Προς το περιεχόμενο

x570 vs z390


grifind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Εγώ δεν σε έκανα παράθεση για να σου πω αυτό.

Αν τα χαρακτηριστικά του Z390 σου φτάνουν, μπορεί κάλλιστα να τα πάρεις από την AMD με ένα οικονομικότερο chipset το οποίο θα έχει και αναβαθμισιμότητα.

Αυτό είναι το X470 και υπάρχουν μητρικές  στα 115-125€ .

Και εκεί ο NVME παίζει με PCI-E V3.0 ξεχωριστά από το X470 . Η τοπολογία δηλαδή είναι η ίδια με το X570 αλλά προσφέρει λιγότερα στο θέμα Multi NVME και Lanes .

ok τωρα καταλαβα.
Αυτο ειναι ενα θεμα. Αμεσα δε με απασχολει το NVME. το θεμα μου ειναι οτι οταν ειμαι σε αυτο το budget δε θα με κρατησει πισω το 100ευρω ουτε θα γινω πιο φτωχος με -100 150 ευρω στην mobo. Αν πηγαινα για κατι Value for money τοτε ναι. Απλα επειδη pc αλλαζω περιπου ανα 6-7 χρονια και τα 3 μου πισι ηταν ανεκαθεν overkill λεω why not x570 εφοσον παω εκει.
Το ερωτημα μου ηταν αν αξιζει να περιμενω και να μη δωσω τετοιο budget σημερα με σκοπο το επομενο gen cpu-gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, grifind είπε

ok τωρα καταλαβα.
Αυτο ειναι ενα θεμα. Αμεσα δε με απασχολει το NVME. το θεμα μου ειναι οτι οταν ειμαι σε αυτο το budget δε θα με κρατησει πισω το 100ευρω ουτε θα γινω πιο φτωχος με -100 150 ευρω στην mobo. Αν πηγαινα για κατι Value for money τοτε ναι. Απλα επειδη pc αλλαζω περιπου ανα 6-7 χρονια και τα 3 μου πισι ηταν ανεκαθεν overkill λεω why not x570 εφοσον παω εκει.
Το ερωτημα μου ηταν αν αξιζει να περιμενω και να μη δωσω τετοιο budget σημερα με σκοπο το επομενο gen cpu-gpu

 

Γνώμη μου είναι να πας σε VFM και να αλλάζεις συχνότερα.

Σε οθόνη θα έδινα αρκετά χρήματα.

Σε τροφοδοτικό

Κουτί

Και από εκεί και πέρα θα κοιτούσα να πάρω ένα δυνατό VFM σήμερα και θα το άλλαζα συχνότερα.

Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι θες.

Πχ.

Με RDNA 2 και AMPERE να είναι καθ οδόν.

Με X670, B550 να είναι καθοδόν

Με RYZEN 4000 να θέλουν 6 μήνες

........ χμμμμ θα το σκεφτόμουν δυο φορές .

 

Ειδικά για τις κάρτες.

 

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, grifind είπε

ok τωρα καταλαβα.
Αυτο ειναι ενα θεμα. Αμεσα δε με απασχολει το NVME. το θεμα μου ειναι οτι οταν ειμαι σε αυτο το budget δε θα με κρατησει πισω το 100ευρω ουτε θα γινω πιο φτωχος με -100 150 ευρω στην mobo. Αν πηγαινα για κατι Value for money τοτε ναι. Απλα επειδη pc αλλαζω περιπου ανα 6-7 χρονια και τα 3 μου πισι ηταν ανεκαθεν overkill λεω why not x570 εφοσον παω εκει.
Το ερωτημα μου ηταν αν αξιζει να περιμενω και να μη δωσω τετοιο budget σημερα με σκοπο το επομενο gen cpu-gpu

ε προφανώς δεν θα γίνεις φτωχότερος με 100-150€, αλλά σκοπός του overkill είναι κάποια στιγμή να σου χρειαστεί αυτή η επένδυση. Στη περίπτωση της μητρικής δεν πρόκειται να σου χρειαστεί ποτέ αυτή η επένδυση που έκανες, για cpu αλλη μια σειρά θα βγει και μετά πάπαλα. Αλλάζουν όλα με ddr5. 

Τι μένει λοιπόν ? Το pci4 , για gaming ? Τρίχες κατσαρές....  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Γνώμη μου είναι να πας σε VFM και να αλλάζεις συχνότερα.

Σε οθόνη θα έδινα αρκετά χρήματα.

Σε τροφοδοτικό

Κουτί

Και από εκεί και πέρα θα κοιτούσα να πάρω ένα δυνατό VFM σήμερα και θα το άλλαζα συχνότερα.

Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι θες.

Πχ.

Με RDNA 2 και AMPERE να είναι καθ οδόν.

Με X670, B550 να είναι καθοδόν

Με RYZEN 4000 να θέλουν 6 μήνες

........ χμμμμ θα το σκεφτόμουν δυο φορές .

Ειδικά για τις κάρτες.

χαχαχαχα 
Ε να. και καπως ετσι παγωνεις ολο το build...
αλλα ειχα ξαναπει οτι δε γινεται ποτε να εισαι future proof για παραπανω απο 2-3 χρονια μαξ. αλλα τωρα μιλαμε οτι πεφτει αλλαγη στα κοντα και αρκετα μεγαλη 😕 
δε με βοηθατε... 🤣🤣
Το θεμα ειναι οτι θελω ενα high end pc να αντικαταστησει τον 4790K- Maximus Hero. το θεμα ειναι οτι αν το κανω και σε 2-3  μηνες στα ιδια χρηματα + - βγει νεο Chipset και νεα σειρα GPU θα χτυπιεμαι...

Α επισης για κουτι που λες εχω ενα Enthoo Pro το οποιο υπερ αγαπω και γι αυτο δυσκολευομαι απειρα να βρω κουτι να μου αρεσει.. αλλα παραειναι μαυρα κατραμι και tinted γυαλι

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, grifind είπε


Το θεμα ειναι οτι θελω ενα high end pc να αντικαταστησει τον 4790K- Maximus Hero. το θεμα ειναι οτι αν το κανω και σε 2-3  μηνες στα ιδια χρηματα + - βγει νεο Chipset και νεα σειρα GPU θα χτυπιεμαι...
 

Για gpu ειδικά περίμενε.....από Φθινόπωρο θα έχει δυνατά πράγματα.......Είναι κρίμα να δώσεις τώρα  τόσα χρήματα για μία τεχνολογία που υπάρχει ήδη δύο χρόνια στην αγορά.

Στα υπόλοιπα Χ470 + 3900Χ και θα είσαι κομπλέ......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Για gpu ειδικά περίμενε.....από Φθινόπωρο θα έχει δυνατά πράγματα.......Είναι κρίμα να δώσεις τώρα  τόσα χρήματα για μία τεχνολογία που υπάρχει ήδη δύο χρόνια στην αγορά.

Στα υπόλοιπα Χ470 + 3900Χ και θα είσαι κομπλέ......

το θεμα ειναι οτι απο GPU upgrade ξεκινησα και λεω δε στηνω ενα πισι απο την αρχη? φτανει με το Z97.... 🤣 η 970 g1 δε παει αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grifind είπε

το θεμα ειναι οτι απο GPU upgrade ξεκινησα και λεω δε στηνω ενα πισι απο την αρχη? φτανει με το Z97.... 🤣 η 970 g1 δε παει αλλο

ποια οθόνη έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

ποια οθόνη έχεις? 

aorus fi27q και την πηρα φετος γιατι ειπα οτι θα γινει upgrade 😅

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, grifind είπε

το θεμα ειναι οτι απο GPU upgrade ξεκινησα και λεω δε στηνω ενα πισι απο την αρχη? φτανει με το Z97.... 🤣 η 970 g1 δε παει αλλο

Γνώμη μου για gpu περίμενε από Φθινόπωρο... Σιγά τι games θα βγουν καλοκαιριάτικα....Τωρα εσυ αποφασίζεις..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16 Ιούνιο βγαίνουν  B550 μητρικές με PCIe Gen 4.0

https://www.amd.com/en/press-releases/2020-04-21-amd-expands-3rd-gen-amd-ryzen-desktop-processor-family-unleashing

 

AMD B550 Chipset

The new B550 chipset for socket AM4 is the latest addition to the AMD 500 Series chipset family with support for the industry-leading AMD Ryzen 3000 Series desktop processors. The upcoming B550 motherboards are the only mainstream modern chipset with compatibility for PCIe® 4.0, unlocking twice the bandwidth of B450 motherboards for high-speed, high-power performance in gaming and multitasking.

Availability

The AMD Ryzen 3 3100 and AMD Ryzen 3 3300X are expected to be available from leading retailers and etailers worldwide beginning May 21, 2020. AMD B550 motherboards are expected to be available beginning June 16, 2020 from ODM partners including ASRock, ASUS, Biostar, Colorful, GIGABYTE, and MSI at leading retailers and etailers.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

16 Ιούνιο βγαίνουν  B550 μητρικές με PCIe Gen 4.0

https://www.amd.com/en/press-releases/2020-04-21-amd-expands-3rd-gen-amd-ryzen-desktop-processor-family-unleashing

AMD B550 Chipset

The new B550 chipset for socket AM4 is the latest addition to the AMD 500 Series chipset family with support for the industry-leading AMD Ryzen 3000 Series desktop processors. The upcoming B550 motherboards are the only mainstream modern chipset with compatibility for PCIe® 4.0, unlocking twice the bandwidth of B450 motherboards for high-speed, high-power performance in gaming and multitasking.

Availability

The AMD Ryzen 3 3100 and AMD Ryzen 3 3300X are expected to be available from leading retailers and etailers worldwide beginning May 21, 2020. AMD B550 motherboards are expected to be available beginning June 16, 2020 from ODM partners including ASRock, ASUS, Biostar, Colorful, GIGABYTE, and MSI at leading retailers and etailers.

to 550 και οι 3100 3300 θα ειναι οι πιο low budget λογικα ομως σε σχεση με Χ570 και 3700 3900 που κοιταω εγω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, sakis han είπε

Πατριδα, μην ακους κανενα, εδω εισαι😉

IMG_20200208_1700421-min (2).jpg

15396844_IMG_20200208_173338(2).jpg.d7e56c561a5f6d1a12edab79ead14762 (1).jpg

1821626119_IMG_20200208_172723(2).jpg.b4bcfd78a81945a9c656fea5889923f5.jpg

IMG_20200208_172857.jpg.a5b3a605dc82126942c25d2df5cccba4.jpg

....για τιποτα φτωχομπινεδες μας περασαν? 😃

Αυτο λεω και εγω και δε με αφηνουν ν αγιασω! χααχααχαχαχαχ το P600s ειναι πανεμορφο αν και κοιτουσα το Gunmetal!
Ποια Gigabyte mobo ειναι αυτη? master , ή ultra?
περα από την πλακα αν εξαιρεσεις την mobo και το cpu cooler το ιδιο build ακριβως εχω αποθηκευμενο. A και QL120 fans γιατι δεν ειμαστε φτωχοι.
Αλλα το θεμα του να παρεις μια 2080ti και σε 3-4 μηνες να σου πουν καλησπερα. 3080Τι 1300 ευρω. 2080Τι 900 θα ειναι κακο και ποναει... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, grifind είπε

Αυτο λεω και εγω και δε με αφηνουν ν αγιασω! χααχααχαχαχαχ το P600s ειναι πανεμορφο αν και κοιτουσα το Gunmetal!
Ποια Gigabyte mobo ειναι αυτη? master , ή ultra?
περα από την πλακα αν εξαιρεσεις την mobo και το cpu cooler το ιδιο build ακριβως εχω αποθηκευμενο. A και QL120 fans γιατι δεν ειμαστε φτωχοι.
Αλλα το θεμα του να παρεις μια 2080ti και σε 3-4 μηνες να σου πουν καλησπερα. 3080Τι 1300 ευρω. 2080Τι 900 θα ειναι κακο και ποναει... 😕

"Αλλα το θεμα του να παρεις μια 2080ti και σε 3-4 μηνες να σου πουν καλησπερα. 3080Τι 1300 ευρω. 2080Τι 900 500€ θα ειναι κακο και ποναει... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...