Προς το περιεχόμενο

Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε βρίσκω καθόλου παράλογο να χρησιμοποιηθούν εντελώς διαφορετικοί δίσκοι τουλάχιστον σε Raid 1 για οικιακή χρήση. Το Raid θα πάρει τη μικρότερη ταχύτητα κ τη μικρότερη χωρητικότητα κ τέλος. Δε μιλάμε για κανένα data center με χιλιάδες εγγραφές 24/7. Μιλάμε για home σερβεράκους που αποθηκεύουν κάποια έγγραφα, κάποιες φωτογραφίες κ κάποια βίντεο. Τι ταχύτητες να θες κ τι απαιτήσεις να έχεις από ένα τέτοιο μηχανάκι; Επίσης πιστεύω πως για αυτή τη μέση χρήση ένας απλός δίσκος HDD είναι υπέρ αρκετός, ούτε τύπου nas ούτε τίποτα. Ακόμα κ ένας wd green την κάνει την δουλειά του μια χαρά. Πόσες φορές θα χρειαστεί να αντιγράψεις κάτι μέσα κ πόσο γρηγορότερα να θες να γίνει;

Προσωπικά έχω στήσει ένα OpenMediaVault, έχω 500G Raid 1 για μόνο τα άκρως απαραίτητα, σημαντικά και αναντικατάστατα αρχεία κ είμαι υπέρ καλυμμένος. Οι ταινίες βρίσκονται διάσπαρτες σε εξωτερικούς κ είναι κάτι άλλωστε που μπορείς να ξανά αποκτήσεις κ να χαθούν.

Πιο πολλά αρχεία έχω χάσει από μ@λακίες του σάπιου Ntfs παρά από αστοχία δίσκου. Έχω ακόμα στην κατοχή μου wd 20gb από το 98 που έχει δεχθεί κάθε είδους κανιβαλισμό κ πειραματισμό κ ακόμα δίνει πόνο επάνω σε στοιχειωμένο pentium 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mercator84 είπε

στα 69 το βλέπω

Δες και την χωρητικότητα. Έχω ξεπεράσει τα 4ΤΒ με αρχεία απολύτως απαραίτητα. Οικογενειακές φωτογραφίες και βίντεο.

Έχω επιλέξει το backblaze κι ας είναι άβολο για καθημερινή χρήση. Είναι μια επιλογή για μακροχρόνια αποθήκευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kirileman είπε

Ομοίως, αλλά με συγχρονισμό στο Onedrive και στο Desktop μέσω Cloud station... (δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει η είδηση πριν από 3 μήνες που πήρα τους 2 RED 4ΤΒ; )...

Το ερώτημα είναι το εξής: Αφαιρώ τον 1o δίσκο SMR από το NAS και βάζω έναν καινούριο CMR (ίσης ή μεγαλύτερης χωρητικότητας) για να γίνει η αντιγραφή στο Synology. Μετά βγάζω και τον 2ο SMR και βάζω τον 2ο καινούριο CMR (ίδιο μοντέλο με τον 1ο CMR) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Θα έχω πρόβλημα στη μεταβατική φάση που θα έχω προσωρινά RAID με SMR και CMR δίσκους;

edit: Αν και μόλις ανακάλυψα ότι έχω τα παλιά μοντέλα WD40EFRX που είναι CMR (τα EFAX είναι SMR) το ερώτημα παραμένει.

Τα ανεβάζω και εγώ όλα στο OneDrive... Ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρια ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος μηχανικος σκληρος στα 4tb ο οποιος να ειναι πραγματικα αθορυβος μιας και ο WD Black που εχω στο passive cooled htpc μου ειναι ενοχλητικος. Οι ssd ειναι ακριβοι ακομα σε τετοιες χωρητικοτητες. Ο σκληρος προοριζεται για media flies storage και δε με ενδιαφερουν τα γκαζια ιδιαιτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 9:29 ΜΜ, Innersense είπε

Απαράδεκτο SMRgate και τρελό φάουλ για την WD.
Υπάρχει link που μπορούμε να τσεκάρουμε βάση serial αν είναι όντως γιατί έχει αρχίσει και με λούζει κρύος ιδρώτας καθότι την έχω τιμήσει ιδιαιτέρως τη λεγάμενη με πολλά setup RED σε Synology και έχω βουρκώσει...

Το καλύτερο link με το τι είναι τι που βρήκα , είναι εδώ:

https://nascompares.com/answer/how-to-tell-a-difference-between-dm-smr-and-non-smr-cmr-drives-hdd-compare/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, eyw είπε

 

5 ώρες πριν, stefanakisgr είπε

Το καλύτερο link με το τι είναι τι που βρήκα , είναι εδώ:

https://nascompares.com/answer/how-to-tell-a-difference-between-dm-smr-and-non-smr-cmr-drives-hdd-compare/

Ευχαριστώ και τους δυο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να προσθεσω οτι κατι παρομοιο υπαρχει .. και σε νεα τεχνολογιας  SSD  οπου χρησιμοποιουν μια πιο αργη nand  για εγγραφη με αποτελεσμα  να χρησιμοποιουν.... cache... που οταν γεμισει .. να πεφτουν δραματικα οι ταχυτητες .. κοντα στα 70mb/ sec... νομιζω τετοιοι ειβαι η σειρα QVO SAMDUNG... τον βρηκα φθηνο... και αργοτερα καταλαβα γιατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, heros είπε

Θα ηθελα να προσθεσω οτι κατι παρομοιο υπαρχει .. και σε νεα τεχνολογιας  SSD  οπου χρησιμοποιουν μια πιο αργη nand  για εγγραφη με αποτελεσμα  να χρησιμοποιουν.... cache... που οταν γεμισει .. να πεφτουν δραματικα οι ταχυτητες .. κοντα στα 70mb/ sec... νομιζω τετοιοι ειβαι η σειρα QVO SAMDUNG... τον βρηκα φθηνο... και αργοτερα καταλαβα γιατι...

Ναι αλλά καμία σχέση. Η samsung δεν σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες σου λέει ξεκάθαρα τι σου δίνει για αυτή την τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...
On 27/04/2020 at 09:38, slr said:

Θα μπορούσες να το αιτιολογήσεις; Εγώ θα προτιμούσα να βάλω ίδιας χωρητικότητας αλλά διαφορετικά μοντέλα για να γλιτώσω πιθανή ελαττωματική παρτίδα και να χαλάσουν όλοι μαζί..

TLER Support – Stands for Time Limited Error Recover. It places a limit on the amount of time a disk can attempt to recover from an error. Consumer drives will attempt to recover and repair errors which can take up to a few minutes. But RAID controllers only allow for a short recovery time (between 7 and 14 seconds) before the controller drops the drives from the array and marks it as degraded. TLER limits the amount of time the hard drive can spend recovering the error which works well for RAID arrays because many types of RAID already have built-in error recovery.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...