Προς το περιεχόμενο

Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, Innersense said:

Απάντησα στον φίλο που είπε ότι οι RED λειτουργούν απροβλημάτιστα σε NAS γράφοντας πλήρως την εμπειρία μου

H εμπειρία σου όμως δεν έχει σχέση με την περίπτωση του topic. Δεν είναι ότι χαλάνε οι δίσκοι επειδή είναι SMR. 

6 minutes ago, Innersense said:

Εύχομαι να μη σου συμβεί να χάσεις ποτέ απροειδοποίητα τα δεδομένα από Backup NAS δυο μήνες μετά την εγγύηση, γιατί θα τραβάς τα μαλλιά σου που πήγες και πήρες ακριβοπληρομένο και αξιόπιστο ( ? ) RED και δεν πήρες κάτι φτηνότερο, μιας και έχει αποδειχτεί πολλάκις ότι οι σκληροί δίσκοι ήταν, είναι και θα είναι ΛΟΤΤΟ.

Sorry αλλά οι απλοί Red είναι η φτηνότερη σειρά της WD για NAS. Δεν είναι premium (Red Pro) ή enterprise (Gold ή Ultrastar) σειρά της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Sorry αλλά οι απλοί Red είναι η φτηνότερη σειρά της WD για NAS. Δεν είναι premium ή enterprise σειρά της.

Όπως τα λες, πολύ σωστά, το συμπεραίνουμε και από αυτά που διαβάζουμε στην είδηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 (WD, Seagate) ενδιαφέρονται μόνον για τα κέρδη τους, όχι για τα δικά σου data, xesthkan γιαυτά.
Το κακό είναι ότι το έκρυβαν και δεν ήξερες ότι αγόραζες shingled, προτίμησαν να τους ξeχέζei ο κόσμος στα site παρά να το πουν από την αρχή στα ίσια.
.
Εν τω μεταξύ τσεκάρουμε τι δίσκους έχουμε, αν SMR και το backup. Καλού-κακού ας έχουμε και κάνα σκέτο-απλό δίσκο spare στο συρτάρι, έτσι για να βρίσκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Innersense είπε

Απάντησα στον φίλο που είπε ότι οι RED λειτουργούν απροβλημάτιστα σε NAS γράφοντας πλήρως την εμπειρία μου. Δεν κατηγορώ πουθενά την Western Digital που σαφώς έκανε ότι μπορούσε.
Εύχομαι να μη σου συμβεί να χάσεις ποτέ απροειδοποίητα τα δεδομένα από Backup NAS δυο μήνες μετά την εγγύηση, γιατί θα τραβάς τα μαλλιά σου που πήγες και πήρες ακριβοπληρομένο και αξιόπιστο ( ? ) RED και δεν πήρες κάτι φτηνότερο, μιας και έχει αποδειχτεί πολλάκις ότι οι σκληροί δίσκοι ήταν, είναι και θα είναι ΛΟΤΤΟ.

Απλά μου ήρθε η αίσθηση διαβάζοντας το post σου ότι παραπονιέσαι σχετικά με το πως χειρίστηκε η WD το θέμα (μιας και λες ότι σου δώσανε μεταχειρισμένο δίσκο χωρίς εγγύηση) 

 

Λυπάμαι φυσικά για την αναστάτωση σου αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω στο ότι είναι lotto απλά στους χίλιους δίσκους πχ οι 10 θα βγάλουν πρόβλημα και έτυχε να είσαι ένας απο τους 10 άτυχους αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως οι WD δεν ειναι αξιόπιστη εταιρία. 

Δυστυχώς η τελειότητα δεν αγγίζεται ρεαλιστικά και σε κάθε τι που παράγεται μαζικά πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα σφάλματος αυτό θα ισχύει πάντα και παντού, θα ήταν αναξιόπιστη αν τα ποσοστά σφαλμάτων στους δίσκους τους ήταν μεγάλα που απόσο μπορώ να ξέρω δεν είναι. 

 

Προσωπικά δεν χάνω δεδομένα που έχουν αξία για εμένα γιατί ακολουθώ backup τριών διαφορετικών  (cloud,άλλος δίσκος, άλλο μέσο πχ bluray,μαγνητοταινίες κτλ) και θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο αν έχεις δεδομένα που δεν πρέπει επ ουδενί να χάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, eyw είπε

και οι 2 (WD, Seagate) ενδιαφέρονται μόνον για τα κέρδη τους, όχι για τα δικά σου data, xesthkan γιαυτά.
Το κακό είναι ότι το έκρυβαν και δεν ήξερες ότι αγόραζες shingled, προτίμησαν να τους ξeχέζei ο κόσμος στα site παρά να το πουν από την αρχή στα ίσια.
.
Εν τω μεταξύ τσεκάρουμε τι δίσκους έχουμε, αν SMR και το backup. Καλού-κακού ας έχουμε και κάνα σκέτο-απλό δίσκο spare στο συρτάρι, έτσι για να βρίσκεται.

Κάτσε βρε φίλε μου όταν βλέπεις διαφορά στην τιμή μεταξύ blue, red και purple δίσκων της wd, στην ίδια χωρητικότητα, δεν μπορείς να καταλάβεις ότι κάτι παίζει που ανεβάζει την τιμή???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

εχω ενα 4tb red wd.....σαν εξωτερικο δισκο μονιμα ανοιχτο σε υπολογιστη που δεν κλεινει.

κινδινευω να χασω αρχεια;

πάντα κινδυνεύεις να χάσεις αρχεία για τον οποιοδήποτε λόγο ακόμη και για άσχετους λόγους με την ποιότητα του σκληρού δίσκου (πχ κεραυνός blackout κτλ)  για να είσαι σίγουρος ότι τα αρχεία που δεν θα ήθελες να χάσεις θα είναι ανακτήσιμα θα πρέπει να κάνεις backup και καλύτερα να κρατάς πάνω απο 1 backup σε μέσα που δεν ειναι στον ίδιο χώρο (πχ cloud και οπτικά μέσα) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και εγώ στο σπίτι στην Ελλάδα έχω ένα Synology 1512+ με πέντε WD Red 6TB EFRX 4+ χρόνια (11.2015) χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι ότι με έλουσε κρύος ιδρώτας με το άρθρο καθώς έχω πέσει σε περίπτωση όπου στο σπίτι σε Synology NAS πάλι με πέντε δίσκους Seagate (δεν θυμάμαι τη σειρά) παλαιότερα έχασα τους τρεις σχεδόν ταυτόχρονα και ευτυχώς έχω μόνιμα αντίγραφα σε AWS Glacier.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

πάντα κινδυνεύεις να χάσεις αρχεία για τον οποιοδήποτε λόγω ακόμη και για άσχετους λόγους με την ποιότητα του σκληρού δίσκου (πχ κεραυνός blackout κτλ)  για να είσαι σίγουρος ότι τα αρχεία που δεν θα ήθελες να χάσεις θα είναι ανακτήσιμα θα πρέπει να κάνεις backup και καλύτερα να κρατάς πάνω απο 1 backup σε μέσα που δεν ειναι στον ίδιο χώρο (πχ cloud και οπτικά μέσα) 

 

καταλαβαινω τι λες....απλα αναφερομαι σχετικα με το συγκεκριμενο αρθρο. Επειδη δεν καταλαβα πολλα τι εννοει. ειναι για συγκεκριμενη λειτουργια ή γενικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fil_X είπε

Οι SMR για χρόνιες αποθηκεύσεις(ταινίες μουσική κτλπ) χωρίς συχνές εγγραφές είναι ότι πρέπει

Πριν απο λίγους μήνες μου ψόφησε WD Red 4TB με χρήση ελάχιστη. Μιλάμε για εντελώς αχρησιμοποίητος, αφού έκανα μια απλή αντιγραφή - επικόλληση, 1 φορά την εβδομάδα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, AtiX said:

... όταν βλέπεις διαφορά στην τιμή μεταξύ blue, red και purple δίσκων της wd, στην ίδια χωρητικότητα, δεν μπορείς να καταλάβεις ότι κάτι παίζει που ανεβάζει την τιμή???

για επαγγελματική-εταιρική χρήση παλιά κοιτάγαμε τα χρόνια της εγγύσης, μπορεί να ισχύει ακόμα, δεν έχω smr.
Στους Enterprise/Datacenter δινουν 5 χρόνια, δεν ξέρω πόσοι από αυτούς είναι smr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

καταλαβαινω τι λες....απλα αναφερομαι σχετικα με το συγκεκριμενο αρθρο. Επειδη δεν καταλαβα πολλα τι εννοει. ειναι για συγκεκριμενη λειτουργια ή γενικα;

το άρθρο έχει περισσότερο να κάνει με παραπλάνηση στο θέμα των χαρακτηριστικών και όχι τόσο την αξιοπιστία των δίσκων η γενικόλογη απλή απάντηση ειναι πως όχι δεν κινδυνεύεις βάσει κάτι που αναφέρεται στο άρθρο αλλά όπως ανέφερα πιο πριν το να έχεις έναν δίσκο μόνο για τα αρχεία σου συνέχεια συνδεδεμένο (και άρα ευάλωτο στον οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα) δεν είναι ο ασφαλέστερος δρόμος που μπορείς να ακολουθήσεις. 

7 λεπτά πριν, AzaZyL είπε

Πριν απο λίγους μήνες μου ψόφησε WD Red 4TB με χρήση ελάχιστη. Μιλάμε για εντελώς αχρησιμοποίητος, αφού έκανα μια απλή αντιγραφή - επικόλληση, 1 φορά την εβδομάδα!!

παίζουν πολλά ρόλο μπορεί η μητρική σου να το προκάλεσε ας πούμε ή το τροφοδοτικό σου ή κάποια αστάθεια στο ρεύμα κτλ βέβαια δεν αποκλείεται απλά να τα έφτυσε ο δίσκος (οι μηχανικοί δίσκοι φθείρονται περισσότερο απο το άνοιξε κλείσε γράψε σταμάτα ξαναγράψε και όχι τόσο αν τους έχεις συνέχεια ανοιχτούς ή συνέχεια να γράφουν κάτι -εφόσον είναι μέσα στα όρια του συνολικού όγκου εγγραφών ανα ημέρα ή μήνα που συμβουλεύει ο κατασκευαστής) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετική /άσχετη με το θέμα:

Σε nas με 2 σκληρούς σε mirror ίδιας χωρητικότητας αλλά διαφορετικής εταιρείας, έτσι ώστε να αποφύγεις κάποια ελαττωματική παρτίδα, υπάρχει κάποια ασυμβατότητα ή γενικά κάποιο θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω και εγω εναν WD RED 3TB 2&1/2 ετων και δε μπορω πια να περασω καθολου αρχεια μεσα του! Κανει εγγραφη μεχρι καπου το 20% και μετα πεφτει στα 70kb/s η μεταφορα (ουσιαστικα 0), και μενει εκει. Παρ'ολα αυτα μπορω ακομα να τρεξω ταινιες απο αυτον καθως και να εξαγω αρχεια που εχει ηδη μεσα, σε αλλους δισκους.

Τι φταιει λετε? Μπακαπ εχω ηδη κανει. (Btw οποιος εχει να προτεινει καποιο καλο cloud backup θα το εκτιμησω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...