Προς το περιεχόμενο

Αγορα Νεου Skoda Kamiq 1.0 116hp Ambition - Suzuki Vitara 1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP


Noobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πιστεύω το kamiq βολβοφερνει εξωτερικά ειδικά απο την πίσω πλευρά. Το νέο πίσω λόγκο της σκοντα που ειναι απλα τα γράμματακια ειναι 100% βολβο σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Ένας σύγχρονος 3κυλινδρος δεν ξέρω από αξιοπιστία φαντάζομαι σαν τους 4κυλινδρους (θα δείξει η ιστορία) 

Σίγουρα είναι πιο θορυβοδης (Λίγο πιο θορυβώδης)

Καιει πιο πολύ στην εθνική (Ναι αν χτυπάς 160-170-180 μπορεί)

Και δεν καίει πολύ λιγότερο στην πολη από έναν συγχρονο 4κυλινδρο 1400 1600 (turbo και οι 2) (Καίει κάπως λιγότερο)

ώστε να δικαιολογήσει έστω την αγορά του για αμάξι πόλης... (την δικαιολογεί η τιμή κτήσης (όχι πάντα) και ίσως λίγο τα τέλη)

Οι απόψεις μου σε bold

Επεξ/σία από el00019
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω σου λεω οτι αν πας πχ αθηνα θεσσαλονικη (πηγαινε ελα)  με 150 εχεις τουλαχιστον  ενα 10 ευρω διαφορα (με τιμη βενζινας 1,40 1,50)

22 λεπτά πριν, el00019 είπε

Οι απόψεις μου σε bold

 

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Ο Σφακιανάκης το δίνει εσαεί ? Η προσφορά για κάποιες μέρες ?

Ίσως ο εισαγωγέας να πιστεύει ότι στην Ελλάδα δεν είναι μεγάλο ρίσκο τα 5 χρόνια έναντι 3...

"Εσαεί" βεβαίως (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί παρακολουθώ την κατάσταση καμία δεκαριά χρόνια, δεν γνωρίζω τι ακριβώς έκανε παλιότερα). Έδινε για αρκετά χρόνια 4+3 (χωρίς επιπλέον κόστος) και το 2020 το έφερε στα 5 ( πάλι χωρίς κόστος).

Στο λέω από πρώτο χέρι, αφού αγόρασα το 2020 Suzuki αλλά με προκαταβολή τον 10ο του 2019 (οπότε είμαι με το παλιό καθεστώς, των 7).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

εγω σου λεω οτι αν πας πχ αθηνα θεσσαλονικη (πηγαινε ελα)  με 150 εχεις ενα 10 ευρω διαφορα (με τιμη βενζινας 1,40 1,50)

Εγώ τα 10 ευρώ διαφορά (κατ' ελάχιστο) τα βλέπω σε πολύ μικρότερη απόσταση. Για Ηράκλειο - Χανιά - Ηράκλειο, παλιότερα έδινα 35 - 40 ευρώ (με Polo 1.4 75PS) ενώ τώρα... 20 - 25 (με Τ-ROC 1.0 115PS).

Βέβαια εγώ οδηγώ νόμιμα, δε βαράω 150άρια. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλα ο χ ψ σφακιανακης πιστευει οτι το προιον που πουλαει δεν θα βγαλει κατι για 5 χρονια

η καρεντα τι κανει δηλαδη ? για αυτο που θα αγορασει μεχρι 31/4 πιστευει οτι το προιον που πουλαει δεν θα βγαλει κατι για 4 χρονια

ενω αν το αγορασει 5/5 μπορει και να ζητησει κατι πιο ακριβο (βλεπε πχ καμια τρομπα βενζινης η κανα πολλαπλασιαστη η ακομα να αρχισει να καιει λαδια) σε καθεστως εγγυησης και ειναι ρισκο πανω απο 2 χρονια η δωρεαν εγγυηση ?

Α ουτε στα 4 (συν 2 δηλαδη) χρονια ειναι δωρεαν...

7 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εγώ τα 10 ευρώ διαφορά (κατ' ελάχιστο) τα βλέπω σε πολύ μικρότερη απόσταση. Για Ηράκλειο - Χανιά - Ηράκλειο, παλιότερα έδινα 35 - 40 ευρώ (με Polo 1.4 75PS) ενώ τώρα... 20 - 25 (με Τ-ROC 1.0 115PS).

Βέβαια εγώ οδηγώ νόμιμα, δε βαράω 150άρια. :D

και 10 χρονια διαφορα ομως

εγω λεω για συγχρονο 1,4 και 1.0ρι και τα 2 τουρμπο

δηλαδη με το troc 1,4t ποσο θα εκαιγες για το ιδιο πραγμα 

και ποσο αν πηγαινες με 140 150

(οκ η κρητη δεν προσφερεται για αυτες τις ταχυτητες αλλα αμα κοπανίσετε καμια ρακι πρωι πρωι αντι για φραπε τα λεμε.. )

προφανως αστειευομαι.. μη μου ερθεις με κανα κουμπουρι :D

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mp123 είπε

Στα 19000 1.4 130ho το vitara  δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία του. για την τιμή του.. Τέλος . Μόνο και μόνο που λέει vitara φτάνει.

Μην ψάχνεσε άλλου. Παρτο . Πολυ καλή επιλογή.

Εντάξει χαλάρωσε σιγά το αμάξι μπαίνεις μέσα και είναι σαν να βρίσκομαι στο Corolla του θείου μου που είναι του 1993

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες

Κάτοχος SKODA YETI 1.2 TSI DSG7 (προηγούμενο μοντέλο του Karoq). 4κύλινδρο - 105 άλογα - 17,8 ροπή.  9 χρόνια - 100.000 χλμ

Μέση κατανάλωση (πραγματική  μετρημένη στο βενζινάδικο με app) στα 7,5 lt/100km. Ως τρίτεκνος το αυτοκίνητο πάντα φορτωμένο μέχρι την οροφή και 3 ποδήλατα σε σχάρα  πίσω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα να προσπεράσω ή να βογκάει σε ανηφόρες ακόμα και με το CLIMA πάντα σε λειτουργία. Χώροι κορυφαίοι στην κατηγορία, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ικανή απόσταση από το έδαφος για χωματόδρομους. Ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων πίσω, κορυφαία άνεση, πολύ καλή ηχομόνωση, πρακτικότατη διαρρύθμιση εσωτερικού. Το μετέτρεπες σε van σε 20 δευτερόλεπτα. Εντυπωσιακά φρένα! Προβλήματα μηχανολογικά πλην προγραμματισμένων service δεν είχε. Με κάλεσαν στα 4 χρόνια για αλλαγή βαλβολίνες και επαναπρογραμματισμό στο dsg, δωρεάν στα πλαίσια σχετικής οδηγίας χωρίς το δικό μου να έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Κόστος service λογικό και αναμενόμενο, φθηνότερο από τα αδελφά μοντέλα της WW. Συνολικά απόλυτα ευχαριστημένος από ένα πραγματικά τίμιο για την τιμή του αυτοκίνητο και με ξεχωριστό look (εντάξει υποκειμενικό αυτό...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

"Εσαεί" βεβαίως (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί παρακολουθώ την κατάσταση καμία δεκαριά χρόνια, δεν γνωρίζω τι ακριβώς έκανε παλιότερα). Έδινε για αρκετά χρόνια 4+3 (χωρίς επιπλέον κόστος) και το 2020 το έφερε στα 5 ( πάλι χωρίς κόστος).

Στο λέω από πρώτο χέρι, αφού αγόρασα το 2020 Suzuki αλλά με προκαταβολή τον 10ο του 2019 (οπότε είμαι με το παλιό καθεστώς, των 7).

Σφακιανακης εμένα μου έπαιρνε το i10 1200 ευρώ πιο κάτω από ότι βρήκα σε άλλη αντιπροσωπία της σουζουκι συν ότι η άλλη αντιπροσωπία μου έκανε δώρο το τσιπάκι των χαρτών συν τους αισθητήρες παρκαρίσματος συν 150 ευρώ από τα έξτρα εξωτερικά που του έβαλα.. Mε λίγα λόγια είχα βγει κερδισμένος κάπου στα 1400 ευρώ από το να το έπαιρνα από εκεί.

ομως το μπεμβε το σκουτερ το πηρα από σφακιανακη εκεί γιατί μου έκοψαν περίπου 450 ευρώ από την αρχική τιμή. .καλα παιδιά εκεί με τις μηχανές.

10 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Εντάξει χαλάρωσε σιγά το αμάξι μπαίνεις μέσα και είναι σαν να βρίσκομαι στο Corolla του θείου μου που είναι του 1993

φιλε μου χαλαρός είμαι . Τωρα που είδα και το Kamiq που βλέπω ότι έχει τα ίδια λεφτά ακόμα περισσότερο.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε
50 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

 

Σφακιανακης εμένα μου έπαιρνε το i10 1200 ευρώ πιο κάτω από ότι βρήκα σε άλλη αντιπροσωπία της σουζουκι συν ότι η άλλη αντιπροσωπία μου έκανε δώρο το τσιπάκι των χαρτών συν τους αισθητήρες παρκαρίσματος συν 150 ευρώ από τα έξτρα εξωτερικά που του έβαλα

Όπου τους πιάσεις και σε πιάσουν είναι @mp123! Εμένα μου έκαναν έκπτωση 150€, συν αισθητήρες παρκαρίσματος (μπροστινοί), συν εξωτερικά προστατευτικά πλαϊνά (4 πόρτες), συν ανεμοθραύστες (4 παράθυρα). Καλά, χαλάκια, κιτ πρώτων βοηθειών κ.λπ. νομίζω σε όλους, οπότε ανάξια αναφοράς. Βέβαια, να τονίσω ότι περίμενα και 5 1/2 μήνες παράδοση 😂😅

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

εγω λεω για συγχρονο 1,4 και 1.0ρι και τα 2 τουρμπο

δηλαδη με το troc 1,4t ποσο θα εκαιγες για το ιδιο πραγμα 

και ποσο αν πηγαινες με 140 150

Εάν πήγαινα με 140-150, προφανώς το 1.4 - 1.5 θα ήταν πιο οικονομικό. Όπως και εάν πήγαινα με 190-200 θα κέρδιζε το 2-λιτρο.

Γενικά, για νόμιμες ταχύτητες (δηλαδή μέχρι 130 σε αυτοκινητόδρομο) ο TSI 1.0 είναι διαμάντι. Δυνατός, οικονομικός, αξιόπιστος (έως τώρα). Εάν κάποιος θέλει να τρέχει είναι άλλο θέμα, και προφανώς δε του κάνει ένα 1000άρι μοτέρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να συνεισφέρω και ουσιαστικά στο θέμα: Ξέρω πως λογικά θα φάει Χ λόγω του μικρού δικτύου εξουσιοδοτημένων σέρβις, αλλά το έχω οδηγήσει και έχω αποκομίσει τις καλύτερες οδηγικές εμπειρίες, οπότε προτείνω το SsangYong XLV.

Σε αυτά τα χρήματα πιστεύω πως είναι το "πιο αυτοκίνητο" που μπορεί να πάρει κάποιος. Πριμιουμίλα σε όλο το εσωτερικό, ωραίος εξοπλισμός, και δυνατό μοτέρ.

Στα αρνητικά, όπως προείπα, το μικρό δίκτυο εξουσιοδοτημένων σέρβις.

Λογικά θα φάει άκυρο (λογικό εν μέρει), αλλά θαρρώ πως θα ήταν άδικο να μην αναφερθεί.

Προσωπικά το έχω ήδη οδηγήσει αρκετές φορές, οπότε θα έπαιρνα αυτό. Μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Όπου τους πιάσεις και σε πιάσουν είναι @mp123! Εμένα μου έκαναν έκπτωση 150€, συν αισθητήρες παρκαρίσματος (μπροστινοί), συν εξωτερικά προστατευτικά πλαϊνά (4 πόρτες), συν ανεμοθραύστες (4 παράθυρα). Καλά, χαλάκια, κιτ πρώτων βοηθειών κ.λπ. νομίζω σε όλους, οπότε ανάξια αναφοράς. Βέβαια, να τονίσω ότι περίμενα και 5 1/2 μήνες παράδοση 😂😅

Και Εγω έβαλα ανεμοθραύστες , πλαϊνά στις πόρτες και προστατευτικά στους προφυλακτήρες. Καλή επιλογή έκανες. 
Εβαλα και στα μπροστινά τζάμια φιμέ που κατά τύχη είναι τα ίδια με τα πίσω τα εργοστασιακά.μια χαρά αμαξάκια είναι ούτε 15000 αυτόματο πόλης. Κατανάλωση αυτόματο μέσα στην πόλη 5.4 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψήνομαι καθόλου για juke είμαι 1,95 και τριψήφιο κιλά θα πρέπει να πέσω στα 4 για να μπω. Σεατ επίσης δεν μου αρέσει σαν μάρκα αν και πρακτικά ως vag τώρα ίδιο γκρουπ μια η αλλη αλλα προσωπικό κόλλημα μπορείς να πεις. Το sangyong ούτε που το έχω ξαναδεί για να είμαι ειλικρινής. Μοιάζει λιγο με station αλλα εχει ιδιαίτερο στυλ. Τι τιμές παίζει άραγε;

Εχω αρχίσει και τρώγομαι και για Karoq απλα και μόνο λόγω μεγέθους και χωρών. Με κλειστές αντιπροσωπείες με κορόνα μένουμε στο μπλα μπλα και στο internet research βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...