Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

τι εχεις στο μυαλο σου ??? υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις....εσυ τι θελεις να φτιαξεις ??καποιο racing η απλα να πετας fpv ??

Σε ευχαριστώ για την απάντηση !!

Λοιπον μου αρέσει όλο αυτό το feeling του fpv. Αλλά παράλληλα θα ήθελα να μπορώ να καταγράψω όμορφα τοπία ας πούμε βάζοντας πάνω την Go pro μου! Δεν θέλω να είναι racing racing δηλαδή ο σκοπός του drone μου !! Κοιτούσα ας πούμε το Flywoo Explorer lr αλλά γενικά θέλω βοήθεια και αν προβώ στην αγορά ενός έτοιμου για το τι αλλά περιφερειακά αλλά κυρίως εάν αποφασίσω να το φτιάξω κομμάτι κομμάτι στην σωστή επιλογή την εξαρτημάτων !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραία....το θέμα είναι ότι όταν αποφασίζεις ότι θα τραβας φωτό η βίντεο πρέπει το πλαίσιο να μπορεί να βοηθήσει.

όταν χτίζεις θέλει αρκετή μελέτη γιατί το κόστος ανεβαίνει χωρίς να το καταλάβεις γιαυτο και πολλοί πάνε στα ετοιμα

 αυτό που μου ανέφερες είναι racing και δεν εχει αντικραδασμικη βαση για φωτο βιντεο και θα εχεις νερα στην εικονα.....

για fpv μια χαρα ειναι αλλα απο κει και περα τιποτα....το drone πρεπει να εχει gimbal για να μπορεις να τραβηξεις βιντεο και φωτο σωστα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

ωραία....το θέμα είναι ότι όταν αποφασίζεις ότι θα τραβας φωτό η βίντεο πρέπει το πλαίσιο να μπορεί να βοηθήσει.

όταν χτίζεις θέλει αρκετή μελέτη γιατί το κόστος ανεβαίνει χωρίς να το καταλάβεις γιαυτο και πολλοί πάνε στα ετοιμα

 αυτό που μου ανέφερες είναι racing και δεν εχει αντικραδασμικη βαση για φωτο βιντεο και θα εχεις νερα στην εικονα.....

για fpv μια χαρα ειναι αλλα απο κει και περα τιποτα....το drone πρεπει να εχει gimbal για να μπορεις να τραβηξεις βιντεο και φωτο σωστα

Ναι δεν θέλω να ανέβω τρελά στο κόστος.!!

Κοιτάω το Flywoo γιατί φαίνεται να είναι καλό απο τα πρώτα σχόλια που έχω διαβάσει και απο την στιγμή που έχω go pro,με hypersmooth θεωρώ θα τραβάει μια χαρά βίντεο!!
Απλά στην επιλογή των υπολοιποων εξαρτηματων και στην εκδοση του drone κολλαω διότι θα είναι η πρώτη μου επαφή με το αθλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Ναι δεν θέλω να ανέβω τρελά στο κόστος.!!

Κοιτάω το Flywoo γιατί φαίνεται να είναι καλό απο τα πρώτα σχόλια που έχω διαβάσει και απο την στιγμή που έχω go pro,με hypersmooth θεωρώ θα τραβάει μια χαρά βίντεο!!
Απλά στην επιλογή των υπολοιποων εξαρτηματων και στην εκδοση του drone κολλαω διότι θα είναι η πρώτη μου επαφή με το αθλημα!

για ξεκίνημα καλό είναι αλλά είναι racing drone

τα γυαλιά αν πας σε κάτι καλό θα είναι ακριβότερα από το drone

αν μπεις στο σίτε προτείνουν μοτέρ , κοντρολερ,esc........η τηλεκατευθυνση και ο δεκτης μπορει να τα βρεις με 60-70 ευρω μια flysky is παραδειγμα

μπες κι κοιτά βιντεάκια συναρμολόγησης ....πιστεύω να έχεις μια σχέση με κολλητήρι γιατί ίσως χρειαστει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/9/2020 στις 9:11 ΠΜ, kostasbm είπε

για ξεκίνημα καλό είναι αλλά είναι racing drone

τα γυαλιά αν πας σε κάτι καλό θα είναι ακριβότερα από το drone

αν μπεις στο σίτε προτείνουν μοτέρ , κοντρολερ,esc........η τηλεκατευθυνση και ο δεκτης μπορει να τα βρεις με 60-70 ευρω μια flysky is παραδειγμα

μπες κι κοιτά βιντεάκια συναρμολόγησης ....πιστεύω να έχεις μια σχέση με κολλητήρι γιατί ίσως χρειαστει

Βρήκα ένα πακέτο που πωλείται !!
Fatshark hd3 + true d με κεραίες fatshark ( σε άριστη κατασταση)
Martian 2 + 1 πόδι 
Foxeer falkor 2
Tramp hv
Kiss fc v2 
4 kiss Esc 24a + 2 του κουτιού 
Hypetrain 2400 kv

Δώρο hq props 
+ 2 lipo 

Ποσό θα το κοστολογούσατε ;;

και τι τηλεκατευθυνση θα προτείνατε ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Βρήκα ένα πακέτο που πωλείται !!
Fatshark hd3 + true d με κεραίες fatshark ( σε άριστη κατασταση)
Martian 2 + 1 πόδι 
Foxeer falkor 2
Tramp hv
Kiss fc v2 
4 kiss Esc 24a + 2 του κουτιού 
Hypetrain 2400 kv

Δώρο hq props 
+ 2 lipo 

Ποσό θα το κοστολογούσατε ;;

και τι τηλεκατευθυνση θα προτείνατε ;;

πηγαινε πρωτα να δεις πως δουλευουν τα γυαλια και μετα προχωρα ...απλα μπορει να μη σου κανουν και να τα πληρωσεις τζαμπα....πιστευω οτι αυτα που πουλαει ειναι τα dominator v3....

καινουργια κανουν γυρω στο 280...τα υπολοιπα  δεν ειναι και τιποτα τρομερο...αντε 350 μαξ

αυτο ομως ειναι racer ....για παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

πηγαινε πρωτα να δεις πως δουλευουν τα γυαλια και μετα προχωρα ...απλα μπορει να μη σου κανουν και να τα πληρωσεις τζαμπα....πιστευω οτι αυτα που πουλαει ειναι τα dominator v3....

καινουργια κανουν γυρω στο 280...τα υπολοιπα  δεν ειναι και τιποτα τρομερο...αντε 350 μαξ

αυτο ομως ειναι racer ....για παιχνιδι

Το να μην μου κάνουν πως το εννοείς ;;;

350 τα δίνει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolas_kriti είπε

Το να μην μου κάνουν πως το εννοείς ;;;

350 τα δίνει !!!

αν έχεις κάποιο μικρό βαθμό αστιγματισμό πχ.....η μυωπία η πρεσβυωπία. μπορεί να μη σου κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν έχεις κάποιο μικρό βαθμό αστιγματισμό πχ.....η μυωπία η πρεσβυωπία. μπορεί να μη σου κάνουν

χαχαχαχα..

Πραγματικά σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.!!

Οχι δεν έχω κάποιο θέμα με τα μάτια μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 6/7/2020 στις 3:10 ΜΜ, Errik είπε

Bugs 2, Bugs 3. Ανετα όμως. Αν σε ενδιαφέρει σκέφτομαι να δώσω το δικό μου...

Πώς θα κάνεις την πατέντα να ρίχνει το φορτίο με τηλεχειρισμό; 

Πολύ ένδιαφέρον προτζεκτάκι! Πόσταρε πληροφορίες, έχει ενδιαφέρον!

Πώς θα κάνεις την πατέντα να ρίχνει το φορτίο με τηλεχειρισμό; 

Πολύ απλά, χρησιμοποιώντας μια κρεμαστρα και αλλάζοντας την φορά του drone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί ο Άγιος Βασίλης πρέπει να μας φέρει φέτος για δώρο 1 drone! Ο μικρός είναι σχεδόν 7 και τα πάει αρκετά καλά με την τεχνολογία αν και δεν έχει ασχοληθεί ούτε αυτός ούτε και εγώ καθόλου με το συγκεκριμένο άθλημα . Θα θέλαμε κάποιο που να μην είναι τελείως της πλάκας και να έχει μια τίμια κάμερα. Επίσης η αγορά θέλω να γίνει από Ελλάδα ώστε να προλάβει να μας το δώσει και ο Άγιος στην ώρα του 😀. Από άποψη budget υπολογίζω μαξ τα 100€.

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα προσανατολίζομαι για το DJI Tello και μάλλον την έκδοση Iron man. Υπάρχουν άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα ή σε λιγότερα με τίμια κάμερα? Από παρελκόμενα τι θα χρειαστώ στην αρχή? Φαντάζομαι ότι χρειάζεται μια έξτρα μπαταρία τουλάχιστον και έλικες για την περίπτωση ατυχήματος, ξεχνάω κάτι άλλο? Έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητο ένα wifi extender και συγκεκριμένα το Xiaomi Mi Wi-Fi Repeater 2 στα περίπου 12€. 

Στην περίπτωση του Tello μπαταρία που μπορώ να βρω και σε ποια τιμή περίπου?

Μια άλλη απορία, έχω μια απλή action camera (SJCAM SJ6 Legend αν θυμάμαι καλά με βάρος περίπου στα 82gr). Υπάρχει εναλλακτική για κάποιο drone χωρίς κάμερα και στο οποίο να μπορώ να ενσωματώσω αυτή?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με προβληματισμούς περιμένοντας τη βοήθεια σας.

Σκέφτομαι ότι αν κινηθώ για το DJI Tello είναι σχεδόν απαραίτητη και μία δεύτερη μπαταρία (το ίδιο προφανώς θα ισχύσει και αν αγοράσω κάποιο άλλο drone). Αυτό για το Tello σημαίνει +25€ οπότε πάμε στα 125€ και φαίνεται ότι πιο value θα ήτανε η αγορά του του boost combo στα 150€ που περιλαμβάνει έξτρα μπαταρίες και άλλα χρήσιμα ανταλλακτικά. Δεν έχω καταλάβει όμως αν οι μπαταρίες θα είναι στο σύνολο 3 ή 4, ξέρει κάποιος?

Επειδή φαίνεται ότι έτσι το κόστος ανεβαίνει αρκετά πάνω από τα 100€ που είχα σκεφτεί αρχικά, ποια άλλη περίπτωση θα ήτανε αξιοπρεπής με κόστος drone περίπου 70-80 ευρώ και να υπάρχει και διαθέσιμη έξτρα μπαταρία για αγορά που θα οδηγήσει τελικά σε ένα ποσό κοντά στα 100€? Όπως είχα γράψει σκέφτομαι αγορά από Ελλάδα, εκτός και αν νομίζετε ότι μπορεί να γίνει και αγορά από εξωτερικό με παράδοση το αργότερο στα μέσα Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και καθυστερημένα, δεν παίζει κάτι άλλο πό Ελλάδα. Γενικά το Tello είναι μονόδρομος λόγω EIS. Ειδικά αν μιλάμε για παιδί, οπότε θες παιχνίδι κυρίως και να μην κλαις τα λεφτά σου. Όλα τα άλλα έχουν τέτοιες σαβουροκάμερες που δεν αξίζει καθόλου. Και στο λέω όταν δοκίμασα ακόμα και action camera να βάλω πάνω σε ένα bugs 2, μαζί με diy dampeners για το jello effect, και δυστυχώς η ποιότητα ήταν χάλια.

Για πιο σοβαρή χρήση, πριν 15 μέρες περίπου είχαν στοκάρει αποθήκη Τσεχίας Banggood το πρώτο Zino στα 193 ευρώ, που για αυτό που έπαιρνες ήταν κλεψιά. Σίγουρα παραμένει παλιό μοντέλο, αλλά με αξιοπρεπέστατο 4Κ και 3 axis gimbal. Λείπουν πολλά smart modes αλλά μεταξύ μας, και που τα έχω στο Fimi X8 σπάνια τα χρησιμοποιώ, μέχρι και η dronie manual γίνεται.

Πλέον οι κινεζοεταιρείες παίζουν κι αυτές αρκετά χωρίς gimbal αλλά με EIS, νομίζω η MJX έχει βγάλει 1 ή 2 μοντέλα των ~150 ευρώ. Χειρότερα από το Zino βέβαια, που θεωρώ πως είναι ο βασιλιάς του VFM ακόμα περισσότερο πλέον που έπεσε κάτω από το ψυχολογικό όριο των 200 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν έχω κάνει ακόμα την παραγγελία γιατί όπως είπα η αγορά θα γίνει από Ελλάδα, για σιγουριά ότι θα φτάσει στην ώρα του, και επειδή με βλέπω ότι καταλήγω στο Tello περίμενα μήπως σκάσει κάποια καλή προσφορά λόγω Black Friday ή Cyber Monday. Ήδη έχω κάνει μια υπέρβαση στα χρήματα που σκεφτόμουνα να δώσω αλλά τουλάχιστον από αυτά που διάβασα καταλαβαίνω ότι το Τello είναι η ιδανική περίπτωση για τα δεδομένα που έθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες πηρα απο banggood στα 65 αυτο: https://www.banggood.com/Eachine-EG16-WINGGOD-GPS-5G-WiFi-FPV-with-4K-HD-Camera-Optical-Flow-Positioning-Dual-Lens-RC-Drone-Quadcopter-RTF-Three-Batteries-p-1484912.html?cur_warehouse=CZ&ID=531932&rmmds=search και δεν εχω καποιο παραπονο για τα χρηματα που εδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...