Προς το περιεχόμενο

Το νέο χαρακτηριστικό «Εγγραφή κλήσης» στο Android θα περιορίζεται σε συγκεκριμένες χώρες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην Αγγλία μια χαρά επιτρέπεται η καταγραφη κλήσεων (σε νορμαλ περιπτώσεις, όχι πάντα). Εκεί που υπάρχουν περιορισμοί είναι στο πως θα χρησιμοποιήσεις την ηχογράφηση, αν τη δημοσιοποιήσεις σε third party κτλ.... εμένα μου φαίνεται λογικό και δίκαιο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, cp5120 said:

Lol γλίτωσα το βρίσιμο και την προσβολή αυτή τη φορά. Πάλι καλά...

Κοίτα, όλα αυτά συνήθως πανε σετ! Προσωπικά ας πούμε από δεν θα επιθυμούσα ποτετην επικοινωνία με κάποιον που θα ηχογραφουσε τη συνομιλία χωρίς να το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις περισσότερες χώρες η ηχογράφηση είναι νόμιμη ακόμα και εάν δε το ξέρει το ένα από τα δυο άτομα. Και μπορεί πολύ άνετα να σταθεί σε ορισμένες περιπτώσεις και σε δίκη. (απειλές κ.α. ).

Παράνομο είναι να μιλάμε δυο και να μας ηχογραφεί κάποιος τρίτος…

Αυτό είναι νόμιμο μόνο αν το κάνει το κράτος…

Πρόσεχε που βάζεις την υπογραφή σου… που βάζεις το πουλί σου... και πρόσφατα προστέθηκε και τι λες στο τηλέφωνο… σημεία των καιρών….😉

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε δεν κατάλαβα την λογική της καταγραφής αφού σε επαγγελματικό επίπεδο υπάρχουν τα emails ενώ σε προσωπικό θα πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα για να την χρειάζεσαι... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"1. Όποιος αθέμιτα παγιδεύει ή με οποιονδήποτε άλλον τρόπο παρεμβαίνει σε συσκευή, σύνδεση ή δίκτυο παροχής υπηρεσιών σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας ή σε σύστημα υλικού ή λογισμικού, που χρησιμοποιείται για την παροχή τέτοιων υπηρεσιών, με σκοπό ο ίδιος ή άλλος να πληροφορηθεί ή να αποτυπώσει σε υλικό φορέα το περιεχόμενο τηλεφωνικής συνδιάλεξης μεταξύ τρίτων ή στοιχεία της θέσης και κίνησης της εν λόγω επικοινωνίας, τιμωρείται με φυλάκιση από ένα ως πέντε έτη και χρηματική ποινή. Με την ίδια ποινή τιμωρείται η πράξη του προηγούμενου εδαφίου και όταν ο δράστης αποτυπώσει σε υλικό φορέα το περιεχόμενο της τηλεφωνικής επικοινωνίας του με άλλον χωρίς τη ρητή συναίνεση του τελευταίου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ελπίζω να μην καταργηθεί. Ξέρω ότι είναι παράνομη η καταγραφή κλήσεων, αλλά τη χρησιμοποιώ για προσωπική διευκόλυνση. Προφανώς δεν μπορώ να δείχνω τις καταγραφές μου σε άλλους ή στο δικαστήριο, αλλά αποφεύγονται παρεξηγήσεις του τύπου "εγώ χθες στο τηλέφωνο σου είπα έτσι". Προσωπικά απλώς βάζω ακουστικά και ακούω την καταγραφή για να βεβαιωθώ ότι όντως μου είπε κάποιος έτσι και όχι αλλιώς. Φυσικά αν κάποιος μου είπε ψέματα και μπορώ να το αποδείξω μέσω της καταγραφής, ξέρω ότι θα βρω τον μπελά μου και δεν το προχωράω, οπότε απλώς κόβω τα πάρε δώσε με αυτόν που μου λέει ψέματα.

και εγω την χρησιμοποιω για τον ιδιο σκοπο οπως λεει ο φιλος για αποφυγη παρεξηγησεων και ειδικα στο θεμα των δουλειων "εγω σου ειπα ετσι και τωρα μου τα αλλαζεις" καλο ειναι να υπαρχει γιατι απο τηλεφωνου ο προφορικος λογος ειναι αερας κοπανιστος σε καποια θεματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πότε δεν κατάλαβα την λογική της καταγραφής αφού σε επαγγελματικό επίπεδο υπάρχουν τα emails ενώ σε προσωπικό θα πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα για να την χρειάζεσαι... 

 

Φαντασία χρειάζεται.
Προφανώς δεν έχεις βρεθεί σε φάση που έχεις στο ένα σου χέρι ψώνια και σε παίρνει η μάνα σου να σου πει στο τηλέφωνο ποια φάρμακα πρέπει να πάρεις για τον παππού, δεν έχει χρειαστεί να συγκρατήσεις ένα τηλέφωνο, μια διεύθυνση, ένα όνομα, τη λίστα με τα ψώνια, να θυμηθείς πότε σου είχε πει η γκόμενα ότι έχετε επέτειο ή πότε έχει γενέθλια ο αδερφός της. Έχω σκεφτεί πως βόλευε απίστευτα να μπορούσε να γίνεται απομαγνητοφώνηση συζητήσεων (εκτός cloud) ώστε να μπορεί να κάνει κάποιος αναζήτηση!
Αλλά, επίσης προφανώς, οι "περίεργοι" τρόποι να χρησιμοποιήσεις αυτή τη δυνατότητα οδηγούν στην ανάγκη νομοθέτησης. Όπως σε πολλές άλλες πτυχές της ζωής μας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, billdanos είπε

Lol αλήθεια τώρα?

Σε ενημερώνει πρώτα πως θα καταγράφει και αν θες συνεχίζεις. ΔΕΝ το κάνει κρυφά και εκει βρίσκεται το πρόβλημα με αυτό το χαρακτηριστικό: οι περισσότεροι θα ηχογραφουν χωρίς να το γνωρίζει η άλλη πλευρά με αστείες δικαιολογίες του στυλ "το κανω μόνο για μενα και δεν πρόκειται να τις ακούσει άλλος"...

Κανε μια δοκιμη παρε σε ενα απο αυτα τα τηλεφωνα που λενε οτι θα καταγραφει μπλα μπλα μπλα και πες τους απο την στιγμη που εσεις καταγραφετε την κληση θα την καταγραψω και εγω.

Το εκανα 4 φορες τις 3 μου το εκλεισαν και την 1 το αρνηθηκαν. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Κανε μια δοκιμη παρε σε ενα απο αυτα τα τηλεφωνα που λενε οτι θα καταγραφει μπλα μπλα μπλα και πες τους απο την στιγμη που εσεις καταγραφετε την κληση θα την καταγραψω και εγω.

Το εκανα 4 φορες τις 3 μου το εκλεισαν και την 1 το αρνηθηκαν. :lol:

Το ίδιο μπορείς να κάνεις κι εσύ. Το θέμα μας είναι το δικαίωμα που έχουμε όλοι να γνωρίζουμε πως κάποιος μας ηχογραφεί. 

Επίσης μια μεγάλη εταιρεία/υπηρεσία που σε ενημερώνει πως η κλήση θα ηχογραφηθεί ελέγχεται συνεχώς και σίγουρα περισσότερο από έναν ιδιώτη που θα ηχογραφεί μια κλήση χωρίς κανέναν έλεγχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, billdanos είπε

Με την ίδια ποινή τιμωρείται η πράξη του προηγούμενου εδαφίου και όταν ο δράστης αποτυπώσει σε υλικό φορέα το περιεχόμενο της τηλεφωνικής επικοινωνίας του με άλλον χωρίς τη ρητή συναίνεση του τελευταίου".

δεν ξέρω αν υπάρχουν εξαιρέσεις.  Αλλά σε περίπτωση απειλής κατά προσωπικής περιουσίας και κατά της ζωής μια χαρά τις έκανε αποδεκτές η έδρα… τις ηχογραφήσεις…

σε ελληνικό δικαστήριο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tomari3 είπε

δεν ξέρω αν υπάρχουν εξαιρέσεις.  Αλλά σε περίπτωση απειλής κατά προσωπικής περιουσίας και κατά της ζωής μια χαρά τις έκανε αποδεκτές η έδρα… τις ηχογραφήσεις…

σε ελληνικό δικαστήριο…

Δώσε link, κανονικά είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'σεις....
η Γουγλ καταγραφει τα παντα χωρις να μιλας στο τηλεφωνο.
Για "διαφημιστικους λογους"
Ξερουν τι ψηφιζουμε, που συχναζουμε, αν ειμαστε αρρωστοι, αν εχουμε γκομενα

Στην καταγραφη της κλησης  θα κολλησουμε?
Μας δουλευετε?

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι link να δώσω;;; έγινε σε συνεργάτη που τον απειλούσε ο πατέρας της πρώην γυναικάς του…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Εγώ έχω ένα Xiaomi Redmi 7 το οποίο το αγόρασα τον Σεπτέμβριο του 2019 με android 9, και είχε ήδη αυτή τη λειτουργία. Δεν ξέρω όμως αν η Xiaomi έβαλε με δική της πρωτοβουλία αυτή τη λειτουργία στον δικό της dialer.

Δικό της app είναι το recorder και δουλεύει και άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιθανό είναι να δεχτεί την καταγραφή υπάλληλος από τμήμα πωλήσεων, όταν πρόκειται για συμβόλαιο σταθερής/κινητής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...