Προς το περιεχόμενο

x570 vs z390


grifind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, grifind είπε

Ποια Gigabyte mobo ειναι αυτη? master , ή ultra?

Η Ultra ειναι , και την πηρα γιατι μπορω να βαλω 2 m.2 χωρις να χασω κανενα sata και εχει απιστευτο ηχο! Αυτα ηταν πολλοι σημαντικα κριτηρια για μενα.....περα του οτι ειναι πανεμορφη 😉

 

3 ώρες πριν, grifind είπε

Αλλα το θεμα του να παρεις μια 2080ti και σε 3-4 μηνες να σου πουν καλησπερα. 3080Τι 1300 ευρω. 2080Τι 900 θα ειναι κακο και ποναει...

Ε και?, δηλαδη αν σου δωσει η 3080ti καμια 20-30 παραπανω φαπες θα γινεις καλυτερος παιχτης?.. η νομιζεις οτι θα κανει 1300 ευρω μια Aorus?...Απο τα 1300 ευρω θα ξεκινανε τα μοντελα της πλακας. Αλωστε μπορεις να παρακαμψεις την 3080ti και να αναβαθμισεις σε 4080ti μετα απο 4-5 χρονια😉

Γι'αυτο λοιπον κανε ενα build που να αρεσει σε σενα και ασε τα VFM για τους αλλους

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, sakis han είπε

Η Ultra ειναι , και την πηρα γιατι μπορω να βαλω 2 m.2 χωρις να χασω κανενα sata και εχει απιστευτο ηχο! Αυτα ηταν πολλοι σημαντικα κριτηρια για μενα.....περα του οτι ειναι πανεμορφη 😉

Ε και?, δηλαδη αν σου δωσει η 3080ti καμια 20-30 παραπανω φαπες θα γινεις καλυτερος παιχτης?.. η νομιζεις οτι θα κανει 1300 ευρω μια Aorus?...Απο τα 1300 ευρω θα ξεκινανε τα μοντελα της πλακας. Αλωστε μπορεις να παρακαμψεις την 3080ti και να αναβαθμισεις σε 4080ti μετα απο 4-5 χρονια😉

Γι'αυτο λοιπον κανε ενα build που να αρεσει σε σενα και ασε τα VFM για τους αλλους

οκ. εισαι φιλος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sakis han είπε

Πατριδα, μην ακους κανενα, εδω εισαι😉

IMG_20200208_1700421-min (2).jpg

15396844_IMG_20200208_173338(2).jpg.d7e56c561a5f6d1a12edab79ead14762 (1).jpg

1821626119_IMG_20200208_172723(2).jpg.b4bcfd78a81945a9c656fea5889923f5.jpg

IMG_20200208_172857.jpg.a5b3a605dc82126942c25d2df5cccba4.jpg

....για τιποτα φτωχομπινεδες μας περασαν? 😃

ΕΠειδη πεταξες λεφτα με το τσουβάλι για RGB και για ενα AORUS συστημα (απο δικη σου καθαρα λόξα) δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο ή το καλυτερο build lol ρε 

17 ώρες πριν, adtakhs είπε

"Αλλα το θεμα του να παρεις μια 2080ti και σε 3-4 μηνες να σου πουν καλησπερα. 3080Τι 1300 ευρω. 2080Τι 900 500€ θα ειναι κακο και ποναει... 😕

Που θα την βρει την 2080Ti 500-900 ευρω ρε συ; Μονο μεταχειρισμενη. Οι τιμες δε θα πεσουν στις παλιες καρτες και αντε να πεσουν στις mid range για να φυγει το stock, η 2080Ti δε θα πέσει. Και αν πέσει, δε θα πέσει στην Ελλάδα. 

14 ώρες πριν, sakis han είπε

 

Γι'αυτο λοιπον κανε ενα build που να αρεσει σε σενα και ασε τα VFM για τους αλλους

Ανόητη και λάθος συμβουλή. Ειδικά για κάποιον που δεν έχει γνώσεις θα ήταν αυτοκτονια. Είναι σαν αυτους που παιρνουν πρωτη φορα PC και βάζουν Z390 με Ryzen 5 (λέμε τώρα). Αν δεν κανεις εξυπνες επιλογες πετάς λεφτά και χάνεις performance αρα κρατα το κάνε ένα build που να αρεσει σε εσενα για τον εαυτο σου αποκλειστικά και ασε εμάς του VFM να έχουμε μια καλύτερη και πιο αντικειμενική άποψη. 

Δε το συζητώ καν, το build να γίνει τώρα με τα υπάρχοντα hardware κομμάτια στην αγορά. Θεωρώ πολύ ηλίθιο να λες στον οποιονδήποτε (δε το κανεις εσυ στην προκειμενη) περίμενε Χ διάστημα γιατι θα βγει κατι καλυτερο, καθε χρονο βγαινει κατι καλυτερο, διαολε ισως και καθε μερα σε οποιονδηποτε τομέα της τεχνολογιας, το κάτσε περιμενε ειναι να χάμε να λέγαμε. Άλλο να πεις στον άλλον περίμενε 2 βδοάδες ή αντε και 1 μηνα γιατι θα βγει κατι ή περιμενε να ερθει στην Ελλαδα το Ψ προϊόν που εχει ανακοινωθει (γιατι αφου ανακοινωθει η αναμονη θα ειναι σαφως μικροτερη) και αλλο να του λες του αλλου που θελει να κανει PC τώρα, περιμενε 6 μήνες. 

Ο TS ας αγοράσει τώρα και να έχει το κεφάλι του ήσυχο. 

Το μόνο που μπορεί να κανει είναι να πάρει φθηνότερη κάρτα και να την αλλάξει αργότερα (σε λιγοτερο απο χρονο). Μια 2070 Super θα έβγαζε τα κάστανα απο τη φωτια για το μονιτορ ρίχνοντας καποια γραφικά ορισμένες φορές. Μετά πουλάει την κάρτα στις Αγγελίες και βαζει ο,τι πιάσει + τη διαφορα και παει είτε σε μια 3080 εφοσον εχει επιδόσεις 2080Ti είτε και σε μεγαλύτερη κάρτα ανάλογα την τσέπη του. 

Επίσης δε μπορεις να κρινεις που θα βρισκομαστε σε 1 χρονο απο τωρα, η αγορά πάει κατα διαολου και η οικονομια θα φθηνει επικινδυνα λογω της πανδημίας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

ΕΠειδη πεταξες λεφτα με το τσουβάλι για RGB και για ενα AORUS συστημα (απο δικη σου καθαρα λόξα) δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο ή το καλυτερο build lol ρε 

Που θα την βρει την 2080Ti 500-900 ευρω ρε συ; Μονο μεταχειρισμενη. Οι τιμες δε θα πεσουν στις παλιες καρτες και αντε να πεσουν στις mid range για να φυγει το stock, η 2080Ti δε θα πέσει. Και αν πέσει, δε θα πέσει στην Ελλάδα. 

Ανόητη και λάθος συμβουλή. Ειδικά για κάποιον που δεν έχει γνώσεις θα ήταν αυτοκτονια. Είναι σαν αυτους που παιρνουν πρωτη φορα PC και βάζουν Z390 με Ryzen 5 (λέμε τώρα). Αν δεν κανεις εξυπνες επιλογες πετάς λεφτά και χάνεις performance αρα κρατα το κάνε ένα build που να αρεσει σε εσενα για τον εαυτο σου αποκλειστικά και ασε εμάς του VFM να έχουμε μια καλύτερη και πιο αντικειμενική άποψη. 

Δε το συζητώ καν, το build να γίνει τώρα με τα υπάρχοντα hardware κομμάτια στην αγορά. Θεωρώ πολύ ηλίθιο να λες στον οποιονδήποτε (δε το κανεις εσυ στην προκειμενη) περίμενε Χ διάστημα γιατι θα βγει κατι καλυτερο, καθε χρονο βγαινει κατι καλυτερο, διαολε ισως και καθε μερα σε οποιονδηποτε τομέα της τεχνολογιας, το κάτσε περιμενε ειναι να χάμε να λέγαμε. Άλλο να πεις στον άλλον περίμενε 2 βδοάδες ή αντε και 1 μηνα γιατι θα βγει κατι ή περιμενε να ερθει στην Ελλαδα το Ψ προϊόν που εχει ανακοινωθει (γιατι αφου ανακοινωθει η αναμονη θα ειναι σαφως μικροτερη) και αλλο να του λες του αλλου που θελει να κανει PC τώρα, περιμενε 6 μήνες. 

Ο TS ας αγοράσει τώρα και να έχει το κεφάλι του ήσυχο. 

Το μόνο που μπορεί να κανει είναι να πάρει φθηνότερη κάρτα και να την αλλάξει αργότερα (σε λιγοτερο απο χρονο). Μια 2070 Super θα έβγαζε τα κάστανα απο τη φωτια για το μονιτορ ρίχνοντας καποια γραφικά ορισμένες φορές. Μετά πουλάει την κάρτα στις Αγγελίες και βαζει ο,τι πιάσει + τη διαφορα και παει είτε σε μια 3080 εφοσον εχει επιδόσεις 2080Ti είτε και σε μεγαλύτερη κάρτα ανάλογα την τσέπη του. 

Επίσης δε μπορεις να κρινεις που θα βρισκομαστε σε 1 χρονο απο τωρα, η αγορά πάει κατα διαολου και η οικονομια θα φθηνει επικινδυνα λογω της πανδημίας. 

Σου εθιξα το VFM ρε ομορφε?.....αν λειτουργουσανε ολλα συμφωνα με το VFM τωρα θα μεναμε ολοι σε εργατικες κατοικιες και θα οδηγουσαμε ολοι Lada😉
Γι'αυτο λοιπον βαλε κανα ΑΠΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ για να κρινει το παλικαρι και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, sakis han είπε

Σου εθιξα το VFM ρε ομορφε?.....αν λειτουργουσανε ολλα συμφωνα με το VFM τωρα θα μεναμε ολοι σε εργατικες κατοικιες και θα οδηγουσαμε ολοι Lada😉
Γι'αυτο λοιπον βαλε κανα ΑΠΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ για να κρινει το παλικαρι και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες

 

Δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι είναι το VFM .

Το VFM δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το VALUE .

Δεν κοιτάμε το οικονομικό δηλαδή, αλλά κοιτάμε αυτό που ΑΞΙΖΕΙ στα ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ.

ΠΧ, μια Lamborghini  μπορεί να είναι VFM σε σχέση με μια Ferrari  όταν δίνει τα ίδια και κοστίζει 10% φτηνότερα . Καμιά από τις δυο δεν είναι Value.

Αντιθέτως Value είναι το πιο οικονομικό ... ΠΧ . Cevrolet  4-ΠΟΡΤΟ με 6990€ .. (προσφορά που τρέχει τώρα )

 

4 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

 

Που θα την βρει την 2080Ti 500-900 ευρω ρε συ; Μονο μεταχειρισμενη. Οι τιμες δε θα πεσουν στις παλιες καρτες και αντε να πεσουν στις mid range για να φυγει το stock, η 2080Ti δε θα πέσει. Και αν πέσει, δε θα πέσει στην Ελλάδα.

 

Η αξία της κάρτας θα είναι αυτή και ίσως και λιγότερη. Τώρα αν θα εξαφανιστεί από την αγορά ( το πιο σίγουρο) ή θα πωλείται στα ΜΤΧ  τόσο και λιγότερο , λίγη σημασία έχει .

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Δεν κοιτάμε το οικονομικό δηλαδή, αλλά κοιτάμε αυτό που ΑΞΙΖΕΙ στα ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ.

Α ΜΠΡΑΒΟ, τωρα αρχιζει η κουβεντα!...αλλα πριν αρχισουμε να ξακαθαρισουμε καποια πραγματα.
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ''VFM'' ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ
Γιατι αν χτισει ενα PC χωρις να του αρεσει (μονο και μονο επειδη ειναι VFM), ειμαι 200% σιγουρος οτι σε ενα χρονο θα του βγει ο κουκος αηδονι!

.....και αυτο συμφωνα με τα λεγομενα του:

 

Στις 27/4/2020 στις 11:31 ΠΜ, grifind είπε

ανεκαθεν ειχα σκαλωμα με high end mobos και γενικα το tower που θα κανω θα ειναι για να καθεται πανω στο γραφειο να το κοιταω και να χαλαρωνω :P δυσκολα να πεσω σε tomahawk b450 αλλα πολυ καλο το σκεπτικο!

 

Στις 27/4/2020 στις 1:53 ΜΜ, grifind είπε

τα κουτακια σε αυτα τα λεφτα δε τα κοιτουσα καν και οντως ειναι πολυ καλα! ευχαριστω!
Επισης επειδη εχω Headset 240ohm θελω καλο Onboard audio και δεν ειδα καν τι onboard εχει η tomahawk... θα με ψησεις στο τελος και θα παρω και δευτερο μονιτορ μ αυτα που θα γλιτωσω

 

Στις 27/4/2020 στις 2:17 ΜΜ, grifind είπε

Εχω pcie καρτα ηχου αλλα διαβασα οτι πλεον οι mobo εχουν εξισου καλο onboard για να γεμισει και τα 240 ohm και ηθελα να την βγαλω καθαρα λογο αισθητικης.

 

Στις 27/4/2020 στις 2:48 ΜΜ, grifind είπε

ok τωρα καταλαβα.
Αυτο ειναι ενα θεμα. Αμεσα δε με απασχολει το NVME. το θεμα μου ειναι οτι οταν ειμαι σε αυτο το budget δε θα με κρατησει πισω το 100ευρω ουτε θα γινω πιο φτωχος με -100 150 ευρω στην mobo. Αν πηγαινα για κατι Value for money τοτε ναι. Απλα επειδη pc αλλαζω περιπου ανα 6-7 χρονια και τα 3 μου πισι ηταν ανεκαθεν overkill λεω why not x570 εφοσον παω εκει.
Το ερωτημα μου ηταν αν αξιζει να περιμενω και να μη δωσω τετοιο budget σημερα με σκοπο το επομενο gen cpu-gpu

Αληθεια, τα διαβασε κανενας απο εσας αυτα η αναμασατε μια καραμελα περι VFM οπως κανετε σε ολους εδω μεσα?

Λοιπον, οποιος εχει ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ (και απο αισθητικης πλευρας) συμφωνα με αυτο το μπατζετ ας τα ποσταρει.... και ας αποφασισει το παλικαρι τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο

Στις 27/4/2020 στις 1:30 ΜΜ, grifind είπε

τελικα με εψησες να βαλω 3700Χ και 2080Ti αλλα στην Strix X570-e ωστε να μπορεσω να κουμπωσω εναν 4000 οταν με το καλο βγει. Αλλα το προβλημα μου παραμενει. μηπως θα πεταξω γενικα τζαμπα λεφτα και τον αυγουστο θα εχουμε και 3080Ti και New Socket intel που ισως ειναι καλυτερο απο 9900Κ και 3900Χ μαζι?

εδω ειμαι μεχρι στιγμης

Untitled-2 copy.jpg

 

Επεξ/σία από sakis han
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει ρε παιδια. γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει VFM σε αυτα τα budgets. υπαρχει απλα το ποσο γρηγορα θα φαει outdate  το build σου. Και ασχετως με το οτι ρωτησα για τα τεχνικα κομματια του build , το pc μου καθεται στο γραφειο μου και το να το βλεπω και να χαμογελαω ειναι εξισου σημαντικο με το να παιζω 2.5Κ 144hz 1ms, οταν δεν παιζω. οποτε υπαρχει και το θεμα aesthetics και δε μπορεις να πεις οτι εχει λαθος σκεπτικο ο αλλος απο πανω γιατι εδωσε παραπανω λεφτα για 2 led σε μια mobo. ειναι απλο. την κοιταει και γουσταρει. Και ενας βασικος λογος που  δεν τα εσκασα ακομα ειναι οτι ψηριζω τα κουτια λες και θα αγορασω σπιτι.


Και κατι σχετικο τωρα. To reddit λεει οτι τον αλλο μηνα ανακοινωνεται intel 10th gen. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, grifind είπε

ισχυει ρε παιδια. γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει VFM σε αυτα τα budgets. υπαρχει απλα το ποσο γρηγορα θα φαει outdate  το build σου. Και ασχετως με το οτι ρωτησα για τα τεχνικα κομματια του build , το pc μου καθεται στο γραφειο μου και το να το βλεπω και να χαμογελαω ειναι εξισου σημαντικο με το να παιζω 2.5Κ 144hz 1ms, οταν δεν παιζω. οποτε υπαρχει και το θεμα aesthetics και δε μπορεις να πεις οτι εχει λαθος σκεπτικο ο αλλος απο πανω γιατι εδωσε παραπανω λεφτα για 2 led σε μια mobo. ειναι απλο. την κοιταει και γουσταρει. Και ενας βασικος λογος που  δεν τα εσκασα ακομα ειναι οτι ψηριζω τα κουτια λες και θα αγορασω σπιτι.


Και κατι σχετικο τωρα. To reddit λεει οτι τον αλλο μηνα ανακοινωνεται intel 10th gen. 😕 

Η δικιά μου γνώμη είναι να πάρεις μια κάρτα γραφικών τώρα για την δυνατή οθόνη που έχεις να παίζεις σαν άνθρωπος και τέλος.... 

4790k έχεις δεν είναι του πεταματού , 16gb ram έχεις, μια χαρά θα την βγάλεις μέχρι το πραγματικό switch με τα ddr5......  

Και οι καινούργιες κάρτες να βγουν τι περιμένεις ? να τις χαρίζουν ή να χαρίζουν τα τωρινά μοντέλα ? Πότε έγινε αυτό ? Γιατί να γίνει τώρα ? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Η δικιά μου γνώμη είναι να πάρεις μια κάρτα γραφικών τώρα για την δυνατή οθόνη που έχεις να παίζεις σαν άνθρωπος και τέλος.... 

4790k έχεις δεν είναι του πεταματού , 16gb ram έχεις, μια χαρά θα την βγάλεις μέχρι το πραγματικό switch με τα ddr5......  

Και οι καινούργιες κάρτες να βγουν τι περιμένεις ? να τις χαρίζουν ή να χαρίζουν τα τωρινά μοντέλα ? Πότε έγινε αυτό ? Γιατί να γίνει τώρα ? 

Το πιο σωστο, και συμφωνω απολύτως. 

Στα περι αισθητικης κλπ των φιλολογών, ευκολη λυση. Παίρνεις κλειστο κουτί χωρις side panel και μετακινείς το μπάτζετ σου σε πράγματα που έχουν πραγματικη σημασια οπως η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης σε ενα GAMING PC. 

Ειναι γνωστο εξάλλου οτι το "αισθητικο" δινει 300 FPS παραπάνω

17 ώρες πριν, grifind είπε

ισχυει ρε παιδια. γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει VFM σε αυτα τα budgets. υπαρχει απλα το ποσο γρηγορα θα φαει outdate  το build σου. Και ασχετως με το οτι ρωτησα για τα τεχνικα κομματια του build , το pc μου καθεται στο γραφειο μου και το να το βλεπω και να χαμογελαω ειναι εξισου σημαντικο με το να παιζω 2.5Κ 144hz 1ms, οταν δεν παιζω. οποτε υπαρχει και το θεμα aesthetics και δε μπορεις να πεις οτι εχει λαθος σκεπτικο ο αλλος απο πανω γιατι εδωσε παραπανω λεφτα για 2 led σε μια mobo. ειναι απλο. την κοιταει και γουσταρει. Και ενας βασικος λογος που  δεν τα εσκασα ακομα ειναι οτι ψηριζω τα κουτια λες και θα αγορασω σπιτι.


Και κατι σχετικο τωρα. To reddit λεει οτι τον αλλο μηνα ανακοινωνεται intel 10th gen. 😕 

Όχι δεν εχει λαθος σκεπτικο, ειναι άσχετος και βλάκας όμως αν το εκανε θυσιάζοντας δύναμη από το μηχάνημα. Άλλο το κανω απεριοριστου μπάτζετ PC και το κάνω όπως γουστάρω και άλλο έχω ένα μπάτζετ 2000€ (πχ) και δε ξεκιναω με 2080Ti & R7 3700X ή 2080 Super (αν δεν υπάρχει μόνιτορ) ως βάση και χτίζω γύρω τους με τα υπόλοιπα χρήματα. 

Δε μπορώ να ακούω για Intel εν έτη 2020. Η Intel το έχασε το τρένο με την τιμολογιακή της πολιτική. Απο τη DDR5 / 5nm και μετά θα ξανα πάρει τα ηνία (ίσως). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Το πιο σωστο, και συμφωνω απολύτως. 

Στα περι αισθητικης κλπ των φιλολογών, ευκολη λυση. Παίρνεις κλειστο κουτί χωρις side panel και μετακινείς το μπάτζετ σου σε πράγματα που έχουν πραγματικη σημασια οπως η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης σε ενα GAMING PC. 

Ειναι γνωστο εξάλλου οτι το "αισθητικο" δινει 300 FPS παραπάνω

Όχι δεν εχει λαθος σκεπτικο, ειναι άσχετος και βλάκας όμως αν το εκανε θυσιάζοντας δύναμη από το μηχάνημα. Άλλο το κανω απεριοριστου μπάτζετ PC και το κάνω όπως γουστάρω και άλλο έχω ένα μπάτζετ 2000€ (πχ) και δε ξεκιναω με 2080Ti & R7 3700X ή 2080 Super (αν δεν υπάρχει μόνιτορ) ως βάση και χτίζω γύρω τους με τα υπόλοιπα χρήματα. 

Δε μπορώ να ακούω για Intel εν έτη 2020. Η Intel το έχασε το τρένο με την τιμολογιακή της πολιτική. Απο τη DDR5 / 5nm και μετά θα ξανα πάρει τα ηνία (ίσως). 


Αρα ειμαστε στα ιδια. Δεν ορισα καποιο budget και εκοψα κατι απο καπου. ισα ισα μου προτινατε να κοψω απο  μητρικη για παραδειγμα γιατι δεν ειναι VFM η asus X570 και να παω σε tomahawk b450. οσο για την Intel ειδα τα specs και τα πρωτα benchmarks και εκλαψα αληθεια. ο 9900Κ ειναι παλι καλυτερος απο τον 10900 και ειναι ο ορισμος του VFM οι συγκριση των δυο αυτων.

Αλλα οπως το κοβω παω στην αρχικη μου εκτιμηση. X570 3900X 2080Τi.

 

56 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Η δικιά μου γνώμη είναι να πάρεις μια κάρτα γραφικών τώρα για την δυνατή οθόνη που έχεις να παίζεις σαν άνθρωπος και τέλος.... 

4790k έχεις δεν είναι του πεταματού , 16gb ram έχεις, μια χαρά θα την βγάλεις μέχρι το πραγματικό switch με τα ddr5......  

Και οι καινούργιες κάρτες να βγουν τι περιμένεις ? να τις χαρίζουν ή να χαρίζουν τα τωρινά μοντέλα ? Πότε έγινε αυτό ? Γιατί να γίνει τώρα ? 

Μια 2080Ti θα εχει αποδεδηγμενα τρελο Bottleneck με τον 4790Κ. Οριακα για 2070 Super να παιξω απροβληματιστα ΑΑΑ τιτλους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, grifind είπε


Μια 2080Ti θα εχει αποδεδηγμενα τρελο Bottleneck με τον 4790Κ. Οριακα για 2070 Super να παιξω απροβληματιστα ΑΑΑ τιτλους.
 

Απο που αντλείς αυτή τη πληροφόρηση? 

Σε ΑΑΑ με όλα τα settings στο φουλ και qhd ανάλυση, μη νομίζεις ότι και η 2080ti  δεν θα ζοριστεί.... Στόχος σου είναι τα 144 frames 

Bottleneck θα είχες αν έπαιζες fps  παιχνίδια σε 1080p 240hz monitor, εκεί ναι θα είχες τραμπάλα frames .... 

Ps: Και πάλι αν ήμουν στη θέση σου, 5700xt ή 2070 super θα αγόραζα..... 

μια χαρά της πίνει το αίμα ακομα και ο  4770k 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ακους κανεναν και θες να κανεις του κεφαλιου σου. Οκ, εφόσον εχεις απεριοριστο μπάτζετ να σου βγάλω μια σύνθεση απεριοριστου μπάτζετ να τη χαρεις. Το να ακους τρολλς όπως το παλικάρι με τα RGB κλπ ειναι προσβλητικο για τους υπολοιπους που ασχολουνται σοβαρα με το τοπικ σου.

Σου ειπα το κολπο, 200 IQ play να παρεις κουτι χωρις πλαϊνο παράθυρο :D

Επισης οπως λεει και ο leros το CPU σε αναλυσεις που φευγουν απο 1080p δεν παιζει τον ιδιο ρολο οσο η GPU 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Βασικα δεν ακους κανεναν και θες να κανεις του κεφαλιου σου. Οκ, εφόσον εχεις απεριοριστο μπάτζετ να σου βγάλω μια σύνθεση απεριοριστου μπάτζετ να τη χαρεις. Το να ακους τρολλς όπως το παλικάρι με τα RGB κλπ ειναι προσβλητικο για τους υπολοιπους που ασχολουνται σοβαρα με το τοπικ σου.

Σου ειπα το κολπο, 200 IQ play να παρεις κουτι χωρις πλαϊνο παράθυρο :D

Επισης οπως λεει και ο leros το CPU σε αναλυσεις που φευγουν απο 1080p δεν παιζει τον ιδιο ρολο οσο η GPU 

υπαρχει μια σημαντικη διαφορα.
Ακουω τα παντα και ζητησα μια γνωμη σχετικα με ενα συγκεκριμενο θεμα.

Μα μονος σου το λες οτι εφοσον δε παιρνω κατι υποδιεστερο, ποιο το προβλημα? απλα πληρωνω παραπανω κατι το οποιο θεωρω καλαισθητο.
Στο ταβανι, δεν εχω μια γυμνη λαμπα απο το περιπτερο να κανει τη δουλεια της. Εχω φωτιστικα και λαμπες απο καταστημα με συγκεκριμενες Κelvin Θερμοκρασιες γιατι αυτος θελω να ειναι ο φωτισμος στο δωματιο μου. Το ιδιο ισχυει και στο tower "για εμενα"

εκτιμω τη γνωμη σου και στο εγραψα και στα πρωτα posts. αλλα δεν ζητησα πουθενα να μου κανετε ενα VFM build το οποιο κανετε copy paste σε ολα τα posts. Postαρα το build μου ομορφα κ ωραια και ρωτησα αν καποιος ανθρωπος γνωριζει για το next gen αν αξιζει να περιμενω. Ειπα επισης πως ολες οι προτασεις διορθωσεις αν εχω καμια πατατα στο build ειναι δεκτες. Δεν ζητησα να με γλιτωσεις απο εξοδα γιατι δε ξερω και προφανως για να ποσταρω το build, η θα εχω πολλα λεφτα, η θα ειμαι enthusiast, η και τα δυο.

Επισης ξαναδιαβασε ποσο πολυ ξεφυγε η κουβεντα σε ολο το topic, επειδη καποιος Postare κατι που εχει τα specs που ειμαι ετοιμος να παραγγειλω ηδη και πατησα Like.

Ρωτησα ξεκαθαρα 1 πραγμα στο οποιο πηρα 2-3 απαντησεις σε 3 σελιδες topic, και ολες ειναι σεβαστες. Εφοσον η INtel με τους 10900 πηγε απατη στα benchmarks Πριν καν κυκλοφορησει μενω στο ιδιο αρχικο build.


Και τελος, αν εσυ θελεις ενα  mitsubishi evo με 1000 αλογα το ιδιο γρηγορο σε επιδοσεις με μια ferrari , αυτο δε καθιστα τον κατοχο μιας φεραρι καραγκιοζη επειδη πληρωσε την καλαισθησια και αποψη του gianfranco.
 

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Απο που αντλείς αυτή τη πληροφόρηση? 

Σε ΑΑΑ με όλα τα settings στο φουλ και qhd ανάλυση, μη νομίζεις ότι και η 2080ti  δεν θα ζοριστεί.... Στόχος σου είναι τα 144 frames 

Bottleneck θα είχες αν έπαιζες fps  παιχνίδια σε 1080p 240hz monitor, εκεί ναι θα είχες τραμπάλα frames .... 

Ps: Και πάλι αν ήμουν στη θέση σου, 5700xt ή 2070 super θα αγόραζα..... 

μια χαρά της πίνει το αίμα ακομα και ο  4770k 

αν δεν προχωρουσα σε Full build Η αληθεια ειναι οτι αυτο θα εκανα αλλα δε βρησκω το λογο να μη παω σε X570 εκτως και αν αντικατασταθει αμεσα με τη σειρα 4000 το σεπτεμβρη.

εχεις δικαιο σε αυτο για τα fps 1080 κοιτουσα και σκαλωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εσυ δε μας εδωσες ποτε ενα μπάτζετ συγκεκριμενα. Δε θυμαμαι αν ειχες 2080Ti στις αρχικες σου επιλογες, εξου και για αυτο ειπα κοψε απο παντου και κανε τα παντα να χωρεσουν 3700X + 2080Ti. Θες το build που θα εκανα εγω; Θες το καλαίσθητο build που θα εκανα προσωπικα; Hold my beer. Αμα θες να το πάρεις, πάρτο, αλλά ειλικρινα, αυτη ειναι η μονη σου επιλογη αν θες να κανεις πραγματικά καλαίσθητο build. 

https://www.skroutz.gr/s/19812793/NZXT-H710-Black.html 

https://www.skroutz.gr/s/20739383/Fractal-Design-Ion-760W-Platinum.html / https://www.skroutz.gr/s/15549581/NZXT-E850.html

https://www.skroutz.gr/s/19366324/Asus-Prime-X570-Pro.html / https://www.skroutz.gr/s/19366890/Asus-Rog-Strix-X570-F-Gaming.html 

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/19801786/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-16GB-DDR4-3600MHz-CMW16GX4M2Z3600C18.html / https://www.skroutz.gr/s/15274164/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-16GB-DDR4-3600MHz-CMW16GX4M2C3600C18W.html (Αναλόγως με το τι χρώμα μητρική θα επιλέξεις)

https://www.skroutz.gr/s/16798564/Asus-GeForce-RTX-2080-Ti-11GB-ROG-Strix-OC-90YV0CC0-M0NM00.html / https://www.skroutz.gr/s/16918496/EVGA-GeForce-RTX-2080-Ti-11GB-Black-Edition-11G-P4-2281-KR.html 

https://www.skroutz.gr/s/20194729/Corsair-Force-Series-Gen-4-500GB.html (αφου πας που πας σε Χ570 / διαφορετικα αυτον που διαλεξες αλλα θα χαλαει την αισθητικη το heatsnik αρα πανε σε εναν Samsung Evo) 

https://www.skroutz.gr/s/17311660/Corsair-Hydro-Series-H115i-RGB-Platinum.html

https://www.skroutz.gr/s/13643869/Corsair-ML120-PRO-RGB-3-Fan-Pack-120mm.html

Προεραιτικά: 

https://www.skroutz.gr/s/19977961/Corsair-Lighting-Node-Pro.html

https://www.skroutz.gr/s/20668073/Corsair-iCUE-Commander-PRO.html

Γιατι ολα αυτα; Γιατι ΟΛΑ αυτα ελέγχονται απο 1 μονο προγραμμα, το Corsair iCUE οποτε θα υπαρχει αρμονία στο RGB, αν θες να το κανεις, κάντο σωστά τουλάχιστον 

 

https://www.guru3d.com/news-story/corsair-brings-icue-lighting-control-to-asus-motherboards.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...