Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Errik είπε

Σε αυτά τα χρήματα για μένα δεν αξίζει κανένα απο τα δύο. Αν κάποιος είναι αρχάριος καλύτερα να πάρει ένα Tello. 

Είναι τραγικά διαφορετικά drones για να έχει νόημα οποιαδήποτε σύγκριση. 

Το Tello όμως κοστίζει 105€ (από Ελλάδα) με μια μπαταρία, ενώ το Winggod 70€ με τρεις μπαταρίες, GPS και κατά 100 μέτρα μεγαλύτερη εμβέλεια.

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα. 

Αρκετα καλο το θεμα και ελπιζω να το κρατησουμε. 
Σκεφτομαι για την αγορα του Mavic mini. Με σταματαει ομως καπως γιατι δεν εχω πιασει στα χερια μου ξανα κανενα drone.

Yπαρχει καποιος απο εδω που εχει το Tello και αν μπορει να ανεβασει φωτογραφιες που εχει τραβηξει με αυτο;

Προτεινεται καποια Drone παραπανω, κοιταω τα video που εχουν ανεβασει στο Youtube με αυτα και ειναι αθλια. 

Τελικα μηπως δεν αξιζει να παμε σε κατι τοσο οικονομικο ( περα απο την πλακα που θα εχουν ) και να κανουμε ενα μεγαλυτερο βημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neosstoforum είπε

Το Tello όμως κοστίζει 105€ (από Ελλάδα) με μια μπαταρία, ενώ το Winggod 70€ με τρεις μπαταρίες, GPS και κατά 100 μέτρα μεγαλύτερη εμβέλεια.

Σας ευχαριστουμε, βαζετε link γιατι εγω το βρηκα παραπανω αν ειναι το ιδιο tello.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σας ευχαριστουμε, βαζετε link γιατι εγω το βρηκα παραπανω αν ειναι το ιδιο tello

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/thlekatefthinomena/drones/183577-dji-ryze-tech-tello

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σας ευχαριστουμε, βαζετε link γιατι εγω το βρηκα παραπανω αν ειναι το ιδιο tello.

https://www.techstores.gr/catalog/product/view/id/427446/s/drone-ryze-technology-tello-cp-pt-00000210-01-white-color/.html

Στον Κωτσόβολο όμως αν κατάλαβα καλά δίνουν και δεύτερη μπαταρία οπότε συμφέρει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το tello είναι πολύ ιδιαίτερο drone. Όταν το πιάνεις και λες για αυτό το σκατό έδωσα 100Ε νομίζεις οτι σε έχουν κοροιδέψει. Αλλά είναι πάρα πολύ δυνατό. 

Βασικά δεν υπάρχει συγκρίσιμη κάμερα και για βίντεο και για φωτογραφίες αν δε δώσεις 3 φορές πάνω αυτό το ποσό και πάρεις κανα fimi A3. 

Βλέπω όλες τις ερωτήσεις σας και πραγματικά είναι οι ίδιες που εκανα και γώ όταν ξεκίναγα. Δεν υπάρχουν απαντήσεις ειναι πραγματικά τι θέλει ο καθένας.

Εγώ προσωπικά έλεγα θα παίρνω φθηνά ντρόν μέχρι να υπάρξει σωστός ανταγωνισμός στην κατηγορία των "καλών" drone οπότε να υπάρχουν περίπου στα 300Ε αξιοπρεπείς λύσεις. 

4 χρόνια μετά τα ίδια. Έχουμε μια παντοδύναμη DJI με πραγματικά μοναδικά μοντέλα και όλες οι άλλες να παλεύουν αποτυχημένα να πάρουν ένα κομμάτι της πίτας. 

Ξεκαθαρίζω οτι αν κάποιος θέλει αξιοποιήσιμο βίντεο δεν γλυτώνει με κάτω απο 300-400Ε ακόμα και αν βάλεις τα μεταχειρισμένα μέσα.

Του tello είναι πολύ οριακά αξιοποιήσιμο για να στείλεις σε φιλους. 

https://www.youtube.com/results?search_query=tello+cinematic

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Errik είπε

Το tello είναι πολύ ιδιαίτερο drone

Κατατοπιστικος σε οτι εγραψες. 
Αλλα εχω δει πολλα review και ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ! ! ! Καπου ΩΠΑ ! Δεν θελουμε να βλεπουμε πως πεταει ! Θελουμε να βλεπουμε τι τραβαει τελος παντων και 1 στα 10 μονο δειχνουν τι βιντεο τραβαει και ακομα και αυτο το μικρο δειγμα απο αυτο ειναι αθλιο. 
Ποσο μαλλον η φωτογραφια του σε συνδυασμο με το χαμηλο υψος που πεταει (Δεν μπαινουμε στην διαδικασια να το ΄΄πειραξουμε΄΄ και να ανεβασουμε τα ορια...)

Τιποτα. Οπως τα λες και νομιζω πως ειναι μονοδρομος το Mini συν το χαμηλο βαρος του το κανει ιδανικο...

ΑΝ υπηρχε κατι γυρω στα 100 που να ανταγωνιζεται πανω κατω το mavic...Μπορουμε να το συζητησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πέσαμε σε γνώστη που έχει όρεξη να μας διαφωτίσει... Για κάποιον που θέλει κάτι για να βγάζει σχετικά σοβαρά βίντεο για trailer σε events κλπ, μπορείς να προτείνεις κάτι οικονομικότερο από το Xiaomi FIMI X8 SE στα 380€ που επίσης θα τον καλύψει; Το συγκεκριμένο πώς το βλέπεις για αυτά τα λεφτά; Το ανταγωνίζεται κανένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Lshow said:

Κατατοπιστικος σε οτι εγραψες. 
Αλλα εχω δει πολλα review και ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ! ! ! Καπου ΩΠΑ ! Δεν θελουμε να βλεπουμε πως πεταει ! Θελουμε να βλεπουμε τι τραβαει τελος παντων και 1 στα 10 μονο δειχνουν τι βιντεο τραβαει και ακομα και αυτο το μικρο δειγμα απο αυτο ειναι αθλιο. 
Ποσο μαλλον η φωτογραφια του σε συνδυασμο με το χαμηλο υψος που πεταει (Δεν μπαινουμε στην διαδικασια να το ΄΄πειραξουμε΄΄ και να ανεβασουμε τα ορια...)

Τιποτα. Οπως τα λες και νομιζω πως ειναι μονοδρομος το Mini συν το χαμηλο βαρος του το κανει ιδανικο...

ΑΝ υπηρχε κατι γυρω στα 100 που να ανταγωνιζεται πανω κατω το mavic...Μπορουμε να το συζητησουμε.

Το μίνι να υπενθυμίσω έχει 400Ε. 500 αν πάρεις το πακέτο που αξίζει. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση με τα ντρον της κατηγορίας που συζητάμε σε ΚΑΝΕΝΑ επίπεδο. Είναι κάτι άλλο. Δεν είναι σα να συγκρίνεις φιατ με πορσε, είναι σα να συγκρίνεις ένα ποδήλατο με ένα αυτοκίνητο. 

2 minutes ago, DownUNDERground said:

Μιας και πέσαμε σε γνώστη που έχει όρεξη να μας διαφωτίσει... Για κάποιον που θέλει κάτι για να βγάζει σχετικά σοβαρά βίντεο για trailer σε events κλπ, μπορείς να προτείνεις κάτι οικονομικότερο από το Xiaomi FIMI X8 SE στα 380€ που επίσης θα τον καλύψει; Το συγκεκριμένο πώς το βλέπεις για αυτά τα λεφτά; Το ανταγωνίζεται κανένα;

ΟΧΙ, αν θες βίντεο όπως είπα θελεις γκιμπαλ και σταθεροποίηση κάμερας. Δεν υπάρχει τίποτα σε πιο χαμηλή τιμή, ειδικά αν θες σοβαρή χρήση. 

Το θεωρώ αξιοπρεπές, δεν το έχω δει δεν το έχω δοκιμάσει. Σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα το μίνι με κλειστά τα μάτια. 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο και το ξερω αλλα αν ειναι να διαθεσει καποιος 100-150 για να παει σε ενα Drone που δεν θα ειναι ικανοποιημενος απο την φωτογραφια του και απο τα βιντεο του, ας μην παει καθολου νομιζω. Δεν ξερω. Οι ληψεις που εχω δει με τραβανε πισω και δεν το αποφασιζω για μικρο. Καλυτερα να μην τα δωσω καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Errik είπε

Σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα το μίνι με κλειστά τα μάτια.

Κάποιο επιχείρημα; Στα χαρτιά είναι πολύ κατώτερο σαν specs.

1 λεπτό πριν, Lshow είπε

Εχεις δικιο και το ξερω αλλα αν ειναι να διαθεσει καποιος 100-150 για να παει σε ενα Drone που δεν θα ειναι ικανοποιημενος απο την φωτογραφια του και απο τα βιντεο του, ας μην παει καθολου νομιζω. Δεν ξερω. Οι ληψεις που εχω δει με τραβανε πισω και δεν το αποφασιζω για μικρο. Καλυτερα να μην τα δωσω καθολου...

Μα δε νομίζω ότι αυτοί που πάνε σε drones με 80 και 100 ευρώ το παίρνουν τόσο για σοβαρή φωτογραφία ή βίντεο. Αυτό έχω καταλάβει από την κουβέντα. Έχουν άλλη προσέγγιση. Οπότε προφανώς και κρατάς τα λεφτά σου αν θέλεις drone που παράγει ποιοτικό οπτικό υλικό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρά λόγω αξιοπιστίας και βάσης χρηστών της DJI. Δεν έχω κανένα απο τα δύο για να πω κατι απο πρώτο χέρι. Απλά τα xiaomi γενικά ακούω για πολύ ασταθή firware και κουλά προβλήματα απο το πουθενά. 

Να ξεκαθαρίσω οτι μπερδεύουμε δύο πράγματα. 

Τo drone και την φωτογραφία

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. 

Πχ το πόσο διασκεδαστικό είναι να πετάς ένα racing drone ακόμα και τελείως basic όπως το Bugs 3, δε θα στο δώσει κανένα φωτογραφικό drone. 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Κάποιο επιχείρημα

Νομιζω πως αν διαθετεις αυτο το ποσο καλυτερα να μας σε Dji. Αξιπιστια, εγγυηση, ανταλακτικα, αγορα απο καταστημα στην Ελλαδα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Errik ισως να εφτιαχνες δευτερο θεμα με ακριβοτερα drone απο 150€ και πανω. Γιατι μπερδευεται λιγο η συζητηση εχουμε μπερδεψει τα Βριλλησια με τις Βρυξελλες :) 

ισως ακομα και το δικο σου CLUB

https://www.insomnia.gr/clubs/

εχεις την φλογα για δικο σου club! 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Γιατι μπερδευεται λιγο η συζητηση εχουμε μπερδεψει τα Βριλλησια με τις Βρυξελλες

Νομιζα οτι θα μπορουσαμε να αναπτυξουμε λιγο την κουβεντα μας. 

Αν θελετε διαγραφω και τα μνμ. Απλα καθοριστε και το badget ας πουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...