Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό πως το βλέπετε για τα 145 ευρώ που ζητάει;

https://www.banggood.com/Dragonfly-KK13-GPS-WiFi-FPV-with-4K-HD-Camera-2-Axis-Gimbal-170-Pitch-Optical-Flow-Brushless-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1603749.html

Ή μήπως δεν αξίζει, μιας και υπάρχει το Eachine EX4 με 29 ευρώ παραπάνω;

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 hours ago, Zerg13 said:

Παιδια απο μπαλκονι μπορω να πεταξω drone? Βρηκα καποιο MJX bugs χωρις gps που εχει εμβελεια 700 μετρα καπου 120€. Ας πουμε οτι το παω...βολτα. Και βγει εγω απο εμβελεια. Τι γινεται τοτε;

Είναι επικίνδυνο να πετάς brushless drones, ειδικά χωρίς GPS σε περιοχή με κόσμο. Είναι πάρα πολύ εύκολο να τραυματίσεις κόσμο και να κάνεις ζημιές, ειδικά στην αρχή που μαθαίνεις. Γενικά το μπαλκόνι ειναι ακόμα χειρότερο και σε drones Με gps γιατί αν χάσεις τον έλεγχο και κάνει Return to home απλά θα τρακάρει στην πολυκατοικία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Errik είπε

Είναι επικίνδυνο να πετάς brushless drones, ειδικά χωρίς GPS σε περιοχή με κόσμο. Είναι πάρα πολύ εύκολο να τραυματίσεις κόσμο και να κάνεις ζημιές, ειδικά στην αρχή που μαθαίνεις. Γενικά το μπαλκόνι ειναι ακόμα χειρότερο και σε drones Με gps γιατί αν χάσεις τον έλεγχο και κάνει Return to home απλά θα τρακάρει στην πολυκατοικία.

Η αγοραζεις ενα σκουπιδοdrone(ετσι χαρακτηρισες το Eachine E58 😃) 35€ και το εχεις suicide drone :) 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Η αγοραζεις ενα σκουπιδοdrone(ετσι χαρακτηρισες το Eachine E58 😃) 35€ και το εχεις suicide drone :) 

Μη σου πω και λιγότερα από 35€. 😄

Αν θες απλά να βλέπεις που πας και πάρεις την έκδοση με την 0.3MP κάμερα και δυο μπαταρίες βγαίνει στα 33.7€ από Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Αυτό πως το βλέπετε για τα 145 ευρώ που ζητάει;

https://www.banggood.com/Dragonfly-KK13-GPS-WiFi-FPV-with-4K-HD-Camera-2-Axis-Gimbal-170-Pitch-Optical-Flow-Brushless-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1603749.html

Ή μήπως δεν αξίζει, μιας και υπάρχει το Eachine EX4 με 29 ευρώ παραπάνω;

Video reviews που είδα η κάμερα ήταν πραγματικά κακή και είδα πολλά άσχημα σχόλια πως έχει θέμα στο να αποθηκεύσει σωστά στην κάρτα SD. Μάλλον το EX4 τα αξίζει τα επιπλέον λεφτά.

Όσο για την ερώτηση του @Zerg13 για αρχή σίγουρα μακρυά από κατοικημένες περιοχές. Το γεγονός ότι το μπαλκόνι θα έχει κάτι από πάνω (εκτός αν μιλάμε για ρετιρέ) το κάνει απαγορευτικό ακόμα και για drones με GPS και return to home, γιατί απλά θα προσγειωθεί στην καλύτερη περίπτωση στην ταράτσα (αν πάει σε επίπεδο σημείο και δεν σκάσει σε κεραίες, ηλιακούς κλπ). Επίσης λίγο αέρα να έχει, έφυγε το drone και πήρε παραμάζωμα τοίχους ή κάγκελα, και μετά σκάει κάτω (εκεί ελπίζεις να μην σκάσει πάνω σε αυτοκίνητο ή σε κεφάλι ανθρώπου). Για αρχάριο χρήστη το GPS είναι απαραίτητο πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας τη περασμένη εβδομάδα ήθελε να τραβήξει σε κλειστό κολυμβητήριο .....απλά το έκανε κομμάτια και τη γλύτωσε ένας κολλητός του

το gps δε δουλευει σε κλειστους χωρους γενικα ...πρεπει να πετας με att η manual...αλλα manual θυμαμαι με πηρε κανα 6μηνο για να το συνηθισω και μολις

καταλάβαινα ότι το χάνω γρηγoρα στο att η gps.

to gps mode ειναι το βασικοτερο εργαλειο σε ενα drone  ........για μας αλλα και για τους αλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, neosstoforum said:

Μη σου πω και λιγότερα από 35€. 😄

Αν θες απλά να βλέπεις που πας και πάρεις την έκδοση με την 0.3MP κάμερα και δυο μπαταρίες βγαίνει στα 33.7€ από Αγγλία.

Μπορείς επίσης να πετάξεις μερικές χάρτινες σαϊτες απο το μπαλκόνι, πιο διασκεδαστικό θα είναι απο το ντρονάκι των 33Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ένα drone με πολύ καλά χαρακτηριστικά και ικανοποιητική κάμερα η οποία όμως για κάποιο λόγο κυματίζει. 132€ με τον κωδικό BGTT10.

https://www.banggood.com/ZLRC-SG906-Pro-5G-WIFI-FPV-With-4K-HD-Camera-2-Axis-Gimbal-Optical-Flow-Positioning-Brushless-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1628944.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κυματισμός η αλλιώς jello effect ειναι το ποιο φυσικο πραγμα σε φτηνα drones και ερχεται απο τους κραδασμους απο μοτερ και τους ελικες.....

αν δεν έχει καλή αντικραδασμικη βάση οι κραδασμοι δονήσεις μεταφερονται στη κάμερα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχει ασχοληθει κανεις με μπαταριες?

Μας νοιαζει το discharge rate σε Amp γενικα?

αν κανεις αναζητηση μπαταριες Lipo θα βρεις χιλιαδες συζητησεις επι συζητησεων

εγω κανω discharge me 1.0 A  και ας κανει 1 μερα....εχω Lipos 10000ma 6s 4500 6s 25c  και 4s 4500 kai 6300  35c  ...η μακροζωια τους το αποδεικνυει 

εχω τις 4ς 5 χρονια και τις 6ς 3,5 ....δεν μπορω να πω οτι ειναι καινουργιες αλλα αντεχουν ...ισως απο του χρονου  να ξεκινησω για αλλαγες

 

και επειδη γινεται πολυ συζητηση  για το ποση ωρα πετανε τα διαφορα drones ,τα περισσοτερα τεστ και νουμερα πυ γραφουν ειναι

σε hover κατασταση η γυρω απο τον εαυτον μας και ενταξει και με απνοια σχεδον

τα σωστα νουμερα τα παιρνεις οταν εχει 2 μποφορακια,τραβας βιντεο και κανεις κυκλους 100 μετρων και με μια μεση ταχυτητα τουλαχιστον 10μ/δευτ

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν κανεις αναζητηση μπαταριες Lipo θα βρεις χιλιαδες συζητησεις επι συζητησεων

εγω κανω discharge me 1.0 A  και ας κανει 1 μερα....εχω Lipos 10000ma 6s 4500 6s 25c  και 4s 4500 kai 6300  35c  ...η μακροζωια τους το αποδεικνυει 

εχω τις 4ς 5 χρονια και τις 6ς 3,5 ....δεν μπορω να πω οτι ειναι καινουργιες αλλα αντεχουν ...ισως απο του χρονου  να ξεκινησω για αλλαγες

και επειδη γινεται πολυ συζητηση  για το ποση ωρα πετανε τα διαφορα drones ,τα περισσοτερα τεστ και νουμερα πυ γραφουν ειναι

σε hover κατασταση η γυρω απο τον εαυτον μας και ενταξει και με απνοια σχεδον

τα σωστα νουμερα τα παιρνεις οταν εχει 2 μποφορακια,τραβας βιντεο και κανεις κυκλους 100 μετρων και με μια μεση ταχυτητα τουλαχιστον 10μ/δευτ

Αλλο εννοω.

Οταν θες να βαλεις αλλη μπαταρια σε νοιαζει το discharge σε Α.Ουσιαστικα ποσα Α τραβαει το drone απο οτι εχω καταλαβει και εαν μπορει η νεα μπαταρια να καλυψει το continuous discharge rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.insomnia.gr/articles/various/insomnia-review/dji-mavic-air-2-review/

Στις 29/4/2020 στις 3:31 ΜΜ, Errik είπε

Μπορείς επίσης να πετάξεις μερικές χάρτινες σαϊτες απο το μπαλκόνι, πιο διασκεδαστικό θα είναι απο το ντρονάκι των 33Ε.

Ειναι ενα κοπροσκυλο μου εχει σπασει τα νευρα μου εχει διαλυσει το αμαξι. Ενα δυναμιτακι ή ενα dronaki ειναι οτι πρεπει :) προτιμω το drone πιο καθαρη/αθορυβη λυση.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωλείται ένα dgi Mavic pro στα 550 ευρω Περιστερι περιοχη

δεν μένω Αθήνα για να το δω αλλά αλλά η τιμή είναι χαμηλή ..... https://www.facebook.com/groups/1097238666988577/  αλλα θα του εριχνα μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...