Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω αρκετές εκπτώσεις στα Eachine. Βρήκα το E520S, που είναι πολύ τίμιο, στα 70.36€ μαζί με τα μεταφορικά. Με αποστολή από την Τσεχία.

https://www.aliexpress.com/item/1005001771171914.html

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις αν ψάξετε λίγο παραπάνω.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/04/2021 at 17:25, nikos16717 said:

Καλησπέρα 

καλύτερη επιλογή για πρώτο drone μέχρι 300€ ποια θεωρείτε? Με ενδιαφέρει η (όσο καλή μπορεί να είναι σε αυτό το μπατζετ) κάμερα

Μεταχειρισμένο DJI Mini 1 Combo με κλειστά τα μάτια. (Καλά, κράτα τα ανοιχτά στον έλεγχο μη παρεις κανενα τρακαρισμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 5:25 ΜΜ, nikos16717 είπε

Καλησπέρα 

καλύτερη επιλογή για πρώτο drone μέχρι 300€ ποια θεωρείτε? Με ενδιαφέρει η (όσο καλή μπορεί να είναι σε αυτό το μπατζετ) κάμερα

Καλησπέρα. Είχα κάνει πριν κανένα μήνα σχεδόν την ίδια ερώτηση, έκατσα λοιπόν και διάβασα / είδα για πολλά drone. 

Σε αυτήν την τιμή και αρχάριος το fimi x8 se 2020 είναι μονόδρομος. Είχε κάποια θέματα η περσινή παρτίδα τα οποία λύθηκαν. Αυτές τις μέρες παρουσιάζει και fimi Mini σε περίπτωση που το μέγεθος είναι παράγοντας αγοράς. Πριν 2 μέρες το είχε προσφορά στα 290ε το se 2020, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. 

Το dji mini για μένα δεν αξίζει, το 2 ίσως σε καλή τιμή μεταχειρισμένο αλλά δύσκολο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lecter D είπε

Καλησπέρα. Είχα κάνει πριν κανένα μήνα σχεδόν την ίδια ερώτηση, έκατσα λοιπόν και διάβασα / είδα για πολλά drone. 

Σε αυτήν την τιμή και αρχάριος το fimi x8 se 2020 είναι μονόδρομος. Είχε κάποια θέματα η περσινή παρτίδα τα οποία λύθηκαν. Αυτές τις μέρες παρουσιάζει και fimi Mini σε περίπτωση που το μέγεθος είναι παράγοντας αγοράς. Πριν 2 μέρες το είχε προσφορά στα 290ε το se 2020, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. 

Το dji mini για μένα δεν αξίζει, το 2 ίσως σε καλή τιμή μεταχειρισμένο αλλά δύσκολο. 

Καλημέρα ,

μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα και εγώ στο fimi x8 se 2020 και το πήρα την προηγούμνη βδομάδα στα 288€ από bangood. Η αλήθεια είναι ότι θα βόλευε μικρό από άποψη οικονομίας χώρου κατά τη μεταφορά, αλλά όσο το έψαξα είδα ότι τα μικρά είναι αρκετά ευπαθή στον αέρα (λογικό) και μια και είμαι από νησί δε μπορώ να συμβιβαστώ με κάτι τέτοιο. Οπότε κατέληξα στο fimi με όποιους συμβιβασμούς πρέπει να γίνουν και με την ανάλογη αρκετά καλη σε σχέση με τον ανταγωνισμό τιμή. 

Αν και δεν το βιάζομαι βέβαια πιστεύω ότι θα κάνει κανένα μήνα να έρθει από Τσεχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αερας ειναι προβλημα  οχι μονο γιατι μπορει να στο παει αλλου για αλλου αλλα για να κρατησει σταθερη τη πορεια του ταλαιπωρειται και εχει μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας και επιπλεον αν τα μοτερ του ειναι μικρα μπορει να υπερθερμανθουν με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tip για το αντίθετο ανεμο αν είναι μακρυά σας το drone και υπάρχει κίνδυνος να μη γυρίσει είναι να το πετάτε χαμηλά και πλάγια από τον άνεμο. Έχω σώσει πολλές φορές το mini μου πάνω από τη θάλασσα όταν γυρισε ο αέρας απρόβλεπτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 χτες 2 μινι ειναι διπλα στο μπουρτζι στο βυθο γιατι οι χρηστες νομισαν οτι ο αερας ειναι παιχνιδι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέχρι 250 υπάρχει κάτι που να αξίζει; πχ αυτό; https://www.banggood.com/Upgraded-Eachine-EX4-5G-WIFI-3KM-FPV-GPS-With-4K-HD-Camera-3-Axis-Stable-Gimbal-25-Mins-Flight-Time-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1589424.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=search&ID=56335253193262919926157193

ή καλύτερα σε xiaomi fimi x8 se 2020 που λένε και παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τις καλημέρες μου στη παρέα. Για κάποιον εντελώς αρχάριο που αναζητά κάτι στο χώρο των drones για "γνωριμία" με το σπορ, τι χρειάζεται να προσέξει? Από τα λίγα που έχω διαβάσει είδα για αυτονομία,  ποιότητα κατασκευής (ανθεκτικότητα σε πτώσεις?), εμβέλεια-επικοινωνία με το χειριστή,  πτητική ικανότητα όταν φυσάει άνεμος, ποιότητα εφαρμογής χειρισμού.

Τι άλλο θα λέγατε εσείς?

Επίσης διαβάζω για μοντες (με κεραίες και άλλα καλούδια). Είναι αυτό ένα επιπλέον κριτήριο επιλογής ή δεν χρειάζεται να με απασχολεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολύ πρόσφατα άρχισα να παίζω με drones, πήρα από άλι 2 διαφορετικά foldable στα 40 ευρώ περίπου με 3 μπαταρίες και διπλή κάμερα. Φυσικά από τα λεπτά πτήσης παίρνεις στην καλύτερη τα μισά. Το 4Κ που γράφουν οι κινέζοι πρέπει να είναι συντομογραφία για κάτι άλλο εκτός της ανάλυσης, χαχαχαχα.

Αλλά αναμενόμενα θεωρώ όλα αυτά. Για πρώτη επαφή χωρίς πολλούς ανέμους ήταν τίμια προσέγγιση θα έλεγα. Δεν ξέρω αν θα ανέβω ποτέ κατηγορία, γιατί δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη ναύλα.

Σοβαρά βίντεο δε θα βγάλετε με αυτά μιας και κάθε φορά που κουνάτε το drone αλλάζει και το frame της κάμερας...

Αλλά άλλο 40 (από ευρωπαϊκή αποθήκη με παράδοση σε μία βδομάδα, δεν το πίστευα!!!) και άλλο 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/4/2020 στις 12:09 ΠΜ, BrocasHelm είπε

o Tello πιστεύω λίγο αέρα να έχει, το πάει βάρκα γυαλό και θα το σκέφτεσαι να το ανεβάσεις λίγο πιο ψηλά. Αρκετό αέρα αν έχει παίζει να σκέφτεσαι να μην το πετάξεις καν γιατί θα φύγει εκτός εμβέλειας.

Ετσι εχασα το δικο μου.

Κριμα γιατι το ειχα αγαπησει για την τιμη / ποιοτητα του και ας το ειχα λιγο καιρο.

Ημουν  κατοχος parrot mini hydrofoil.

Παει πεταξε μακρια και δεν ακουγε εντολες απο το κινητο.

Στις 10/6/2021 στις 9:23 ΠΜ, schumifer είπε

Το 4Κ που γράφουν οι κινέζοι πρέπει να είναι συντομογραφία για κάτι άλλο εκτός της ανάλυσης, χαχαχαχα.

Ειναι 4Κ αλλα ο φακος δεν ειναι 4Κ που μπορει να πιασει ψηλα FPS ή απλα το πιανει και δεν ειναι απαισιο.

https://actioncamguides.com/real-or-fake-4k-resolution-in-action-cameras-how-do-you-identify/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...