Προς το περιεχόμενο

x570 vs z390


grifind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εκει που ειμουν ετοιμος για 3900x με X570 Μου μπηκαν τα δαιμονια γιατι ειδα τι διαφορες σε Fps εχει ο 9900Κ.

Τα 2 Builds προς ψηφιση ειναι τα παρακατω:

Asus Rog Strix X570-E                vs             Gibabyte Z390 Master
Ryzen 3900X                                                  I9 9900K

Και στα 2 τα υπολοιπα specs ειναι ιδια: 32GB 3600 , NVME 1TB adata 8200, Seasonic 850 Prime Ultra Platinum, MSI 2080 Super Trio, Case Phanteks P600s, Kraken X62 / Corsair H150i

Το pc ειναι 95% gaming. 5% photoshop
Το προβλημα μου ειναι τι θα βγει μεχρι το καλοκαιρι απο Ryzen και αν το z390 θεωρειτε dead platform.
Γνωμες?
Α και με τα ιδια Specs το Z390 βγαινει αρκετα φθηνοτερο σαν build περιπου 200 ευρω

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα!

στον 9900k θες και ψυκτρα. στον 3900x παιζεις με στοκ ψυκτρα και με PBO που εννοειτε αλλα και με AllCore 4.0-4.2.

απο εκει και περα αν εισαι fps  whore και παιζεις 1080low , competitive κλπ ειναι 'μονοδρομος' ο 9900k.

εγω με 2080super και 3900x μια χαρα fps εχω. τα παιζω ολα maxxed out και δεν με κοβει ο cpu γιατι με κοβει η gpu πιο πριν :P

 

dead platform εννοειτε πως ειναι.

εννοειτε αν πας σε 1400p - 2160p διαφορα δεν θα δεις με κανεναν απο τους 2 cpu.

επισης σκεψου και την εναλλακτικη να παρει πολυ πιο φθηνο cpu και με τους 4000 να κανεις upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

καλημερα!

στον 9900k θες και ψυκτρα. στον 3900x παιζεις με στοκ ψυκτρα και με PBO που εννοειτε αλλα και με AllCore 4.0-4.2.

απο εκει και περα αν εισαι fps  whore και παιζεις 1080low , competitive κλπ ειναι 'μονοδρομος' ο 9900k.

εγω με 2080super και 3900x μια χαρα fps εχω. τα παιζω ολα maxxed out και δεν με κοβει ο cpu γιατι με κοβει η gpu πιο πριν :P

dead platform εννοειτε πως ειναι.

εννοειτε αν πας σε 1400p - 2160p διαφορα δεν θα δεις με κανεναν απο τους 2 cpu.

επισης σκεψου και την εναλλακτικη να παρει πολυ πιο φθηνο cpu και με τους 4000 να κανεις upgrade.

Ψυκτρα ξεχασα να γραψω X72 Kraken η H150i

τωρα αυτο με το Z390 ειναι που μου τη χαλαει... Η αλλη λυση οπως λες εινια X570 + ενας 3800Χ πχ? και ποιος μου λεει οτι και το X570 δε θα φαει replace με τη σειρα 4000 ?

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι παιχνιδια? εγω τοσο κοντα στο λανσαρισμα η θα περιμενα για 4000 , η θα πηγαινα για 2600/3600 για να εχω λιγοτερη χασουρα οταν το πουλησω σε λιγους μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Μήπως λέω εγώ τώρα, μήπως, έτσι μια σκέψη, να έβαζες Β450 Tomahawk Max, R7 3700X και να ανέβαινες στην RTX 2080Ti? 🤔

ανεκαθεν ειχα σκαλωμα με high end mobos και γενικα το tower που θα κανω θα ειναι για να καθεται πανω στο γραφειο να το κοιταω και να χαλαρωνω :P δυσκολα να πεσω σε tomahawk b450 αλλα πολυ καλο το σκεπτικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα κερδισεις απολυτως τιποτα απο αυτο. Απλα πετας λεφτα στα σκουπιδια, δικο σου το μπατζετ δικες σου οι επιλογες. Εγω λεω να βαλεις Ryzen 5 2600 για να χωρεσουν περισσοτερα High End RGB μεσα στο κουτι. 

Και αυτο καλο σκεπτικο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δε θα κερδισεις απολυτως τιποτα απο αυτο. Απλα πετας λεφτα στα σκουπιδια, δικο σου το μπατζετ δικες σου οι επιλογες. Εγω λεω να βαλεις Ryzen 5 2600 για να χωρεσουν περισσοτερα High End RGB μεσα στο κουτι. 

Και αυτο καλο σκεπτικο! 

🤣🤣🤣 καταρχην δεν ειμαι fan του ουρανιου τοξου. αλλα καταληγουμε στο να περιμενω για 4000? γιατι οπως το κοβω μεχρι να βγει Zen3 θα βγει και RTX 3000 series  πιο πολυ θα κλαιω τα χρηματα της 2080 παρα του 3900Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Μήπως λέω εγώ τώρα, μήπως, έτσι μια σκέψη, να έβαζες Β450 Tomahawk Max, R7 3700X και να ανέβαινες στην RTX 2080Ti? 🤔

τελικα με εψησες να βαλω 3700Χ και 2080Ti αλλα στην Strix X570-e ωστε να μπορεσω να κουμπωσω εναν 4000 οταν με το καλο βγει. Αλλα το προβλημα μου παραμενει. μηπως θα πεταξω γενικα τζαμπα λεφτα και τον αυγουστο θα εχουμε και 3080Ti και New Socket intel που ισως ειναι καλυτερο απο 9900Κ και 3900Χ μαζι?

 

εδω ειμαι μεχρι στιγμης

Untitled-2 copy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grifind είπε

 ειδα τι διαφορες σε Fps εχει ο 9900Κ.

 

2 ώρες πριν, grifind είπε

2.5K 144hz 1 ms
Γενικα παιζω απο Call of duty μεχρι dota, wow και racing sims. με λιγα λογια τα παντα.

Είδες διαφορές σε fps σε 2.5k 144hz ανάλυση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Είδες διαφορές σε fps σε 2.5k 144hz ανάλυση ? 

ναι εκαναν συγκριτικο στον linus και ο 9900Κ ηταν αρκετα μπροστα εως και 15-20fps αν δε κανω λαθος σε μερικους τιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, grifind είπε

ναι εκαναν συγκριτικο στον linus και ο 9900Κ ηταν αρκετα μπροστα εως και 15-20fps αν δε κανω λαθος σε μερικους τιτλους.

ο Linus που αντιλαμβανόταν το υψηλό latency των ryzen με το που μπούταραν τα windows και κουνούσε το ποντίκι ? 

Για αυτών των Linus μιλάς ? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

ο Linus που αντιλαμβανόταν το υψηλό latency των ryzen με το που μπούταραν τα windows και κουνούσε το ποντίκι ? 

Για αυτών των Linus μιλάς ? 

χαχαχα ναι ναι! οχι οντως εκαναν ενα σχετικα decent συγκριτικο με ιδια pc gpu ram κτλ στα ιδια γκειμς με benchmarks και νουμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...