εργασίες έκανες για τα σίδερα? ελπίζω να μην τις έκανες χωρίς συμβουλή μηχανικού.

Εριξα το σοβα, τα σιδερα τριφτηκαν με τον τροχο, με βουρτσα. Πλυθηκαν τα σιδερα με πιεστικο.Περαστηκαν με αναστολεα διαβρωσης και μετα επισκευαστικο τσιμεντο.

Δεν καταλαβαινω για εστιζεται η συζητηση εκει, και οχι σε αυτο που ρωτησα ;

3 ώρες πριν, bilya είπε

πρώτα φτιάχνεις την μόνωση κ σιγουρευεις οτι η πλάκα έχει στεγανοποιηθεί κ μετά επισκευάζεις το σκυρόδεμα.  Αν δεν έχει επισκευαστεί σωστά με το να βάλεις κ γυψοσανίδα κρύβεις το πρόβλημα. 

Το γνωριζω αυτο. Η γυψοσανιδα θα μπει το Σεπτεμβρη. Να στεγνωσουν ολα, θα γινει η επιπλεον μονωση επανω  και μετα. Δε μου απαντησε κανεις ομως στο ερωτημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Δε μου απαντησε κανεις ομως στο ερωτημα μου.

 

21 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Φυσικα ρωτησα.

Νομίζω ότι η πιο σίγουρη λύση είναι να ρωτήσεις τον μηχανικό που συμβουλεύτηκες και αρχικά. 

Από περιέργεια : στις φωτογραφίες βλέπω κάτι κατακόρυφες λωρίδες στη δοκο. Τι ακριβώς είναι αυτό και σε τι εξυπηρετεί; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Νομίζω ότι η πιο σίγουρη λύση είναι να ρωτήσεις τον μηχανικό που συμβουλεύτηκες και αρχικά. 

Από περιέργεια : στις φωτογραφίες βλέπω κάτι κατακόρυφες λωρίδες στη δοκο. Τι ακριβώς είναι αυτό και σε τι εξυπηρετεί; 

Οι κατακορυφες λωριδες ειναι επισκευη και επικαλυψη των σιδερων της δοκου που ηταν στη επιφανεια και ειχα σκουρια . Τριφτηκαν με τη βουρτσα και επισκευαστηκαν και αυτες με τον ιδιο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...