Προς το περιεχόμενο

Πρακτικη ασκηση και ταυτοχρονα αλλη δουλεια-επιδομα 800 ευρω


DESPOINA IS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DESPOINA IS είπε

Ναι δεν ειμαι σε αυτες τις κατηγοριες.γι αυτο θελω να μαζεψω αν βρω ατομα στην ιδια κατηγορια με μενα μηπως αμα το προωθησουμε πολλοι μαζι  σαν προβλημα να αναγκαστουν να το επιλυσουν..γιατι μονη μου δε θα μου δωσουν σημασια.ακομα και στο αρθρο που αναρτησε το παιδι,αν δεις δινουν επιδομα σε καποιους που δουλευουν δυο δουλειες και η μια ειναι ημιαπασχοληση και αν η ημιαπασχοληση μονο ειναι ανοιχτη,στο δινουν κανονικα.και εγω εκανα 10μερες πρακτικη,εκλεισε,5χρονια ημιαπασχοληση ,εκλεισε ,και δεν μου το δινουν.που αλλοι το πηρανε με μια μερα δουλεια.δηλαδη ειναι να τρελαινεσαι

Είμαι εγώ ακριβώς στην ίδια φάση με σένα Δέσποινα. Πρακτική και ταυτόχρονα δουλειά στην εστίαση για να τα βγάλω πέρα, γιατί με τα 550€ της πρακτικής δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα του σπιτιού. Υπέβαλα την αίτηση, έγινε δεκτή κανονικά και δεν μπήκε το επίδομα στην πρώτη αλλά ούτε και στην δεύτερη πληρωμή. Έστειλα email στο υπουργείο Εργασίας, δεν πήρα καν απάντηση.. 

Τι μπορούμε να κάνουμε?

22 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μια χαρά πληρώνονται πολλές πρακτικές. Τώρα σε ποια περίπτωση πέφτει η κοπέλα, το ξέρει αυτή.

Επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση με την κοπέλα και επειδή έχω πολλούς  συμφοιτητές που έχουν ενεργή σύμβαση πρακτικής και δεν πληρώνονται από τις 14/03/2020 και μετά, θα ήθελα ενα παράδειγμα κάποιου που κάνει πρακτική και πληρώνεται. Βασικά κάποιου που δεν έχει ανασταλεί η σύμβαση του και συνεχίζει να κάνει την πρακτική του.

Ήρεμα το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, angelos__ είπε

Επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση με την κοπέλα και επειδή έχω πολλούς συμφοιτητές που έχουν ενεργή σύμβαση πρακτικής και δεν πληρώνονται από τις 14/03/2020 και μετά, θα ήθελα ενα παράδειγμα κάποιου που κάνει πρακτική και πληρώνεται. Βασικά κάποιου που δεν έχει ανασταλεί η σύμβαση του και συνεχίζει να κάνει την πρακτική του.

Ήρεμα το λέω.

Η απάντηση πήγαινε σε συγκεκριμένο χρήστη που έλεγε ότι οι πρακτικές δεν πληρώνονται γενικά (όχι αυτή την περίοδο). Σε αυτό έχω απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, καποιος που κάνει πρακτική άσκηση μέσω ΙΕΚ είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό κάνει πρακτική αμισθί. Επίσης οι πρακτικές όλες μα όλες έχουν ανασταλεί απ' το κράτος. Παρ όλα αυτά κάποιος που εργάζεται σε επιχείρηση με αναστολή και παράλληλα κάνει πρακτική άσκηση δεν παίρνει το επίδομα. Την αίτηση βέβαια το σύστημα την παίρνει κανονικά αλλά δεν πληρώνεται. Μιλάμε για κατάφορη αδικία. Τα 90 εκ στα ΚΕΚ για τα voucher ήξεραν να τα δώσουν για τα σκοιλ ελικικου οι άχρηστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σελιδα στο φμπ που λεγεται «προβλημα με εργανη» . Ειναι πολλοι στην ιδια θεση,ειτε η πρακτικη ειναι αμισθη ειτε οχι.αναμενουμε και ενημερωνομαστε απο εκει,δεν υπαρχει κατι να κανουμε..

2 ώρες πριν, Nikvas211 είπε

Λοιπόν, καποιος που κάνει πρακτική άσκηση μέσω ΙΕΚ είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό κάνει πρακτική αμισθί. Επίσης οι πρακτικές όλες μα όλες έχουν ανασταλεί απ' το κράτος. Παρ όλα αυτά κάποιος που εργάζεται σε επιχείρηση με αναστολή και παράλληλα κάνει πρακτική άσκηση δεν παίρνει το επίδομα. Την αίτηση βέβαια το σύστημα την παίρνει κανονικά αλλά δεν πληρώνεται. Μιλάμε για κατάφορη αδικία. Τα 90 εκ στα ΚΕΚ για τα voucher ήξεραν να τα δώσουν για τα σκοιλ ελικικου οι άχρηστοι.

Ενω εχουν πει οτι εχει γινει αναστολη απτο κρατος,στην εργανη φαινομαστε κανονικα ενεργοι,σαν να δουλευουμε.δεν εχει γινει καμια αναστολη στην ουσια,γι αυτο μπλοκαρει η αιτηση

4 ώρες πριν, angelos__ είπε

Είμαι εγώ ακριβώς στην ίδια φάση με σένα Δέσποινα. Πρακτική και ταυτόχρονα δουλειά στην εστίαση για να τα βγάλω πέρα, γιατί με τα 550€ της πρακτικής δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα του σπιτιού. Υπέβαλα την αίτηση, έγινε δεκτή κανονικά και δεν μπήκε το επίδομα στην πρώτη αλλά ούτε και στην δεύτερη πληρωμή. Έστειλα email στο υπουργείο Εργασίας, δεν πήρα καν απάντηση.. 

Τι μπορούμε να κάνουμε?

Επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση με την κοπέλα και επειδή έχω πολλούς  συμφοιτητές που έχουν ενεργή σύμβαση πρακτικής και δεν πληρώνονται από τις 14/03/2020 και μετά, θα ήθελα ενα παράδειγμα κάποιου που κάνει πρακτική και πληρώνεται. Βασικά κάποιου που δεν έχει ανασταλεί η σύμβαση του και συνεχίζει να κάνει την πρακτική του.

Ήρεμα το λέω.

Ολες 

 

4 ώρες πριν, angelos__ είπε

Είμαι εγώ ακριβώς στην ίδια φάση με σένα Δέσποινα. Πρακτική και ταυτόχρονα δουλειά στην εστίαση για να τα βγάλω πέρα, γιατί με τα 550€ της πρακτικής δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα του σπιτιού. Υπέβαλα την αίτηση, έγινε δεκτή κανονικά και δεν μπήκε το επίδομα στην πρώτη αλλά ούτε και στην δεύτερη πληρωμή. Έστειλα email στο υπουργείο Εργασίας, δεν πήρα καν απάντηση.. 

Τι μπορούμε να κάνουμε?

Επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση με την κοπέλα και επειδή έχω πολλούς  συμφοιτητές που έχουν ενεργή σύμβαση πρακτικής και δεν πληρώνονται από τις 14/03/2020 και μετά, θα ήθελα ενα παράδειγμα κάποιου που κάνει πρακτική και πληρώνεται. Βασικά κάποιου που δεν έχει ανασταλεί η σύμβαση του και συνεχίζει να κάνει την πρακτική του.

Ήρεμα το λέω.

Δεν υπαρχει πρακτικη που να μην εχει ανασταλει(στα λογια,γιατι στην πραγματικοτητα στην εργανη φαινονται οι συμβασεις μας ακομα ενεργες) εκτος αν σου εχουν κανει διακοπη απτην σχολη σου ή απτο ιεκ σου.εγω ειμαι σε τει και στην εργανη με βγαζει ενεργο ενω επρεπε το κρατος να με εχει σε αναστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω..κάνω πρακτική σε ιδιοτικη επιχειρηση (πρόγραμμα ΟΑΕΔ για φοιτητές ΤΕΙ)..ταυτόχρονα δούλευα το απόγευμα σε καφετέρια..έκανα τη δήλωση και δεν έλαβα τα χρηματα..εδώ και 1 μισή μήνα δεν δουλεύω σε καμία από τις 2 επιχειρήσεις άρα δεν πληρονομαι από πουθενά και δεν έχω πάρει και το επίδομα.Εστειλα mail στο υπουργείο,πήρα και τηλέφωνο αλλά τίποτα..διάβασα ένα άρθρο ότι συζητήθηκε στη Βουλή και ότι θα πάρει θέση το υπουργείο εργασίας και θα τα πάρουμε στην τρίτη φάση..αν δεν γίνει αυτό ο λογιστής μου μού είπε να κάνουμε ένσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fwthsdm είπε

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω..κάνω πρακτική σε ιδιοτικη επιχειρηση (πρόγραμμα ΟΑΕΔ για φοιτητές ΤΕΙ)..ταυτόχρονα δούλευα το απόγευμα σε καφετέρια..έκανα τη δήλωση και δεν έλαβα τα χρηματα..εδώ και 1 μισή μήνα δεν δουλεύω σε καμία από τις 2 επιχειρήσεις άρα δεν πληρονομαι από πουθενά και δεν έχω πάρει και το επίδομα.Εστειλα mail στο υπουργείο,πήρα και τηλέφωνο αλλά τίποτα..διάβασα ένα άρθρο ότι συζητήθηκε στη Βουλή και ότι θα πάρει θέση το υπουργείο εργασίας και θα τα πάρουμε στην τρίτη φάση..αν δεν γίνει αυτό ο λογιστής μου μού είπε να κάνουμε ένσταση

Το εύχομαι πραγματικά. Ελπίζω σήμερα που θα μιλήσει η υπουργός Παιδείας να δώσει απάντηση στο θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DESPOINA IS είπε

Υπαρχει σελιδα στο φμπ που λεγεται «προβλημα με εργανη» . Ειναι πολλοι στην ιδια θεση,ειτε η πρακτικη ειναι αμισθη ειτε οχι.αναμενουμε και ενημερωνομαστε απο εκει,δεν υπαρχει κατι να κανουμε..

Ενω εχουν πει οτι εχει γινει αναστολη απτο κρατος,στην εργανη φαινομαστε κανονικα ενεργοι,σαν να δουλευουμε.δεν εχει γινει καμια αναστολη στην ουσια,γι αυτο μπλοκαρει η αιτηση

Ολες 

Δεν υπαρχει πρακτικη που να μην εχει ανασταλει(στα λογια,γιατι στην πραγματικοτητα στην εργανη φαινονται οι συμβασεις μας ακομα ενεργες) εκτος αν σου εχουν κανει διακοπη απτην σχολη σου ή απτο ιεκ σου.εγω ειμαι σε τει και στην εργανη με βγαζει ενεργο ενω επρεπε το κρατος να με εχει σε αναστολη.

Άρα το πρόβλημα είναι οτι το κράτος έχει αναστείλει θεωρητικά τις συμβάσεις πρακτικής (υποχρεωτικά;) αλλά οι επιχειρήσεις πρακτικά όχι.

Ίσως επειδή είναι και ειδικές περιπτώσεις δεν έχουν και δικαίωμα-τρόπο να το κάνουν-δεν  γνωρίζω.

Αν δεν μπορεί να σε δηλώσει η επιχείρηση σε αναστολή στο εργάνη δεν μπορείς να πάρεις επίδομα.

Τώρα αν είναι τεχνικό ζήτημα ή παραθυράκι για να γλυτώσουν κανά φράγκο από τους φοιτητές θα φανεί στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 1:42 ΜΜ, DESPOINA IS είπε

Καλησπερα παιδια,κανω την πρακτικη μου και τΑυτοχρονα εργαζομαι και ημιαπασχοληση,το επιδομα ομως δε μου το εβαλαν λογω πρακτικης,ενω εκανα κανονικα δηλωση απο την αλλη μου δουλεια και την αποθηκευσα.Οι πρακτικες ειναι σε αναστολη απτο κρατος απτος 11/3.Δεν παιρνουμε ευρω απτις πρακτικες.Και εφοσον ειναι κλειστη και η αλλη μου δουλεια,θα πρεπε να πληρωθω.Οι «υπευθυνοι» δε γνωριζουν τιποτα,εχω μιλησα με υπουργεια,διευθυντες,εργανη,οαεδ,τα παντα.και δεν ξερουν τι τους γινεται.το μονο που γνωριζω ειναι οτι η πρακτικη μπλοκαρει τη δηλωση μου,ενω κανονικα εγω εχω κανει τη δηλωση με κωδικους της αλλης μου δουλειας,και κανενας δεν ξερει το γιατι.Υπαρχει καποιος αλλος που να βιωνει το ιδιο;καλο θα ειναι να ενωθουμε μηπως μπορεσουμε να τους πιεσουμε να κανουν κατι για το θεμα,γιατι απ οτι καταλαβαινω δεν εχουν προνοησει,και μας εντασουν σε ειδικη κατηγορια.Ευχαριστω!

Το ίδιο έχει συμβεί και σε εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 11:52 ΠΜ, agnostos13 είπε

Άρα το πρόβλημα είναι οτι το κράτος έχει αναστείλει θεωρητικά τις συμβάσεις πρακτικής (υποχρεωτικά;) αλλά οι επιχειρήσεις πρακτικά όχι.

Ίσως επειδή είναι και ειδικές περιπτώσεις δεν έχουν και δικαίωμα-τρόπο να το κάνουν-δεν  γνωρίζω.

Αν δεν μπορεί να σε δηλώσει η επιχείρηση σε αναστολή στο εργάνη δεν μπορείς να πάρεις επίδομα.

Τώρα αν είναι τεχνικό ζήτημα ή παραθυράκι για να γλυτώσουν κανά φράγκο από τους φοιτητές θα φανεί στο μέλλον...

Οι επιχειρησεις δεν μπορουν να σε θεσουν σε αναστολη,το κρατος δε τους το επιτρεπει γιατι επρεπε να γινει η αναστολη απτο ιδιο το κρατος.αλλα δεν εχει γινει επισημα η αναστολη απτο κρατος,φαινομαστε ενεργοι στο εργανη ,σαν να δουλευουμε,ειναι καθΑρα τεχνικο λαθος στην εργανη.οποτε γι αυτο και δεν παιρνουμε το επιδομα.χτες στο τηλ μου ειπαν οτι περιμενουν υπουργικη αποφαση και οτι ειμαστε πολλοι με αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DESPOINA IS είπε

Οι επιχειρησεις δεν μπορουν να σε θεσουν σε αναστολη,το κρατος δε τους το επιτρεπει γιατι επρεπε να γινει η αναστολη απτο ιδιο το κρατος.αλλα δεν εχει γινει επισημα η αναστολη απτο κρατος,φαινομαστε ενεργοι στο εργανη ,σαν να δουλευουμε,ειναι καθΑρα τεχνικο λαθος στην εργανη.οποτε γι αυτο και δεν παιρνουμε το επιδομα.χτες στο τηλ μου ειπαν οτι περιμενουν υπουργικη αποφαση και οτι ειμαστε πολλοι με αυτο το θεμα.

Τεχνικό λάθος ή παραθυράκι για να γλυτώσουν κανά φράγκο, θα φανεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Τεχνικό λάθος ή παραθυράκι για να γλυτώσουν κανά φράγκο, θα φανεί...

Πολυ πιθανο,αλλα ειμαστε παρα πολλοι,τους εχουμε πριξει στα τηλεφωνα.οποτε ισως αναγκαστουν να τα δωσουν.κατι ακουσα οτι θα μας βαλουν να κανουμε υπευθυνες δηλωσεις ωστε να τα παιρνουμε αυτοματα σιγα σιγα,αλλα μπες στην σελιδα καλυτερα που εχω γραψει πιο πανω,εκει ενημερωνομαστε καλυτερα.για να μη λεω λογια του αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2020 στις 6:23 ΜΜ, christakos07 είπε

Ναι πληρώνονται στην καλύτερη  με 250 καθαρά το μήνα. Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Είμαι φοιτητής και εν καιρό πρακτικής  η οποία διεκόπη. Μισθός 630€ τον μήνα για 6 μήνες. Και παρολο που υπάρχει σύμβαση εργασίας... Δεν δικαίουμαστε τίποτα. 

Στις 27/4/2020 στις 6:43 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Ανέφερα πουθενά ότι ΚΑΛΟπληρώνονται; Απάντησα σε συγκεκριμένο ισχυρισμό ότι ΔΕΝ πληρώνονται. Κράτα τις υποδείξεις για σοβαρότητα για αλλού. Ευχαριστώ.

Σύμφωνα με το ΠΑΔΑ στις νέες πρακτικες είναι δυο μηνών και χωρίς πληρωμή.... Ψάξτε

Επεξ/σία από BeleAtha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BeleAtha είπε

Είμαι φοιτητής και εν καιρό πρακτικής  η οποία διεκόπη. Μισθός 630€ τον μήνα για 6 μήνες. Και παρολο που υπάρχει σύμβαση εργασίας... Δεν δικαίουμαστε τίποτα. 

Σε ποιο τμήμα, αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Σε ποιο τμήμα, αν επιτρέπεται?

Τμήμα Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ (Πτυχιο ΤΕΙ). Ειδική Σύμβαση (σε συνεργασία ΠΑΔΑ και με ιδιωτικό νοσοκομείο). Κανονικά είναι 580€ κ επειδή έχω δυο παιδιά... Πήγε στα 630€. Για να μην υπάρξει σύγχυση από συναδέλφους μου. 

Επεξ/σία από BeleAtha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 1:42 ΜΜ, DESPOINA IS είπε

Καλησπερα παιδια,κανω την πρακτικη μου και τΑυτοχρονα εργαζομαι και ημιαπασχοληση,το επιδομα ομως δε μου το εβαλαν λογω πρακτικης,ενω εκανα κανονικα δηλωση απο την αλλη μου δουλεια και την αποθηκευσα.Οι πρακτικες ειναι σε αναστολη απτο κρατος απτος 11/3.Δεν παιρνουμε ευρω απτις πρακτικες.Και εφοσον ειναι κλειστη και η αλλη μου δουλεια,θα πρεπε να πληρωθω.Οι «υπευθυνοι» δε γνωριζουν τιποτα,εχω μιλησα με υπουργεια,διευθυντες,εργανη,οαεδ,τα παντα.και δεν ξερουν τι τους γινεται.το μονο που γνωριζω ειναι οτι η πρακτικη μπλοκαρει τη δηλωση μου,ενω κανονικα εγω εχω κανει τη δηλωση με κωδικους της αλλης μου δουλειας,και κανενας δεν ξερει το γιατι.Υπαρχει καποιος αλλος που να βιωνει το ιδιο;καλο θα ειναι να ενωθουμε μηπως μπορεσουμε να τους πιεσουμε να κανουν κατι για το θεμα,γιατι απ οτι καταλαβαινω δεν εχουν προνοησει,και μας εντασουν σε ειδικη κατηγορια.Ευχαριστω!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ, ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΕΝΑ 5ΨΗΦΙΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ (15512) ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΤΟ  "ΘΕΜΑ" ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ (ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ). ΒΓΗΚΕ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ (ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ)
Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ:         ΑΔΑ: 6ΘΨΠ46ΜΤΛΚ-9ΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...