Προς το περιεχόμενο

Αγορα Νεου Skoda Kamiq 1.0 116hp Ambition - Suzuki Vitara 1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP


Noobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, pp6210 είπε

φιλε μου γιατι δεν ψαχνεις ιδιωτικο  leasing? με τις αλλαγες τεχνολογιας στα επομενα 4-5 χρονια δεν ειναι απαραιτητα καλη ιδεα να παντρευτεις αμαξι....βαλε μια δοση χρησης αυτοκινητου, όχι κτησης.

εγω πηρα προσφορα για kamiq 1.5 tdi, με φλωμωσε ο πωλητης με τα δηθεν "στο τελος το αλλαζεις, το αφηνεις" κλπ ( τιποτα τετοιο, την χρωστας κανονικα την baloon κ το αλλαζεις αμα θες ειναι επισης μουφα: θα σου μεινει μπαλοον πχ 9500 και θα στο αγορασουν σε τρεχουσα τμη αγορας πχ 10000 αλλα τα 9500 θα τα πληρωσεις στο κεφαλαιο του νεου αυτοκινητου, δηλαδη απλη αναχρηματοδοτηση της baloon). η ασφαλεια ειναι απλη, αν βαλεις μεικτη ανεβαινει η δοση, και η επεκταση εγγυησης ειναι η γνωστη +2 χρονια το οποιο κοστος μπαινει στο αρχικο σου κεφαλαιο, μου ειπε και για το προνομιακο 1,9% για τα ετοιμοπαρδοτα Ιουνιου αλλα αρχες ιουνιου και δεν μου εβρισκε κανενα advance, μονο μαυρο σε βασικη εκδοση που σιγουρα δεν με ενδιεφερε.

Τελικα, του ζητησα προσφορα για το μοντελο που ηθελα για παραγγελια κ παραδοση Σεπτεμβριο, και φυσικα το 1,9 εγινε 5,9%. Να μην τα πολυλεω, με μεικτη ασφαλεια μου εβγαλε μια δοση 350Χ47 και κατι λιγοτερο απο 9000 μπαλουν δοση, ακριβοτερα απο την προσφορα leasing γνωστης εταιριας ( αν θυμαμαι καλα 340Χ48) οπου περιλαμβανεται και αυτοκινητο αντικαταστασης, και τελη κυκλοφοριας και λαστιχα στα 40000 και στο τελος οντως το αφηνω και δε νπληρωνω μπαλουν. και για οσους πουνε το γνωστο "ναι αλλα στο τελος δεν σου μενει το αυτοκινητο" ουτε με την μπαλοον σου μενει, αν δεν τηνπληρωσεις. Σε 5 χρονια με τα ηλεκτρικα, δεν νομιζω τα ντιζελ να κρατησουν καλη μεταπωλητικη αξια για να το παντρευτώ.

 

Μου εξηγείς λίγο αυτό που λες με το balloon; 

Εγώ που δεν έχω πρόθεση να το αλλάξω και στην περίπτωση που δεν πετύχω την αποπληρωμή της τελευταίας δόσης κατάλαβα ότι το οφειλουμενο πόσο τοκιζεται εκ νέου και το αποπληρωνεις μέχρι την εξόφληση του. Μου είπε μάλιστα αν δεν έχεις όλο το ποσό, μπορείς στην τελευταία δόση να πληρώσεις όσα έχεις και να αναχρηματοδοτησεις όσο έμεινε. Κατάλαβα κάτι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 minutes ago, el00019 said:

@thodoris1985 τώρα σε θυμήθηκα από το clubford. Δε θυμόμουν το πρόβλημα ακριβώς αλλά θυμόμουν πως είχες τρεξίματα

και μια κακή αντιμετώπιση από FMH. Αλήθεια άλλος Ελλάδα με το πρόβλημά σου έχει εμφανιστεί;

Εγώ εδώ (εννοώ Insomnia αλλά σε άλλο θέμα) έχω αναφέρει στους συμφορουμιτες το πιο κοινό πρόβλημα με το κύκλωμα ψύξης.

Έχουν βρεθεί 2 ή 3 (επικοινώνησαν μαζί μου), ο τελευταίος  ήταν χαμένος τελείως και τον λυπήθηκα να σου πω γιατί του είχε βγάλει κι άλλα θέματα σε αυτόν. Δε νομίζω ότι αυτός είχε διάθεση να κάνει κάτι. Εκεί πατάνε κιόλας να σου πω.

Αλλά ας μη χαλάω το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, chill είπε

Μου εξηγείς λίγο αυτό που λες με το balloon; 

Εγώ που δεν έχω πρόθεση να το αλλάξω και στην περίπτωση που δεν πετύχω την αποπληρωμή της τελευταίας δόσης κατάλαβα ότι το οφειλουμενο πόσο τοκιζεται εκ νέου και το αποπληρωνεις μέχρι την εξόφληση του. Μου είπε μάλιστα αν δεν έχεις όλο το ποσό, μπορείς στην τελευταία δόση να πληρώσεις όσα έχεις και να αναχρηματοδοτησεις όσο έμεινε. Κατάλαβα κάτι λάθος; 

ισχύει ακριβώς όπως το κατάλαβες, η τελευταία δόση μπορεί 1)να εξοφληθεί πληρως μετροιτής (ναι καλα), 2) να γίνει εκ νεου αναχρηματοδότηση (δηλαδή νέο δάνειο για άλλα Χ χρόνια) ή 3) να μεταφερθεί στη χρηματοδότηση άλλου σκοντα που θα αγοράσεις (και καλά εδώ θα κερδίσεις 500-800 ευρώ που θα το πάρουν αυτοί το αυτοκινητο σε "εγγυημένη τιμή επαναγοράς" αντί να βγεις στην αγορά να το πουλήσεις μόνος σου σε χαμηλότερη τιμή, που δεν θα μπορούσες αφού εχει παρακράτηση!).

Νομίζω οτι το πιο λογικό είναι το #2, άρα στην ουσία ειναι ενα πρόγραμμα πολύ χαμηλής δοσης για τα πρωτα 3-4 χρόνια που κρύβει άλλα Χ χρόνια αποπληρωμής μετά, αν λοιπόν υπολογίσεις και τους τόκους της μπαλουν, το ακριβοπληρώνεις το όποιο αυτοκίνητο παρεις - το ίδιο έκανε και η VW με το 4all πρόγραμμα. Νομίζω οτι κάποιο πωλητές δεν το έχουν καταλάβει και οι ίδιοι καλά, μόνο ο 2ος που απευθηνθηκα το είπε ακριβώς όπως είναι.

Κοίταξα και την προσφορά leasing γιατί τα νούμερα δεν τα θυμόμουν ακριβώς χθες βραδυ και ειναι 48Χ383 αν δεν βαλεις προκαταβολη, 48Χ280 αν βαλεις 4500 προκαταβολή, +3 μισθώματα εγγύηση, για kamiq 1.6TDI DSG Ambition+μεταλικο χρώμα+20.000χλμ το χρόνο+μεικτή με απαλλαγή 300 ευρω και αυτοκινητο αντικαταστασης+service+τελη κυκλοφορίας+λαστιχα στο 40000χλμ. Στο τέλος το επιστρεφεις, παιρνεις πίσω εγγύηση και πας στο επόμενο

Επεξ/σία από pp6210
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Noobios είπε

Παιρνεις εγγυηση μονο ή και προκαταβολη;

Τα 3 μισθώματα εγγύηση παίρνεις μόνο πίσω.....

την προκαταβολή την δίνεις για να έχεις χαμηλότερο μηνιαίο μίσθωμα  (στο παράδειγμα απο πάνω 383€ vs 280€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5000 χιλιαρικα δηλαδη καθε 4 χρονια συν δοσεις χωρις να εχεις αμαξι; Αν μπορουσες να μεταφερεις την προκαταβολη στο επομενο και να βαλεις ολα τα ποσα στα εξοδα της επιχειρησης σου συν να συμψηφισεις ΦΠΑ κτλ τοτε εχει νοημα. Για ιδιωτη δεν εχει κανενα νοημα το leasing.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Noobios είπε

5000 χιλιαρικα δηλαδη καθε 4 χρονια συν δοσεις χωρις να εχεις αμαξι; Αν μπορουσες να μεταφερεις την προκαταβολη στο επομενο και να βαλεις ολα τα ποσα στα εξοδα της επιχειρησης σου συν να συμψηφισεις ΦΠΑ κτλ τοτε εχει νοημα. Για ιδιωτη δεν εχει κανενα νοημα το leasing.

ακριβώς! Πληρώνεις πληρώνεις και αμάξι δεν έχεις...και με δάνειο πληρώνεις, αλλά το αμάξει είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώντας το θεμα  θελω να σε ρωτησω γι το kamiq. Τι προσφορα εχουν ακριβως ; 
Εγω πηγα κοίταξα για ετοιμοπαράδοτο χωρις χρηματοδότηση (θα τα δωσω Cash) το kamiq στην έκδοση Ambition 116 ps και μου ειπε 18.200.

 

Στο μεταξυ αν σεν παρω ετοιμοπαράδοτο και παω σε πραγγελεια λετε να βγει παραπανω; (Θελω  ηλιοροφή)

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η προσφορά αφορά το stock, εάν κανεις παραγγελία πολύ πιθανόν να πληρώσεις πάνω από τετραψήφιο γιατί θα εκτελωνιστει μετά την 1/7,πιθανό να παραλάβεις και με τα απο δίμηνο και βάλε @Masma

Δες και το ds3 εάν είσαι Αθήνα, παίζουν και προσφορές 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

ακριβώς! Πληρώνεις πληρώνεις και αμάξι δεν έχεις...και με δάνειο πληρώνεις, αλλά το αμάξει είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ!

Αγαπητε συγκρινεις ανομοια πραγματα, αλλο αγορα αυτοκινήτου (κτήση, επενδυση 5ετιας όπως θες πεστο) και το άλλο είναι μίσθωση (χρήση ενος συγχρονου αυτοκινήτου για 4 χρόνια). Εγώ το ανέφερα στο φίλο γιατι είπε οτι είχε βολευτεί με εταιρικό και τώρα δεν είχε πρόσβαση, και οτι δεν θελει να παντρευτεί το αυτοκίνητο.

Στην αγορά εχεις τοκους, κόστη χρήσης (ασφαλεια, σερβις, τελη κυκλοφοριας, λαστιχα) και σου μενει το αυτοκίνητο μετά για να αποσβεσεις την κτήση αλλα 4 χρόνια πχ.

Στο leasing έχεις μόνο κοστος καυσίμου, αμεση αντικατάσταση αυτοκινήτου οπου και να εισαι, και στα 4 χρόνια αν θες ανανεώνεις με χαμηλότερο μίθσωμα ή μισθώνεις άλλο η τίποτα απο τα δύο. Όσοι έχουν την εμπειρία από εταιρικά αυτοκίνητα καταλαβαίνουν την ένοια "κανω χρήση μόνο"

Δεν συγκρίνονται, εξαρτάται από την ανάγκη σου. Στο σενάριο που σύγκρινα εγώ π.χ. το συγκεκριμένο kamiq ξεκινά 21970, με μεταλικο και 5.9% βγαίνει 23606 ή 48Χ491. Αν προσθέσω και αυτά που δίνει το leasing στα 4 αυτά χρόνια είναι άλλα 3500, ωστε τελικά να πω σε 4 χρόνια θα μου έχουν φύγει από την τσέπη 27154 αλλά θα είναι δικό μου. Στο leasing θα μου έχουν φύγει 18384 και δεν θα έχω αυτοκίνητο, αλλά ειναι οκ για μενα που σε 4 χρόνια θα θέλω να δω κάτι άλλο (π.χ. ηλεκτρικό) και δεν θα έχω παντρευτεί το ντιζελ που πρέπει πρώτα να το πουλήσω για να δω τι θα παρω μετά- δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει τι χρειάζεσαι εσύ.

Η διαφορά στα 4 χρόνια ειναι 8770, δηλαδή αν μετά το leasing έψαχνες τετοιο kamiq μεταχειρισμένο 4ετιας με αυτά τα λεφτά μαλλον δεν θα έβρισκες - ή μπορεί και να έβρισκες, αν έχουν ακριβύνει τόσο τα τέλη στα ντιζελ γα να προωθηθούν τα ηλεκτρικά... Για ν αμην βγούμε οφ τοπικ με το leasing, το κλεινω εδω.

@Masma αν όντως πας να αγοράσεις cash τότε το μόνο θέμα σου είναι τι υπάρχει ήδη διαθέσιμο (ή έρχεται στον Ιούλιο), γιατι για ειδική παραγγελία (πχ ηλιοροφή που θες) θα περιμένεις σίγουρα 3-4 μήνες - σε αυτό συμφώνησαν και οι δύο πωλητές που ρώτησα. Αυτά που έχουν ήδη εδώ τα σπρώχνουν με 1,9% επιτόκιο (μεχρι τέλη Ιουνίου) και τώρα μάλιστα και πρώτη δόση 6 μήνες μετα - αυτό δεν υπήρχε όταν ρώτησα εγώ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, terry308 είπε

Η προσφορά αφορά το stock, εάν κανεις παραγγελία πολύ πιθανόν να πληρώσεις πάνω από τετραψήφιο γιατί θα εκτελωνιστει μετά την 1/7,πιθανό να παραλάβεις και με τα απο δίμηνο και βάλε @Masma

Δες και το ds3 εάν είσαι Αθήνα, παίζουν και προσφορές 

Ναι Αθηνα ειμαι.Δεν παει πανω απο 20 το ds3? Για αυτο δεν το εχω σκεφτει σαν επιλογη!
 

Ναι οτι θα καθυστερήσει  το ηξερα απλα στο θεμα τιμής ειχα την απορία 

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο παίρνω το Scala μέχρι τη Δευτέρα για να δω λίγο κινητήρα και αν μου κάνει - θα πεταχτω κανένα Ναύπλιο - τη Δευτέρα θα το παραγγείλω. Γενικά είμαι πολύ εύκολος στα αυτοκίνητα. Νταξει δεν θα φτάσει την εταιρική Σουηδέζα που είχα ούτε το εταιρικό q5 με το οποίο έκανα αλλά 300km σε κάθε διαδρομή λόγω καυλας αλλά ok 😀😀😀. Το πρόγραμμα για τα δικά μου δεδομένα αυτή τη στιγμή είναι ταμάμ!!! Σαν να το ζήτησα.... 

Θεωρείτε ότι οι μπαγκαζιερες οροφής της εκάστοτε εταιρίας αξίζουν συγκριτικά με την κορυφαία Thule; 

Ή κατανάλωση είναι πολύ αυξημένη με μπαγκαζιερα; 

Υπάρχουν άλλα αρνητικά στο να είναι φορεμενη all the time ;

Καλά τα 400lt του kamiq αλλά 748 για 4μελη είναι ακόμη καλύτερα. 

Το αυτοκίνητο θα μπαίνει σε πάρκινγκ το βράδυ... Αλλά 06:00 μέχρι βράδυ θα ναι στο δρόμο. Και άλλες 8 - 12 ώρες στη δουλειά επίσης σε πάρκινγκ. 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Masma είπε

Ναι Αθηνα ειμαι.Δεν παει πανω απο 20 το ds3? Για αυτο δεν το εχω σκεφτει σαν επιλογη!
 

Ναι οτι θα καθυστερήσει  το ηξερα απλα στο θεμα τιμής ειχα την απορία 

Αποκτήστε τώρα το DS 3 CROSSBACK με συνολικό όφελος έως και 4.000€, με το πρόγραμμα PREMIUM UPGRADE του DS Store Athens!

*Ισχύει για περιορισμένο αριθμό αυτοκινήτων

5 χρόνια εγγύηση και 5 χρόνια οδική 

#DS3Crossback 

Δε γνωρίζω κάτι άλλο 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το Scala... πολύ ωραίος κινητήρας, τσιμπάει αμέσως και είναι και 100 κιλά βαρύτερο του kamiq. 

Και το Scala, παρόλο τον συντηρητισμο του πολύ όμορφο αμάξι. Ας όψεται που η γυναίκα θέλει suvακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...