Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγχρονισμού μητρικής B450-RAM


stelan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε raul μπορει να επεσα σε περιπτωσεις και να ειχα θεματα με τις μνημες, ομως οσες φορες εχω ακολουθησει το manual του κατασκευαστη ποτε δεν ειχα καποιο θεμα. Αυτο με εκανε να κοιταζω και να αγοραζω παντα αυτες που υποστηριζει ο ιδιος ο κατασκευαστης. Εξαλλου αυτες εχουν δοκιμαστει και τεσταριστει και εισαι 100% σιγουρος οτι θα δουλεψουν σωστα. Πιστεψεμε δεν μπορεις να φανταστεις τι ταλαιπωρια ειναι να στηνεις ενα μηχανημα και να μην μπορεις να δουλεψεις λογο ασυμβατοτητας και να αναγκαζεσαι να παραγγειλεις αλλες, χωρια η αναμονη μεχρι να σου ερθουν σε αυτο προσθαισε οτι θα σου μεινουν και αυτες και θα μπεις σε διαδικασια να τις πουλησεις εσυ ο ιδιος.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να ήσουν άτυχος, ίσως να ήταν όντως ασυμβατότητες, και σίγουρα μετράει και η κάθε περίπτωση πλατφόρμας/cpu.

Εγώ έγραψα για την κατάσταση όπως έχει τώρα με ώριμες μητρικές και ryzen 2xxx & 3xxx. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί όπως λες να είναι πιο επιβεβλημένη η επιλογή τεσταρισμενων ραμ.

Γενικά πάντως ο κατασκευαστής θα δοκιμάσει 10 ραμ από τις 200 που κυκλοφορούν, από τις οποίες οι 5 μπορεί να μην είναι διαθέσιμες και οι άλλες να είναι πολύ ακριβές ή χειρότερες από κάποιες άλλες στα ίδια χρήματα, και αυτό σε περιορίζει πολύ.

Κι εγώ έψαχνα τις λίστες και τα qvl στην αρχή όταν έστηνα pc, άλλα τελικά βλέποντας να μην υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας γενικά στο cpu μου και τα σχόλια σε Ινσομνια, Σκρουτζ κλπ να έχουν πολλούς συνδυασμούς cpu/mobo/ram που τρέχουν μια χαρά, γλίτωσα αρκετά χρήματα πηγαίνοντας σε ραμ εκτός qvl που έπαιξαν μια χαρά απ'την αρχή. 

Στην τελική ένα search με τις ραμ που θέλεις και την mobo η τον cpu που έχεις θα σου βγάλει είτε κάποια περίπτωση που υπήρξε θέμα, είτε κάποια που όλα δουλεύουν ρολόι για να ξέρεις τι να περιμένεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2020 στις 8:59 ΜΜ, stelan είπε

Καλησπέρα σε όλους, σας ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τις άμεσες απαντήσεις σας. Δοκιμάζοντας και το update και την αλλαγή της σειράς τοποθέτησης από 1-3 σε 2-4 κατάφερα να ανέβω στα 2666 που όπως λέει και ο φίλος Daffy Duck είναι και το όριο. Απλά είχα την εντύπωση ότι θα μπορέσω να πιάσω και πιο ψηλές ταχύτητες αλλά μάλλον με περιορίζει η μητρική μου.

Καλησπέρα, ακόμη και να διάλεγα κάποια από αυτες που προτείνει ο κατασκευαστής θα είχα περιορισμό στην ταχύτητα όπως αναφέρει και ο Daffy Duck στο παρακάτω σχόλιο ή θα μπορούσαν να δουλέψουν και στο μέγιστο (3000 MHZ) ;

Καλησπέρα, δοκίμασες στα 2933?  Το θεωρητικό μέγιστο για το cpu Αυτό είναι είναι τα 2933mhz οχι τα 3000mhz από εκεί και πάνω παίζεις με τις ιδιοτροπίες του imc και της μητρικής 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από την εμπειρία μου με zen και afr στην x370. ήταν πιο stable το σύστημα με 3066 και Ryzen DRAM Calculator safe timings παρά με 3000 και τα default timings. Έπαιζε απροβλημάτιστα δηλαδή με τον 1600 oc 3.8 Ghz allcore, ενώ στα 3000 ζοριζόταν παραπάνω.😁 3200 δε πόσταρε καν αν δεν έδινες τρελό vdram οπότε και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα. 2933 δε πρέπει να υπάρχει κανένα θέμα επίσης και είναι η πιο safe choice ακόμα και πατάτα imc να έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2020 στις 10:18 ΜΜ, stelan είπε

Α μάλιστα, δηλαδή σε κάποιο μελοντικό update των BIOS θα μπορούσε να ανέβει το μέγιστο όριο στα 3.200 MHZ και να μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια από αυτες που προτείνει ο κατασκευαστής και να την λοκάρω και στα 3.200 MHZ εφόσον η RAM μπορεί να δουλέψει σε αυτην την ταχύτητα ή το όριο δεν θα μπορέσει να ανέβει ποτέ και είναι θέμα αρχιτεκτονικής της κατασκευής ;

Είχα την μητρική αυτή και έπαιζε απο την αρχή απροβλημάτιστα με Corsair Vengeance LPX 3000 ενώ κάποια στιγμή τις άλλαξα με HyperX Predator 3200 και ήταν μια χαρά. (με τον Ryzen 5 2600)
Kαι τα 2 παραπάνω με ενεργοποιημένο το XMP.

Δεν είναι θέμα μελλοντικής αναβάθμισης του BIOS, μάλλον δεν είναι συμβατή με τις Viper που έχεις τώρα.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...