Προς το περιεχόμενο

Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Innersense είπε

Προσωπικά έχω καεί από RED 4άρη σε Synology που τα έφτυσε σε 3 χρόνια και δυο μήνες!!!
Εκεί ανακάλυψα για πρώτη φορά έκπληκτος (δικό μου λάθος και παρανόηση), ότι οι RED έχουν 3 χρόνια εγγύησης και μόνο οι RED PRO 5 χρόνια όπως θυμόμουνα!
Είχα γράψει σχετικά και εδώ, επικοινώνησα και μου τον άλλαξαν εκτός εγγύησης με RMA μετά από συγχυσμένα κατεβατά με email, στέλνοντας μου άλλον, πιθανότατα Refurbished και χωρίς καμία νέα εγγύηση!!!

Πληροφοριακά ότι προϊόν και να σου αλλάξουν μέσα η όχι σε εγγύηση είναι refurbished

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού ξέρουμε τίποτα δεν είναι αθάνατο όλα κάποτε τελειώνουνε Οπότε οι δίσκοι και εγώ έχω χάσει backup γιατί έσκασε ο δίσκος της western digital και seagate αλλά δεν κάνω έτσι έτυχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, armin είπε

Ρε παιδια εχω και εγω εναν WD RED 3TB 2&1/2 ετων και δε μπορω πια να περασω καθολου αρχεια μεσα του! Κανει εγγραφη μεχρι καπου το 20% και μετα πεφτει στα 70kb/s η μεταφορα (ουσιαστικα 0), και μενει εκει. Παρ'ολα αυτα μπορω ακομα να τρεξω ταινιες απο αυτον καθως και να εξαγω αρχεια που εχει ηδη μεσα, σε αλλους δισκους.

Τι φταιει λετε? Μπακαπ εχω ηδη κανει. (Btw οποιος εχει να προτεινει καποιο καλο cloud backup θα το εκτιμησω)

άλλαξε καλώδιο για αρχή και αυτό για την τροφοδοσία, αλλά μάλλον θα αποδημήσει εις Κύριον. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Πάντως όπου χρησιμοποιήσαμε wd red, dvr και nas, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα... ορισμένοι μάλιστα κλείνουν κοντά στα τέσσερα χρόνια...

Μα δεν μιλάμε για πρόβλημα. Μιλάμε για μειωμένη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα δεν μιλάμε για πρόβλημα. Μιλάμε για μειωμένη ταχύτητα.

Ναι βρε αλλά αν ας πούμε τους έβαζες σε 16 HD DVR, λόγο ταχύτητας κάποια στιγμή κατά την εγγραφή δεν θα παρουσίαζε το πρόβλημα???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβα από το άρθρο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το δήλωσαν ή ότι δεν είναι κατάλληλοι για NAS;
Από ό,τι φαίνεται, ΕΙΝΑΙ κατάλληλοι για NAS. Σε ένα NAS δεν έχει σημασία η ταχύτητα, αλλά η αξιοπιστία. Και τα NAS ΔΕΝ είναι Data Centers.
Είναι η τοπική αποθήκευση για home users. Φυσικά, εάν έχετε όλα τα αρχεία σας σε ένα NAS και πουθενά αλλού και "κλατάρει" κάποιος δίσκος από το NAS, δεν φταίει ούτε ο κατασκευαστής ούτε ο δίσκος.  Φταίει το ότι "ποτέ δεν θα συμβεί σε εμένα"...
Μάλλον click bait είναι ο τίτλος και, φυσικά, κάθε πικραμένος έσπευσε να θυμηθεί ότι του χάλασε κάποια στιγμή ένας δίσκος.
Έχω τουλάχιστον 80 μηχανικούς δίσκους σε λειτουργία και "χάνω", το πολύ, έναν κάθε χρόνο (1,5%). Και κανείς RED δεν μου χάλασε μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια σε λειτουργία 24/7.  Η θήκη NAS χάλασε πολύ νωρίτερα...

1 ώρα πριν, mercator84 είπε

Ερώτηση σχετική /άσχετη με το θέμα:

Σε nas με 2 σκληρούς σε mirror ίδιας χωρητικότητας αλλά διαφορετικής εταιρείας, έτσι ώστε να αποφύγεις κάποια ελαττωματική παρτίδα, υπάρχει κάποια ασυμβατότητα ή γενικά κάποιο θέμα; 

ΟΧΙ

Επεξ/σία από cp5120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, armin είπε

Ρε παιδια εχω και εγω εναν WD RED 3TB 2&1/2 ετων και δε μπορω πια να περασω καθολου αρχεια μεσα του! Κανει εγγραφη μεχρι καπου το 20% και μετα πεφτει στα 70kb/s η μεταφορα (ουσιαστικα 0), και μενει εκει. Παρ'ολα αυτα μπορω ακομα να τρεξω ταινιες απο αυτον καθως και να εξαγω αρχεια που εχει ηδη μεσα, σε αλλους δισκους.

Τι φταιει λετε? Μπακαπ εχω ηδη κανει. (Btw οποιος εχει να προτεινει καποιο καλο cloud backup θα το εκτιμησω)

https://www.backblaze.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisbar είπε

Μάλλον ήθελες να του δείξεις αυτό https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-stats-for-2019/ 

 

Απο το homepage λίγο δύσκολο να το βρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει αναφερθεί ακόμα ποιο είναι το πρόβλημα και γιατί η τεχνολογία αυτή είναι ακατάλληλη για NAS.

Στους δίσκους SMR τα data κατά την εγγραφή πρέπει να ξανά γραφτούν 2η φορά για να εξοικονομεί χώρος λόγο της τεχνολογίας SMR. Αυτό γίνεται σε idle time εσωτερικά στο δίσκο  και τις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι αντιληπτό από το χρήστη σε SOHO υλοποιησεις.

Τα NAS drivers κανονικά είναι δίσκοι για να μπαίνουν σε raid. Το πρόβλημα  παρουσιάζεται είναι ότι όταν έρθει η ώρα να αντικατασταθεί ένας δίσκος σε στο raid. Άμα του βάλεις SMR δίσκο τότε σε αυτόν τον δίσκο πρέπει να γραφτούν data όσο το σύνολο του δίσκου χωρίς διακοπή. Ο δίσκος δεν έχει χρόνο να γράφει αδιάκοπα data και παρουσιάζει καθυστερήσεις και timeouts επειδή είναι τεχνολογίας  smr και δεν έχει χρόνο να ξανά γραψει τα data, που με τη σειρά του κάνουν το raid controller να πετάξει το δίσκο από το array. Μπορεί να σου κάνει και ζημιά από πάνω γιατί το rebuild είναι μια ριψοκίνδυνη διαδικασία (ειδικά το raid 5) που μπορεί να σε κάνει να χάσεις όλο το pool άρα και όλα σου τα data.

TLDR με λίγα λόγια: οι SMR δεν κάνουν για raid και ντροπή τους που την εφαρμόζουν σε NAS δίσκους. Δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία των δίσκων μην μπερδεύετε τα πράγματα. Ψάξτε να διάβασε πως δουλεύει η τεχνολογία SMR για περισσότερες λεπτομέρειες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nomedor είπε

Δεν έχει αναφερθεί ακόμα ποιο είναι το πρόβλημα και γιατί η τεχνολογία αυτή είναι ακατάλληλη για NAS.

Στους δίσκους SMR τα data κατά την εγγραφή πρέπει να ξανά γραφτούν 2η φορά για να εξοικονομεί χώρος λόγο της τεχνολογίας SMR. Αυτό γίνεται σε idle time εσωτερικά στο δίσκο  και τις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι αντιληπτό από το χρήστη σε SOHO υλοποιησεις.

Τα NAS drivers κανονικά είναι δίσκοι για να μπαίνουν σε raid. Το πρόβλημα  παρουσιάζεται είναι ότι όταν έρθει η ώρα να αντικατασταθεί ένας δίσκος σε στο raid. Άμα του βάλεις SMR δίσκο τότε σε αυτόν τον δίσκο πρέπει να γραφτούν data όσο το σύνολο του δίσκου χωρίς διακοπή. Ο δίσκος δεν έχει χρόνο να γράφει αδιάκοπα data και παρουσιάζει καθυστερήσεις και timeouts επειδή είναι τεχνολογίας  smr και δεν έχει χρόνο να ξανά γραψει τα data, που με τη σειρά του κάνουν το raid controller να πετάξει το δίσκο από το array. Μπορεί να σου κάνει και ζημιά από πάνω γιατί το rebuild είναι μια ριψοκίνδυνη διαδικασία (ειδικά το raid 5) που μπορεί να σε κάνει να χάσεις όλο το pool άρα και όλα σου τα data.

TLDR με λίγα λόγια: οι SMR δεν κάνουν για raid και ντροπή τους που την εφαρμόζουν σε NAS δίσκους. Δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία των δίσκων μην μπερδεύετε τα πράγματα. Ψάξτε να διάβασε πως δουλεύει η τεχνολογία SMR για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

αρα το προβλημα ειναι μονο για raid σε smr δισκο; αυτο λες;

γτ εγω αυτο καταλαβα στο αρχικο αρθρο και οχι οτι κολλανε ή ειναι προβληματικοι,ελαττωματικοι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

αρα το προβλημα ειναι μονο για raid σε smr δισκο; αυτο λες;

γτ εγω αυτο καταλαβα στο αρχικο αρθρο και οχι οτι κολλανε ή ειναι προβληματικοι,ελαττωματικοι κτλ.

Ναι, κανονικά τα NAS drives είναι για raid υλοποιήσεις απλά ο κόσμος τα προτιμάει και για desktop γιατί είναι πιο ανθεκτικοί για τα desktop. Στην ουσία παίζεται ένα παιχνίδι που οι εταιρείες προσπαθούν να κερδίσουν χρήματα, αφού ο κόσμος τα χρησιμοποιεί για desktop, προσπαθοντας να μας πασάρουν τεχνολογία που στην πραγματικότητα έχει φτιαχτεί για cold storage.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cp5120 είπε

Δεν κατάλαβα από το άρθρο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το δήλωσαν ή ότι δεν είναι κατάλληλοι για NAS;
Από ό,τι φαίνεται, ΕΙΝΑΙ κατάλληλοι για NAS. Σε ένα NAS δεν έχει σημασία η ταχύτητα, αλλά η αξιοπιστία. Και τα NAS ΔΕΝ είναι Data Centers.

 

Προφανώς δεν κατάλαβες. Σε έναν NAS και τα δύο παίζουν ρόλο και οι SMR ΔΕΝ είναι κατάλληλοι για αυτή τη δουλειά. Για Long-Term Backup θεωρούνται ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ εγώ που έχω κάτι baracuda 10ετιας και βάλε και τα σκίζω στη χρήση είμαι καλός έτσι για να καταλάβετε οι δίσκοι δεν είναι σε ραιντ η κάτι ο ένας 500 είναι για λάπτοπ ο άλλος κανονικός 500 για τα παιχνίδια το pc  κάνει ένα ρεσταρτ και ε έχω μέσα ότι θέλεις η διαγραφή εγγραφή είναι  καθημερινή όπως και 1 φορά τη βδομάδα το ντεφραγκ και ακόμα δεν έχω δει το παραμικρό σε απόδοση 😂😂😂🤪🤪🤪🤪

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Thresh said:

Έχεις βάλει μαζί SMR + CMR δίσκους στο ίδιο Raid? :)

οποιος κανει raid με διαφορετικα μοντελα δισκων τα θελε και τα παθε αλλο τοσο διαφορετικης χωρητικοτητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το "Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS" μέχρι το "Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι όταν έρθει η ώρα να αντικατασταθεί ένας δίσκος σε raid και κάνεις rebuild το array" υπάρχει μια απόσταση ε δε νομίζετε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...