Προς το περιεχόμενο

Gaming/Music Production PC [600e]


rasmio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@adtakhsΠισω στο θεμα μας. Μιας και το σύστημα πρεπει να ειναι σχεδον αθόρυβο δεν θα ηταν καλο να παει στ noctua και ας δωσει περισσότερα. Ειδικα θα εμπιστευόμουν περισσότερο τους noctua στο  να μείνουν αθόρυβοι περισσότερο καιρό (μεχρι και επ άπειρο). Αντίθετος αν και το fuma ειναι θηρίο στα λεφτά του η ανεμιστήρες παιζει να γινουν μηχανή αυτοκινήτου μετα απο 3 4 χρόνια.

Και δεν θα ηταν καλύτερο να τα σκάσει σε fanless τροφοδοτικό? μιλαμε για ειδικη περίπτωση που θελουμε το συστημα να ειναι σχεδόν 0db.

 

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mp44christos είπε

@adtakhsΠισω στο θεμα μας. Μιας και το σύστημα πρεπει να ειναι σχεδον αθόρυβο δεν θα ηταν καλο να παει στ noctua και ας δωσει περισσότερα. Ειδικα θα εμπιστευόμουν περισσότερο τους noctua στο  να μείνουν αθόρυβοι περισσότερο καιρό (μεχρι και επ απειρο). Αντίθετος αν και το fuma ειναι θηρίο στα λεφτά του η ανεμιστήρες παιζει να γινουν μηχανή αυτοκινήτου μετα απο 3 4 χρόνια.

Και δεν θα ηταν καλύτερο να τα σκάσει σε fanless τροφοδοτικό? μιλαμε για ειδικη περίπτωση που θελουμε το συστημα να ειναι σχεδόν 0db.

 

Βάση όσων έχω δει , η FUMA II είναι πολύ πιο αθόρυβη από την Noctua , πολύ όμως !!

κρατώντας τις θερμοκρασίες σε φυσιολογικότατα επίπεδα. Αν σε 5 χρόνια πάθουν κάτι οι ανεμιστήρες, που δεν το νομίζω γιατί έχω πολλές scythe , από την Mugen 1000 (2008) και νεότερες, τους αλλάζει.

Δεν είναι χθεσινή η Scythe . Πολύ καλή εταιρία και πάντα VFM.

 

Για το τροφοδοτικό θα του πρότεινα ΑΝ δεν είχε ήδη κάρτα γραφικών με ανεμιστήρια ... GTX 1060 .

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, adtakhs said:

Βάση όσων έχω δει , η FUMA II είναι πολύ πιο αθόρυβη από την Noctua , πολύ όμως

κρατώντας τις θερμοκρασίες σε φυσιολογικότατα επίπεδα.

Δεν είναι χθεσινή η Scythe . Πολύ καλή εταιρία και πάντα VFM.

ναι αλλα τα noctua θα ειναι αθορηβα μεχρι τελους. και για το ν 3600 ακομα και η 212 ειναι υπερβολή δεν θα εχει θεμα σε θερμοκρασίες.

Εχω την hyper 212 με 2 Silencio fans και εχω να πω οτι ειναι παρα πολυ αθόρυβη αλλα στο μελλον δεν θα την εμπιστευόμουν. Ας παρει την fuma αλλα να εχει υπόψιν οτι στο μέλλον θα ηταν καλύτερο να αλλάξει τους ανεμιστήρες σε noctua.

Το τροφοδοτικό ειναι το πιο θορυβώδες σε ενα σύστημα ειδικά μετα απο την 5ετια... εμενα κανει σαν ελικοφόρο και ειμαι στην διαδικασία για αγορα άλλου.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mp44christos είπε

ναι αλλα τα noctua θα ειναι αθορηβα μεχρι τελους. και για το ν 3600 ακομα και η 212 ειναι υπερβολή δεν θα εχει θεμα σε θερμοκρασίες.

Εχω την hyper 212 με 2 Silencio fans και εχω να πω οτι ειναι παρα πολυ αθόρυβη αλλα στο μελλον δεν θα την εμπιστευόμουν. Ας παρει την fuma αλλα να εχει υπόψιν οτι στο μέλλον θα ηταν καλύτερο να αλλάξει τους ανεμιστήρες σε noctua.

Δεν καταλαβαίνω τι λες.

Η Scythe δίνει κάτω από το μισό θόρυβο (λογαριθμική κλίμακα τα db) από ότι η Noctua ....

Μιλάμε για τρελή διαφορά.  Και να φθαρεί κάπως ένας ανεμιστήρας πιο σίγουρο είναι να συνεχίσει να είναι πιο αθόρυβος.

Και αν πάθει κάτι? Λες και οι άλλοι μας έχουν υπογράψει συμβόλαιο πως δεν θα πάθουν.

Βάλε και την διαφορά κόστους μέσα που φτάνει να αλλάξεις 3εις φορές ανεμιστήρες. 🤪

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, adtakhs said:

Δεν καταλαβαίνω τι λες.

Η Scythe δίνει κάτω από το μισό θόρυβο (λογαριθμική κλίμακα τα db) από ότι η Noctua ....

Scythe fuma 2: 24.9 o ενας ανεμιστηρας 23.9 ο αλλος στα 1200rpm και οι δυο

NH-D15: 24,6 ο καθενας στα 1500rpm

Συμπέρασμα d15 για παντα

Ναι ειναι 80 ευρο αντι για 55 σιγα την διαφορα αν ηταν να το τσιγκουνευτει να αφήσει την μαμα ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Scythe fuma 2: 24.9 o ενας ανεμιστηρας 23.9 ο αλλος στα 1200rpm και οι δυο

NH-D15: 24,6 ο καθενας στα 1500rpm

Συμπέρασμα d15 για παντα

Ναι ειναι 80 ευρο αντι για 55 σιγα την διαφορα αν ηταν να το τσιγκουνευτει να αφήσει την μαμα ψήκτρα.

Τα db στο πλάι των γραφημάτων θερμοκρασίας δες .

33,7 vs 37,9 στο 40%

35,9 vs 39,4 στο 80%

37,5 vs 44,1 στο 100%

Μισός θόρυβος είναι.

Τα db είναι λογαριθμική κλίμακα. 6 DB πάνω σε ήχο σημαίνει διπλάσιος ήχος στα αυτιά μας για την ίδια απόσταση. 🙂

Screenshot_20200427_171956.png

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, rasmio είπε

παιδιά το budget πάει στα 800 αλλά θα χρειαστώ και SSD 1tb κατά προτίμηση
ποιον M2 να βάλω;

ευχαριστώ πολύ!
 

 

ADATA XPG 8200 PRO.

 

Γιατί δεν παίρνεις 500GB και να ανέβεις και σε μνήμη και CPU ?

Πχ με 500άρη ταχύτατο NVME

με 32GB  3200 RAM

και με επεξεργαστή τον 8-πύρηνο 3700Χ

κουτί με ηχομόνωση

αθόρυβη ψύκτρα

κ.λ.π.

 

Screenshot_20200428_222217.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 5:17 ΜΜ, mp44christos είπε

Scythe fuma 2: 24.9 o ενας ανεμιστηρας 23.9 ο αλλος στα 1200rpm και οι δυο

NH-D15: 24,6 ο καθενας στα 1500rpm

Συμπέρασμα d15 για παντα

Ναι ειναι 80 ευρο αντι για 55 σιγα την διαφορα αν ηταν να το τσιγκουνευτει να αφήσει την μαμα ψήκτρα.

Με 30€ παιρνεις μεγαλυτερο NVMe ή καλυτερες μνήμες (είτε χρονισμό είτε χώρο). Δεν ειναι σιγα τη διαφορά ;) 

Edit: Είτε καλύτερο PSU είτε κουτι με καλυτερο ΑF 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, thetiesthatbind said:

Με 30€ παιρνεις μεγαλυτερο NVMe ή καλυτερες μνήμες (είτε χρονισμό είτε χώρο). Δεν ειναι σιγα τη διαφορά ;) 

Edit: Είτε καλύτερο PSU είτε κουτι με καλυτερο ΑF 

Και με άλλα 50 το ίδιο! συζητάγαμε για πια ψήκτρα είναι καλύτερη για αυτόν. Μιας κια το PC το θέλει αθόρυβο.

Και αυτο το review δεν ξερω που το βρήκε εγω σε αλλα βλεπω οτι εχει τα ιδια decibel σε αλλα reviews.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά, αύριο θα κάνω την παραγγελία και θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινήσεις ώστε να παραγγείλω ό,τι καλύτερο για το budget και τις απαιτήσεις μου

  1. τελικό budget: 740e (ούτε cent παραπάνω)
  2. απαιτήσεις:
  • δεν με ενδιαφέρει ακραία το να είναι ΄εντελώς' αθόρυβο γιατί δεν ηχογραφώ στο σπίτι, με ενδιαφέρει να μην είναι 'αεροπλάνο' και αφού μιξάρω στα 77-85db ένας συνολικός θόρυβος στα 35-40db είναι οκ
  • να μου κρατήσει 5 χρόνια στα games.. αυτός που έχω τώρα είναι με i5 4690k + 16gb ram ddr3  και μέχρι πριν ένα χρόνο κρατούσε ακόμα αλλά όχι σε cpu intense παιχνίδια με απαιτήσεις για παραπάνω cores+threads
  • στο producing βαστά ακόμα το παλιό pc, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα δηλαδή, αλλά θα ήθελα να ανέβω σκαλί βάσει και των gaming προδιαγραφών και ίσως 32gb ram
  • θα ήθελα οπωσδήποτε 1TB M.2 σκληρό για να χωρέσω projects+samples+games εκεί
  • να χωρά 2-3 HDDs + 3 SSDs η mobo και να παίρνει το κουτί σχετικά άνετα μία κάρτα σαν 2070s

σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

και κάτι άσχετο: η φάση 'μήνα μήνα' στο Πλαίσιο ξέρουμε τι προαπαιτήσεις έχει για να εγκριθεί το αίτημα στην τράπεζα;
είδα αυτό και το λιγουρεύτηκα https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/asus-monitor-27-vg27vq-tuf-gaming-curved_3385280

Επεξ/σία από rasmio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, rasmio είπε

οπότε ίσως κάτι τέτοιο;;

qwr.png

Τον 8200 της ADATA οχι τον 6000 .....

Και περίμενα να το δω λίγο ξανά.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...