Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγχρονισμού μητρικής B450-RAM


stelan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με τον συγχρονισμό της RAM και θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι.Καταρχας το setup μου είναι :

CPU : AMD RYZEN 3 2200 G

MOTHER BOARD : ASRock B450 Gaming K4 (AM4)

RAM : Patriot Viper 4 Series 8GB DDR4-3000MHz (PV48G300C6K)

STORAGE : Patriot Burst 480GB SSD

Προσπαθώντας να τσεκάρω την RAM μέσα από τα BIOS διαπίστωσα ότι συγχρονίζει στα 2.400 MHZ στο μέγιστο. Αν δοκιμάσω να ανεβάσω τα mhz στο επόμενο βήμα που είναι τα 2.666 ΜΗΖ απευθείας μπαίνει σε safe mode. Εαν δεν επιλέξω το xmp profile και το αφήσω στο auto απευθείας μπαίνει στα 2.200 MHZ . Προσπαθώντας να βρω το μέγιστο στα τεστ μου βρήκα ότι για να είναι τρέξουν απροβλημάτιστα τα windows πρέπει να το βάλω μέχρι και στα 2.400 MHZ όπως προανέφερα. Υπάρχει κάποια εξήγηση και επίλυση στο πρόβλημα μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. καθαρη ασυμβατοτητα στις ram σου παραθετω ποιες απο patriot μνημες αναγνωριζει η μητρικη σου https://prnt.sc/s7og7t , σημειωση και bios update να κανεις δεν θα τις διαβασει σωστα. Αυτο το λαθος το κανουν οι περισσοτεροι, κανονικα θελει να τσεκαρεις απο το manual της μητρικης σου και να επιλεγεις τις μνημες που εχει δοκιμασει ο κατασκευαστης, αλιως το παιζεις Ρωσικη ρουλετα και αν σου κατσει σου εκατσε.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι τοποθετημένη στη σωστη θεση? Δηλαδη στο 2ο σλοτ:

 

Capture.PNG

 

Με βαση το manual (https://download.asrock.com/Manual/Fatal1ty B450 Gaming K4.pdf) (start from σελ 23 / pdf 31 of 89)

image.png.142bfd0334502596a124511cb0b7d073.png

 

Οποτε λογικα στα 2667 πρεπει να πηγαινει (ειτε η RAM ειναι single rank είτε dual - η δικη νομιζω είναι dual, αλλα δεν ειμαι σιγουρος ρε φιλε)

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, σας ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τις άμεσες απαντήσεις σας. Δοκιμάζοντας και το update και την αλλαγή της σειράς τοποθέτησης από 1-3 σε 2-4 κατάφερα να ανέβω στα 2666 που όπως λέει και ο φίλος Daffy Duck είναι και το όριο. Απλά είχα την εντύπωση ότι θα μπορέσω να πιάσω και πιο ψηλές ταχύτητες αλλά μάλλον με περιορίζει η μητρική μου.

 

Στις 29/4/2020 στις 2:48 ΠΜ, lunatic21 είπε

καλησπερα. καθαρη ασυμβατοτητα στις ram σου παραθετω ποιες απο patriot μνημες αναγνωριζει η μητρικη σου https://prnt.sc/s7og7t , σημειωση και bios update να κανεις δεν θα τις διαβασει σωστα. Αυτο το λαθος το κανουν οι περισσοτεροι, κανονικα θελει να τσεκαρεις απο το manual της μητρικης σου και να επιλεγεις τις μνημες που εχει δοκιμασει ο κατασκευαστης, αλιως το παιζεις Ρωσικη ρουλετα και αν σου κατσει σου εκατσε.-

Καλησπέρα, ακόμη και να διάλεγα κάποια από αυτες που προτείνει ο κατασκευαστής θα είχα περιορισμό στην ταχύτητα όπως αναφέρει και ο Daffy Duck στο παρακάτω σχόλιο ή θα μπορούσαν να δουλέψουν και στο μέγιστο (3000 MHZ) ;

Επεξ/σία από stelan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα βαση το manual της μητρικης σου πολυ σωστα την εχεις τοποθετησει στο Α2 σλοτ. 

Το οτι την διαβαζει εισαι τυχαιρος φιλε μου στην συχνοτητα που ειναι η μνημουλα σου. 

Το σωστο ομως ειναι να τσεκαρεις τον κωδικο της μνημης να αντιστοιχει πληρως με του κατασκευαστη το manual καθως αυτες που αναφερει δουλευουν αψογα χωρις το παραμικρο θεμα, οποιες αλλες βαλεις μπορει ειτε να τις βλεπει ειτε να μην μπορεις να τις λοκαρεις παραπανω.

2933 παει μεγιστο η μητρικη απο εκει και περα παιζουν και τα update του bios.

Επεξ/σία από lunatic21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lunatic21 είπε

Καλησπερα βαση το manual της μητρικης σου πολυ σωστα την εχεις τοποθετησει στο Α2 σλοτ. 

Το οτι την διαβαζει εισαι τυχαιρος φιλε μου στην συχνοτητα που ειναι η μνημουλα σου. 

Το σωστο ομως ειναι να τσεκαρεις τον κωδικο της μνημης να αντιστοιχει πληρως με του κατασκευαστη το manual καθως αυτες που αναφερει δουλευουν αψογα χωρις το παραμικρο θεμα, οποιες αλλες βαλεις μπορει ειτε να τις βλεπει ειτε να μην μπορεις να τις λοκαρεις παραπανω.

2933 παει μεγιστο η μητρικη απο εκει και περα παιζουν και τα update του bios.

Α μάλιστα, δηλαδή σε κάποιο μελοντικό update των BIOS θα μπορούσε να ανέβει το μέγιστο όριο στα 3.200 MHZ και να μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια από αυτες που προτείνει ο κατασκευαστής και να την λοκάρω και στα 3.200 MHZ εφόσον η RAM μπορεί να δουλέψει σε αυτην την ταχύτητα ή το όριο δεν θα μπορέσει να ανέβει ποτέ και είναι θέμα αρχιτεκτονικής της κατασκευής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολυ πιθανον να συμβει αυτο καθως βγαινει και η 4 γεννια επεξεργαστων amd οποτε η εταιρια θα στηριξει με επερχομενο bios update και πελατες που εχουν παλαιοτερες μητρικες με τσιπσετ b450 οπως ειναι και η δικη σου. Επισης διορθωνοντε και πολλες ασυμβατοτητες που πιθανον να υπαρχουν καθως συνεχεια τσεκαρουν και βελτιωνουν οτι θεματα προκυπτουν φιλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, lunatic21 είπε

Ναι πολυ πιθανον να συμβει αυτο καθως βγαινει και η 4 γεννια επεξεργαστων amd οποτε η εταιρια θα στηριξει με επερχομενο bios update και πελατες που εχουν παλαιοτερες μητρικες με τσιπσετ b450 οπως ειναι και η δικη σου. Επισης διορθωνοντε και πολλες ασυμβατοτητες που πιθανον να υπαρχουν καθως συνεχεια τσεκαρουν και βελτιωνουν οτι θεματα προκυπτουν φιλε μου.

Τέλεια, με κάλυψες απόλυτα. Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα να εισαι καλα και να απολαυσης το συστηματακι σου οτι αλλο θες ρωτας και ειτε εγω ειτε καποιο αλλο παλικαρι θα σε καθοδηγησει φιλε μου,καλη συνεχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 6:51 ΠΜ, duffyduck είπε

Ειναι τοποθετημένη στη σωστη θεση? Δηλαδη στο 2ο σλοτ:

Capture.PNG

Με βαση το manual (https://download.asrock.com/Manual/Fatal1ty B450 Gaming K4.pdf) (start from σελ 23 / pdf 31 of 89)

image.png.142bfd0334502596a124511cb0b7d073.png

Οποτε λογικα στα 2667 πρεπει να πηγαινει (ειτε η RAM ειναι single rank είτε dual - η δικη νομιζω είναι dual, αλλα δεν ειμαι σιγουρος ρε φιλε)

Δηλαδη αν καταλαβα σωστα το διαγραμμα, για να μπορεσω να δουλεψω στα μεγιστα (2.933 MHZ) βαση του επεξεργαστη μου  θα πρεπει να βρω συμβατη RAM που να ειναι 1 slot 8 ή 16 GB με δυνατοτητα ταχυτητας 3.000 MHZ και να την συνδεσω στην Α2 θεση, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζευγος μνημων θελεις, δηλ π.χ. ενα κιτ 2 x 8GB και θα μπουν στην 2η και 4η θεση, και οι μνημες λειτουργουν σε dual channel (πραγμα που θελουμε)

Αν εχεις μονο μια μνημη, τοτε αυτη μπαινει οπως σου εδειξα στη 2η θεση, αλλα δυστυχως επειδη εχεις μονο μια μνημη ειναι σε single channel (αρα εχουμε χαμηλοτερη αποδοση). Με αλλα λογια οι μνημες πρεπει να μπαινουν ανα ζευγη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panagiotispetrou είπε

Καλημέρα, σε XMP τη δοκίμασες;

Καλησπέρα, την δοκίμασα και σε XMP αλλά στο auto του XMP λοκάρει στα 2.200 MHZ αυτόματα. Οπότε το ανέβασα χειροκίνητα μέχρι τα 2.666 MHZ απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 2:48 ΠΜ, lunatic21 είπε

καθαρη ασυμβατοτητα στις ram

 

Στις 1/5/2020 στις 9:08 ΜΜ, lunatic21 είπε

Το οτι την διαβαζει εισαι τυχαιρος

Φίλε lunatic νομίζω τα παραλές λίγο με την ασυμβατότητα στις ram, πιστεύω πολύ άτυχος θα ήταν άμα δεν έπαιζαν οι ραμ, και όχι τυχερός αν παίζουν.

Δεν είμαστε πλέον στην πρώτη γενιά των ryzen ούτε στις πρώτες ddr4, ενώ και όλες οι μητρικές έχουν πάρει πόσα updates.

Θα έλεγα να πάρει κάποιος τις καλύτερες δυνατές ram στα χρήματα που δίνει και ας μην είναι στο εξαιρετικά μικρό qvl list της κάθε μητρικής. Τσάμπα ψάξιμο και πιθανόν παραπάνω χρήματα χωρίς πραγματικό λόγο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...