Προς το περιεχόμενο

τιμές για αναβάθμιση λαπ τοπ


Fosforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τα windows πως θα τα περασεις;;; Τα office;; Εχει δουλεια 3-4 ωρες....

 

 

δεν έχω ιδέα

τώρα βλέπω βίντεο για να μάθω πως γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/4/2020 στις 8:14 ΜΜ, dompred είπε

Βγάζεις τον σκληρό (ένα καλώδιο έχει πάνω του) και στο ίδιο καλώδιο κουμπώνεις τον ssd.

Η ραμ κουμπώνει μόνο από την μια πλευρά, αν δεν μπαίνει γύρνα τη και ξαναδοκίμασε.

Παίρνεις μια θήκη 2.5" και βάζεις εκεί τον σκληρό του λαπτοπ.

 

ποια να διαλέξω;

 

https://www.e-shop.gr/exoterikes-thikes-diskon-nas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fosforos είπε

https://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-273stu3-25-sata-enclosure-usb30-black-p-PER.800056

Αυτή μια χαρά μου φαίνεται, usb 3. Γενικά δεν έχουν και τεράστιες διαφορές μεταξύ τους, ένα μετατροπές έχουν όλες από sata σε usb και το περίβλημα. Πιο πολύ πληρώνεις για το περίβλημα (υλικό, προστασία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια θελω λιγο να συγκεντρωθειτε. Αν δεν εχετε δουλεψει ως τεχνικος Η/Υ , μην αρχιζετε τα "σιγα μωρε , την βαζεις απο την  μια πλευρα , αν δεν κουμπωνει την βαζεις απο την αλλη , ας παρει συμβολικα 5 ευρω".

Η τοποθετηση ram σε φορητο , δεν ειναι απλα κουμπωνω την ram. Ειναι , ξεβιδωνω ενα καπακι , εως ξεβιδωνω ΟΛΟ το φορητο μεχρι να φτασω ... στην ram.To ιδιο ισχυει κατα περιπτωση και για τους δισκους.Για αυτο ειπε ο αλλος φερτο απο δω να δω. Μπορει να θελει μιση ωρα ξεβιδωμα για να φτασει εκει που ειναι δισκοι/μνημες.Μην θεωρουμε οτι ολα ειναι απλα και ολα τα ξερουμε.
Και οταν μιλαμε για επιχειρηση δεν θα παρει 5 ευρω. Ουτε 10. Γιατι οπως πολυ σωστα ειπωθηκε , αυτο που σου προσφερει περα απο την "καθαρη" εργασια ειναι και η εγγυηση της εργασιας , και οτι θα τους βρεις να τους ζητησεις τα ρεστα αν παει κατι στραβα.Δεν ειναι πανηγυρι που αγοραζεις την σφεντονα και αν δεν δουλεψει αντε να τον βρεις τον πωλητη.
Στην τελικη , επιχειρηση ειναι , εχει εξοδα ...δεν ειναι ο ξαδελφος που θα στο φτιαξει τζαμπα και χωρις εγγυησεις...γιατι απλα πιανουν τα χερια του...

Οσον αφορα την εγκατασταση των windows , αν η "επιχειρηση" ειναι σωστη και σοβαρη θα σου ζητησει την νομιμη κοπια να σου περασει ή στην περιπτωση των νεων καταστασεων θα σου περασει την εκδοση που ειχε το μηχανημα απο πριν ωστε να ενεργοποιηθουν αυτοματα μολις σεταριστει το ιντερνετ.Αλλα η εγκατασταση δεν τελειωνει εδω.
Πας στον τεχνικο , σου περναει windows και σου λεει ενταξει ειμαστε παρτο ? Drivers δεν θα σου περασει ? Και αν εχεις περιφερειακα που δεν μπορεις εκ των πραγματων να κουβαλησεις στο μαγαζι ? Εκτυπωτες?  τιποτα περιεργα ποντικια/πληκτρολογια που θελουν software ? Σε περιπτωση που στην παλια εγκατασταση εχεις εμαιλς , αρχεια και ρυθμισεις ?

Θα μου πεις ρε φιλε αυτα θα τα κανω εγω ή δεν εχω τετοιες αναγκες...ο τεχνικος δεν το γνωριζει αυτο ουτε μπορει να εχει 20 διαφορετικες τιμες για 20 διαφορετικα σεναρια format/install windows. Το σωστο ειναι να εχει μια μεση τιμη , ωστε μια να μπαινει μεσα , μια να κερδιζει , αλλα κατα μεσο ορο να κερδιζει αλλα και η μεση τιμη αυτη να ειναι δικαιη για ολους.

Προσωπικα , αν δουλευα τωρα ακομα σαν τεχνικος και μου εφερνε καποιος ram/δισκο για εγκατασταση και format/windows θα επαιρνα 5-10 ευρω για την εγκατασταση των parts αναλογως την δυσκολια και ενα 50αρι κατα μεσο ορο για format/εγκατασταση windows / εγκατασταση drivers / εγκατασταση 2-3 βασικων προγραμματων/antivirus και μια απλη μεταφορα αρχειων απο τον παλιο δισκο στον καινουργιο.Αν μιλαμε για πιο περιπλοκες μεταφορες ρυθμισεων , προγραμματων , εμαιλς κλπ , θα εξαρτιοταν ανα περιπτωση...

Φιλε TS , ειλικρινα ευχομαι να τα κανεις μονος σου και να γλυτωσεις "περιττα" εξοδα σε τετοιους καιρους που ζουμε , αν γαμησεις ομως τιποτα και το πας στον τεχνικο , κανε μου την χαρη και πες του τι γαμησες , θα τον διευκολυνεις αφανταστα , πιστεψε με :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

η Ram μετά την τοποθέτηση θέλει τίποτα ρυθμίσεις ή είναι έτοιμη να λειτουργήσει μόλις εκκινήσει το λαπτοπ;

 

 

παρήγγειλα μνήμη,εσωτερικό δίσκο και εξωτερική θήκη αλλά μου ήρθε μόνο η μνήμη

τα υπόλοιπα ακόμα τα στελνουν

και σκέφτηκα να ξεκινήσω την αναβάθμιση με τη μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fosforos είπε

η Ram μετά την τοποθέτηση θέλει τίποτα ρυθμίσεις ή είναι έτοιμη να λειτουργήσει μόλις εκκινήσει το λαπτοπ;

Αν ειναι ο σωστος τυπος , δεν θελει ρυθμισεις.Μια που την εβαλες , μια που μπουταρες και δουλευουν ολα οπως προβλεπεται.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 7:53 ΜΜ, Fosforos είπε

πηρα ssd και ram

θα κάνω φορματ και εγκατάσταση τα windows ξανά

πόσο λέτε να βγει;

πήρα τηλέφωνα σε καταστήματα και κανεις δε μου ειπε ξεκαθαρα τιμη,ολοι λεγαν φερτο να το δουμε

Σε παρόμοια φάση , έκανα έρευνα.

2-3 μαγαζιά είπαν 30€ εγκατάσταση σκληρού δίσκου , εσωτερικός καθαρισμός - θερμοαγώγιμη πάστα και εγκατάσταση λειτουργικού

Άλλο μαγαζί είπε να το δεί ο τεχνικός , και να μάς ενημερώσει για τις τιμές. Ελάχιστη χρέωση για τόν έλεγχο 20€ είτε προχωρήσουμε ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fosforos

Δέν ξέρω εάν προχώρησες σε αναβάθμιση ,αλλά ασχολήθηκα με γνωστό μου που ήθελε αναβάθμιση σε 1 Toshiba .

Το κοστολόγιο βγαίνει περίπου αφού ρωτήσαμε σε 2-3 μαγαζία 125 €

Θα μπεί 1 σκληρός δίσκος 240 Gb Kingston A400

Σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται επίσης εσωτερικό καθαρισμό , backup αρχείων , εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

@Fosforos

Δέν ξέρω εάν προχώρησες σε αναβάθμιση ,αλλά ασχολήθηκα με γνωστό μου που ήθελε αναβάθμιση σε 1 Toshiba .

Το κοστολόγιο βγαίνει περίπου αφού ρωτήσαμε σε 2-3 μαγαζία 125 €

Θα μπεί 1 σκληρός δίσκος 240 Gb Kingston A400

Σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται επίσης εσωτερικό καθαρισμό , backup αρχείων , εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος.

 

ευχαριστώ που με σκέφθηκες φίλε

όχι δεν προχώρησα ακόμα

το πάω από αύριο σε αύριο,πάντως το Σάββατο που χρειάζομαι το λαπ τοπ έτοιμο θα το έχω τελειώσει

φλερτάρω με την ιδέα να μου τα κουμπώσει φίλος και να βάλω μόνος τα windows

 

η τιμ΄΄η για κούμπωμα και εγκατάσταση είναι 30 ευρώ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, meletis_m είπε

Και τι σου έκανε ως εργασία ;

μου αλλαξε το δισκο με ssd

εκανε τον παλιο σκληρο εξωτερικο

μου εβαλε ραμ

φορματ και εγκατασταση των windows

εβαλε office toy 2007

καθαρισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fosf0ros είπε

μου αλλαξε το δισκο με ssd

εκανε τον παλιο σκληρο εξωτερικο

μου εβαλε ραμ

φορματ και εγκατασταση των windows

εβαλε office toy 2007

καθαρισμος

Λογική τιμή, καλοδούλευτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...